Jak se ústecká radnice stará o své trafikanty: V tichosti zrušila zkušební dobu pro známou zastupitele Štráchala

Napsal/a Robert Malecký 3. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Kauza trafiky pro blízkou známou ústeckého zastupitele Miroslava Štráchala má překvapivé rozuzlení. Městští radní jmenovali Martinu Škvárovou ředitelkou Domova pro seniory v Doběticích i přesto, že opakovaně propadla v konkursu. Aby upokojili veřejnost, slíbili aspoň, že bude mít ředitelka šestiměsíční zkušební dobu. Na dalším zasedání ale radní tuto podmínku v tichosti zrušili.

Konkurs na ředitele Domova pro seniory v Doběticích se musel opakovat, aby vyhrála ta správná kandidátka.

Škvárová nejprve na jaře skončila ve výběrovém řízení druhá ze dvou uchazeček, město ho zrušilo. V opakovaném konkursu skončila čtvrtá ze sedmi. Radní přesto na doporučení výběrové komise nedali a Škvárovou vyhlásili vítězkou.

„Měli bychom hledat rezervy ve vlastních řadách a posouvat lidi, kteří mají zkušenosti a prostředí znají. Rozhodli jsme se proto dát paní Škvárové šanci za podmínky zkušební doby šest měsíců,“ řekla tehdy primátorka Věra Nechybová na tiskové konferenci po jednání rady.

Zkušební doba? Zrušíme

To bylo 31. srpna. Už o pět týdnů později ale rada o věci rozhodovala znovu. A tentokrát v tichosti zmíněný slib zrušila. Veřejnost o tom ale informovat zapomněla.

V zápise z jednání městské rady ze 4. října, na němž bylo přítomno všech pět radních z klubu Ústeckého fóra občanů a KSČM, najdeme tuto větu:

609/17
Revokace části usnesení rady města č. 529/17 ze dne 30. 8. 2017
Rada města po projednání
A) revokuje
1. bod B) usnesení rady města č. 529/17 ze dne 30. 8. 2017 v části „se zkušební dobou v trvání 6 měsíců dle ustanovení § 35 odst. 1., písm. b) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění“

V praxi to znamená, že město žádnou půlroční zkušební dobu ředitelce nestanovilo. A ani nemohlo.

Podmínka půlroční zkoušky totiž narazila na zákoník práce. Škvárová už byla v Domově pro seniory zaměstnaná, proto právníci města radní upozornili, že žádná zkušební doba nepřichází v úvahu.

Ze zápisu z jednání městské rady ze 4. října dále vyplývá, že politiky na jejich „lidovou tvořivost“ upozornila vedoucí odboru městských organizací a školství Jana Müllerová. Ta zároveň navrhla, aby město po půl roce na Škvárovou vypracovalo aspoň hodnocení. To ale nemá žádnou právní váhu.

Proč zrovna Štráchal?

Opozice poukázala na fakt, že Škvárová je blízká dalšímu členovi klubu UFO, zastupiteli Miroslavu Štráchalovi. Oba mají místo podnikání zapsané ve stejném rodinném domě.

Pro UFO vedené náměstkem Jiřím Madarem je důležitou figurou. Po volbách 2014 se stal ještě za ANO starostou obvodu Střekov. Odtud odešel loni na jaře poté, co ho zastupitelé ovolali. Mimo jiné kvůli tomu, že se pod jeho vedením střekovská radnice prakticky personálně rozpadla.

Štráchal je ale zároveň zastupitelem města. Jenže v tomto zastupitelstvu nemá (původně dvoumandátové!) UFO většinu, a tak klíčový devatenáctý hlas střídavě loví, kde se zrovna dá.

Štráchal loni některá jednání zastupitelstva vynechal. Jenže v prosinci pak bez výběrového řízení nastoupil do zoologické zahrady. V městské příspěvkovce je náměstkem ředitele.

Hned na prosincovém zastupitelstvu podpořil rozpočet města, který prošel nejtěsnější většinou, tedy 19 hlasy. Tehdy ještě jako nezařazený. Od jara už u jeho jména svítí značka UFO.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)