Ministerstvo spravedlnosti má podezření, že dvojka SPD Fiala porušuje zákon o střetu zájmů

Napsal/a Jan Žabka 1. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Poslanec a místopředseda SPD Radim Fiala skrze své firmy vlastní Týdeník Prostějovska. Zákon o střetu zájmů ale poslancům a dalším veřejným funkcionářům vydávání periodického tisku zakazuje. Podle ministerstva spravedlnosti může jít o porušení zákona. Sám Fiala se k věci nevyjádřil.

Radim Fiala je jediným společníkem s vkladem sto tisíc korun ve společnosti BS Kings security, a tedy jejím jediným vlastníkem. Tato firma je stoprocentním akcionářem společnosti IF Holding, která zastřešuje několik firem.

Jednou z nich je také společnost Studio PN Prostějov. IF Holding je jejím jediným vlastníkem s vkladem 4,5 milionu korun.

Podle Databáze periodického tisku pro veřejnost právě Studio PN Prostějov vydává periodikum Týdeník Prostějovska. Fialovi patří i doména itydenik.cz, na které médium funguje online.

Veřejný funkcionář definovaný zákonem nesmí být ani společníkem, členem nebo ovládající osobou právnické osoby, která je provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku.

Radim Fiala také v Centrálním registru oznámení odpověděl negativně na otázku, zda se výše uvedenou činností (rozhlasové či TV vysílání či vydávání periodik) zabývá.

Přestupek? Prověříme

Odbor střetu zájmů Ministerstva spravedlnosti před měsícem obdržel podnět k prošetření Radima Fialy s těmito informacemi. Nyní ho ministerstvo vyhodnotilo jako podnět důvodný.

„To znamená, že na základě našeho šetření máme podezření, že mohlo dojít ze strany pana Fialy k porušení zákona o střetu zájmů,“ říká vedoucí oddělení registru oznámení o střetu zájmů Iveta Chocholová pro HlídacíPes.org. „My však nerozhodujeme o tom, jestli došlo nebo nedošlo k přestupku,“ doplňuje.

Zda Fiala skutečně zákon porušuje, potvrdí až přestupkový orgán. V tomto případě jde o magistrát města Prostějova. Tomu již ministerstvo podnět postoupilo.

Pouze „pošťáci“

Odbor střetu zájmů totiž pracuje s informacemi dostupnými z otevřených zdrojů a se znalostí zákona o střetu zájmu. „Na základě těchto informací pak sesumírujeme výsledek a vyhodnotíme, jak se to asi tváří, jak by to asi mohlo být,“ vysvětluje Chocholová „My nemůžeme oslovit toho veřejného funkcionáře a pozvat si ho k podání vysvětlení,“ upřesňuje.

„Děláme spíše takové pošťáky. Obdržíme podnět, vyhodnotíme jej a pokud máme za to, že mohlo dojít ke spáchání přestupku, tak ho postupujeme obecnímu úřadu s rozšířenou působností,“ říká Chocholová. „Na nich je, aby si zařídili aktuální informace, ke kterým se my třeba nedostaneme,“ zakončuje.

HlídacíPes.org poslance Radima Fialu žádal o reakci. Fialova asistentka proto redakci požádala o zaslání SMS zprávy s dotazem, na který však Fiala během 24 hodin ani přes opakované urgence neodpověděl.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)