Výběrová řízení level Ústí nad Labem. Předem známé výsledky, křesla pro ty, „co spolu mluví“

Napsal/a Robert Malecký 12. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Když se krajští radní rozhodli, že se na přání komunistů zbaví ředitele chomutovského muzea Stanislava Děda, způsobili svým neomaleným postupem skandál. Nejprve bez důvodu odvolali pět ředitelů krajských muzeí a galerií, vypsali nové konkursy, a když Stanislav Děd vyhrál i ten opakovaný, prostě místo něho jmenovali uchazečku, která skončila až za ním. Žádné dno ale není tak hluboké, aby se nemohlo propadnout ještě níž – jak ukazuje čerstvý případ z ústeckého magistrátu.

Chomutovský případ HlídacíPes.org detailně zmapoval. Rada Ústeckého kraje jmenovala od října ředitelkou muzea Markétu Prontekerovou, která v konkursu skončila na druhém místě. Vítězství Stanislava Děda ignorovala – o tom, že nesmí svůj post obhájit, bylo rozhodnuto předem.

Ostudné bylo následné vysvětlování vedení kraje, že pořadí kandidátů, navržených výběrovou komisí, respektovat nemusela; byli prý uvedeni v abecedním pořadí, první Děd a druhá Prontekerová. Proto se prý rada návrhem na jmenování Stanislava Děda ani nezabývala a přikročila rovnou k hlasování o Prontekerové.

Prostě to protlačíme

Laťka byla komunisty ve vedení kraje nastavena sice vysoko, ne ale tak vysoko, aby ji vzápětí nepřekonalo hnutí UFO (Ústecké fórum občanů), které ovládá ústeckou radnici.

Město po odchodu dlouholeté ředitelky začalo na jaře hledat novou šéfku Domova pro seniory v Doběticích. Do konkurzu se přihlásili tři uchazeči, jeden kvůli pobytu v zahraničí k pohovoru nedorazil.

Výběrová komise pod vedením náměstka primátorky a předsedy UFO Jiřího Madara vybírala ze dvou uchazeček. Zvítězila Bohumila Kohlová, druhá byla Martina Škvárová. Pak se cosi zadrhlo.

Místo, aby rada vítězku jmenovala, konkurs zrušila. Prý proto, že chtěla vybírat z více kandidátů. V novém konkursu se situace opakovala: Mezi sedmi kandidáty znovu zvítězila Kohlová, Škvárová se dokonce propadla na čtvrté místo.

Zápis výběrové komise: Vítězkou Bohumila Kohlová, Martina Škvárová až čtvrtá

A teď pointa: Rada před pár dny jmenovala – Martinu Škvárovou. Údajně proto, že si ji přáli zaměstnanci domova. Z celého dvoukolového řízení, ze snahy sedmi kandidátů, kteří uvěřili ve férové počínání vedení radnice, udělala sestava kolem náměstka Jiřího Madara televizní estrádu s předem jasným výsledkem.

Štráchal. Jmenuji se Štráchal

Zatímco u krajských zmanipulovaných konkursů je motivace zřejmá – komunisté prostě nesnášejí Stanislava Děda pro jeho angažmá v otázce vztahů se sudetskými Němci, důvody nadržování Martině Škvárové je třeba hledat ve stavu, v jakém se nachází koalice vládnoucí ústeckému magistrátu.

Opozice poukázala na to, že Škvárová je blízká dalšímu členovi klubu UFO, zastupiteli Miroslavu Štráchalovi. Oba mají místo podnikání zapsané ve stejném rodinném domě.

Miroslav Štráchal

Kdo je Miroslav Štráchal, že je mu třeba tak okatě vycházet vstříc?

Pro Madarovo UFO je Štráchal důležitou figurou. Po volbách 2014 se stal ještě za ANO starostou obvodu Střekov. Odtud odešel loni na jaře poté, co ho zastupitelé ovolali. Mimo jiné kvůli tomu, že se pod jeho vedením střekovská radnice prakticky personálně rozpadla.

Štráchal je ale zároveň zastupitelem města. Jenže v tomto zastupitelstvu nemá (původně dvoumandátové!) UFO většinu, a tak klíčový devatenáctý hlas střídavě loví, kde se zrovna dá. V kuloárech je tato hlasovací devatenáctka označována jako „ti, kdo se spolu umí domluvit“.

Štráchal loni některá jednání zastupitelstva vynechal. Jenže v prosinci pak bez výběrového řízení nastoupil do zoologické zahrady. V městské příspěvkovce je náměstkem ředitele.

Hned na prosincovém zastupitelstvu podpořil rozpočet města, který prošel – ano, hádáte správně – nejtěsnější většinou, tedy 19 hlasy. Tehdy ještě jako nezařazený. Od jara už u jeho jména svítí značka UFO.


Ústecké trafiky: Pro koho a co za to?

HlídacíPes.org se rozhodl detailně zmapovat zájmy a vlivy, které provázejí shánění klíčového devatenáctého hlasu pro Madarovu koalici. Štráchalův případ totiž není jediný. V následujících dnech přineseme sérii článků o jednotlivcích, kteří v případě potřeby podporují křehkou většinu v ústeckém zastupitelstvu.


Další zastávka: městské služby

Opozice, konkrétně třeba Martin Krsek z hnutí Pro! Ústí otevřeně mluví o výběrových řízeních, které jsou jen zástěrkou pro rozdávání trafik. „Tak okatý způsob budování trafik a odměn z městských peněz výměnou za podporu při hlasování zastupitelstva, to mi připadá jako nestoudnost,“ řekl Ústeckému deníku.

„Pořád si říkám, že už ty hranice politické žumpy nemohou snížit, ale jak je vidět, budou to drtit do posledního dne ve své funkci,“ říká i opoziční zastupitel za hnutí Vaše Ústí (zvolen na kandidátce ANO) Martin Mata.

A teď malý výhled do budoucnosti. Rada před několika dny odvolala ředitele Městských služeb Miroslava Harciníka. Městskou příspěvkovku před Harciníkem, do roku 2012, vedl Miroslav Štráchal. Pak se stal obětí politických čistek sociálních demokratů a TOP 09, kteří ho bez udání důvodu odvolali.

Chystá se další politická trafika?

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)