Koalice na ústeckém magistrátu přišla o jeden z klíčových hlasů. Před zastupiteli to zatajila

Napsal/a Robert Malecký 19. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Klub Ústeckého fóra občanů (UFO), který vede koalici na ústeckém magistrátu, opustil zastupitel Miroslav Štráchal (nezař., zvolen za ANO). Stalo se tak 4. prosince, tedy ještě před posledním jednáním zastupitelstva, které schvalovalo rozpočet na letošní rok. Primátorka Věra Nechybová ale zcela proti všem zvyklostem Štráchalovo rozhodnutí před zastupiteli utajila. Klub tak při jednání vystupoval naoko jednotně.

Pořídili si zastupitele, ale pak se s nimi nikdo nebavil. Původně dvoumandátové hnutí Ústecké fórum občanů (UFO) se loni na jaře rozrostlo na pětičlenný klub. Mezi novými akvizicemi šéfa hnutí Jiřího Madara byla například primátorka Věra Nechybová (zvolena za ANO), její náměstek Pavel Dufek (ANO) a také zastupitel a náměstek ředitele ústecké ZOO Miroslav Štráchal.

Šlo o klíčové hlasy, které Madarově koalici přinesly rozhodující těsnou většinu v zastupitelstvu. Teď se ale klub opět štěpí. A mohou za to neshody mezi Štráchalem a vedením města.

Rezignaci utajíme

Štráchal nebývale ostře vystoupil proti vedení ústecké radnice před posledním jednáním zastupitelstva, které mělo na programu schvalování rozpočtu na rok 2018. Primátorce poslal e-mail, v němž ji žádá o vyškrtnutí z klubu a o to, aby tuto změnu dala úřadu na vědomí.

„Prosím o neprodlené předání informace o mém vystoupení z klubu UFO příslušným složkám zastupitelstva a magistrátu města,“ napsal Štráchal v dopise, který má redakce HlídacíPes.org k dispozici.

Nechybová mu ale odmítla vyhovět. Na jednání zastupitelstva, které se konalo o dva dny později, tak Štráchalovo jméno dál „svítilo“ mezi členy klubu UFO. Stejná situace se opakovala dokonce ještě o dva týdny později, kdy zastupitelstvo jednalo v přerušeném jednání o dotacích pro sportovní kluby.

Screenshot hlasování o rozpočtu města, 6. prosince 2017

Štráchalovo jméno bylo ze seznamu vedeného na webu města v tichosti vymazáno až před několika dny.

Je odborník, ale prý nepřesvědčil

Štráchal se v době, kdy se konalo uvedené zastupitelstvo, ucházel ve výběrovém řízení o post ředitele Městských služeb. Rada vedená klubem UFO nakonec ale žádného z kandidátů nevybrala.

„Výběrová komise nám nedoporučila jmenovat žádného z uchazečů, protože nepřesvědčili o svých schopnostech,“ řekla k tomu před Vánoci Ústeckému deníku primátorka Věra Nechybová (UFO).

Je v tom ale silný rozpor – Štráchal prý na jednu stranu nepřesvědčil o svých schopnostech, na druhou stranu město tvrdí, že ho potřebuje víc pro jeho odborné vědomosti na jeho současném místě v ZOO, kde má pomoci stabilizovat finanční situaci.

Sám Štráchal tento rozpor pro HlídacíPes.org komentovat nechtěl. Redakci ale poskytl rezignační dopis i koncepci rozvoje Městských služeb, s níž se o místo ředitele ucházel. Tu HlídacíPes.org přinese v příštích dnech. „Snad si vytvoříte názor sám,“ uvedl Miroslav Štráchal pro HlídacíPes.org.


Co napsal zastupitel Štráchal primátorce Nechybové

Ahoj Věro.

Chci Ti oznámit, že tímto vystupuji ze zastupitelského klubu UFO, kam jsem byl mimochodem kdysi neformálně přiřazen na základě našeho společného ústního rozhovoru.

Důvodem mého rozhodnutí je skutečnost, že během cca roku, kdy jsem figuroval jako jeho člen, nebyl jsem ani jednou na jednání tohoto klubu přizván, nikdo z tohoto klubu se nezajímal o mé názory na základní otázky týkající se města, natož, aby tyto byly se mnou předem projednávány. Navíc jak moc dobře ví všichni členové klubu UFO, mám dlouhodobě zcela rozdílné názory na řešení, resp. na ,,neřešení“ některých pro mě zásadních problémů toto města, jako je např. způsob hospodaření významných příspěvkových organizací.

Ahoj

Mirek

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)