Koho táhne Andrej Babiš ke dnu: vedle svých dětí také myslivce, vazouna i manažera roku

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 12. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Společně s poslanci Andrejem Babišem a Jaroslavem Faltýnkem, které sněmovna vydala k trestnímu stíhání, jsou v hledáčku policie také další lidé. Celkem může být v kauze Čapí hnízdo stíháno až 11 osob. Přinášíme přehled jejich údajných přečinů a vzájemných vazeb.

Devět lidí sledovalo minulý týden jednání poslanců o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání s mnohem větším napětím než kdo jiný. Jde o Babišovy příbuzné a  manažery, které do údajného dotačního podvodu zaangažoval.

Policii se totiž s vydáním Babiše a Faltýnka otevřel prostor stíhat také další aktéry kauzy. Právě na zbavení poslanecké imunity detektivové čekali se sdělením obvinění ostatním osobám. Jedině tak budou moci být stíháni jako organizovaná skupina.


Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i záměry Andreje Babiše.

Křest publikace již 21. září 2017.


Mezi obviněnými se s velkou pravděpodobností může ocitnout kromě Babišovy manželky a dvou nejstarších dětí také například člen Myslivecké rady Českomoravské myslivecké jednoty či člen dozorčí rady Agrární komory.

Všechny aktéry případu bez ohledu na jejich roli v celé kauze pojí podle policie skutečnost, že se „vědomě a účelově“ snažili zakrýt identitu skutečného vlastníka farmy – Andreje Babiše –, s cílem dosáhnout neoprávněně na evropskou dotaci. Babiš pak podle vyšetřovatelů jejich jednání a jednotlivé kroky „organizoval, řídil a koordinoval“.

Způsobenou škodu policie vypočetla do haléře na 49 997 443,38 korun. Vyplývá to z policejní žádosti o souhlas Poslanecké sněmovny s vydáním obou poslanců.

Fiktivní převody

Komu tedy nyní reálně kromě vydaných poslanců hrozí stíhání? Jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, pozornost policie se bude koncentrovat na manželku Andreje Babiše – tehdy ještě partnerku – Moniku Babišovou (43), na poslancovy děti z prvního manželství Andreje a Adrianu a na Babišova švagra Martina Herodese (41).

Všichni Babišovi příbuzní jsou do příběhu údajně podvodného získání dotací zapleteni prostřednictvím tzv. anonymních akcií. Jak vyplývá z policejní žádosti o vydání poslanců, majiteli cenných papírů společnosti ZZN AGRO Pelhřimov (následně přejmenována na Farma Čapí hnízdo) se stali 31. 12. 2007.

Monika Babišová získala 10 kusů akcií, za které podle smlouvy zaplatila 1 193 000 korun, Babišova dcera Adriana Bobeková (38) a Andrej Babiš ml. (34) získali každý po pěti akciích a každý za ně měl zaplatit 596 500 korun.

Jenže podle policie všichni tři kupující věděli, že se jedná pouze o formální a fiktivní převod, a že „žádné akcie ve skutečnosti nekoupili, ani je nepřevzali“. A tím, že podepsali smlouvu o převodu akcií „vědomě pomohli realizovat záměr Ing. Andreje Babiše… a zakrýt identitu Ing. Andreje Babiše jako osoby fakticky vykonávající vliv“.

Svojí účastí v této transakci tak podle policie „úmyslně a zcela vědomě“ pomohli Babišovi příbuzní vytvořit zdání, že Farma je malým podnikem, který má nárok na evropskou dotaci.

Aby byla stopa vedoucí k Babišovi ještě důkladněji skryta, přistoupil podle policistů Babišův švagr Martin Herodes ještě k dalšímu kroku. Za necelé dva měsíce od převedení akcií koupil od Babišovy družky všech deset cenných papírů a po jedné akcii od Babišova syna a dcery.

Policie tuto transakci označila za „účelový převod” s tím, že byl vědomě udělán za jediným účelem, a to k „zastření identity skutečného vlastníka a osoby mající faktický vliv na chod této společnosti, tedy osoby Ing. Andreje Babiš“. Pokud by totiž vyšlo najevo, že Babišovi příbuzní vlastní 25% či ještě větší podíl ve firmě, mohla být Farma Čapí hnízdo považována za partnerský podnik a o nárok na 50milionovou dotaci by přišla.

Lovosický počátek

Zatímco Babišovů syn Andrej, který se údajně živí jako pilot, neměl – alespoň podle dostupných zdrojů, s podnikáním otce až do Čapího hnízda nic společného, pro jeho sestru Adrianu a jejího nevlastního strýce Martina nebyla farma jediné angažmá v byznysu Andreje Babiše.

Dcera Adriana působila už od roku 2007 – tehdy coby osmadvacetiletá – jako místopředsedkyně představenstva společnosti IMOBA. V roce 2008 se přemístila na post předsedkyně dozorčí rady Farmy Čapí hnízdo.

Mezitím se vdala za Slováka Martina Bobka, který byl jednatelem společnosti Agrofert Trading; a do loňského roku také členem představenstva Agropodniku Velké Meziříčí. V současné době zastává manažerskou funkci přímo v Agrofertu.

Také bratr Babišovy ženy Moniky, Martin Herodes, je s byznysem bývalého místopředsedy vlády stále úzce spjat. Mimochodem, byl to právě Herodes, kdo doprovázel letos v červenci Moniku Babišovou na Čapím hnízdě ke svatebnímu oltáři.

Herodes vyrůstal se sestrou v severočeských Lovosicích, kde začínal svoji kariéru v tamní chemičce Lovochemie – tam se také jeho sestra s Babišem seznámila. Herodes figuroval v několika Babišových firmách, dodnes působí coby jednatel ve společnosti Panda Media, která zajišťuje PR služby Babišově hnutí ANO.

Zdroj dat: aplikace Cribis, policejní žádost o vydání poslanců ke stíhání. Vytvořeno v aplikaci SVAT společnosti Profinit. Autorka: Eliška Hradilková Bártová ©HlídacíPes.org

Vědomě a účelově

Kromě příbuzných figurují v údajném dotačním podvodu také Babišovi manažeři. Jeho pravá ruka poslanec a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek (55) byl v dané době členem představenstva společnosti ZZN AGRO Pelhřimov, na jejíchž základech Farma Čapí hnízdo vznikla.

Faltýnka společně s tehdejším předsedou představenstva Zdeňkem Kubiskou (65) policie podezírá z toho, že na pokyn Andreje Babiše „účelově vyvedli“ firmu z holdingu Agrofert. Na základě jeho pokynů a po dohodě s ním pak podle detektivů ještě změnili právnickou formu společnosti z s.r.o. na akciovou společnost s anonymními akciemi. Podle policie nebyl k tomuto kroku žádný ekonomický ani podnikatelský důvod, kromě snahy zastřít budoucí vlastnictví společnosti.

Kubiska působil celkem v 19 firmách Babišova holdingu. V současné době je generálním ředitelem spolenčosti ZZN Pelhřimov ovládané Agrofertem a kromě statutárních orgánů řady dalších firem holdingu zasedá také v dozorčí radě Agrární komory České republiky. Letos na jaře byl Kubiska oceněn v rámci soutěže Manažer roku v odvětví zemědělství.

Společně s Faltýnkem jej ale nyní policie podezírá také z toho, že po dohodě s Babišem a po udělení „písemného souhlasu ze strany společnosti Agrofert Holding“ uzavřeli fiktivní smlouvu na převod akcií s Babišovými příbuznými.

Policie tak podezírá Kubiska, Faltýnka a dalšího tehdejšího člena představenstva Jana Platila (77) z toho, že „vědomě napomohli k naplnění záměru Andreje Babiše“, kterým bylo vyvedení firmy z holdingu za účelem skrytí jeho identity.

Nepravdivé informace

Svoji pozornost zaměřila policie také na představenstvo Farmy Čapí hnízdo, kterému tehdy předsedal Josef Nenadál (69), místopřesedkyní byla Jana Mayerová (Nagyová) (47) a členem Luděk Kalivoda (42) .

Všechny tři detektivové podezírají z toho, že „zcela vědomým a úmyslným jednáním realizovali a dokončili záměr Ing. Andreje Babiše“.

Podle policie coby členové představenstva uvedli do žádosti o získání inkriminované dotace „nepravdivé a hrubě zkreslené informace a některé podstatné skutečnosti zamlčeli“. Do žádosti kromě jiného například uvedli, že projekt farmy bude financován z bankovních úvěrů, fakticky byl ale z velké části hrazen ze soukromých zdrojů. Ostatně sám Babiš před poslanci uvedl, že do farmy byla nasypána miliarda.

Všichni tři tehdejší představitelé firmy údajně věděli o tom, že Andrej Babiš je skutečným vlastníkem firmy a že společnost nemá právo se o dotaci ucházet. Vše podle detektivů učinili v „úmyslu podvodně získat dotaci“. Přičemž policie v žádosti o vydání také poukazuje na fakt, že Nagyová a Nenadál podepsali čestné prohlášení, že údaje uvedené v žádosti o projekt jsou pravdivé.

Kalivoda stále pracuje v svěřenským fondem ovládané společnosti Imoba, která Čapí hnízdo spravuje. Kromě farmy nepůsobil ve statutárních orgánech žádné Babišovy společnosti. Kalivoda je členem Klubu vazalů, který sdružuje skupinu přátel k podnikání se společnými akciemi.

To Josef Nenadál působil v minulosti hned v několika orgánech Babišových společností. V současné době je členem Myslivecké rady Českomoravské myslivecké jednoty a svou vinu v kauze odmítá. „Nic jsem neudělal, žádný trestný čin jsem nespáchal,“ uvedl pro HlídacíPes.org, na další dotazy ale odpovědět odmítl a telefon zavěsil.

Nagyová po svém angažmá v Čapím hnízdě kandidovala ve volbách za Babišovo hnutí ANO a nyní působí jako náměstkyně jihlavského primátora. Již dříve uvedla, že si na okolnosti kauzy nevzpomíná, nebo že si na ně nepamatuje.

Policie v současné době čeká na písemné doručení rozhodnutí Poslanecké sněmovny o vydání Babiše a Faltýnka, poté lze předpokládat, že přikročí ke sdělení obvinění.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)