Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Farma Čapí hnízdo,

Koho táhne Andrej Babiš ke dnu: vedle svých dětí také myslivce, vazouna i manažera roku

Společně s poslanci Andrejem Babišem a Jaroslavem Faltýnkem, které sněmovna vydala k trestnímu stíhání, jsou v hledáčku policie také další lidé. Celkem může být v kauze Čapí hnízdo stíháno až 11 osob. Přinášíme přehled jejich údajných přečinů a vzájemných vazeb.

Devět lidí sledovalo minulý týden jednání poslanců o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání s mnohem větším napětím než kdo jiný. Jde o Babišovy příbuzné a  manažery, které do údajného dotačního podvodu zaangažoval.

Policii se totiž s vydáním Babiše a Faltýnka otevřel prostor stíhat také další aktéry kauzy. Právě na zbavení poslanecké imunity detektivové čekali se sdělením obvinění ostatním osobám. Jedině tak budou moci být stíháni jako organizovaná skupina.


Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i záměry Andreje Babiše.

Křest publikace již 21. září 2017.


Mezi obviněnými se s velkou pravděpodobností může ocitnout kromě Babišovy manželky a dvou nejstarších dětí také například člen Myslivecké rady Českomoravské myslivecké jednoty či člen dozorčí rady Agrární komory.

Všechny aktéry případu bez ohledu na jejich roli v celé kauze pojí podle policie skutečnost, že se „vědomě a účelově“ snažili zakrýt identitu skutečného vlastníka farmy – Andreje Babiše –, s cílem dosáhnout neoprávněně na evropskou dotaci. Babiš pak podle vyšetřovatelů jejich jednání a jednotlivé kroky „organizoval, řídil a koordinoval“.

Způsobenou škodu policie vypočetla do haléře na 49 997 443,38 korun. Vyplývá to z policejní žádosti o souhlas Poslanecké sněmovny s vydáním obou poslanců.

Fiktivní převody

Komu tedy nyní reálně kromě vydaných poslanců hrozí stíhání? Jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, pozornost policie se bude koncentrovat na manželku Andreje Babiše – tehdy ještě partnerku – Moniku Babišovou (43), na poslancovy děti z prvního manželství Andreje a Adrianu a na Babišova švagra Martina Herodese (41).

Všichni Babišovi příbuzní jsou do příběhu údajně podvodného získání dotací zapleteni prostřednictvím tzv. anonymních akcií. Jak vyplývá z policejní žádosti o vydání poslanců, majiteli cenných papírů společnosti ZZN AGRO Pelhřimov (následně přejmenována na Farma Čapí hnízdo) se stali 31. 12. 2007.

Monika Babišová získala 10 kusů akcií, za které podle smlouvy zaplatila 1 193 000 korun, Babišova dcera Adriana Bobeková (38) a Andrej Babiš ml. (34) získali každý po pěti akciích a každý za ně měl zaplatit 596 500 korun.

Jenže podle policie všichni tři kupující věděli, že se jedná pouze o formální a fiktivní převod, a že „žádné akcie ve skutečnosti nekoupili, ani je nepřevzali“. A tím, že podepsali smlouvu o převodu akcií „vědomě pomohli realizovat záměr Ing. Andreje Babiše… a zakrýt identitu Ing. Andreje Babiše jako osoby fakticky vykonávající vliv“.

Svojí účastí v této transakci tak podle policie „úmyslně a zcela vědomě“ pomohli Babišovi příbuzní vytvořit zdání, že Farma je malým podnikem, který má nárok na evropskou dotaci.

Aby byla stopa vedoucí k Babišovi ještě důkladněji skryta, přistoupil podle policistů Babišův švagr Martin Herodes ještě k dalšímu kroku. Za necelé dva měsíce od převedení akcií koupil od Babišovy družky všech deset cenných papírů a po jedné akcii od Babišova syna a dcery.

Policie tuto transakci označila za „účelový převod” s tím, že byl vědomě udělán za jediným účelem, a to k „zastření identity skutečného vlastníka a osoby mající faktický vliv na chod této společnosti, tedy osoby Ing. Andreje Babiš“. Pokud by totiž vyšlo najevo, že Babišovi příbuzní vlastní 25% či ještě větší podíl ve firmě, mohla být Farma Čapí hnízdo považována za partnerský podnik a o nárok na 50milionovou dotaci by přišla.

Lovosický počátek

Zatímco Babišovů syn Andrej, který se údajně živí jako pilot, neměl – alespoň podle dostupných zdrojů, s podnikáním otce až do Čapího hnízda nic společného, pro jeho sestru Adrianu a jejího nevlastního strýce Martina nebyla farma jediné angažmá v byznysu Andreje Babiše.

Dcera Adriana působila už od roku 2007 – tehdy coby osmadvacetiletá – jako místopředsedkyně představenstva společnosti IMOBA. V roce 2008 se přemístila na post předsedkyně dozorčí rady Farmy Čapí hnízdo.

Mezitím se vdala za Slováka Martina Bobka, který byl jednatelem společnosti Agrofert Trading; a do loňského roku také členem představenstva Agropodniku Velké Meziříčí. V současné době zastává manažerskou funkci přímo v Agrofertu.

Také bratr Babišovy ženy Moniky, Martin Herodes, je s byznysem bývalého místopředsedy vlády stále úzce spjat. Mimochodem, byl to právě Herodes, kdo doprovázel letos v červenci Moniku Babišovou na Čapím hnízdě ke svatebnímu oltáři.

Herodes vyrůstal se sestrou v severočeských Lovosicích, kde začínal svoji kariéru v tamní chemičce Lovochemie – tam se také jeho sestra s Babišem seznámila. Herodes figuroval v několika Babišových firmách, dodnes působí coby jednatel ve společnosti Panda Media, která zajišťuje PR služby Babišově hnutí ANO.

Zdroj dat: aplikace Cribis, policejní žádost o vydání poslanců ke stíhání. Vytvořeno v aplikaci SVAT společnosti Profinit. Autorka: Eliška Hradilková Bártová ©HlídacíPes.org

Vědomě a účelově

Kromě příbuzných figurují v údajném dotačním podvodu také Babišovi manažeři. Jeho pravá ruka poslanec a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek (55) byl v dané době členem představenstva společnosti ZZN AGRO Pelhřimov, na jejíchž základech Farma Čapí hnízdo vznikla.

Faltýnka společně s tehdejším předsedou představenstva Zdeňkem Kubiskou (65) policie podezírá z toho, že na pokyn Andreje Babiše „účelově vyvedli“ firmu z holdingu Agrofert. Na základě jeho pokynů a po dohodě s ním pak podle detektivů ještě změnili právnickou formu společnosti z s.r.o. na akciovou společnost s anonymními akciemi. Podle policie nebyl k tomuto kroku žádný ekonomický ani podnikatelský důvod, kromě snahy zastřít budoucí vlastnictví společnosti.

Kubiska působil celkem v 19 firmách Babišova holdingu. V současné době je generálním ředitelem spolenčosti ZZN Pelhřimov ovládané Agrofertem a kromě statutárních orgánů řady dalších firem holdingu zasedá také v dozorčí radě Agrární komory České republiky. Letos na jaře byl Kubiska oceněn v rámci soutěže Manažer roku v odvětví zemědělství.

Společně s Faltýnkem jej ale nyní policie podezírá také z toho, že po dohodě s Babišem a po udělení „písemného souhlasu ze strany společnosti Agrofert Holding“ uzavřeli fiktivní smlouvu na převod akcií s Babišovými příbuznými.

Policie tak podezírá Kubiska, Faltýnka a dalšího tehdejšího člena představenstva Jana Platila (77) z toho, že „vědomě napomohli k naplnění záměru Andreje Babiše“, kterým bylo vyvedení firmy z holdingu za účelem skrytí jeho identity.

Nepravdivé informace

Svoji pozornost zaměřila policie také na představenstvo Farmy Čapí hnízdo, kterému tehdy předsedal Josef Nenadál (69), místopřesedkyní byla Jana Mayerová (Nagyová) (47) a členem Luděk Kalivoda (42) .

Všechny tři detektivové podezírají z toho, že „zcela vědomým a úmyslným jednáním realizovali a dokončili záměr Ing. Andreje Babiše“.

Podle policie coby členové představenstva uvedli do žádosti o získání inkriminované dotace „nepravdivé a hrubě zkreslené informace a některé podstatné skutečnosti zamlčeli“. Do žádosti kromě jiného například uvedli, že projekt farmy bude financován z bankovních úvěrů, fakticky byl ale z velké části hrazen ze soukromých zdrojů. Ostatně sám Babiš před poslanci uvedl, že do farmy byla nasypána miliarda.

Všichni tři tehdejší představitelé firmy údajně věděli o tom, že Andrej Babiš je skutečným vlastníkem firmy a že společnost nemá právo se o dotaci ucházet. Vše podle detektivů učinili v „úmyslu podvodně získat dotaci“. Přičemž policie v žádosti o vydání také poukazuje na fakt, že Nagyová a Nenadál podepsali čestné prohlášení, že údaje uvedené v žádosti o projekt jsou pravdivé.

Kalivoda stále pracuje v svěřenským fondem ovládané společnosti Imoba, která Čapí hnízdo spravuje. Kromě farmy nepůsobil ve statutárních orgánech žádné Babišovy společnosti. Kalivoda je členem Klubu vazalů, který sdružuje skupinu přátel k podnikání se společnými akciemi.

To Josef Nenadál působil v minulosti hned v několika orgánech Babišových společností. V současné době je členem Myslivecké rady Českomoravské myslivecké jednoty a svou vinu v kauze odmítá. „Nic jsem neudělal, žádný trestný čin jsem nespáchal,“ uvedl pro HlídacíPes.org, na další dotazy ale odpovědět odmítl a telefon zavěsil.

Nagyová po svém angažmá v Čapím hnízdě kandidovala ve volbách za Babišovo hnutí ANO a nyní působí jako náměstkyně jihlavského primátora. Již dříve uvedla, že si na okolnosti kauzy nevzpomíná, nebo že si na ně nepamatuje.

Policie v současné době čeká na písemné doručení rozhodnutí Poslanecké sněmovny o vydání Babiše a Faltýnka, poté lze předpokládat, že přikročí ke sdělení obvinění.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Tondach napsal:

  „Je to kampaň, je to spiknutí a já to odmítám … chtějí se mě zbavit“, jako bych ho slyšel…. ale spousty hlavou nemyslících jedinců mu to furt baští, bohužel!

 2. František Marek napsal:

  Čapí hnízdo je zajímavý projekt, který zasluhuje uznání. Ale naprosto nechápu všechny ty složité, patrně podvodné, záležitosti kvůli „jen“ padesáti milionům, když celá stavba vyšla přes miliardu. Že by tak obrovská láska k cizím penězům, nebo snad vědomí, že takových „nečistých“ dotaci je v republice tolik, že si této nikdo ani nevšimne?

  • nováček napsal:

   Jde nejspíš skutečně o nepřekonatelnou touhu po cizích penězích. Jde o vědecky popsanou mentální úchylku.

 3. Richter napsal:

  Ti policisté mají ale vhled do úmyslů lidí. Boží prostoto, s tímto materiálem opírajícím se ve všem o úmysly jež jaksi asi těžko lze dokázat si dovolí tato policejní elita otravovat.
  Nejsem fanda Babiše, ale tenhle policejní naprosto diletantský materiál stojí jen za pozdvižení obočí nad jeho troufalostí. Tato elita je schopna poslat do tepláků jen někoho kdo se přizná a ještě chce být v lochu protože jinak žít neumí.

  To bude pěkné sousto pro právníky. Teprve teď to začne být zajímavé. Už vidím jak se policista bude ptát:
  POL. k čemu jste si pořídila akcie paní Babišová.
  BABIŠOVÁ. Z rozmaru.
  POL: Chtěla jste podnikat.
  BABIŠOVÁ. nechtěla akcie není na podnikání, je to majetková účast.
  POL. ještě blbější otázka
  BABIŠOVÁ. ještě blbější odpověď

  • nováček napsal:

   Neztrácejte naději, ještě jsou součástí spisu v kauze Čapí hnízdo 4 šanony, jejichž obsah je prý klíčový a které policie zatím považuje za tajné.

  • Tondach napsal:

   Vy jste „tenhle policejní naprosto diletantský materiál“ viděl?

 4. Nemec napsal:

  Mám obavu, že náš stát, který vznikl zásluhou Masaryka a našich hrdinných legionářů zanikne díky panu Babišovi s jehou rodinou a čínským komunistům našeho prezidenta Zemana. Čechům nebude patřit nic. Nebo náš stát zachrání policie a církev?

 5. Tomáš napsal:

  Dnes bude p. Babiš přijat prez. Zemanem na vlastní žádost a bude se jednat o kauze“Čapí hnízdo“.V jednom rozhovoru tuto kauzu označil p .prez.Zeman, jako policejní provokaci před volbami.Je třeba dovodit,že zámyslem této kauzy je poškodit hnutí ANO v parlamentních volbách konaných ve dnech 20-21.10.2017.PČR oba poslance ,tedy p. Babiše a p. Faltýnka vydal k trestnímu stíhání policií ČR.To vše je velmi závažná kauza a její vyvracení slabomyslným tvrzením,že volby v ČR probíhají nepřetržitě každý rok je hodné slabý výrok.Letošní volby do PČR jsou do určité míry mimořádně závažné v tom,že budou politické změny po volbách a průzkumy VM ukazují několik měsíců na vítězství hnutí ANO.Tento stav nevyhovuje několika pol.stranám, kterými jsou ČSSD ,ODS, TOP09,ale i KDU-ČSL. A právě poslanci těchto stran rozhodli o vydání poslance a předs, hnutí ANO p .Babiše a předs. poslanců hnutí ANO v PČR p. Faltýnka k trestnímu stíhání. Jde o údajné dotační podvody za 50 mil.Kč do kauzy jsou vtaženi i blízcí příbuzní p.Babiše, včetně manželky a dětí.Hodně silná káva na české demokratické poměry a padají i silné výroky z opačné strany, hledající podobnost v padesátých letech XX. stol. Jak dopadnou tedy volby?Český volič je mimořádně inteligentní a dovede vyhmátnout podstatu kauzy a vynese výrok,který bude tvrdý pro demiurga této kauzy,ale částečně i pro hnutí ANO ,přesto je vítězství tohoto hnutí možné.Resumé ze schůzky na Hradčanech nebude asi moc komentováno, právě proto může být mimořádně závažné.Po ukončení zasedání PČR a to se stalo, stoupá síla prez. úřadu a nejsem si jistý zda to z iniciátoři kauzy „Čapí hnízdo „nepodcenili.

  • Weber napsal:

   Pokud je dle vašeho názoru český volič mimořádně inteligentní a nemá to být ironie, tak nevím, zda 4 roky na přemýšlení o tom, koho si zvolí k svému zastupování v parlamentu je málo, nebo moc (vzhledem k výsledkům voličovy vůle za více jak 20 roků). Někdo mimořádně inteligentní by to mohl analyzovat.

  • Tondach napsal:

   To vaše „Český volič je mimořádně inteligentní a dovede vyhmátnout podstatu kauzy …“ vysvětluje i to ostatní blábolení, třeba že „stoupá síla prez. úřadu….“!

Přidávání komentářů není povoleno