Další podezření kolem krajských konkursů: Byl návrh na sloučení muzea a galerie v Mostě připraven předem?

Napsal/a Robert Malecký 22. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Kritizovaný plán na sloučení mostecké galerie s muzeem se zrodil dřív, než bylo dosud známo. HlídacíPes.org totiž zjistil, že s tímto návrhem přišla už výběrová komise, která měla pouze doporučit radě Ústeckého kraje jméno nového ředitele Galerie výtvarného umění v Mostě. Toho nakonec nevybrala a sama doporučila sloučení. Scénář tak naznačuje, že o sloučení mohlo být rozhodnuto předem.

Konkurs na nového ředitele mostecké galerie po odvolaném Petru Svobodovi se konal 11. října. Svoboda musí ve funkci ke konci roku skončit jako jeden z pětice ředitelů krajských kulturních institucí, které rada Ústeckého kraje za podezřelých okolností odvolala v květnu.

Jak už HlídacíPes.org napsal dříve, komise v říjnu nedokázala najít vhodného uchazeče. Rada kraje to vzala na vědomí a zadala vedoucímu odboru kultury a památkové péče Radku Spálovi, aby pro prosincové krajské zastupitelstvo připravil sloučení galerie s Oblastním muzeem v Mostě. O tomto návrhu má rada kraje jednat tento týden.

Dva proti čtyřem

Potud by bylo formálně vše v pořádku. Návrh na sloučení ovšem narazil na odpor odborné veřejnosti. Na internetu dokonce nyní koluje petice, pod níž jsou jako autoři podepsáni mostečtí umělci Jana Jungmannová a Luděk Prošek. Aktuálně je pod peticí 135 podpisů.

HlídacíPes.org požádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím o zápis z říjnového jednání výběrové komise. Vyplývají z něho dvě dosud neznámé skutečnosti.

 Dva ze šesti členů komise doporučovali, aby galerii vedl právě zmíněný Luděk Prošek. Byli ale přehlasováni čtveřicí zbylých členů. Vzápětí se podle zápisu hlasovalo o doporučení, aby kraj sloučil galerii s muzeem, pro byli opět čtyři lidé. Členy komise byli tři zástupci Ústeckého kraje včetně radní pro kulturu Jitky Sachetové a tři zástupci odborné veřejnosti: ředitelé muzea v Ústí nad Labem Václav Houfek a muzea v Litoměřicích Tomáš Wiesner a Hana Vondráčková z ministerstva kultury.

Návrhem na sloučení ovšem komise překročila pravomoc, ke které byla zřízena. Její úkol totiž spočíval pouze ve výběru a doporučení vhodného kandidáta na post ředitele. O tom, že by výběrová komise měla kraji určovat, jak má upořádat své příspěvkové instituce, její statut nehovoří.

Podezřelé doporučení

HlídacíPes.org se rozhovory se členy komise pokoušel zjistit, kdo konkrétně s návrhem na sloučení obou institucí přišel. Sdílní ale příliš nebyli: buď se již nepamatují, nebo odkázali na povinnost mlčenlivosti, která jim byla uložena.

Sdílnější byla pouze zástupkyně ministerstva Hana Vondráčková. Podle ní se během oficiální části jednání o návrhu na sloučení vůbec nemluvilo. Je tedy podivné, že v zápise takové doporučení je vůbec uvedeno, a dokonce o něm mělo hlasovat všech šest členů včetně Vondráčkové.

Zdroj: zápis z výběrové komise na ředitele GVU Most, 11. října 2017

„Je možné, že někde v kuloárech zaznělo, že by bylo nejlepší ty dvě instituce sloučit. Bylo by to asi nejlepší pro provoz zřizovatele, ale že by se to oficiálně zdůvodňovalo, to tedy určitě ne,“ uvedla Hana Vondráčková.

Ta si podle svého vyjádření nevzpomíná, že by podepisovala závěrečný protokol, a tvrdí, že v uvedené podobě ho ani nečetla. „Bylo nám řečeno, že komise navrhne pro zastupitelstvo nějakou informaci,“ tvrdí Hana Vondráčková.

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)