Korupční index světových zbrojních firem: česká Tatra je u dna

Napsal/a Robert Břešťan 27. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Protikorupční index zbrojních firem 2015, který zpracovává mezinárodní organizace Transparency International, není k jedinému českému zástupci mezi 163 hodnocenými světovými firmami vůbec lichotivý. Uvnitř grafika – vazby Excalibour Group a Tatra Trucks.

„Z českých firem je v indexu skutečně pouze Tatra, která ve všech hodnocených kritériích získala nula procent,“ podotýká projektový manažer české TI Radim Bureš. Tatra je součástí české zbrojní firmy Excalibour Group. Vedle civilního programu vyrábí i vozidla pro vojenské účely.

Index hodnotí zbrojní firmy ze 47 zemí světa podle míry transparentnosti a využívání protikorupčních opatření. Svou zprávu Transparency International (TI) zveřejnila dnes v Londýně.

„Nejde o provize, ale o bezpečnost“

“Korupce v oblasti obranného průmyslu se dotýká nás všech. Nejde jen o to, že někdo získá provizi z prodeje , jde o to, že to ve svém důsledku může přímo ohrozit životy vojáků i civilistů,“ upozorňuje Mark Pyman, ředitel britské Transparency International.

Od posledního hodnocení z roku 2012 se 42 firem se zlepšilo ve více než jednom ohledu. Nicméně dvě třetiny firem (107) jsou v dolní části indexu (pořadí D – F), což znamená omezený či dokonce žádný protikorupční program. Seznam firem a jejich rozdělení do skupin níže pod článkem.

Zlepšily se zejména společnosti z Brazílie, Finska, Francie, Německa, Izraele, Itálie, Japonska, Nizozemí, Norska, Británie či Turecka a Jižní Koreje. „Mezinárodní srovnání tím zajímavě odděluje „západní“ zbrojní firmy od „východních“. My jsme zjevně v té východní části,“ dodává Radim Bureš.

„Zbrojní byznys představuje oblast vysokého rizika korupce, jak se o tom v minulosti přesvědčila i Česká republika. Proto je důležité, aby zbrojní firmy aktivně přijímaly protikorupční opatření a posilovaly svoji transparentnost,“ konstatuje Bureš.

Téměř čtvrtina všech hodnocených firem nemá – podobně jako česká Tatra – žádný antikorupční program. Transparency International to označuje za problém, který je nutné řešit na úrovni vlád.

„Pokud vlády uzavírají kontrakty s firmami, jež se mohou prokázat odpovídajícími etickými a protikorupčními standardy, je to důležitý krok k vyšší odpovědnosti v celém obranném průmyslu,“ říká Mark Pyman.

Světové zbrojní firmy – rozdělení podle etiky podnikání a protikorupčních opatření

A: rozsáhlá antikorupční opatření
B: dobré
C: střední
D: omezená opatření
E: velmi omezená
F: málá nebo žádná opatření

 

Kategorie

Počet firem

Příklady firem

A

4

Bechtel, Fluor Corporation, Lockheed Martin, Raytheon

B

23

Airbus Group, BAE Systems, Fujitsu, Rolls-Royce, Hewlett-Packard, Defense Systems

C

29

Boeing, General Dynamics, Honeywell, Patria, Saab, Textron

D

31

Samsung Techwin, Toshiba, Triumph Group, MBDA Missile Systems, Mitsubishi Electric

E

19

Doosan DST, Israel Military, Zodiac Aerospace, Kawasaki Heavy Industries, Gorky Automobile

F

57

Tatra Trucks (ČR), Topaz, Nexter Group, Hirternberger Group, Abu Dhabi Ship Building, Polish Defence Holding

Podívejte se na vlastnickou strukturu firem souvisejících s českou zbrojovkou Excalibour Group a Tatra Trucks, kterou s využitím systému Gnosus společnosti Bisnode sestavil HlídacíPes.org.

Diagram 12 Excalibur

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)