Čistka v galeriích: V Mostě se hledání nového ředitele zhroutilo. Kraj připravuje sloučení galerie s muzeem

Napsal/a Robert Malecký 6. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Rada Ústeckého kraje nevybrala nového ředitele Galerie výtvarného umění v Mostě. Z pěti uchazečů žádný podle názoru výběrové komise nemá předpoklady pro její vedení. Na kraji se proto rodí záložní plán: Ředitel odboru kultury Radek Spála dostal úkol, aby do prosincového zastupitelstva připravil sloučení galerie s oblastním muzeem.

Končící ředitel mostecké galerie Petr Svoboda přišel na sever Čech v roce 1990 z Karlových Varů. Za sedmadvacet let z regionální galerie vybudoval ceněnou instituci s mezinárodním renomé.

V květnu ho rada kraje odvolala spolu s pěticí dalších ředitelů krajem řízených kulturních institucí. Chtěla prý do jejich vedení nový vítr.

Výsledek? Po půl roce nemá mostecká galerie ředitele žádného, žádného ani mít nebude a jako takové jí hrozí zánik. Na kraji se totiž už připravuje materiál, který má galerii začlenit pod vedení mosteckého muzea.

Prostě to sloučíme

Informace serveru HlídacíPes.org o krachu výběrového řízení potvrdil ředitel odboru kultury a památkové péče Ústeckého kraje Radek Spála.

„Komise nedoporučila, rada se po projednání rozhodla nevybrat a uložila nám zpracovat a předložit materiál zabývající se sloučením galerie s Oblastním muzeem v Mostě,“ řekl Radek Spála.

Materál má být připraven ještě v průběhu listopadu, aby o sloučení galerie s muzeem mohlo rozhodnout prosincové krajské zastupitelstvo.

Spála zároveň informoval o ukončeném výběrovém řízení na pozici ředitele Galerie Benedikta Rejta v Lounech. Tam byla radou na další dva roky potvrzena stávající ředitelka Alica Štefančíková.

Sloučení? Faktická likvidace

Petr Svoboda se již do nového konkursu nehlásil. Mosteckému deníku nedávno řekl, že by tím poplival svou dosavadní práci.

S plánovaným sloučením galerie s muzeem nesouhlasí a ani takový krok podle něho nedává smysl.

„Nemůže to fungovat. Nefungovalo to nikde, kde se to stalo. A naposledy se to stalo v roce 1973 z normalizačních důvodů v Karlových Varech,“ říká Petr Svoboda.

Galerie a muzeum jsou podle něho nesouměřitelné roviny. „Je to degradace galerie, a to bez ohledu na to, zda ji povedu já, nebo někdo jiný. Sloučení je faktický konec. Je to likvidace, vznik jakési pobočky,“ říká galerista.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)