Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kandidátka na ministerskou náměstkyni Karolina Žákovská. Foto: Profimedia
,

Na kraji bojuje s hnutím STAN, v Praze za něj má usednout na ministerstvo. Nepřijatelné, zní z Ústí

Náměstkyní ministryně životního prostředí by se za hnutí STAN mohla stát ústecká krajská zastupitelka Karolina Žákovská (Spojenci pro kraj/Strana zelených). Má to ale háček: místo patří podle koaličních dohod hnutí STAN, se kterým má Žákovská jako členka krajské vládnoucí koalice ANO, ODS a Spojenců napjaté vztahy. V minulosti třeba bojkotovala zvolení opozičního zastupitele STAN Filipa Ušáka šéfem finančního výboru a podpořila místo něho kandidáta SPD.

Je to právě rok, co se nově zformovaná krajská koalice hnutí ANO, ODS a Spojenců pro kraj ujala na severu Čech vlády. STAN skončil v opozici. Byla u toho i Karolina Žákovská. Po rozdělení křesel v čele Ústeckého kraje se stala předsedkyní výboru pro národnostní menšiny, původně chtěla funkci neuvolněnou, pak se ale koaličními kolegy nechala přesvědčit k uvolněnému angažmá na plný úvazek.

Vzápětí vypukl mezi koalicí a opozicí boj o obsazení šéfů finančního a kontrolního výboru, které měly podle dohod připadnout opozici. U finančního výboru ale koaliční politici zvolili kádrovací postup, kdy sice přiznali post předsedy hnutí STAN, odmítli ale zvolit jeho kandidáta Filipa Ušáka. Situaci se podařilo odblokovat až na lednovém zastupitelstvu, kdy většina zastupitelů zvolila do čela výboru zastupitele za opoziční SPD Dominika Hanka. Pro byli i členové Spojenců pro kraj, mezi nimi i Karolina Žákovská.

Po roce jí tato historka znepříjemňuje profesní kariéru. Místopředseda STAN Stanislav Polčák, se kterým Žákovská jako expertka na právo životního prostředí spolupracuje v Evropském parlamentu, ji totiž doporučil jako kandidátku STAN na post náměstkyně ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL). „Paní Žákovskou vnímám jako erudovanou odbornici na životní prostředí. Spolupracuji s ní už tři roky,“ potvrdil informaci HlídacíPes.org Polčák. Definitivní výběr by mělo potvrdit předsednictvo STAN ve středu.

Proti nominaci se ale postavili členové krajského zastupitelského klubu STAN v Ústeckém kraji. Nerozumějí tomu, proč by měla křeslo připadající STANu obsadit politička z konkurenční strany, která navíc má s hnutím na kraji spory.

Co jsme se, to jsme si

„Do finančního výboru podpořila zástupce SPD namísto STAN, přičemž v této roli aktivně působila ve snaze ,rozložit‘ STAN. Nepodporovala ani jiné naše návrhy, které s agendou životního prostředí souvisí, a to jsou například aktivity kolem vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan. Z tohoto úhlu pohledu si úplně nedovedu představit, že by nám paní Žákovská oznámila: Co jsme si, to jsme si, jsem teď ,staňačkou‘,“ říká zmíněný Filip Ušák.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podobně mluví další ze zastupitelů, děčínský senátor Zbyněk Linhart (nez. za STAN). „Nadšený z toho nejsem. Jsou to takové paradoxy doby: Máme křesla, ale nemáme lidi, kteří by to chtěli vykonávat,“ říká s odkazem na to, že původně nominovaný náměstek plzeňské hejtmanky za STAN Pavel Čížek měl funkci odmítnout. Ve výběru tak zbyla vedle Žákovské ještě přírodovědkyně Eva Volfová z plzeňského spolku Ametyst.

Ústečtí zastupitelé připomínají, že Žákovská spolu se Spojenci pro kraj podporovala krajskou koalici s ANO i přes skandály s poradenskými smlouvami pro poradkyni hejtmana Vladislavu Marschallovou a nebo fiktivními činnostmi v Krajské zdravotní. O všech těchto kauzách HlídacíPes.org detailně informoval a v tuto chvíli jsou v nich obviněni právě bývalá krajská místopředsedkyně hnutí ANO Marschallová a bývalý generální ředitel Krajské zdravotní Aleš Chodacki.

„Roli paní Žákovské v krajském zastupitelstvu vnímám minimálně rozpačitě, počínaje smyslem její funkce, která by se dala označit za politickou trafiku bez prokazatelných přínosů pro náš kraj, přes její některá hlasování a postoje, kdy s klidem podporovala hnutí ANO v jeho problémech například s Krajskou zdravotní či fiktivními poradenskými úvazky, k problémům včetně nezákonností neřekla pragmaticky ani slovo,“ říká zastupitel Ušák.

Sama Žákovská nominaci potvrdila s tím, že není ještě definitivně rozhodnuto. „Co se týče připomínek krajského hnutí STAN, lidsky to chápu. Nemusí to pro ně být příjemná situace vzhledem k tomu, že jsou v opozici,“ říká. K hlasováním, v nichž nepodpořila kandidáta STANu a zvedla ruku pro člověka z SPD, uvedla, že jednou jsou se Spojenci pro kraj součástí koalice a ctí její dohody.

V případě, že by se ministerskou náměstkyní stala, hodlá se vzdát postu předsedkyně krajského výboru pro národnostní menšiny a opustit i zastupitelstvo. Naopak by si ponechala oba své mandáty v zastupitelstvu města Ústí nad Labem a jeho centrálního obvodu. Podmínkou rovněž je, aby se stala registrovanou příznivkyní hnutí STAN, což prý není v rozporu s jejím členstvím ve Straně zelených.

Statut registrovaného příznivce je ve stanovách hnutí STAN definován jako nutný předpoklad pro pozdější plnohodnotné členství. Jde o jakousi kandidaturu, která může být ve členství „překlopena“ až po dvou letech. Registrovaný příznivec má ovšem podobná práva jako člen, může kandidovat na člena krajského či celostátního výboru, může se stát delegátem krajského nebo republikového sněmu. Ve všech těchto orgánech jako registrovaný příznivec smí plně využívat svého hlasovacího práva, a rozhodovat tak o směřování Starostů a nezávislých.

Hnutí STAN dostalo náměstkovské místo na ministerstvu pro životní prostředí až na druhý pokus. Původně mělo patřit Pirátům a usednout na něj měl další ústecký zastupitel Lukáš Blažej. I proti němu se z Ústeckého kraje zvedla vlna nevole a Piráti si nakonec náměstkovské místo vyměnili s hnutím STAN za resort zemědělství.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

1 komentář

  1. Jaroslav Kubín napsal:

    Na tomto příkladu K. Žákovské je vidět, tam až se ta politika v Česku dostala a dostává, že každý může v politice dělat cokoliv a kdykoliv … že jde hlavně politikům o prachy za funkce. Žákovská je v současnosti ověšena funkcemi jako vánoční stromeček a nikdo mne jako bývalého politika nepřesvědčí, že může dělat (a pozor – nejen ona, to platí všeobecně pro všechny politiky…) všechny funkce na 100%. K čemu pak například její více než milionem korun ročně placená uvolněná funkce předsedkyně pro národnostní menšiny v Ústeckém kraji? Stačí si přečíst její pouhopouhé slohové cvičení o činnosti jejího výboru za rok 2021, které předložila na nedávném prosincovém zastupitelstvu kraje – https://formulare.kr-ustecky.cz/materialyzukver/11_ZUK_2021-12-13/pdf/11_ZUK_MAT_23_5_priloha_1.pdf . Copak za takovouto (a podobnou) činnost by měli být politici honorování milionovými odměnami? Kde to jsme, že se převážná část politiků klepe na další a další různé funkce (místo, aby dělali jednu a pořádně!), a že se před svými voliči a občany vůbec nestydí! Pak vznikají situace, které jsou v článku popsány…

Přidávání komentářů není povoleno