Lightmash / Foter / CC BY-NC-SA,

Až 70 % procent firem nezveřejňuje účetní uzávěrky. Stát to neřeší

Napsal/a Robert Břešťan 20. července 2015

Pokud by politici někdy naplnili úvahu o tom, že se firma, která nezveřejňuje své účetní uzávěrky, nesmí ucházet o dotace ani veřejné zakázky, ostrouhalo by bezmála 70 % českých firem.

Podle analytické společnosti Bisnode účetní uzávěrku za rok 2013 nezveřejnilo přesně 67 % českých společností. Ignorují tak hned dva zákony: zákon o veřejných rejstřících a zákon o účetnictví, které ukládají povinnost každý rok účetní uzávěrku (a výroční zprávu) uložit do sbírky listin obchodního rejstříku.

Česká podnikatelská pojišťovna a jiné…

„Plnění informační povinnosti se v posledních sedmi letech, kdy tyto statistiky podrobně sledujeme, nepatrně zlepšuje, nicméně současný stav je stále tristní. Za rok 2013 finanční výkazy nezveřejnilo 67 %, informační povinnost dlouhodobě neplní téměř 60 % společností. Ani jednou za poslední tři roky údaje o svém hospodaření nepublikovalo 45 % společností,“ komentuje statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Upozorňuje při tom právě na fakt, že firmám za to od státu prakticky nehrozí žádný postih.

A to přesto, že stát má poměrně rozsáhlou škálu možností, jak firmy k větší otevřenosti přimět: Pokud společnost požadované listiny nepředloží ani po výzvě rejstříkového soudu, může dostat pokutu až 100 tisíc korun.

Pokud firma povinnost neplní opakovaně – a příkladem jsou i některé respektované a zavedené firmy (viz grafika) jako je VTK Group byznysmena Jana Světlíka nebo Česká podnikatelská pojišťovna ze skupiny Vienna Insurance – může vše skončit i likvidací firmy.

Zasáhnout může i finanční úřad – pokutou až do výše 3 % hrubé hodnoty aktiv společnosti. Přesto stále 67 % českých firem uzávěrky za rok 2013 nezveřejnilo, i když zákonná lhůta skončila v prosinci 2014.

Transparentní firmy?

„Realita toho, kolik firem a v jaké podobě zveřejňuje v obchodním rejstříku své účetní uzávěrky je tristní,“ říká i právník Evropské komise Ondřej Vondráček,“ autor projektu taxparency.

Firma, která by měla o pozitivní značku „taxparency“ zájem, musí otevřeně odpovědět na dvě základní otázky: Jak vysoké daně platí a komu patří?

Podle statistik platí úměra, že čím vyšší tržby firmy mají, tím spíše své účetní uzávěrky zveřejňují. Nejlepší přístup ke zveřejňování finančních výkazů tak mají společnosti s ročními tržbami přes miliardu korun.

Nejméně disciplinované firmy z pohledu přístupu k plnění informačních povinností za rok 2013 jsou firmy se sídlem v Praze, s mírným odstupem následuje Plzeňský, Olomoucký, Jihomoravský a Středočeský kraj.

Dlouhodobě nejspolehlivěji informační povinnost plní společnosti z Královéhradeckého kraje.

firmy

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno