Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vedení Svobodných: Bývalý šéf strany HC Strache a současný šéf Norbert Hofer
Facebook: FPÖ, zdroj

Jeden z „kluků z plakátu“ Tomia Okamury byl roky u neonacistů, potvrzují nové dokumenty

Ještě před rokem si Tomio Okamura v kampani před českými komunálními volbami vypomáhal i tváří z Rakouska. Na plakátech mu sekundoval Heinz-Christian Strache, donedávna rakouský vicekancléř a šéf tamní strany Svobodných, která je evropským spojencem SPD. Nově zveřejněné dokumenty ze Stracheho mládí teď ukazují jeho neonacistickou minulost.

Že byl Strache kdysi aktivním sympatizantem neonacistického hnutí v Rakousku a účastnil se jeho akcí, se o dlouholetém šéfovi Svobodných vědělo. On sám to označoval za „hříchy z mládí a zvědavost“. Teď se ale objevily nové důkazy o tom, že nešlo jen o chvilkové poblouznění.

Rakouský časopis Falter zveřejnil fotografii z roku 1990, na které tehdy jednadvacetiletý Strache stojí s dalšími muži před mapou Německa v jeho hranicích z roku 1939, tedy z Hitlerovy éry. Na mapě jsou jasně vidět odtržené Sudety a černě vyznačené území protektorátu Čechy a Morava.

Strache sám v reakci na zveřejnění snímku odmítl, že by mapa měla cokoli společného s nacismem – znázorňuje podle něj „oblasti s německým osídlením před válkou“.

Pozdrav Heil od Heinricha

Časopis Falter dále zveřejnil poštovní pohled ze stejné doby, na němž se Strache spolu s dalšími podepsal pod pozdrav „Heil“, a vzdal tak úctu jednomu z nacistických vojenských důstojníků.

Strache se podepsal přezdívkou Heinrich, kterou používal v rámci svého buršáckého spolku. Falter ze všech indicií dovozuje, že Strache byl na rakouské extremistické scéně začátkem 90. let aktivní minimálně po dobu pěti let.

Proč konkrétně mají Svobodní blízko ke krajní pravici, HlídacíPes.org popsal opakovaně. Výrazná část vedení strany se hlásí k buršáckým spolkům, z nichž některé byly v minulosti kvůli extremistickým tendencím i v hledáčku tajných služeb.

Rakouští buršáci – úzce propojení s těmi v Německu – se v posledních letech „proslavili“ například kauzou kolem zpěvníku s narážkami na nacismus.

Členové Svobodných za sebou dále mají řadu verbálních úletů na hranici propagace nacismu či nenávisti vůči menšinám – například uprchlíkům nebo konkrétně muslimům – a to i za poslední rok a půl, kdy byli součástí rakouské vlády.

S Okamurovci v Bruselu?

V květnu Stracheho ze všech politických i stranických funkcí smetla aféra s tajně pořízenou videonahrávkou na ostrově Ibiza, kde se rakouský politik chlubí údajné příbuzné ruského oligarchy (ve skutečnosti o žádnou příbuznou oligarchy nešlo a žena byla jen figurantkou), že jí přihraje státní zakázky v Rakousku, když pomůže Svobodným k vítězství.

Strache se před svými voliči profiloval jako bojovník proti korupci a prosazoval logiku „Rakousko na prvním místě“. Když se proto provalilo video, na kterém se chová tak, že by byl ochoten prodat svou zemi výměnou za ruské peníze, sám rychle odstoupil.

Jeho vazby na extremisty tím ale neztratily na aktuálnosti. Kvůli vysokému počtu preferenčních hlasů v květnových evropských volbách má totiž nárok na mandát europoslance. Zatím neoznámil, zda jej přijme.

Pokud ano, stane se souputníkem dvou kandidátů zvolených za SPD: Ivana Davida a Hynka Blaška. Okamurova strana se totiž stejně jako Svobodní hlásí k europarlamentní frakci Evropa národů a svobody, kde budou klíčovou roli hrát Ital Matteo Salvini a Francouzka Marine Le Penová.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Frenki Hunter napsal:

  Hm, musím se smát. Opravdu směšná konstrukce. Dám k dobru také dva „kousky“ působící ve vysokých postech EU. Takový Barosso byl v mládí přesvědčením maoista a předseda Portugalské komunistické strany pracujících, později předseda Evropské komise!!! Politicky se organizoval nejprve v FEM-L (Federace studentů marxistů-leninistů – Federação dos Estudantes Marxistas-Leninistas), poté se stal předsedou další krajně levicové a maoistické PCTP-MRPP (Portugalská komunistická strana pracujících – Revoluční hnutí strany proletariátu – Movimento Reorganizativo do Partido do Proletariado). Po neúspěchu PCTP-MRPP ve volbách obrátil a v prosinci 1980 vstoupil do Partido Social Democrata (PSD) – Portugalská sociální demokracie.
  Federica Mogherini byla komunistkou! V roce 1988 se jako mladá představitelka radikálně levicových názorů stala členkou Italské federace mladých komunistů (Federazione Giovanile Comunista Italiana), mládežnické organizace Italské komunistické strany. V roce 1991 se tato strana transformovala do nového uskupení zvaného Demokratická strana levice (Partito Democratico della Sinistra). Nástupnickou organizací mladých komunistů se stala Mladá levice (Sinistra Giovanile), což byla mládežnická organizace napojená na jmenovanou sociálnědemokratickou stranu. V roce 2014, kdy vystoupala na nejvyšší úroveň diplomacie, byl na internetu sdílen její snímek neznámého data vzniku, kde stojí vedle palestinského předsedy OOP Jásira Arafata.
  Takže jsem opravdu na rozpacích, co chtěl článek sdělit. Hledat „neonacisty“ je zcela v pořádku, ale dávat je do konstrukce s novými českými europoslanci je směšné. Těch „neonacistů“, a jiných stejně nebezpečných postbolševických dacanů, kteří navíc protlačují nacisty z islámu, je EU plná. Vadí někomu? Vadil někomu „nácek“ Strache? Nevadil! Vadili někomu komunisté a maoisté? Ale kdeže, naopak, byli to ti správní, kteří se dosadili do těch nejvyšších míst. Takže měřte jedním metrem, nebo neměřte vůbec.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Frenki, pro vás raději jen fakta, bez emocí: Česká SPD o sobě tvrdí, že není extremistická. Okamura se chlubí spojenectvím s ENF, kam patří i Svobodní. Velká část Svobodných je prokazatelně extremistická. Strache, který ji donedávna (15 let) vedl byl v mládí neonacista a jeho strana se za celou dobu pod jeho vedením téhle zátěže nezbavila. Viz související kauzy, kterých je v článku popsáno několik, viz související texty apod. Strache samozřejmě v europarlamentu nebude za Svobodné sám. Navíc úplně stejný text by se dal napsat třeba o německé AfD, která má také krajně pravicové křídlo, a bude také v krajně pravicové frakci – ať se bude jmenovat ENF, nebo jinak. Takže v čem je problém? Popisujeme evropské partnery SPD. p.s.: Kdy naposledy Mogheriniová nebo Barroso udělali něco „komunistického“ či „maoistického“? Strache a spol dělají něco extremistického každý měsíc několikrát. Doporučuju například tuhle brožurku „ojedinělých případů“ extremistických či nenávistných výroků Svobodných.

   https://www.mkoe.at/sites/default/files/files/aktuelles/MKOE-Broschuere-Die-FPOE-und-der-Rechtsextremismus.pdf

   Mějte prima den

   • Pavel Liška napsal:

    Pane Berger, prosím, jaká je ta karenční doba, po kterou když člověk neudělá nic „komunistického“ nebo „maoistického“ tak jsou jeho hříchy zahlazeny ?
    A pro lidi v mládí sympatizující s neonacismem to neplatí ? Tak třeba takový pan Matásek. To je takový hezký případ mladého neonacisty. Dnes bojovník za lepší svět , proti extremismu, xenofobii …. Dalších příkladů najdeme mnoho.
    Víte, problém je, že články zaměřené tímto směrem a pitvající hříchy těchto lidí na serveru HP nějak nemohu najít … Neměl by pes čenichat i v těchto vodách ? Pokud se tedy chce pyšnit tím, že patří do „Nezávisle žurnalistické“ boudy….

    • Vojtěch Berger napsal:

     Jsem rád, že článek nerozporujete 🙂 že vám tu chybí jiné, s tím nic neudělám. Mně zase jinde chybí tyhle. Co takhle číst různé zdroje?

     • Pavel Liška napsal:

      Snažím se jak vidíte … 🙂

     • Vojtěch Berger napsal:

      To oceňujeme. Pak ale jistě chápete, že „všude“ nenajdete „všechno“…

 2. wenkovan napsal:

  Ach jo, tak znovu. (Neo)nacisti nejsou krajní pravice, ale krajní levice.

  • Pavel Liška napsal:

   Ano, největším úspěchem levicové propagandy po 2. sv. válce bylo přiřazení nacismu k pravici. Levicové ideje musí být od nacismu oproštěny. Ale s tímto už asi nepohneme a 90% obyvatel tohle neřeší a bere jako fakt, že nacismus = pravice.
   Z pohledu levicového progresivismu a neoliberalismu, který dnes vládne Evropou, je velmi důležité nadále důsledně uplatňovat následující slovní spojení : (ultra)pravicoví nacionalisté, pravicový nacionalismus , nacionální extremistická pravice, neonacistická pravicová strana apod.
   A současně se klanět soše Karla Marxe, řečnit při jeho výročích, omlouvat své (neo)komunistické hříchy mládí, při úmrtí Fidela Castra bagatelizovat krev tisíců lidí na jeho rukou a zmínit, že jeho činy posoudí až budoucnost, nošení vraha Che Guevary na triku (patří k dobrému bontonu) apod. apod. . Naprosto souhlasím s Frenkim v úvodním komentáři.
   Aby jsme si rozuměli, v žádném případě Stracheho neomlouvám. Je to podařený týpek, který má na triku určitě nejeden i neonacistický škraloup. Článek nerozporuji. Jen mi ten dvojí metr STRACHNĚ vadí.

Přidávání komentářů není povoleno