Až 70 % procent firem nezveřejňuje účetní uzávěrky. Stát to neřeší

Napsal/a Robert Břešťan 20. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Pokud by politici někdy naplnili úvahu o tom, že se firma, která nezveřejňuje své účetní uzávěrky, nesmí ucházet o dotace ani veřejné zakázky, ostrouhalo by bezmála 70 % českých firem.

Podle analytické společnosti Bisnode účetní uzávěrku za rok 2013 nezveřejnilo přesně 67 % českých společností. Ignorují tak hned dva zákony: zákon o veřejných rejstřících a zákon o účetnictví, které ukládají povinnost každý rok účetní uzávěrku (a výroční zprávu) uložit do sbírky listin obchodního rejstříku.

Česká podnikatelská pojišťovna a jiné…

„Plnění informační povinnosti se v posledních sedmi letech, kdy tyto statistiky podrobně sledujeme, nepatrně zlepšuje, nicméně současný stav je stále tristní. Za rok 2013 finanční výkazy nezveřejnilo 67 %, informační povinnost dlouhodobě neplní téměř 60 % společností. Ani jednou za poslední tři roky údaje o svém hospodaření nepublikovalo 45 % společností,“ komentuje statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Upozorňuje při tom právě na fakt, že firmám za to od státu prakticky nehrozí žádný postih.

A to přesto, že stát má poměrně rozsáhlou škálu možností, jak firmy k větší otevřenosti přimět: Pokud společnost požadované listiny nepředloží ani po výzvě rejstříkového soudu, může dostat pokutu až 100 tisíc korun.

Pokud firma povinnost neplní opakovaně – a příkladem jsou i některé respektované a zavedené firmy (viz grafika) jako je VTK Group byznysmena Jana Světlíka nebo Česká podnikatelská pojišťovna ze skupiny Vienna Insurance – může vše skončit i likvidací firmy.

Zasáhnout může i finanční úřad – pokutou až do výše 3 % hrubé hodnoty aktiv společnosti. Přesto stále 67 % českých firem uzávěrky za rok 2013 nezveřejnilo, i když zákonná lhůta skončila v prosinci 2014.

Transparentní firmy?

„Realita toho, kolik firem a v jaké podobě zveřejňuje v obchodním rejstříku své účetní uzávěrky je tristní,“ říká i právník Evropské komise Ondřej Vondráček,“ autor projektu taxparency.

Firma, která by měla o pozitivní značku „taxparency“ zájem, musí otevřeně odpovědět na dvě základní otázky: Jak vysoké daně platí a komu patří?

Podle statistik platí úměra, že čím vyšší tržby firmy mají, tím spíše své účetní uzávěrky zveřejňují. Nejlepší přístup ke zveřejňování finančních výkazů tak mají společnosti s ročními tržbami přes miliardu korun.

Nejméně disciplinované firmy z pohledu přístupu k plnění informačních povinností za rok 2013 jsou firmy se sídlem v Praze, s mírným odstupem následuje Plzeňský, Olomoucký, Jihomoravský a Středočeský kraj.

Dlouhodobě nejspolehlivěji informační povinnost plní společnosti z Královéhradeckého kraje.

firmy

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)