Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Radim Fiala (vpravo) s předsedou SPD Tomio Okamurou
Zdroj: Facebook.com/radimfiala.cz,

Porušuje místopředseda SPD zákon o střetu zájmů? Ministerstvo spravedlnosti to prověří

Šéf poslaneckého klubu a místopředseda hnutí SPD Radim Fiala v Centrálním registru oznámení odpověděl negativně na otázku, zda mezi jeho činnosti patří provoz rozhlasových nebo televizních vysílání či vydávání periodického tisku. Jeho pavučiny byznysu, které zpracoval HlídacíPes.org, však ukazují opak. Ministerstvo spravedlnosti už dostalo podnět, aby nesrovnalost prověřilo. 

Podle Zákona o střetu zájmů nesmí veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1, tedy také poslanec Radim Fiala, být provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku ani společníkem, členem nebo ovládající osobou právnické osoby, která je provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku.

Pavučiny byznysu místopředsedy hnutí SPD ale ukazují, že Radim Fiala má skrze několik společností vliv na Týdeník Prostějovska. V jeho oznámení o případném střetu zájmů však tato informace není.

Pavučiny byznysu Radima Fialy ©HlídacíPes.org

Od ochrany objektů k vydavatelství

Radim Fiala je jediným společníkem s vkladem sto tisíc korun ve společnosti BS Kings security, a tedy jejím jediným vlastníkem. Firma nabízí jak elektronickou a fyzickou ochranu objektů, tak recepční nebo úklidové služby.

Tato firma je stoprocentním akcionářem společnosti IF Holding, která zastřešuje několik firem. Například IF Facility, která má dobré vztahy s firmami z Babišova koncernu Agrofert. Na svých stránkách společnost uvádí jako své klienty zemědělské firmy Navos a Afeed.

Vedle toho pod IF Holding spadá i společnost Studio PN Prostějov. Je jejím jediným vlastníkem s vkladem 4,5 milionu korun.

Podle Databáze periodického tisku pro veřejnost právě Studio PN Prostějov vydává periodikum Týdeník Prostějovska. A Fialovi navíc patří i doména itydenik.cz, na které médium funguje online.

Zdroj: mkcr.cz

Ministerstvo spravedlnosti neví

Měl tedy Fiala v otázce, zda mezi jeho činnosti patří vydávání periodického tisku, zaškrnout kolonku „ano“? Na tuto otázku nedokáže Ministersvo spravedlnosti bez znalosti konkrétních okolností jednoznačně odpovědět.

„Roli hraje primárně to, jestli je daný funkcionář tzv. ovládající osobou, tedy osobou, která může v dané obchodní korporaci přímo či nepřímo uplatňovat rozhodující vliv,“ vysvětluje tisková mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Redakce HlídacíPes.org proto oslovila přímo poslance Fialu. Ten ale ani přes urgence neodpověděl.

Podle mluvčí ministerstva Schejbalové z vlastnické struktury jednoznačně nevyplývá, že Fiala má ve společnosti Studio PN Prostějov, a tedy v Týdeníku Prostějovska, rozhodující vliv.

„Můžeme tak těžko hodnotit, jestli pan poslanec příslušnou kolonku vyplnil správně,“ říká Schejbalová. Resort by teď každopádně celou věc měl prověřit – ministerstvo spravedlnosti už kvůli Fialovu oznámení obdrželo podnět k prošetření.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Místopředseda SPD porušuje především zákony zdravého rozumu … stejně jako předseda a všichni členové SPD

 2. Velociraptor napsal:

  Okamura je jasnym dukazem, demence voličů, české republiky…

  • PM napsal:

   Co nás tady v té zemičce ještě čeká?
   Úplně jsem se ztratil, nechápu mentalitu tohoto národa, proč jsem tak jiný, mám půl mozku já, nebo ti ostatní? Kolik let je potřeba, než závist nenávist a zloba, poodstoupí do pozadí, nebo jsou to snad dobré vlastnosti?
   Přitom je tolik vzdělaných lidí, kteří současnou situaci vidí docela jasně a v kontextu s historií, ale proletariát to nepochopí, nechce vnímat. Nemá na to mentální kapacitu, žije z ruky do huby a pak snadno naskočí na notu, může za to ten a ten, hned mají jasno a volí tak jak volí. Brečel bych, mám dvě krásná vnoučata. Už se děsím referend. Jen mne těší, že moje děti mají mozek. A když bude nejhůř, ve světě se neztratí.

   • Tomáš napsal:

    Výstižné pane „PM“. Já si pokládám stejné otázky. Nenacházím na všechny odpověď a to mě trochu rmoutí. Navíc mám ještě nedospělé děti, ale doufám, že ony se ve světě také neztratí.

    • David napsal:

     Mluvíte mi z duše, je mi fakt smutno, když vidím, co se tu děje. Nepochybuji o tom, že určitá skupina lidí, kteří nechtějí nebo nemají kapacitu chápat, je všude, ale jak je možné, že tady je tak velká, hlasitá a zlá?

   • Jaroslav Nový napsal:

    Bohužel jsem na tom stejně. T. Okamuru znám osobně i když jsem ho viděl naposledy před hodně dlouhou dobou. Tak divného člověka jsem ještě nepotkal. Absolutní absence morálky, lež jako norma a prachy jako hlavní cíl. Říkám to už dlouho a málokdo mi věřil. Je to nebezpečný člověk. Bohužel i kdybych to nakrásně řekl jeho podporovatelům, budu za zaprodance a lháře já. Hitler se také takto dostal k moci. Naděje je v tom že není dobrý stratég, to spíš ti v pozadí. A že většinou jemu podobní končí špatně. Otázka je za jakou cenu.

 3. Baron napsal:

  V denim tisku se pise, ze dalsim moznym kandidatem na hrad, je pan Klaus junior. Chapu, ze ne jeho vinou ma spitvorenou tvar, ovsem na postovnich znamkach by mohl strasit svet, to opravdu Ceska kotlina neni schopna najit vyrazneho vudce? To opravdu vsichni cekaji az se otevre blanik? Ztracim pratele v levo i v pravo, je mozne, ze 40 let moskevske nadvlady znicilo propagandou ceske mozky? Doufam, ze to neni nakazlive 🙁

  • Weber napsal:

   Já rozumím Vašemu příspěvku jako pokusu o humorné sdělení, ale je smutné, že mnozí to tak asi chápat nebudou. Je bídou většinové společnosti ( také jednotlivců), že nedokáží hodnotit kvalitu a “ použitelnost“ člověka podle toho co umí a jaký je člověk z hlediska pozitivních parametrů. Ještě jsem nečetl o náladách kdoví koho, že V. Klaus jr. na Hrad, ale četl jsem o výkřicích Witovská na Hrad a pod., jen v souvislosti s jejím výkonem v jednom pořadu na ČT. To svědčí o slabosti ducha propagandistů všeho druhu. Tedy Váš „postřeh“, že V. Klaus jr. má „křivou“ hubu a tím by mohl strašit, je nejen neomalené, ale také hloupé, neboť v prostoru politiky se promenáduje mnoho jedinců s hubou symetrickou, ale ve skutečnosti ji mají velice křivou (je to o tom, jací jsou) a kupodivu to mnozí nevidí. Když se podíváme do historie na některé úspěšné politiky z hlediska fyzické krásy, tak to není pro politiku důležitý parametr. Třeba takový A. Hitler nebyl žádný krasavec a pobláznil miliony nejen Němců a co z toho vzniklo ve výsledku, snad všichni vědí. Na závěr jen sdělím můj názor, že V. Klaus jr. není ten „kůň“, který by nám mohl vyhrávat zásadní závody, ale uklidit jej na Hrad? Možné to je, ten kdo tam bude sídlit v budoucnosti snad nebude mít také touhu měnit svět a zkoušet to i přes svou faktickou nemohoucnost ( popichovat jen lidi proti sobě nestačí)!

 4. Anna Mezenska napsal:

  Pane Barone, v našem tisku lítá tolik nesmyslů, že se nedají spočítat. V.Klaus Jn. je poslancem, můžete mu tedy poslat mailem dotaz, zda usiluje v budoucnu o presidenturu. Obávám se, že by nepotěšil Blesk, LN, MFD a odpověděl by záporně.

 5. Vašek napsal:

  Pan Fiala měl noviny Týdeník Prostějovska už v roce 2010 a používal je výhradně pro své politické píar a očerňování jemu nepohodlných osob prostějovského veřejného života. Přes redaktory naopak zjišťoval pro něj důležité zákulisní informace z radnice, k nimž coby chvíli zastupitel-chvíli nezastupitel neměl stálý přístup. Všeobecně se ví, že redaktorům kteří pro něj dělali černou práci ani neplatil včas, obyčejně až s několikaměsíčním zpožděním. Stejně tak dodavatelům. Tohle médium pochybné kvality řídil psolečně z ředitelem gymnázia Šmucrem, který mu na kšeft dohlížel a lil sem peníze na medializaci školních projektů. Samozřejmě chytře, dvě věty vždycky přihrál i do Deníku a Večerníku aby si pod sebou nepodřezal větev. Poptejte se v pv, tohle je veřejné tajemství.

Přidávání komentářů není povoleno