Ze zákulisí předvolební talkshow Andreje Babiše v Kladně, leden 2023. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Lubomír Vejražka: Pokus o vraždu demokracie v přímém přenosu

Napsal/a Lubomír Vejražka 24. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. I vrah může být dokonalý profesionál. Svou oběť odpraví „čistě“ a účinně. Jenže – poplácáme ho po ramenou za dokonale odvedenou práci? Zcela jistě ne. Když ale někdo vraždí v přímém přenosu demokracii, vidíme, že jeho příznivci to omlouvají tím, že „účel světí prostředky“ nebo „jeho tým odvádí perfektní profesionální práci“.

Jistě, volební kampaň není nic pro slabé povahy. Vypadá to, jako by bylo dovoleno vše. A tak Babiš a jeho parta jdou na krev, následky je nezajímají, po nich potopa. Je to ostatně styl, který si Babiš osvojil i ve svém byznysu. Jenže tady jde o víc než o peníze.

Babiš s rukou na tlačítku

Zasévání strachu z války, otevřeně lživé billboardy i výroky, řeči o tom, že žijeme v totalitě nebo že Petr Pavel bude znamenat totalitu, lze označit za pokus o ničení demokracie. Babišovi propagandisté jedou naplno, bez skrupulí hodlají dojít ke svému cíli i za cenu rozvratu. Skoro by se chtělo jejich konání připodobnit k jednomu z nejslavnějších totalitních propagandistů…

Sami se v těch pár rozhovorech, co dali, netají tím, že hrají na emoce, slabá místa a strachy lidí a záměrně rozeštvávají společnost, „protože to funguje“.

Kromě toho zde máme Babišovo divadlo kolem údajné kulky v poště, jeho tanečky se skalním komunistou a stalinistou Skálou, jakož i s kamarádem Putinových Nočních vlků Foldynou.

Výbušná směs obvykle hrozí krvavým vyústěním – a ruku na pomyslném tlačítku drží Babiš. Ten ovšem přesně podle přísloví „zloděj křičí: chyťte zloděje“ obviňuje naopak z rozdělování společnosti Petra Pavla a vyzývá ho k odstoupení z prezidentského klání.

Způsob, jakým Babiš převrací fakta, je osvědčená metoda. Stejně ji používá Vladimir Putin: je to sice on, kdo útočí na Ukrajinu, ovšem z války obviňuje Západ. Inu metody KGB a StB měly a mají mnoho společného.

Klepnout ho přes prsty

Babiš chtěl vždy řídit stát jako firmu, tedy odshora, direktivně – a ve prospěch majitele firmy, tedy svůj. A netajil se tím.

Z historie známe dost příkladů, kdy se politik stylizoval do role spasitele a své cíle nijak neskrýval – a lid mu šel i díky promyšlené propagandě a manipulaci naproti.

A tak se kulhající demokracie v Německu v roce 1933 nakonec nedokázala ubránit Hitlerovi. Narušená demokracie v Československu se nedokázala v roce 1946 a následně 1948 ubránit komunistům.

Dnešní česká demokracie neumí (či snad nechce) zastavit lavinu Babišových lží, manipulací a poplašných zpráv směřujících k destrukci svobody.

Vypadá to, že na to nemá páky, že takový politický boj je nový normál – začal s ním už Miloš Zeman, k „dokonalosti“ jej dovedl Babišův marketingový tým. Když podvádí a lže obchodník, nastoupí příslušné úřady a klepnou ho přes prsty. Proč je to v tomto případě jinak?

Babiš tuto zemi záměrně rozvrací a my se tváříme, že je to normální politický boj. Vítejme tedy v těžkých časech. Protože rána Babišem zasazená demokracii se jen tak nezacelí, i kdyby vyhrál Petr Pavel.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)