Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
icantcu on Foter.com, The Hammer & Sickle

Komunistické čistky v galeriích a muzeích. Téma HlídacíPes.org, které zaujalo porotu Novinářské ceny

„Rudý sever“, též zvaný laboratoř české politiky, má tu výhodu, že kam novinář „kopne“, narazí na téma. Nadsazené heslo se redakci HlídacíPes.org mnohokrát osvědčilo v praxi. Stejné to bylo i v případě odvolání pětice ředitelů krajských muzeí a galerií, k němuž došlo loni na jaře. Důkladným zkoumáním tématu HlídacíPes.org odhalil sérii podivných kroků a souvislostí v kroku komunisty ovládaného krajského úřadu. Za sérii článků teď byla ústecká redakce HlídacíPes.org nominována na prestižní Novinářskou cenu v kategorii regionální žurnalistiky.

Loni v květnu odvolala rada Ústeckého kraje šest ředitelů krajem řízených kulturních institucí.

Týkalo se to šéfů Oblastního muzea v Děčíně, Regionálního muzea v Teplicích, Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie Benedikta Rejta v Lounech, Galerie výtvarného umění v Mostě a Oblastního muzea v Chomutově.

Nepohodlný ředitel musí pryč

Ředitelem poslední jmenované instituce byl Stanislav Děd. Muž, který byl dlouhodobě terčem výpadů komunistů a s nimi spřízněných extrémistických organizací, jako je Klub českého pohraničí.

„Mojí hlavní prioritou po nástupu byly česko-německé vztahy, včetně židovských, otevření muzea spolupráci s krajanskou komunitou, navázání kontaktů se sudetoněmeckou kanceláří v Praze a Sudetoněmeckým domem v Mnichově a prezentace těchto kontaktů vůči české veřejnosti,“ řekl po svém odvolání Stanislav Děd.

Jenže tyto aktivity vyvolaly setrvalý odpor chomutovských komunistů a části veřejnosti, včetně několika zcela konkrétních útoků. Klub českého pohraničí například požadoval Dědovo odvolání, čemuž kraj – tehdy pod sociálnědemokratickou správou – ještě nevyhověl. Až loni na jaře k tomu na kraji odvahu sebrali. Stanislav Děd komunisty naposledy rozzuřil, když na budovu muzea nechal loni vyvěsit tibetskou vlajku.

Celá kauza odvolaných ředitelů budila od počátku podezření, že je ve skutečnosti jen záminkou, jak se zbavit právě nepohodlného chomutovského ředitele. Kraj například nebyl schopen doložit žádné relevantní důvody, pouze mlžil.

Citujme krajskou mluvčí Lucii Dosedělovou: „Ústecký kraj se chce do budoucna v tomto segmentu kultury ubírat jiným směrem, podobně jako u dalších muzeí ve správě kraje.“ Konkrétně jakým? „Zatím to nebudeme rozvíjet.“

A názor odvolaného ředitele, který se přihlásil do nového konkursu, zvítězil v něm, a i přesto ho rada kraje odmítla na jeho původní místo jmenovat? „Komunistům znovu narostla křídla, a to je velmi nebezpečná situace,“ řekl Děd v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Prostě to sloučíme

Fér se ale nehrálo ani v Mostě.

Dlouholetý ředitel tamní respektované Galerie výtvarných umění se po odvolání do nového konkursu nepřihlásil. Na protest. Řekl, že by tím poplival svou dosavadní práci.

HlídacíPes.org pak sledoval, jak si vedení kraje vede při hledání Svobodova nástupce. Konkurs se konal v říjnu. Komise ale nedokázala najít vhodného uchazeče. Lépe řečeno radě kraje nikoho nedoporučila a sama navrhla, aby se galerie sloučila s mosteckým muzeem.

Tedy krok, který byl zcela mimo její kompetenci (měl pouze vybírat ředitele). Krok zcela nekoncepční, který vyvolal kritiku v odborných kruzích a nakonec i u koaličních partnerů komunistů z ČSSD. Na základě článků HlídacíPes.org a odborné kritiky nakonec kraj svůj plán na sloučení muzea s galerií pozastavil a nyní hledá nezávislou agenturu, která ho má znovu posoudit.

Tři úspěchy HlídacíPes.org

Nominace v regionální kategorii není v letošní Novinářské ceně pro tým redaktorů HlídacíPes.org jediná.

Další získala Eliška Hradilková Bártová za sérii materiálů o vlastnictví strojírenské skupiny Škoda Transportation, Škoda Investment a pozadí jejich prodeje. V této kategorii hlasuje veřejnost.


HLASUJTE ZDE PRO HLÍDACÍPES.ORG V CENĚ VEŘEJNOSTI.

Podpořte Elišku Hradilkovou Bártovou. Děkujeme!


HlídacíPes.org se v rámci projektu Pavučiny byznysu detailně zaměřil na strojírenský koncern hned několikrát. Díky analýze vlastnické struktury se po letech nejasností podařilo dohledat, kdo za firmou vlastně stojí.

©HlídacíPes.org

Podle zjištění HlídacíPes.org ovládalo strojírnu prostřednictvím spleti patnácti firem devět fyzických osob. Během jednání o prodeji plzeňské Škodovky se zbavili svých akcií dva klíčoví aktéři Marek Čmejla a Jiří Diviš.

Třetí nominaci v Novinářské ceně pro současný tým HlídacíPes.org za rok 2017 má Tereza Engelová za sérii reportáží „Z ukrajinské fronty“. Nominované příspěvky vytvořila ještě pro server Info.cz.

V Novinářských cenách uspěl HlídacíPes.org v minulosti už několikrát:

Za rok 2016 redakce zvítězila v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za sérii textů k čínské CEFC a jejímu působení v Česku a za unikátní analýzu Pavučiny byznysu Andreje Babiše získala třetí místo v Česko-slovenské ceně veřejnosti.

O rok dříve šéfredaktor Robert Břešťan získal cenu za Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za článek pro časopis Reportér „Jestli si nás Rusko koupí“.

Soutěž Novinářská cena, která jednou ročně veřejně oceňuje kvalitní žurnalistické práce, pořádá od roku 2010 Nadace Open Society Fund Praha.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. jan rich napsal:

    Samochvála smrdí.

  2. Frenki Hunter napsal:

    Gauneři byli, jsou a budou. A je úplně jedno, zda to byli, nebo nebyli, komunisti. Dneska se v mnoha zahraničních univerzitách odstraňují busty, obrazy a apod. bílých slavných vědců, umělců, apod., jen proto, že byli „běloši“. Nebo v obrazárnách, nebo u soch, se zakrývají „choulostivé partie“, prý z důvodů, aby nebyla jedna nábožensky zdegenerovaná entita „urážena na jejich citech“. S komunisty to nemá fakt nic společného. Leda, že jde o množinu zločinné ideologie. To potom ano.

Přidávání komentářů není povoleno