Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
James St. John via Foter.com,

Kauza lithium: česká odnož australských těžařů neplní zákonnou povinnost, nezveřejňuje hospodaření

Firma Geomet, která plánuje těžbu lithia na Cínovci, léta nedodávala do obchodního rejstříku své účetní závěrky. Ukládá jí to přitom zákon. Za to jí od státu hrozí sankce – a v krajním případě může dojít i ke zrušení společnosti. Firma chybu po upozornění redakce HlídacíPes.org uznala a slíbila nápravu.

Koho zajímá detailní pohled do hospodaření firmy, která je ve středu zájmu kvůli aktuální kauze cínoveckých zásob lithia, má smůlu. Poslední zápis je z poloviny roku 2013. Pak už nic.

Společnost od té doby doby nezveřejnila jedinou účetní závěrku – navzdory tomu, že jí to ukládají české zákony.

Nejde přitom o maličkost. Od roku 2014 platí přísnější novela rejstříkového zákona, která za neplnění informační povinnosti ukládá až stotisícovou sankci, v případě opakovaného nedodání listin dokonce umožňuje zrušení firmy.

Firmy si ovšem s touto povinností obecně příliš hlavu nelámou. Závěrky pravidelně nedodávají až dvě třetiny z těch, které v Česku působí. Hlavním důvodem je fakt, že stát plnění informační povinnosti příliš nevymáhá.


Co říká rejstříkový zákon

Předseda soudního senátu může uložit pořádkovou pokutu zapsané osobě v případě, jestliže neuposlechla výzvy rejstříkového soudu, aby mu sdělila skutečnosti nebo předložila listiny potřebné k rozhodnutí v řízení zahájeném bez návrhu nebo aby mu předložila listiny, které podle tohoto nebo jiného zákona mají být založeny do sbírky listin. Pořádkovou pokutu lze uložit až do výše 100 000,- Kč.

Pokud společnost neplní svoji povinnost opakovaně nebo bude-li mít takové neplnění závažné důsledky pro třetí osoby a bude na tom právní zájem, může rejstříkový soud i bez návrhu zahájit řízení o zrušení zapsané osoby s likvidací. V tomto případě však soud na tuto skutečnost zapsanou osobu upozorní a poskytne jí přiměřenou lhůtu k odstranění nedostatků.


Dodáme, slibuje ředitel

Redakce HlídacíPes.org oslovila společnost Geomet s dotazem, proč její listiny v rejstříku nejsou dostupné. Ředitel firmy Richard Pavlík chybu uznal.

„Nastoupil jsem do Geometu na začátku tohoto roku a upřímně, přehlédl  jsem to. V příloze vám posílám chybějící uzávěrky a ještě dnes je posílám do sbírky veřejných listin,“ napsal Pavlík. HlídacíPes.org níže pod textem chybějící dokumenty zveřejňuje.

Pavlík převzal společnost, která je českou odnoží australské European Metals Holdings (EMH), letos v únoru. Jeho úkolem je připravit cínovecký těžební projekt a také vyjednat s vládními úřady povolení a licence spojené s těžbou lithia.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) podepsal s Australany minulý týden memorandum o porozumění. Na politické scéně to vyvolalo přestřelku mezi vládními stranami i opozicí a cínovecké lithium se náhle stalo jedním z předvolebních témat. O memorandu by měla ještě do voleb jednat sněmovna i senát.

Vláda ve středu zamítla návrh memorandum zrušit. Pro zamítnutí dohody hlasovali pouze ministři za ANO.


Projděte si chybějící dokumenty společnosti Geomet

Výkaz zisku a ztráty k 30. 6. 2014

Rozvaha k 30. 6. 2014

Příloha k účetní uzávěrce k 30. 6. 2014

Rozvaha, 2015 Zjednodušený rozsah – GEOMET s.r.o

Výkaz zisku a ztráty – druhové členění, 2015 Zjednodušený rozsah – GEOMET s.r.o

Příloha k účetní uzávěrce, 30. 6. 2015 – GEOMET s.r.o

Rozvaha, 2016 Zjednodušený rozsah – GEOMET s.r.o

Výkaz zisku a ztráty – druhové členění, 2016 Zjednodušený rozsah – GEOMET s.r.o

Příloha k účetní uzávěrce, 30. 6. 2016 – GEOMET s.r.o

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Tak v Senátu už to proběhlo…a ukázalo se jediné, že Babiš zase lže a Brabec taky….

 2. Laj napsal:

  Co je obecným smyslem memoranda ,jaká je jeho právní váha ?

  Soudím ,že se jedná o veřejné prohlášení ,které není vymahatelným slibem snad zprávou o tom že při vzájemné komunikaci, jednání, došlo k nezávaznému přiblížení názorů.

  • Frenk napsal:

   tak to přesně potvrdili i právníci, z právnických fakult jak z Prahy, Brna i Olomouce,v ČT se vyjádřili i odborníci na průzkumovou těžbu lithia, naše firmy to nechtěly dělat, bubliba spalskla a hrdina Bureš, Kim-čong Okamura a komunisti jsou typičtí lháři a fabulanti, komunisté ti mají másla na hlavě od padesátých let minulého století, kdy „muklové“ těžili uran a když v osmdesátých letech muklové nebyli, tak s pomocí koncetrované kyseliny sírové jej těžili takovým způsobem, že zdevastovali nejen spodní vody ale i celou krajinu sev.Čech a teď chtějí někoho kritizovat.

 3. Stanislav Janda napsal:

  Myslím, že by těžba nerostných surovin měla zůstávat v rukou státu. Jestli má stát za udělení licence obdržet 0.66% z vytěžené suroviny, je to nehoráznost. Jakoby nestačila zkušenost z prodeje uhlí, vody apod. Nechápu proč i sběr odpadů provádí zahraniční firmy na skládky u nás. Potom se všichni diví že od nás odchází ročně do zahraničí ročně na dividendách 300 miliard. Jestli to chce napravit Babiš a komunisté měli by k tomu dostat podporu.

  • Tondach napsal:

   Pamatujete se, když Klaus vřískal, že stát je nejhorší hospodář a že všechno musí být v soukromých rukách? Pamatujete se, jak s Klausemi celý národ ve všem nadšeně souhlasil? Skoro stejně, jako teď nadšeně souhlasí s tím, co řekne Babiš?
   Ano, suroviny měly zůstat v majetku státu! Stejně jako Škodovka v Plzni, Poldi Kladno a další ….. ale na to je už pozdě!

  • teufel3424 napsal:

   Ale tak nízký poplatek schválili všichni, co teď řvou. Původně byl vyšší a k úpravě došlo tuším letos. Kde byli soudruzi posranci, když se o tom hlasovalo? A co se týká těžby státem, tak to je hromada miliard vyhozených do žumpy. Mně stačí, co předvádí státní Diamo v Rožínce. Ukončili těžbu, zůstalo tam asi 120 zaměstnanců, z toho 100 THP. Chtěl bych vidět, co tam dělají celou šichtu.

  • Tondach napsal:

   „…od nás odchází ročně do zahraničí ročně na dividendách 300 miliard. Jestli to chce napravit Babiš a komunisté měli by k tomu dostat podporu…..“ proč tedy, když to chtěl Sobotka napravit zdaněním, shodil to právě Babiš ze stolu? protože zase jen populisticky lže….a vy na to skáčete jak na špek!

 4. Tomáš napsal:

  To co prohlásil komunista Filip o propojení australského konsorcia s Bakalou,který vytuneloval OKD ,bouchla ČSSD mina pod nohama ve volební kampani.A je zvláštní vzápětí ta okamžitá koordinace s výrokem ÚS Slovenska o p. Babišovi.Opět se sáhlo do minulosti ,tehdy se to podařilo s Bartončíkem,ale Babiš je jiná kategorie a není vůbec zřejmé o co jde u p. Faltýnka.Preference ČSSD jsou strašně účinnou gilotinou .Po volbách to bude hodně zajímavé.

  • Tondach napsal:

   KSČM nahrává Babišovi už docela otevřeněn! Kováčik mu svolal i mimořádnou schůzi sněmovny, aby mohl zase kňučet, jak se proti němu všichni spikli! Po volbách to určitě bude zajímavé, ale taky tragické! Babiš, Okamura a komunisti …. to je vidina!

   • madmonk napsal:

    Okamura do toho nepujde. Musel by mu jit BAbis na ruku s referendy. To se nestane. Samozrejme KDU pokud se dostane, komunisti (myslim, ze ale je jim dobre v opozici, takze to nemusi dopadnout), pokud se dostanou tak novodobi zeleni- pirati, zase CSSD- budou se chtit pak dohodnout, jinak z opozice jim babis bude zatapet a vytahovat OKD a spol. Bude vracet, nechava si to az vyhraje a posefuje ministerstvo spravedlnosti a elitni policii. Musi se s nim domluvit a byt hodni. Okamura vi, ze pokud by sel s Babisem, je to jeho konec. Neni idiot. Narozdil od jeho bratra, kterej jsem konspiruje, zeje putinuv agent nebo co. Jedny z nedulezitejsich voleb porevolucni historie. Babis jede bomby.

   • ex-nemo napsal:

    Vy opravdu nevíte, k čemu byla KSČM podle sametového scénáře zřízena ?
    Úkolů je více, ale jeden z hlavních je, nalepit se na „nežádoucí“ názory či osoby a tak je pokud možno před veřejností diskreditovat. To je taky důvod, proč tak – docela nelogicky- obhajují surově kapitalistické Rusko, proti němuž je USA v podstatě socialistický stát.

    Je to doklad toho, že té skutečné řídící síle tohoto systému – taky samozřejmě komunisté a KGbáci, ale z jiného křídla – Babiš nějakým způsobem vadí a leze Ja nervy. Tedy zinscenované obvinění zjevně nestačí.
    Jsem starý antikomunista, evidovaný protisocialistický živel a „kysličník dusičitý“ (NO2).; za to všechno jsem si svoje zaplatil.Ten skrytý bolševický establišment, j(napojený taky na pražskou kavárnu a tím taky na tento server), je nebezpečnější víc než Babiš.
    Proto volím toho Bureše. Pozitivní volba zde neexistuje

  • Tondach napsal:

   ještě dodatek: Proč spojujete skoro všichni pořád ČSSD s Bakalou? Vždyť cpal miliony do ODS, Klausovi na knihovnu, dokonce i za ženu má bývalou mluvčí ODS . … a hlavně nikdy nekupoval nic od Sobotky! Ani OKD ne!

 5. Tak ono se proslýchá že když lithium nebude v rukách „velkého bratra“ tak nebude o něj zájem … už i existují „studie“ a na netu už jsou i články které naleziště i samotné využití lithia bagatelizují a dehonestrují … a ČSSD nutně potřebují umořit 300 milionový dluh Altnerovi … ja bych na ně bez MILOSTI poslal exekutory … Stopy vlastnických struktur firmy, která má těžit lithium na Cínovci, začínají u Australské anonymní akciové těžařské firmy EMH napojené na Bakalu, a končí u proamerického rodinného klanu se zlatými doly v Rusku a u lidí v Trumpově administrativě. BlackRock Group, Evy Hambro, Craig Phillips, Hillary Clinton a celá armáda právníků, která je připravena v arbitráži sedřít Českou republiku z kůže.

Přidávání komentářů není povoleno