Ústecká ZOO je bez ředitele, rada odvolala Romana Končela. Způsobilo to rozkol v koalici

Napsal/a Robert Malecký 23. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Kontrola hospodaření, která odhalila 128 různých pochybení, nakonec stála ředitele ústecké zoologické zahrady Romana Končela místo. O jeho odvolání rozhodli v pondělí radní města Ústí nad Labem, nástupce zatím není znám. 

O Končelově odvolání jednali ústečtí radní už podruhé. Na konci září je totiž svým usnesení k odvolání vyzvalo zastupitelstvo. Rada ovšem v polovině října ještě Končela podržela. Pro odvolání byli čtyři radní, zdrželo se jich pět, řekla tehdy ČTK mluvčí města Romana Macová.

V tuto chvíli už je ovšem všechno jinak. Na pondělním jednání se radní k tématu vrátili, ačkoli ho neměli původně vůbec projednávat. Podle informací HlídacíPes.org pro Končelův konec ve funkci zvedli ruku zástupci hnutí ANO a přidal se k nim i radní za ODS Pavel Tošovský.

Informaci o odvolání potvrdil primátor Petr Nedvědický. „Ano. Důvody bez komentáře,“ napsal v SMS.

Pochybení pod Končelovým vedením v ZOO kontroloři našli mj. u vystavování faktur, podepisování smluv, vykazování pracovních cest i v nakládání s penězi. Zpráva je přitom stará více než rok, kontroloři v ZOO byli v roce 2018.

Ústecká ZOO, zřizovaná městem, navíc přišla loni v listopadu o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Úplné vyloučení z EAZA by pro ZOO znamenalo konec účasti na některých chovných programech. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada rok. Pokud by je neodstranila, mohla by přijít například o chovy orangutanů nebo slonů.

Rada v pondělí na návrh koaličního hnutí UFO jednala též o odvolání ředitele Domu kultury Ivana Dostála. Ten ovšem hlasování ustál – i to potvrdil primátor Nedvědický.

Dostál byl v podobné situaci jako Končel – i v jím řízené městské příspěvkovce našla kontrola řadu nedostatků. To byl také důvod, proč zástupci Ústeckého fóra občanů – UFO požadovali reciproční odvolání Ivana Dostála.

UFO se zlobí

Právě nesoulad mezi hlavními koaličními partnery, kterými jsou hnutí ANO a UFO, může nyní způsobit pnutí v koalici.

„Je to velmi nestandardní postup bez projednání v koalici,“ uvedl šéf hnutí UFO, zastupitel Jiří Madar. Potvrdil, že pro odvolání Končela byli zástupci ANO a radní Tošovský z ODS, druhá členka ODS v radě Miroslava Lazarová se stejně jako radní Michal Ševcovic (Pro zdraví a sport) hlasování zdržela. Návrh u ředitele Domu kultury Dostála naopak neprošel u zástupců hnutí ANO a radního Tošovského.

„Určitě vyvoláme urychleně koaliční jednání,“ řekl Madar.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)