Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Fraška v chomutovském muzeu. Odvolaný ředitel vyhrál nový konkurs, rada ho odmítla

Odvolaný ředitel Oblastního muzea v Chomutově Stanislav Děd zvítězil v konkursu, který na jeho místo vypsala rada Ústeckého kraje. Ani to však nestačilo, aby obhájil post, z něhož ho v květnu spolu se čtyřmi dalšími šéfy krajských muzeí a galerií rada odvolala. Kraj výsledky konkursu nerespektoval a místo vítěze konkursu do funkce od října jmenoval úřednici chomutovské radnice Markétu Prontekerovou.

Fraška. Konkurs s předem jasným zadáním: nepohodlný ředitel chomutovského muzea Stanislav Děd, který se komunistům ve vedení kraje znelíbil spoluprací s německými krajanskými sdruženími nebo podporou akce Vlajka pro Tibet, nesmí projít za žádnou cenu.

A podle toho taky červnový konkurs dopadl. Děd sice po odborné stránce výběrovou komisi přesvědčil, a ta ho jednomyslně zvolila vítězem konkursu, rada kraje ale místo něho jmenovala Prontekerovou. Ta skončila ve výběru na druhém místě ze čtyř uchazečů.

Výsledek konkursu? Ignorujeme

Na výsledek konkursu upozornil HlídacíPes.org v polovině července. Rada jmenovala dva nové šéfy krajských muzeí, vedle chomutovského byl do čela muzea v Děčíně po odvolaném Milanu Rosenkrancovi rovněž od října jmenován bývalý děčínský radní za Volbu pro město Vlastimil Pažourek.

Tehdy ale nebyla známa podstatná okolnost. Děd ve skutečnosti konkurs vyhrál, Rada vzala výsledek výběrového řízení na vědomí, ale rozhodla po svém. HlídacíPes.org získal zápis z jednání komise, který radu kraje usvědčuje z manipulace.

Do zvláštní situace se tak dostala například radní pro kulturu, komunistka Jitka Sachetová. Coby předsedkyně výběrové komise hlasovala pro vítězství Stanislava Děda, v radě ale v rozporu s tímto výsledkem podpořila opačný výsledek.

Kromě Sachetové byl členem výběrové komise ještě komunistický zastupitel Jaroslav Dubský a dva úřednicí kraje: šéf odboru kultury Radek Spála a vedoucí oddělení kultury Adam Šrejber. Odbornou veřejnost zastupoval Václav Houfek z Asociace muzeí a galerií ČR.

Rozhodnutí komise bylo jednomyslné. Děd získal jako vítěz pět z pěti hlasů.

Pomsta za podporu Tibetu

Opět se tak potvrzuje podezření, že květnové odvolání pětice nebylo motivováno odbornými hledisky, ale pomstou komunistů Stanislavu Dědovi. Těm dlouhodobě vadil například kvůli spolupráci se sudetoněmeckými krajanskými sdruženími. Komunistické radní Děd rovněž rozčílil, když se letos muzeum připojilo k akci Vlajka pro Tibet.

Proti odvolání se zdvihla vlna nevole v odborné veřejnosti, včetně té zahraniční. Krok krajských radních kritizovala rovněž opozice. Vadilo jí, že kraj argumentuje novým směrem vedení muzeí a galerií, neřekl ale jakým.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. Jos napsal:

  Rozhodnutí je zcela v pořádku. Pokud pan Děd dal přednost propagaci sudetoněmeckých zájmů a obskurnímu politikaření s otázkou Tibetu ve stylu pražské kavárny, místo výkonu své funkce, poškozuje objektivně zájmy této země i jejích občanů. A ve funkci nemá co pohledávat. Nemá totiž mravní předpoklady. Ve svém škodlivém politikaření může samozřejmě klidně pokračovat. Ovšem už jen jako pouhá soukromná osoba.

 2. Vážím si odbornosti a morální integrity pana Ing. Stanislava Děda.
  Protestuji proti záměru odvolat ho z místa ředitele Oblastního muzea v Chomutově.

 3. Jan Václavík napsal:

  Obskurní politikaření je nejmenování vybraného kandidáta.
  Hledat cestu smíření s našimi bývalými spoluobčany, péče o jejich pozitivní kulturní dědictví a vyrovnání se s našimi chybami v minulosti je mravní politika a konání.
  Pokud se nepostavíme otevřeně společné minulosti, bude nás nadále strašit a oslabovat.

  • Jos napsal:

   Trapné módní fráze pane Václavíku! Hledat cestu ke smíření by měli především naši bývalí spoluobčané. Jejich podíl na zničení prvorepublikového Československa, spolupráce s Hitlerem a spoluvina na rozpoutání 2.světové války jsou totiž naprosto neoddiskutovatelné. Za desítky let se jejich aktivity, vedoucí jak
   říkají „ke smíření“, omezily pokrytecky hlavně na získání prodejných duší ochotných propagovat jejich zájmy. A jestli pane Václavíku cítíte potřebu vyrovnat se s nějakou svou vinou, laskavě si to vyřiďte sám se sebou. Své spoluobčany do toho prosím netahejte.

 4. Jiří Černý napsal:

  Velmi si vážím odbornosti a morální integrity pana Ing. Stanislava Děda.
  Protestuji proti záměru odvolat ho z místa ředitele Oblastního muzea v Chomutově

 5. Jiří Černý napsal:

  Vážím si odbornosti a morální integrity pana Ing. Stanislava Děda.
  Nesouhlasím s totalitními postupy uplatňované na chomutovské radnici.

Přidávání komentářů není povoleno