Levhart sněžný v ústecké zoo. / Foto: Profimedia

Konkurs na ředitele ústecké zoo vyhrál Petr Fejk, rada města ho nejmenovala

Napsal/a Robert Malecký 14. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Vítězem výběrového řízení na místo ředitele ústecké zoo se stal bývalý dlouholetý ředitel pražské zoologické zahrady Petr Fejk. Ředitelem se ale, aspoň prozatím, nestane. Rada města totiž ve středu rozhodla, že bude dál jednat se dvěma nejúspěšnějšími uchazeči a pozve je na květnové zasedání městského zastupitelstva. Konečné slovo budou mít poté znovu radní.

Vítězem výběrového řízení se podle komise vedené radní Evou Novákovou (ANO) stal Petr Fejk. Na druhém místě pak skončila zooložka ústecké zoo Ilona Pšenková. Uchazečů bylo pět, mezi neúspěšnými skončil třeba nynější pověřený ředitel Dušan Usvald.

Výběrová komise Fejka označila za vítěze, rada města ho ovšem na svém středečním jednání nejmenovala. Prý kvůli větší transparentnosti řízení chce, aby město jednalo i s druhým v pořadí. Což není úplně standardní krok, město navíc ztratí minimálně další dva měsíce času.

„Vzhledem k tomu, že uvedení jsou natolik kvalitní a každý z nich měl poněkud odlišnou koncepci rozvoje zoologické zahrady, doporučila výběrová komise pozvat oba uchazeče na jednání zastupitelstva Ústí nad Labem,“ uvedla radní Eva Nováková. Zastupitelstvo se bude konat 24. května a oba kandidáti by na něm měli svou koncepci představit.

Toto doporučení dala přímo výběrová komise, podle níž by o budoucím směřování zoo měla rozhodnout politická reprezentace.

A teď úplně jinak…

Důvodem je podle zjištění HlídacíPes.org fakt, že zejména koncepce představená Petrem Fejkem je natolik odlišná od dosavadního směřování ústecké zoo, že o ní městská rada nenašla odvahu rozhodnout bez dalšího projednání.

Sám bývalý úspěšný ředitel pražské zoo se o výsledku výběrového řízení dozvěděl až z dotazu HlídacíPes.org. Omezil se proto jen na krátký komentář, podle něhož je ústecká zoo v hluboké krizi a nynější situace je křižovatkou, kdy si město musí říct, kterým směrem se vydat.

„Moje koncepce byla skutečně natolik odlišná od dosavadní, že jsem komisi sám nabádal, aby si vše dobře rozmyslela. Je to vážná rozvaha, zda městu stojí za to, aby se zoologická zahrada vydala úplně jiným směrem,“ řekl Fejk.

Detaily své koncepce zatím představit nechtěl, respektuje prý právo ústeckých zastupitelů, aby byli první, kdo se s ní seznámí.

Opozice: Jen ztráta času

Opozice v ústeckém zastupitelstvu radu vyzvala, aby výsledky výběrového řízení respektovala. Upozorňuje na to, že oddálení výsledku dává jen prostor pro spekulace.

„Rada města by měla respektovat výsledky výběrového řízení a jmenovat ředitelem jeho vítěze, tedy Petra Fejka. To, že to neudělala, jen prodlužuje nejistotu zoologické zahrady a oddaluje nástup nového ředitele. A nahrává spekulacím, co za tím vězí. Tím spíš, že o druhé v pořadí se hovořilo jako o budoucí ředitelce již loni na podzim, na což jsme už v té době upozorňovali,“ říká předsedkyně opozičního hnutí Vaše Ústí, starostka Neštěmic Yveta Tomková.

Připomněla, že hnutí Vaše Ústí se vzdalo místa ve výběrové komisi proto, aby v ní zasedla většina odborníků, nikoli politiků. „Komise rozhodla a my vyzýváme radu, aby výběr respektovala. Zastupitelstvo města nemá ve směru ke jmenování ředitelů příspěvkových organizací žádnou kompetenci, tak jako tak bude rozhodovat rada,“ připomněla Tomková.

Ústecká zoo je zmítána hlubokou krizí, která loni na podzim vedla k odvolání ředitele Romana Končela. Opakovaná kontrola hospodaření ukázala na pochybení mj. u vystavování faktur, podepisování smluv, vykazování pracovních cest i v nakládání s penězi. V roce 2019 navíc zoo přišla o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Úplné vyloučení z EAZA by pro ZOO znamenalo konec účasti na některých chovných programech.

Letos v zimě navíc vypukl skandál kolem Nadačního fondu Folivora, který měl pro zoo shánět finanční prostředky. Ukázalo se ale, že ze zhruba dvou milionů korun odčerpal fond třetinu na vlastní provoz, zoo ale nedostala jedinou korunu. Stávající pověřený ředitel Dušan Usvald proto ukončil s fondem veškerou spolupráci a město věc předalo policii.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)