Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Zdeňka Bakaly,

OKD v rukou státu vydělává, Bakala chystá obranu a poslanci vyšetřují

Vyšetřovací komise poslanců k průběhu privatizace OKD pracuje i přes léto. Všechny svědky plánuje vyslechnout nejpozději do září. Zdeněk Bakala už oznámil, že před poslance dorazit nehodlá. Ohrozil by tak prý své postavení v civilních sporech i trestních řízeních, jimž čelí. A není jich málo.

Policie eviduje hned několik trestních oznámení na Zdeňka Bakalu v souvislosti s tím, jak jako spolumajitel černouhelných dolů nakládal s majetkem firmy.

Trestní oznámení podala na Bakalu mimo jiné i společnost Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy – podle něj majitelé OKD vytunelovali a vytáhli z firmy celkem 125 miliard korun.

Krúpa podal žalobu na účelové vyvedení dividend a Bakalu kritizuje dlouhodobě. Vyzývá – podobně jako prezident Zeman – k jeho exemplárnímu potrestání. Sám prý s poslaneckou komisí intenzivně spolupracuje a dodal jí podle svých slov „nespočet analýz a podkladů“.

Do další fáze zatím proces nepokročil. Lidové noviny počátkem června ale informovaly, že policie již studuje zhruba 400 stránkový znalecký posudek. Ten se zaměřuje především na finanční toky v OKD a právě výplaty dividend. Zatím tedy není jasné, zda policie někoho obviní nebo případ odloží.

Nehodlám dopředu nic sdělovat

Žalobu v listopadu 2016 podal i tehdejší management OKD. Po společnosti NWR a Zdeňku Bakalovi – za to, že zavinili insolvenci OKD – žádá celkem 24,55 miliardy korun.

Z dopisu, který Zdeněk Bakala napsal poslanecké vyšetřovací komisi plyne, že se na svou obhajobu se svým týmem právníků intenzivně chystá. Nehodlá proto v pozici svědka před poslaneckou komisí dopředu nic sdělovat.  

„Nemohu být nucen sdělovat Komisi jako svědek informace, jejichž předčasné zveřejnění může ohrozit mou obranu v civilních řízeních, která proti mně byla zahájena,“ konstatuje Bakala s tím, že svůj postup je připraven „vysvětlovat a obhajovat tam, kde je formálně garantováno mé právo na nestranné posuzování, tj. v probíhajících civilních, i v případných trestních řízeních“.

Mezitím si někdejší OKD žije novým životem. Od května 2016 je v insolvenci, v rámci schválené restrukturalizace se ale firma rozdělila na dvě části.

Od 1. dubna letošního roku vznikla společnost OKD Nástupnická, kterou převzal stát, respektive ji za 80 milionů koupil státní podnik Prisko.

V původní OKD, přejmenované na Správa pohledávek OKD, zbyly de facto jen dluhy a pohledávky.

Společnosti OKD (nyní tedy OKD Nástupnická), je právně nový a očištěný subjekt, kterému se aktuálně finančně daří. Je v normálním provozu a těží uhlí. Podle výsledků zveřejněných letos na jaře v insolvenčním rejstříku, vydělala firma v roce 2017 při tržbách 16,8 miliardy korun celkem 3,3 miliardy korun.

Předseda představenstva státního podniku Prisko Marian Klásek připouští, že OKD Nástupnická je na tom nyní relativně dobře. „Nicméně je třeba si uvědomit, že insolvencí si odmazalo všechny staré závazky, tři miliardy uznané, dalších několik miliard neuznané. Pokud by tohle nebylo, nemá OKD žádný zisk,“ upozorňuje Klásek.

„Máme také obrovské náklady do budoucna. Zavázali jsme se, že uhradíme náklady na útlum těžby, že vytvoříme na to finanční rezervy. A náklady jsou mnohem vyšší než aktuální zisky a stav hotovosti. Máme sice pozitivní výsledky za loňský rok, ale ty negativní položky teprve přijdou,“ dodává.

Louda i švýcarská prokuratura

Druhá část, „staré“ OKD, nese příznačné jméno Správa pohledávek OKD. Jejím insolvenčním správcem je Lee Louda. Jeden ze způsobů, jak by chtěl uspokojit věřitele je další ze žaloba na někdejší akcionáře – Zdeňka a Bakalu a Petra Kadase; Louda požaduje zpět 12 miliard korun, jež byly vyplaceny na dividendách v letech 2011 a 2012.

Soud v Ostravě již dříve odmítl námitku Bakaly, že pro řešení věci nejsou příslušné české soudy, ale ty švýcarské.

O OKD se ostatně zajímá i švýcarská prokuratura. Vloni na jaře se švýcarské úřady obrátily český Finančně analytický útvar s žádostí o informace. Švýcaři podle České televize prověřují převody peněz z 10. srpna roku 2007. V té době OKD odeslala své mateřské společnosti NWR dohromady více než 7,5 miliardy korun.

Na dotaz, zda spolupráce se švýcarskými vyšetřovateli pokračuje, FAÚ do termínu vydání tohoto textu neodpovědělo.

V kauze OKD byli zatím obžalování tři lidé – znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na cenu státního podílu v těžební společnosti, dále dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni vinu odmítali a soud jim dal letos v květnu – zatím nepravomocně – za pravdu.

Zajímavý je pohled do písemného odůvodnění rozsudku. V něm soudkyně Iva Fialová nebývale otevřeně kritizuje práci státního zástupce Tomáše Černého i policii – za procesně nepoužitelná svědectví. „Nelze postavit obžalobu na přesvědčení státního zástupce a jeho domněnkách a hypotézách,“ píše například soudkyně.

Tato žaloba (podali ji nájemníci nájemníků bývalých bytů OKD) tedy zatím ve věci privatizace OKD zatím přitom doputovala nejdále.

Právě nájemníci, respektive jejich právní zástupci, shromáždili důkazy, předali je policii a de facto tak dotlačili případ k soudu. K jejich žalobě se nakonec připojila i Česká republika s vypočtenou škodou zhruba šest miliard. Soudkyně ale stát s jeho nárokem odkázala na civilní řízení.

Podle Bakaly jsou dosavadní žaloby proti němu zcela na vodě. „Dosud jsou žaloby založeny na stejně bulvárních a neurčitých dohadech jako veřejná vystoupení některých Vašich kolegů (poslanců, pozn. red.) a prezidenta republiky,“ napsal Bakala v dopise poslanecké komisi.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Bakala by neměl být vyšetřován v souvislosti s privatizací OKD, protože se na ní nijak nepodílel. Patrně by měl být vyšetřován v souvislosti s krachem OKD…
  A jsem upřímně zvědav, zda „lid obecný“, po závěrech parlamentní vyšetřovací komise, přestane konečně hystericky opakovat ten vžitý nesmysl, že „Sobotka prodal Bakalovi byty za hubičku“! Už teď se prokázalo, že prodej zbytkového státního podílu OKD NEBYLA privatizace a že privatizaci OKD měl na starosti Fond národního majetku a ne Sobotka a Pokorný, nebo ministerstvo financí….

  • anobudelíp napsal:

   To bychom chtěli po lidu obecném moc. Lid obecný ostravský byl natěšen, že OKD kupují postkomunističtí korytáři Votava a Koláček za podpory Odborů, KSCM, CSSD a a hornictva. Všichni počítali, že Votava a Koláček zajistí fungování hornického socíku do aleluja.
   A oni bídáci prodali OKD za 12 miliard kapitalistovi. Který chtěl dividendy. Kdo by tohle v kapitalismu čekal?

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Nájemníci nájemníků? 2) Podle me to dopadne stejne jako v pripade MUS. Pripad nakonec rozmotaji Svycari. A cely nas system policie/statniho zastupitelstvi/soudu bude zas pro smich. 3) Tondach – jake zavery ocekavate od tzv. parlamentni vysetrovaci komise k OKD? Role Sobotky – kdo byl podepsan na smlouvach za CR? A Pokorny – nevidite tu jeho dvojroli? Jinak je to jen slovickareni – co je a co neni privatizace apod.

  • Tondach napsal:

   Od té komise neočekávám žádné závěry! Dostali zadání zlikvidovat Sobotku a Bakalu a to prostě nejde…. Zeman s Babišem si budou muset najít jiné katy!
   Sobotka je v tom všem jen, jako účetní …. úplně stejně byla zlikvidována MUS ale o té se nemluví, protože tam Sobotka nefiguruje! O Sobotku a Bakalu jde, o nic jiného!

 3. petrph napsal:

  btw, co si vzpomínám, jako uváděný důvod krachu OKD byl pokles světových cen uhlí, takže se zkrátka těžit v OKD nevyplácelo . Jestli nyní jak psáno „OKD Nástupnická) je v normálním provozu těží uhlí A vydělala firma v roce 2017 při tržbách 16,8 miliardy korun celkem 3,3 miliardy korun. Tak to vypadá jako by stát byl lepší manažer než soukromníci a dosahoval lepších prodejních cen a výsledků. K čemuž by jistě měli ovčané přihlédnout při volbách :)))

  • Petr Vostrý napsal:

   Cena uhlí je trojnásobná, než byla před pár lety…..

   • Karel Novotný napsal:

    Přesně. A v roce 2008 byla naopak ještě naopak 5x vyšší. Při krizi v r. 2009 udělala cena sešup z 500 USD za tunu koksovatelného uhlí na 180 USD …

 4. Dalkan napsal:

  I believe what your writting is wrong Lee Louda is suing New World Resources N.v in Amsterdam 100% owned by New World resources Plc.
  Fact he intends to sue us minority shareholders. But I have never ever receieved a dividend as a shareholder.
  OKD made 8 billion+ czk profit in 2017. Where can in the world can you buy a company like that for 79.5 million Czk.
  Czech governemnt and laws are still part Communist.
  Please read my petition and please remember I have 145 signitures.
  nwrshareholder@gmail.com

  https://www.change.org/p/we-urge-the-regulators-esma-european-securities-and-markets-authority-and-the-european-commission-to-investigate-the-misleading-and-unfair-and-corrupt-business-practices-of-new-world-resources/u/23097380

 5. anobudelíp napsal:

  A vy jste se podíval na graf vývoje ceny uhlí? Bakala kupoval OKD, když cena uhlí byla 50 USD za tunu. Bakala nechal vyplácet dividendy když cena uhlí byla 80-140 USD za tunu. Bakala zkrachoval, když cena uhlí byla 40 USD na tunu.
  Nyní je cena uhlí 80 USD za tunu.
  Takže zisk OKD OČIVIDNĚ není důsledkem geniality státu při řízení průmyslu, ale důsledek toho, že světová cena uhlí od krachu staré OKD stoupla na dvojnásobek.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko