facebookový profil ZOO Ústí nad Labem,

Ústecká ZOO je bez ředitele, rada odvolala Romana Končela. Způsobilo to rozkol v koalici

Kontrola hospodaření, která odhalila 128 různých pochybení, nakonec stála ředitele ústecké zoologické zahrady Romana Končela místo. O jeho odvolání rozhodli v pondělí radní města Ústí nad Labem, nástupce zatím není znám. 

O Končelově odvolání jednali ústečtí radní už podruhé. Na konci září je totiž svým usnesení k odvolání vyzvalo zastupitelstvo. Rada ovšem v polovině října ještě Končela podržela. Pro odvolání byli čtyři radní, zdrželo se jich pět, řekla tehdy ČTK mluvčí města Romana Macová.

V tuto chvíli už je ovšem všechno jinak. Na pondělním jednání se radní k tématu vrátili, ačkoli ho neměli původně vůbec projednávat. Podle informací HlídacíPes.org pro Končelův konec ve funkci zvedli ruku zástupci hnutí ANO a přidal se k nim i radní za ODS Pavel Tošovský.

Informaci o odvolání potvrdil primátor Petr Nedvědický. „Ano. Důvody bez komentáře,“ napsal v SMS.

Pochybení pod Končelovým vedením v ZOO kontroloři našli mj. u vystavování faktur, podepisování smluv, vykazování pracovních cest i v nakládání s penězi. Zpráva je přitom stará více než rok, kontroloři v ZOO byli v roce 2018.

Ústecká ZOO, zřizovaná městem, navíc přišla loni v listopadu o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Úplné vyloučení z EAZA by pro ZOO znamenalo konec účasti na některých chovných programech. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada rok. Pokud by je neodstranila, mohla by přijít například o chovy orangutanů nebo slonů.

Rada v pondělí na návrh koaličního hnutí UFO jednala též o odvolání ředitele Domu kultury Ivana Dostála. Ten ovšem hlasování ustál – i to potvrdil primátor Nedvědický.

Dostál byl v podobné situaci jako Končel – i v jím řízené městské příspěvkovce našla kontrola řadu nedostatků. To byl také důvod, proč zástupci Ústeckého fóra občanů – UFO požadovali reciproční odvolání Ivana Dostála.

UFO se zlobí

Právě nesoulad mezi hlavními koaličními partnery, kterými jsou hnutí ANO a UFO, může nyní způsobit pnutí v koalici.

„Je to velmi nestandardní postup bez projednání v koalici,“ uvedl šéf hnutí UFO, zastupitel Jiří Madar. Potvrdil, že pro odvolání Končela byli zástupci ANO a radní Tošovský z ODS, druhá členka ODS v radě Miroslava Lazarová se stejně jako radní Michal Ševcovic (Pro zdraví a sport) hlasování zdržela. Návrh u ředitele Domu kultury Dostála naopak neprošel u zástupců hnutí ANO a radního Tošovského.

„Určitě vyvoláme urychleně koaliční jednání,“ řekl Madar.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Petr Kaminsky napsal:

    Zajimalo by me, co za tim je. Kdyz se podivate na historii ustecke ZOO na Wikipedii, uvidite v poslednich 10 letech stridani reditelu jako na orloji na Staromaku. Jde o penize (do kapes kamaradum)? Nebo jsou to jen osobni animozity? Kazdopadne pozadavek UFO na reciprocni odvolani Dostala nesignalizuje racionalni uvazovani – pocita se jen politicky vliv a pocet nastrcenych osob ve funkcich.

Přidávání komentářů není povoleno