Radim Fiala: muž, jehož majetek pomohl SPD do parlamentu. Má rád psy a Rusko

Napsal/a Jan Žabka 2. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Radim Fiala se z řadového poslance Občanské demokratické strany dostal až na vrchol Svobody a přímé demokracie. Ta i díky němu uspěla ve volbách do Poslanecké sněmovny. Společně s předsedou SPD Tomio Okamurou totiž ručil svým majetkem za osmnáctimilionový úvěr na předvolební kampaň. Okamurovo hnutí bojuje proti islámu a mezi jeho zvolenými poslanci je řada otevřených sympatizantů Číny nebo Kremlu. Jako sám místopředseda SPD Fiala.

Radim Fiala po patnácti letech odešel z Občanské demokratické strany ve chvíli, kdy ho nejvíce potřebovala. V roce 2012 svým odchodem připravil Nečasovu vládu o těsnou většinu poslaneckých hlasů. Odůvodnil to vládním plánem zvyšovat DPH.

Jeho další politické působení směřovalo do protiislámského hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Ve volbách do sněmovny v roce 2013 byl zvolen poslancem a zastával pozici předsedy poslaneckého klubu hnutí. O dva roky později byl z poslaneckého klubu společně s Okamurou vyhozen.

Společně tedy založili nové hnutí, taky protiislámské, tentokrát s názvem Svoboda a přímá demokracie. S ním se Fiala v krajských volbách v roce 2016 dostal do zastupitelstva Olomouckého kraje a nyní i do Poslanecké sněmovny. Stal se předsedou poslaneckého klubu SPD.

Všechno nebo nic

Do krajských voleb v roce 2016 šlo hnutí Svoboda a přímá demokracie společně se Stranou práv občanů. Spekulovalo se o jejich spolupráci také v parlamentních volbách v roce 2017, spekulace ale vyvrátil osmnáctimilionový úvěr SPD na předvolební kampaň. Za ten svým majetkem ručili dva nejvlivnější lidé hnutí: předseda Tomio Okamura a místopředseda Radim Fiala.

Fiala je nejen dlouholetý politik, ale i zběhlý podnikatel. Jeho jméno figuruje v několika firmách. Už od počátku svého podnikání působí v oblasti ochrany osob a majetku. Je jediným společníkem s vkladem sto tisíc korun ve společnosti BS Kings security, a tedy jejím jediným vlastníkem. Firma nabízí jak elektronickou a fyzickou ochranu objektů, tak recepční nebo úklidové služby.

BS Kings security si za dobu svého působení prošla i obdobím krize. Firma dlužila půl milionu na zdravotním pojištění a okresní soud v Prostějově na ni mezi lety 2003 až 2005 třikrát nařídil exekuci. BS Kings security i přesto dál funguje a v podobně špatné finanční situaci se od té doby neocitla. Podle Fialy firma zaplatila své dluhy poté, co jí obchodní partneři splatili dlužné částky.

Příliš blízko Agrofertu a hnutí ANO

V předvolební kampani hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury tvrdě brojilo proti hnutí ANO Andreje Babiše a platilo to i obráceně. Po volbách ale útoky obou stran výrazně utichly.

Místopředseda Svobody a přímé demokracie Radim Fiala přitom se spoluprací s Andrejem Babišem neměl problém ani před volbami. Pokud šlo o byznys. Jeho společnost BS Kings security je totiž jediným akcionářem nadnárodní akciové společnost IF Holding. Ta zastřešuje společnost IF Facility, která má dobré vztahy s firmami právě z Babišova koncernu Agrofert.

Konkrétně na svých stránkách společnost IF Facility uvádí jako své klienty zemědělské firmy Navos a Afeed. Redakce Hospodářských novin navíc zjistila, že společnost má zakázky i od prodejce zemědělské techniky Agrotec a olomoucké mlékárny Olma.

Výjimkou nejsou ani ministerstva a úřady, které v končícím volebním období spadaly pod hnutí ANO. Jde o finanční správu a rezorty obrany a justice. Mezi lety 2014 až 2017 společnost IF Facility podle serveru Hlídač smluv uzavřela jenom s Generálním finančním ředitelstvím smlouvy na úklidové práce v celkové hodnotě přes pět milionů korun. Fialova společnost uklízí i na okresních soudech v Nymburce a Prostějově. Celková hodnota smluv na obou soudech je tři a půl milionu korun.

IF Facility má také tři smlouvy s ministerstvem obrany. Dodává mu hygienické prostředky v celkové hodnotě pět set tisíc korun.

Fialova firma uklízí i v budovách magistrátu města Prostějov. Radim Fiala působil v letech 2002 až 2006 a 2010 až 2014 jako prostějovský zastupitel.

Úklidem to nekončí

Radim Fiala je známý taky svým pozitivním vztahem ke psům. Ten se odráží i v jeho působení v kynologických spolcích. Je předsedou představenstva v Moravskoslezském kynologickém svazu a členem dozorčí rady v Českomoravské kynologické unii. Působí zároveň jako předseda výboru zájmové organizace Boxerklub České republiky. Ta sdružuje zájemce o chov, výcvik a další věci spojené s psím plemenem boxer.

Fiala je také členem dozorčí rady obecně prospěšné společnosti Gaudeamus. Ta funguje při Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově. Předsedou dozorčí rady společnosti je ředitel gymnázia Michal Šmucr, který má také vazby na Fialovo podnikání. Šmucr je předsedou dozorčí rady ve dvou společnostech, na které je Fiala napojený přes svou společnost BS Kings security (ve firmách IF Holding a IF Facility). Šmucr také kandidoval z 21. místa olomoucké kandidátky hnutí Svoboda a přímá demokracie do Poslanecké sněmovny.

Jak být vidět

Místopředsedovi Svobody a přímé demokracie nejsou cizí ani média. Jeho IF Holding je jediným vlastníkem společnosti Studio PN Prostějov, která vydává Týdeník Prostějovska. Fialovi patří i doména itydenik.cz, na které médium funguje.

Fiala a jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie dostávají v Týdeníku Prostějovska značný prostor. Redakce třeba zveřejnila Fialův projev k těžbě lithia, vyjádření hnutí SPD k aktuální politické situaci nebo projev předsedy hnutí Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury na konferenci jeho europarlamentní frakce v Německu.

V Týdeníku Prostějovska se Radim Fiala pravidelně objevoval i v roce 2010, kdy podruhé kandidoval za Občanskou demokratickou stranu ve volbách do Poslanecké sněmovny. Na otázku Prostějovského Deníku, zda pro něj týdeník není jen možností pro zviditelnění, tehdy odpověděl, že jeho prezentace je ve srovnání s ostatními politiky úměrná.

Ahoj Rusko!

Radim Fiala se netají ani svými sympatiemi k Ruské federaci. Společně s delegací složenou z členů nacionalistické europarlamentní frakce Evropa národů a svobod se 23. června vydal do Moskvy. Nejprve navštívili ministerstvo zahraničí a pak i ruskou Státní dumu. Návštěvou se Fiala pochlubil i na svém facebookovém profilu.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)