Nad dopisy čtenářů: Bez sovětských tanků by to tady bylo rozkradené mnohem dříve
Bakala je lump, nebo taky normální tvrdý byznysmen. Neziskové organizace jsou vyžírky, co si nezaslouží existovat, a když, tak za svoje. Versus – neziskovky odvádějí užitečnou práci. A co na to sovětský voják?
Ctěné čtenářstvo zaujal kupříkladu text kolegů z Post Bellum, v němž citují někdejšího sovětského vojáka Sergeje Magida, který i po letech tvrdě Čechoslováky kritizuje za to, že se nebránili. Podle něj Rusové se svou mentalitou to nedokáží pochopit:
„Češi mi říkají, že jsou národ malý a slabý a tak dále. Jste neustále oběť někoho. Obec Hitlera, Stalina a pak Brežněva. Podívejte se na Finy, ty se ruské zrůdě ubránili. Jich byly tři miliony, vás patnáct milionů.“
Související články
Nerozumím tomu, že jste se nebránili, říká sovětský voják z roku 1968
„Dost hloupý názor onoho někdejšího okupanta!“ dočteme se v komentáři pod textem. Propagandu sovětského vedení o probíhající kontrarevoluci by taková obrana se zbraní v ruce jen posvětila. „Toužili po ní nejen bolševici v Kremlu, ale také lidé kolem Jakeše.“ „Bránit s cepy a kosami?“ ptá se lakonicky jiný čtenář.
Text shrnuje výběr z produkce HlídacíPes.org z končícího týdne – s použitím některých čtenářských komentářů pod články
Jsou tu ale i tací, kteří jsou dodnes za invazi vděční: „Kdyby nepřijeli, byla by republika o 20 let dřív zničená, rozkradená, zadlužená, s nezaměstnanými, s bezdomovci, s vysokou kriminalitou, atd.!”
Ano, děkujeme, za kvalitní názor, škoda že tanky nepřijely i o dvacet let později, že?
A na uklidněnou ještě jedna autentická vzpomínka: „V srpnu 68 jsem pracovala ve vojenském újezdu Dobrá Voda jako učitelka. Až sem dojela ruská posádka s několika děly. Vojáci tábořili v kukuřici a asi ji také jedli,protože žádné zásobování neměli. Soucitné ženy z osady Keply uvařily hrnec bramboračky a mě vyslaly, abych ji vojákům dovezla. Velitel mě i s polívkou vyhodil , vojáky zahnal dál do kukuřice a chvíli jsme spolu diskutovali. Na toho člověka občas vzpomenu: byl totálně zfanatizovaný, tupý a nebezpečný.“
Pěkně do chládku
Vedra trvají, a pokud zrovna teď netrvají, tak se podle meteorologů brzy vrátí. A co na to české jaderné elektrárny? Prý nic, chlazení funguje i s malými průtoky vody, výkon v Dukovanech ani v Temelíně se snižovat nemusí, sdělil na naše dotazy ČEZ.
Někdo o tom ale pochybuje: „Já nevím, ale řekl bych, že ČEZ jako vždycky, pokud přímo nelže, produkuje P.R. mlhu. Řeči o tom, že chlazení v chladících věžích je nějak odolné, je blábol. Podle mne je to zásadní bod proti výstavbě dalších reaktorů, který úředníci záměrně přehlížejí – změna klimatu a tepelná „odolnost“ výroby elektřiny z jádra.
Versus: „Chlazení jaderných elektráren je v ČR je na rozdíl od zmíněných dvou německých elektráren zjevně dobře nadimenzováno. Předpokládám, že podobně to bude s dostavbou bloků.“
V týdnu jsme popsali také vývoj ve vyšetřování privatizace OKD, kde je pro politiky hlavních padouchem finančník Zdeněk Bakala (a několik různých žalob na něj). Poslanecká komise dokonce zvažuje, že si Bakalu nechá ze zahraničí přivést policií. Zajímalo by nás, jak by na takovou politickou žádost reagovaly nezávislé úřady ve Švýcarsku či v USA, ale to teď nechme stranou.
Související články
OKD v rukou státu vydělává, Bakala chystá obranu a poslanci vyšetřují
„Od té komise neočekávám žádné závěry! Dostali zadání zlikvidovat Sobotku a Bakalu a to prostě nejde. Zeman s Babišem si budou muset najít jiné katy!“ míní jeden čtenářský hlas.
A další se podivuje: „To bychom chtěli po lidu obecném moc. Lid obecný ostravský byl natěšen, že OKD kupují postkomunističtí korytáři Votava a Koláček za podpory odborů, KSČM, ČSSD a a hornictva. Všichni počítali, že Votava a Koláček zajistí fungování hornického socíku do aleluja. A oni bídáci prodali OKD za 12 miliard kapitalistovi. Který chtěl dividendy. Kdo by tohle v kapitalismu čekal?“
Ať si to řeší stát
HlídacíPes.org jako jediný získal poslední rozbor financování neziskových organizací. Je za rok 2016 a vláda jej stále neschválila, a tak ani oficiálně nezveřejnila. Už ale ví, že by se mělo škrtat – zhruba tak tři miliardy (což v době, kdy chce zvyšovat platy jak politikům, tak státním zaměstnancům zní obzvláště zajímavě).
Související články
Vláda přiškrtí peníze neziskovkám. Zprávu o jejich financování přitom stále odkládá
„Státní školy platí stát. Církevní ať platí církev. Nevím proč by církevní školy měl platit taky stát. Stejně tak proč náklady na boj proti drogám v jakékoli podobě, tzn. i prevence, osvěta, streetworkeři apod. nejdou z rozpočtu MZ nebo Min. vnitra? Proč se musí přeprat přes NGO , když na drogy doplácí zdravotnictví a vnitro ? Omlouvám se, ale NGO jsou podle mne opravdu chyba v matrixu. A pokud už mají existovat, tak prosím bez příspěvků ze státního rozpočtu.“
No, ony se z toho státního rozpočtu právě platí – někdo tomu říká „přepírání“, někdo delegování činnosti, kterou by stát jinak nezvládal:
„Protidrogové neziskové organizace jsou velmi kvalitní a mají dobré výsledky, srovnatelné se světem. To, jak neziskovky pomlouvá Zeman a Babiš, tak to dělá Putin… Chce lidi rozeštvat a popudit. Vadí jim/mu, že vše neřídí stát, tedy on. Cílem je vyvolat v lidech strach a rezignaci.“
A pak tu nesmí chybět „nenažrané“ církve: „Zaráží mě to množství církevních organizací co natahují ruku. A nevyplácí jim stát nějaké další milióny?“
A co teprve těch lidí, co natahují ruku k církevním organizacím, když je jim ouvej… V nemoci, ve stáří, v chudobě...
Přes léto zveřejňujeme úryvky ze zajímavých knih, nyní například autora Lubomíra Vejražky Jizvy zůstávají – dědictví zla stále živé. Je o autentických osudech dětí, jimž komunisté zavřeli, či rovnou popravili jednoho z rodičů, případně oba, a o tom, jaký to mělo na ně ještě po řadě let tvrdý dopad.
Samozřejmě, není na osobní zkušenost. Podle vzoru co se nestalo mě, nestalo se nikomu: „Zdravím poskoci kapitalistů, proč nenapíšete, za co ten tatínek seděl? Mí příbuzní byli kulaci, národní socialisti, živnostníci, jeden měl docela velikou továrnu, ale nikdo z nich po 48. ve vězení nebyl!“
Poskoci gratulují, aspoň někdo měl kliku. Ale kupte si naši Mapu justice, třeba ji budete potřebovat:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdy smí novináři demonstrovat, proč být pitomcem z davu a jak se perou dezinformátoři
Tvrdý boj o mýto, nervózní Agrofert a kdo tu vlastně vyhrál volby
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
23 komentářů
Smutné čtení….to národ už blbne, nebo co?
Co vám připadá na spojení „úřady reagovali“ divné, pane Břešťane?
děkuji za upozornění
Díky Hlídacímu psu aspoň víme v jaké zemi žijeme. Člověk žasne nad idioty , kteří schvalují naši okupaci Sovětských svazem. A ti idioti mají přímou volbu aby mohli dokonce volit dalšího idiota , který vyniká rozeštváváním národa a podílí se na zničení staleté demokratické strany ČSSD. Když se k idiotům přidá další, jako Klausův poradce Jákl z bývalé ODS , který kandiduje za Okamuru a starý Klaus mu to schvaluje, tak asi idiotství zasáhlo naši zemi. Jako voliče ODS mne Klausova otočka a pád na politické dno šokuje jako naše okupace sovětskými bratry. Jákl prý kope s Okamurou nějaký tunel. Zase nějaký tunel, tentokrát ale do zadnice.
Já spíš žasnu nad idioty , kteří nevidí , že stát je rozkradený , zadlužený , s nezaměstnanými , bezdomovci, vysokou kriminalitou , s malou porodností , nesoběstačný v potravinách , v bruselském zadku jsme víc než kdysi v moskevském , místo průmyslu jsou zde cizí montovny , stamiliardy korun jdou ročně do zahraničí , vojáci okupují cizí země v americkém zájmu , na ulicích se objevuje víc a víc migrantů ! Tímhle by se měl Hlídací pes zabývat a ne omílat ( hlídat ) věci staré 50 let a řešit komunisty , když už je tu 30 let kapitalizmus !!
….jak můžete takhle uboze lhát?
Je vrchol drzosti,že bolševici vašeho typu jsou schopni něco mluvit o rozkradení republiky,když rozkradli celý národ,třikrát prokazatelně zradili republiku a dělaJÍ všechnmo proto aby ji zradili počtvrté.
Poprvé v roce 1939 po podpisu smlouvy Ribbntrop-Molotov přikázala Kominterna neodporovat fašistům.To jim vydrželo do doby než napadli SSSR.Nějak se na to snaží soudruzi zapomenout.O roku 1948 a 1968 je zbytečné psát.
No, když si uvědomíme tu podstatnou věc, že ty Rusy k nám pozvali sami nejvyšší představitelé našeho státu, tak je skutečně těžké radit „moudře“ lidem koho volit do čela státu…
Výpadky paměti? Nebo už dokonce Alzheimer? Biľak, Kolder, Indra a Kapek byli sice vysokými představiteli KSČ, nikoliv však nejvyššími představiteli státu. Nejvyššími představiteli státu tehdy byli Svoboda, Černík a Smrkovský. Ti k nám Rusy nepozvali. Stejně k nám nepozval Rusy ani nejvyšší představitel KSČ Alexander Dubček.
Ono platí nejen „jaký pán, takový krám“, ale také „jaký krám, takový pán“ (potažmo jaký národ takovou si zvolí vládu.
Douška pro pana Břešťana : V komentáři k Vašemu odsudku („Jsou tu ale i tací, kteří jsou dodnes za invazi vděční: „Kdyby nepřijeli, byla by republika o 20 let dřív zničená, rozkradená, zadlužená, s nezaměstnanými, s bezdomovci, s vysokou kriminalitou, atd.!”), si dovolím říct totéž, co jsem řekl pro „Tondacha“ – Jen žasněte Tondach, ale včera jsem v nejmenovaném hypermarketu koupil 5 jablek, 1 kg za 49,90 Kč/kg – 1. jakost, a dnes jsme se rozhodli je kozumovat. hned první, co jsem vzal do ruky mělo drobný otlak, takže jsem ho rozkrojil, abych otlačenou část odstranil, otlak ale nebyl pouhý otlak nýbrž stopa hniloby, která začínala v jádřinci.Totéž bylo ještě u dalších třech jablek. Jsem už hodně starý, pamatuji první republiku (chodil jsem do cizo jazyčné mateřské školky), Hitlera (začal jsem za války povinnou školní docházku, třetí republiku, atd., ale něco takového jsem nikdy neviděl, takový šmejd a v obchodě. Já vím je blbost, mohl jsem to reklamovat, ale otravuje to a to tak, že hodně. Podobné je to s mnohým dalším zbožím, viz t.zv. „kurvítka“ a o politice, svobodě, morálce a demokracií je lépe se nezmiňovat. Není divu, že mnoho lidí s pozitivní nostalgií vzpomíná na časy, kdy slovo „kurvítko“ nemohlo vzniknout, protože k tomu nebyl důvod. Neodsuzujte je, raději se zamýšlejte, proč tomu tak je. Kdepak jsme udělali my, co jsme před téměř 29 léty nadšeně a usilovně zvonili po náměstích klíči, které jsme „druhý den museli vrátit novým majitelům našich obydlí“, jak trefně kdosi před léty řekl ve veřejnoprávním mediu. Nebudu unavovat popisováním toho, proč mám opravdu málo důvodů tu dobu glorifikovat, ale současnost rozhodně není to, v čem bych si kdy přál žít.
Pokud jste ta jablka kupoval v hypermarketu, vybíral jste si je tudíž sám. Přesto by vám je v hypermarketu vyměnili, kdybyste je tam i s účtem donesl. Já sice nepamatuji doby až tak daleko do minulosti jako vy, ale obchod za socializmu si pamatuji dost dobře. V socialistickém Pramenu nebo Ovoci-zelenině byste musel mít štěstí, pokud abyste narazil na slušnějšího vedoucího. Jinak by vás v 80% případů v lepším případě s hloupými výmluvami vypoklonkovali, v horším případě by vás rovnou vyhodili.
Ano hloupě by se vymlouvali? Jak jse na to přišel, Vám se tostalo ? Vtip je v tom, že v socialistockém obchodě neprodávali takové šmejdy doívážené až z druhé poloviny zeměkoule, a tak to mohli klidně vrátit skladu zeleniny a ovoce a ten si to s dodavatelem – ovocnářským JZD snadno vyřídli po sousedsku. Vím jak to chodilo mezi n.p. Zelenina a ovoce a obchody, protože jsem o prázninách před vojnou tři měsíce dělal závozníka a rozváželi jsme zeleninu a ovoce denně po celém okrese do malých prodejen, Byl jsem tehdy odejít po druhém semestru z VŠ (ITVS – Institut tělesné výchovy a sportu v Prze , Tyršův Dům) kvůli kádrovým důvodům – zavřenému rodiči. byl v TNP v Třinci – zdil pece v železárně, později v Kuřimě v panelárně, Byl sice už na svobodě, ale přišlo hlášení z okresu na na školu, která byla jediná kam jsem mohl jít, protože tam byly při zkouškách hlavní sportovní výsledky, ale ani ty nepomohly.
Mně se okolo r. 80 v obchodě Ovoce-zelenina stalo, že při nákupu povadlých brambor mi prodavačka nabrala i lopatku hlíny. Ohradila jsem se, prodavačka s s bramborami i se sáčkem švihla zpátky a mne posílala pryč. A lidé ve frontě měli pocit, že zdržuji.
Jindy jsem při kontrole váhy a ceny nákupu u řezníka doma zjistila, že cena byla o 11,- Kč předražena. To dnes odpovídá částce cca 110 Kč. Vrátila jsem se do obchodu a dopadlo to podobně, prodavačka byla vzteklá, divila se, co po ní chci a vykázala mne z obchodu.
Nepocházím z žádné zámožné rodiny, drtivá většina příbuzenstva pracovala (tehdy i dnes) v dělnických a podobných profesích a musím říct, že se nám všem žije standardně, nikdo nedře bídu s nouzí, spíš naopak. Nemyslím si, že by někdo z nás chtěl skutečně měnit a vracet dobu před 30 lety. Kvalita života celé společnosti šla od bolševika jednoznačně nahoru a jenom hluboce zakořeněný pesimizmus a brblalství nás Čechů nám zabraňuje vidět realitu, která je mnohem lepší, než se může z internetových diskuzí zdát. Podle nahnilých jablíček bych dobu nesoudil.
Podle čeho chcete dobu soudit ? Podle průvodu teploušů ? Podle milionu exekucí ? Podle nezaměstnaných a bezdomovců ? Podle státního dluhu ? Podle okrádání lidí ala H systém ? Podle narůstajícího množství migrantů ? Podle cizích montovan ? A kvalita života v 80. letech byla také daleko vyšší než v 50 létech !!
„Teplouši“ u nás byli Bolku i za totality, jenže se projevovali potají. Měl-li jste za totáče dluhy, které jste neplatil, vymáhali je od vás i tehdy. Exekucí na plat. Nezaměstnanost oficiálně nebyla, neboť kdo neměl razítko o zaměstnání v občance, šel do vězení. O bezdomovcích za totality nikdo buďto statistiky nevedl, nebo pokud vedl, byly tajné. Podivných existencí se po různých nádražích potloukalo už tehdy dost. Tehdejší nádraží Praha-střed (Masarykovo nádraží) by mohlo vyprávět. Státní dluh byl skutečně velmi nízký, protože stát jen velmi málo investoval hlavně do infrastruktury, ale i do bytového fondu. Obojí se samozřejmě odrazilo na kvalitě obojího. Staré domy chátraly, do nově postavených paneláků zatékalo, byla v nich zima, příjezdové cesty byly plné bláta a haraburdí. Ovšem na investicích do armády a do stranického aparátu stát investoval bez omezení. Tyto investice však žádný zisk nepřinášely. H-systém tehdy lidi neokrádal, okrádal je tehdy přímo stát. Migranti se k nám tehdy přes zadrátované hranice s po zuby ozbrojenými vojáky pohraniční stráže nedostali. Oni se k nám ostatně tehdy také žádní migranti nehrnuli, neboť tehdejší komunistický „ráj“ je k nám vůbec nelákal, širokým obloukem se onomu komunistickému „ráji“ u nás vyhýbali a mířili raději do zemí na západ od nás. Zatím co výrobky cizích? (skutečně pouze cizích?) montoven se od nás vyvážejí do celého světa, tehdejší výrobky našich montoven, s výjimkou tanků, bojových vozidel pěchoty a dalekonosných děl na podvozcích Tatra, se dostaly tak nanejvýš do Sovětského svazu a socialistických zemí. V ostatních zemích byly nekonkurenceschopné. Od asi poloviny roku 1987 pak nebyly prodejné ani zmíněné zbraně. Kvalita života byla v 80. letech jistě vyšší než v letech 50., ale o kolik vystoupila v 80. letech kvalita života oproti letům 50. u nás a o kolik v té samé době vystoupila kvalita života v zemích na západ od nás? Ten rozdíl byl přímo propastný. Obrázek si mohl udělat každý, komu se podařilo koupit si v 80. letech dovolenou v Jugoslávii a přikoupit si k němu jednodenní výlet lodí do Itálie.
Ten rozdíl, zas tak obrovský nebyl jak tvrdí skeptik, Němec ve Spolková republice vydělával zruba tolik marek, jako já korun a káva hospodě stál unás 3 koruny a v Nemecku 3 marky. výrazně bylo v Německu levnější zboží pro domácnost dlouhodobé spotřeby, elektonika, fotoaparáty, oděvy, automobily, tedy hlavně zboží vyráběné ve velkém a často v rozvojových zemích. Protože jsem znal řeči , občas jsem se na západ dostal s nějakým soudruhem ředitelem či jiným papaláše, co uměl špatně česky a z cizích jazyků lámanou českoruštinu.
Stručné a jasné. Není co dodat. Díky.
Vozy Tatra byly zcela nekonkurenceschopné, jenom vyhrávaly s Karlem Lopraisem za volantem pravidelně Ralye Dakar, když se to jezdilo opravdu na trati Paříž – Dakar. vVyhrál celkem šestkrát. Po skorolikvidaci Tatry v Kopřivnici za působení státem najatý manažerů z USA, je na stupních vítězů nahradily ruské vozy Kamaz (až na několik málo výjimek).
Jen když je tu řeč o té Tatrovce v závěru komunistické éry, tak kromě Paříž-Dakar by se dala vzpomenout také expedice „Tatra kolem světa“. Ono to vlastně mělo dělat reklamu značce. Vyjeli z Prahy s poměrně velkou slávou tuším v roce 1986 a bylo to dost komplikované dobrodružství. Třeba v Guatemale je vyrabovali vojáci právě snad z podezření z nějaké komunistické špionáže (naše TV tehdy referovala, že „na území Guatemaly se stalo to, co se nehodilo na území USA“, kde se tedy hodně dlouho pohybovali krátce předtím). Pak se jeden z nich utopil někde v Pákistánu… Každopádně, do Československa se vrátili celkem nenápadně někdy na jaře 1990, tedy už po Listopadu 1989 (zprávy o tom je prý zastihly na jihu Afriky, v Zambii)…
Jsou o tom i knížky a filmy.
Srovnávat západ s východem za totáče, v podstatě nelze. Rozdíl byl nepopsatelně propastný, nebylo by co srovnávat. Jsem ročník, který na nákupy v totalitě také chodil. Bože co to tady diskutuje za lidi, stařecká demence nebo nostalgické zapomínání všeho špatného, tyto tendence jsou naprosto přirozené, také mám někdy pocit, že bylo líp, ale je to pouze tím, že byl člověk mladý. Ale objektivně, v obchodech bylo za totáče úplný prd. Ovoce pro děcka k sehnání pouze na 1. máje, Mikuláše a Vánoce. Zvracel bych z lidí, obhajujících totalitní systémy, mohou to provádět pouze, ti za totáče vyvolení. Ti rudí šváby bez morálních hodnot a mnohdy i bez vzdělání, kteří rozhodovali, kdo byt dostane a kdo nemá nárok, kdo studovat bude a kdo nemá nárok. Pro takové nebyl problém koupit si třeba nové kolo, já se ale musel v práci jednoho takového rudocha doprošovat, aby mi toho vytouženého Favorita-(jízdní kolo), zajistil. Ano dnes se za to stydím, ale to kolo jsem opravdu moc chtěl.
Proto je mi tak nevolno z obhajovačů minulého režimu. Zabalte si prosím fidlátka a pakujte se do KLDR, tam, je ten váš super systém. Klíči jsem zvonil a jsem nepopsatelně šťastný, že to dopadlo a já se mohl narovnat a mám se tak, jak se mám a je to jen můj problém, když se třeba nedaří, v žádné loterii jsem nikdy nic nevyhrál. Oni ti rudoši byli takoví lidští, jen člověk nesměl v ničem vynikat nebo nedej bože něco kritizovat. Ale co to tady melu, tohle snad lidi, s mozkem vědí i beze mě.
Zase jsem nevydržel.
Slováci začínají mít správně kritický názor naDubceka,byl jen nastrčenou figurkou s kterou sibri manipulovali a ostatní posílali dopisy doMoskvy.Kvadratura kruhu je neřešitelná situace,navíc když se hrozilo s vystoupením sVS.Tragediinje pro stát když je vprelomove době včele státu politik jako Dubček.A tak to dopadlo,jak to muselo dopadnout.Jsem pamětník a vzpomínky na tu dobu jsou živé, spolubydlící FM z Čáslavi dostal ,tak jako paní od řidiče fyzika plného ruských oficírů,že ležel na posteli na břiše a nadával ty svině a to si dovolil je tuknout na čelo.Za pár měsíců přišel zděšený z toho co viděl na Václaváku, hořící pochodeň.A. Já se lakoval z Prahy,když druhého mladého spolubydlící!iciho jsme neviděli týden,zadrželi no někde u Staroušku aprosel uličkou naPankraci.Vden prvního výročí jsem se dostal naNarodni do tramvaje a ožralý příslušenství PSvrval výlez ven ty svině Tak jsem se vrátil zPrahy domu na Vysočinu.Vzpominky jsou nezapomenutelné,ale jak nepodávají historici je to zkreslené,následoval výprask národa