Obžaloba za výbušniny ve Vrběticích. Jak jsou propojené firmy z vrbětického skladu

Napsal/a -pes- 11. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích státní zástupce podal obžalobu na pět lidí a dvě firmy. Nedlouho před tím, než moravskými Vrběticemi otřásly první výbuchy, měnila firma skladující v tamním muničním skladu miny, majitele. Tedy ne ve skutečnosti, ale na papíře.

Společnost Excalibur Group, do jejíhož holdingu patří, převedl tehdy její stoprocentní vlastník, český zbrojařský podnikatel Jaroslav Strnad na stejnojmennou finanční skupinu, kterou právě založil v Nizozemsku. Na její tamní adrese byste ji ale hledali marně.


 Čtěte také: Korupční index světových zbrojních firem: česká Tatra je u dna


HlidacíPes.org dohledal informace o společnosti Excalibur Group BV v nizozemském obchodním rejstříku. Založena byla jako finanční holding 1. srpna 2014. Sklad u Vrbětic na Zlínsku vylétl do povětří 16. října stejného roku (a na místě zabil dva muže, o nichž se dodnes mnoho neví). Jen pro zajímavost: česká společnosti Excalibur Group a.s., kterou nizozemský Excalibur vlastní, má u posledních změn v tuzemském rejstříku datum 13. října.

Miliardový obrat, základní kapitál jedno euro

Nizozemská Excalibur Group BV uvádí základní kapitál ve výši jednoho eura. Podle rejstříku nemá žádné zaměstnance, za to ale dva ředitele. Jako první je uvedena Alissa Jangildina, narozená v roce 1973 v kazašské Karagandě, tehdy v Sovětském svazu. Druhým je Marc Richard Lappat, narozený v německém Hannoveru. Společnost bez jmění a zaměstnanců tak přes různé další subjekty vlastní firmy, které podle médií dosahují obrat v řádech miliard korun.

HlídacíPes.org se obrátil na své novinářské kontakty v Nizozemsku s žádostí, aby se na místě o Excalibur Group BV dozvěděli co nejvíce informací. Na adrese uvedené v rejstříku – Kabelweg 37, 1014BA Amsterdam – však firmu nenašli. Sídlí zde SGPO Van Dyke BV, která je též zaregistrována jako finanční holding, s firmou Excalibur Group BV však podle dostupných informací nemá nic společného.

Podívejte se na majetková propojení firem kolem nizozemské společnosti Excalibur Group BV. HlídacíPes je sestavil z otevřených zdrojů s využitím systému Gnosus společnosti Bisnode. „Pavouka“ i jeho jednotlivé položky lze zvětšit kliknutím.

Diagram 12

 

Své imperium původně kolem Excalibur Army budoval Strnad přes dvacet let. Začínal jako obchodník s kovovým šrotem, dnes mu patří vojenské opravárenské závody v Česku a na Slovensku, automobilka Tatra či významný světový výrobce brzd Dako CZ. Obchoduje s armádami Finska, Švédska a Německa a vyváží do Afriky, Asie, Evropy i obou Amerik.

Z obvinění obžaloba

Koncem letošního března policisté obvinili pět lidí ze dvou firem, které ve Vrběticích na Zlínsku skladovaly údajně zakázané protipěchotní miny. Manažery a zaměstnance společností Excalibur Army a Real Trade podezírá z vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence.

Nyní se obvinění změnilo v obžalobu. Obviněným hrozí až 12 let vězení, firmám i zrušení.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)