Místo boje s hoaxy lajky vládě. Facebookový „únos“ slovenského vnitra
Populární slovenský facebookový profil Hoaxy a podvody postupně nasbíral až 150 tisíc sledujících. Stránka založená před šesti lety policejním sborem dlouho úspěšně bojovala proti ruské propagandě a dezinformacím. Po loňském nástupu čtvrté vlády Roberta Fica se však změnila k nepoznání. Dnes stejný profil otevřeně podporuje vládní kroky a Rusko jako téma z jeho příspěvků prakticky zmizelo.
Nejpozději v říjnu 2018 si slovenský stát začal uvědomovat, že musí bojovat proti dezinformacím. Policejní sbor proto založil facebokovou stránku Hoaxy a podvody, která se věnovala nejen dezinformacím, ale třeba i ekonomické kriminalitě.
Ministerstvo vnitra v té době vedla nominantka Smeru Denisa Saková (dnes ministryně hospodářství za stranu Hlas) a policii šéfoval dnes již zesnulý Milan Lučanský. Paradoxně právě jeho sebevražda ve vazbě se za pár let stala předmětem dezinformací – a to i v Česku a navzdory tomu, že cizí zavinění v případě jeho smrti vyloučila generální prokuratura.
Když český dezinformátor Pavel Zítko šířil hoaxy o smrti Lučanského, zmíněná policejní facebooková stránka se vůči tomu ohradila. Zítko v Česku aktuálně stojí před soudem kvůli šíření poplašné zprávy, policie ho v létě mimochodem dopadla právě na Slovensku.
Uprchlíci, covid, Ukrajina
Mezi první statusy stránky patřil například ten, který občany varoval před panikou z migrace v návaznosti na dění v Německu. Jiný příspěvek zase uváděl na pravou míru to, kolik uprchlíků a za jakých okolností může Slovensko přijmout v záchytném táboře v Humenném.
O necelé dva roky později, začátkem roku 2020, vznikla vláda Igora Matoviče. I když ministerstvo, pod které spadá i policie, nově řídil Roman Mikulec z tehdejšího hnutí OĽaNO (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti), žádné výrazné změny ve fungování stránky vidět nebyly. Změnilo se však to, že většina obsahu se začala soustřeďovat na hoaxy spojené s pandemií covidu, která v té době byla v plném proudu.
„Když se projednával Lex atentát, ještě nebyl ani schválený a čekalo ho mnoho změn, tato stránka ho obhajovala. Úplně bezprecedentně vstoupila do legislativního procesu. Je to šílené z pohledu profilu, který tu neměl být pro žádnou politickou stranu ani garnituru.“
V jednom z příspěvků stránka například vyvrací tvrzení, že testování onemocnění pomocí PCR testů je škodlivé. V listopadu 2020 měla stránka 92 tisíc sledujících.
Když v roce 2022 provedlo Rusko invazi na Ukrajinu, začala se stránka soustředit především na toto téma a s ním spojené dezinformace. Přišla například série příspěvků o tom, proč ruská válka na Ukrajině škodí i Slovensku. Stránka měla tehdy už zhruba 137 tisíc sledujících.
Pan ministr si nepřeje…
V roce 2023 ale přišel zlom. Ministerstvo vnitra po volbách převzal Matúš Šutaj Eštok ze strany Hlas a po krátké době v jednom z rozhovorů avizoval, že se chystá věnovat právě facebookovému profilu Hoaxy a podvody. Podle ministra „není normální, aby tu aktivisti pod hlavičkou policie řešili světonázorové spory“.
Za několik dní podal výpověď správce facebookové stránky David Púchovský. V rozhovoru pro Denník N to zdůvodnil i tím, že mu údajně zazvonil telefon a dozvěděl se, že si ministr nepřeje, aby na facebookovém profilu nadále visel nedávno publikovaný příspěvek o nenaplněných falešných hrozbách mobilizací slovenských mužů. Ministr něco takového později popřel.
Profil Hoaxy a podvody také oslavoval rozhodnutí Ústavního soudu v případě novely trestního zákona: „Rozhodnutí Ústavního soudu SR dalo stopku lžím a dezinterpretacím o únosu právního státu prostřednictvím protiústavního procesu a změn v trestních kodexech.“
Poslední status původního týmu vyšel 3. prosince 2023. Administrátoři v něm děkují za podporu kampaně Hoaxy se na mě nelepí. Status měl přes osm tisíc lajků. Následně se profil na několik měsíců odmlčel.
Letos v dubnu se opět probudil. Stránka přišla s kampaní „Je to pravda?“. Lidem na sociálních sítích vysvětluje, jak nepodlehnout dezinformacím a hoaxům. Tentokrát ale bez konkrétních příkladů.
Současně však facebookový profil přešel přímo pod ministerstvo vnitra a Centrum boje proti hybridním hrozbám, které mají se stránkou zjevně jiné plány.
Profil se začal zaměřovat zejména na podvody, zatímco boj proti dezinformacím šel stranou. Kromě toho začala stránka podporovat kroky vlády Roberta Fica. Například informace, že Slovensko může kvůli politice Ficova kabinetu přijít o peníze z eurofondů, označil profil v červenci za hoax. Až do října přitom nebylo jasné, zda Slovensko skutečně dostane čtvrtou evropskou platbu z Plánu obnovy.
Ve službách vlády
Příklon k vládě vyplývá i z celkového tónu příspěvku: „Vláda Slovenské republiky si nepřeje, aby Slovenská republika přišla o eurofondy, které mají rozvíjet Slovenskou republiku, a proto posiluje ochranu finančních zájmů Evropské unie,“ uvádí status.
Ve stejném příspěvku stránka obhajuje i prosazení vládní novely trestního zákona: „Slovenská republika má jednu z nejsilnějších úprav promlčení. O tom, kdo půjde do vězení, rozhodují soudci a ne média nebo ulice či jednotlivci se zbraní v ruce.“ I to je rétorika jako vystřižená z vládní tiskové konference Fica a spol.
Profil Hoaxy a podvody také oslavoval rozhodnutí Ústavního soudu v případě novely trestního zákona: „Rozhodnutí Ústavního soudu SR dalo stopku lžím a dezinterpretacím o únosu právního státu prostřednictvím protiústavního procesu a změn v trestních kodexech.“
Denník N v červenci upozornil, že pod tímto příspěvkem se objevily reakce od falešných profilů. Centrum boje proti hybridním hrozbám, které stránku spravuje, připustilo, že mohlo jít o žert ze strany odpůrců vlády.
V jiném příspěvku profil tvrdí, že „cenzura covidu-19“ prý fungovala i ve vyspělých demokratických státech a že „je otázkou“, co bylo předmětem této údajné cenzury a jaký měla vliv na záchranu životů lidí.
Nejpopulárnějším příspěvkem od dubna bylo zveřejnění podobizny Milana Rastislava Štefánika doplněné o jeho citát: „Pravdě věřit, pravdu žít a pravdu bránit.“ Bylo to v den výročí Štefánikova úmrtí 4. května. Příspěvek měl více než 1200 reakcí, převážně pozitivních – lajků a srdíček.
To je u nové podoby facebookové stránky Hoaxy a podvody – Ministerstvo vnitra SR ojedinělé. Příspěvky jejího nového týmu běžně získávají kolem jednoho sta reakcí nebo méně. Počet fanoušků stránky se však výrazně nezměnil – stále ji sleduje 149 tisíc uživatelů Facebooku.
Rusko už není téma
Pouhý měsíc poté, co stránka v dubnu opět začala zveřejňovat nové příspěvky, došlo k zásadní události – atentátu na premiéra Roberta Fica. Předsedu slovenské vlády několikrát postřelil útočník během výjezdového zasedání vlády v Handlové. Fico se mezitím už vrátil do práce, vyšetřování atentátu však stále neskončilo.
Facebooková stránka po atentátu zveřejňovala příspěvky, které vyzývaly veřejnost, aby počkala na oficiální informace a nešířila nenávist na internetu. Po atentátu stránka také vyvracela konspirace o atentátu, například ty šířené na stránkách hračkářství Dráčik.
Na webu této společnosti se spekulovalo například o tom, že vláda kryje jakési spiknutí. Facebookový profil také vyvracel hoax o tom, že otec šéfa opoziční strany Progresivní Slovensko Martin M. Šimečka stojí na starší fotce vedle atentátníka.
Víc než týden po atentátu stránka zveřejnila příspěvek o nenávisti na internetu. Poukazovala na lidi, kteří v online prostoru schvalovali atentát na premiéra, s tím, že bezpečnostní složky se jimi zabývají.
Když vláda v návaznosti na atentát schvalovala legislativu přezdívanou Lex atentát, stránka to podporovala. Balík zákonů zabezpečil doživotní rentu pro premiéra Roberta Fica a řešil i svobodu shromažďování: „Nikdo z nás si nepřeje, aby se tento incident zopakoval, proto vláda reaguje,“ napsal facebookový profil v době, kdy měla vláda návrh připravený.
Informačním operacím Ruska se stránka od dubna věnovala pouze jednou. A to ve statusu, ve kterém píše o hybridních hrozbách. Bylo to v reakci na prohlášení Severoatlantické rady NATO, že členské státy Aliance jsou znepokojeny odhalením škodlivých ruských aktivit. Dříve bylo naopak běžné, že se stránka věnovala právě takovým tématům spojeným s Ruskem.
O tom, že stránka začala podporovat vládní politiky, svědčí i další status z června. Během inaugurace prezidenta Petra Pellegriniho stránka gratulovala nové hlavě státu. Pellegrini je bývalým předsedou strany Hlas, v jejímž čele ho vystřídal právě současný ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.
„V normálním režimu“
Ministerstvo vnitra však zásahy do obsahu facebookové stránky popírá. „Stránka Ministerstva vnitra SR Hoaxy a podvody funguje v normálním režimu,“ reagoval na dotazy tiskový odbor resortu.
Ministerstvo také tvrdí, že stránka má široký záběr „od sdílení příspěvků Policie SR, ale i jiných ústředních orgánů státní správy k podvodům nebo falešným zprávám, přes informování občanů o výjimečných událostech, jako byl například atentát na premiéra, až po reakce na společenské dění“.
Podle vnitra jsou aktivity jeho profilu Hoaxy a podvody v souladu s koncepcí strategické komunikace schválenou v březnu. Resort se při tom odvolává na její cíl „informovat veřejnost o prioritách, rozhodnutích a výsledcích vlády SR, i o aktuálních otázkách a výzvách, kterým čelí naše země“. To však de facto znamená informační či komunikační podporu vlády.
Jak nedávno v rozhovoru pro Aktuality.sk řekl zplnomocněnec české vlády pro strategickou komunikaci Otakar Foltýn, cílem takové komunikace má být především podpora důvěry ve státní instituce, bez ohledu na politickou reprezentaci.
Zakladatel profilu: Nejsem zatrpklý
Bývalý správce facebookové stránky Hoaxy a podvody David Púchovský pro Aktuality.sk v říjnu řekl: „Nechci, aby někdo získal dojem, že jsem zatrpklý kvůli odchodu od policie a teď budu kritizovat tu stránku. Vůbec ne. Odešel jsem dobrovolně a s čistým štítem.“
Púchovský se po odchodu z policie stal asistentem poslance Progresivního Slovenska Jaroslava Spišiaka a spustil vlastní projekt s podobným názvem Hoaxy a podvody. Ke svému původnímu profilu založenému pod hlavičkou policie v roce 2018 je skeptický:
„Stránka byla půl roku vypnutá, protože nikdo nevěděl, co s ní dělat. Policie se jí zbavila, protože viděla, co to dělalo poslední roky,“ řekl s tím, že nikdo v policii s profilem po změně vlády už nechtěl mít nic společného: „Riskovali by ztrátu zaměstnání a politické tlaky. Tak ji radši přesunuli na ministerstvo vnitra.“
Facebookový profil se podle Púchovského stal hlásnou troubou vládní koalice a jako příklad uvádí zmíněné schvalování zákona Lex atentát po útoku na Roberta Fica:
„Když se projednával Lex atentát, ještě nebyl ani schválený a čekalo ho mnoho změn, tato stránka ho obhajovala. Úplně bezprecedentně vstoupila do legislativního procesu. Je to šílené z pohledu profilu, který tu neměl být pro žádnou politickou stranu ani garnituru.“
Tento text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s portálem Aktuality.sk a s podporou Mezinárodního tiskového institutu (IPI)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
“ Podle ministra „není normální, aby tu aktivisti pod hlavičkou policie řešili světonázorové spory“.
CO JE NA TOM DIVNÉHO???
Očekávám obdobné posuny u nás, jakmile Bureš znovu nastoupí do Strakovky…takže si ten sešup mezi zaostalé sranda státy řízené prospěchářskými burany, zažijeme na vlastní kůži :(((
Vůči dezinfu nejsme imunní a lákadlo na ujařmení podobných projektů je pro populisty všech barev neskutečně lákavé. Však demontáž demokracie již u nás pozvolna začala změnami v ČT, proměnu mainstreamové české žurnalistiky v PR českých oligarchů již máme za sebou, takže další na řadě budou pravděpodobně instituce a občanská společnost. Je stále obtížnější být v dnešní době optimistou 🙁