Fraška v chomutovském muzeu. Odvolaný ředitel vyhrál nový konkurs, rada ho odmítla

Napsal/a Robert Malecký 5. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Odvolaný ředitel Oblastního muzea v Chomutově Stanislav Děd zvítězil v konkursu, který na jeho místo vypsala rada Ústeckého kraje. Ani to však nestačilo, aby obhájil post, z něhož ho v květnu spolu se čtyřmi dalšími šéfy krajských muzeí a galerií rada odvolala. Kraj výsledky konkursu nerespektoval a místo vítěze konkursu do funkce od října jmenoval úřednici chomutovské radnice Markétu Prontekerovou.

Fraška. Konkurs s předem jasným zadáním: nepohodlný ředitel chomutovského muzea Stanislav Děd, který se komunistům ve vedení kraje znelíbil spoluprací s německými krajanskými sdruženími nebo podporou akce Vlajka pro Tibet, nesmí projít za žádnou cenu.

A podle toho taky červnový konkurs dopadl. Děd sice po odborné stránce výběrovou komisi přesvědčil, a ta ho jednomyslně zvolila vítězem konkursu, rada kraje ale místo něho jmenovala Prontekerovou. Ta skončila ve výběru na druhém místě ze čtyř uchazečů.

Výsledek konkursu? Ignorujeme

Na výsledek konkursu upozornil HlídacíPes.org v polovině července. Rada jmenovala dva nové šéfy krajských muzeí, vedle chomutovského byl do čela muzea v Děčíně po odvolaném Milanu Rosenkrancovi rovněž od října jmenován bývalý děčínský radní za Volbu pro město Vlastimil Pažourek.

Tehdy ale nebyla známa podstatná okolnost. Děd ve skutečnosti konkurs vyhrál, Rada vzala výsledek výběrového řízení na vědomí, ale rozhodla po svém. HlídacíPes.org získal zápis z jednání komise, který radu kraje usvědčuje z manipulace.

Do zvláštní situace se tak dostala například radní pro kulturu, komunistka Jitka Sachetová. Coby předsedkyně výběrové komise hlasovala pro vítězství Stanislava Děda, v radě ale v rozporu s tímto výsledkem podpořila opačný výsledek.

Kromě Sachetové byl členem výběrové komise ještě komunistický zastupitel Jaroslav Dubský a dva úřednicí kraje: šéf odboru kultury Radek Spála a vedoucí oddělení kultury Adam Šrejber. Odbornou veřejnost zastupoval Václav Houfek z Asociace muzeí a galerií ČR.

Rozhodnutí komise bylo jednomyslné. Děd získal jako vítěz pět z pěti hlasů.

Pomsta za podporu Tibetu

Opět se tak potvrzuje podezření, že květnové odvolání pětice nebylo motivováno odbornými hledisky, ale pomstou komunistů Stanislavu Dědovi. Těm dlouhodobě vadil například kvůli spolupráci se sudetoněmeckými krajanskými sdruženími. Komunistické radní Děd rovněž rozčílil, když se letos muzeum připojilo k akci Vlajka pro Tibet.

Proti odvolání se zdvihla vlna nevole v odborné veřejnosti, včetně té zahraniční. Krok krajských radních kritizovala rovněž opozice. Vadilo jí, že kraj argumentuje novým směrem vedení muzeí a galerií, neřekl ale jakým.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)