Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Lídři populistických stran na mítinku v Miláně
Facebook: Tomio Okamura - SPD, zdroj

Císař je nahý, ale psst. Evropští populisté dělají, jakoby se jich vlastní skandály netýkaly

Evropští populisté řeší pár dnů před eurovolbami vážný problém. Jak vysvětlit svým voličům skandál v rakouské straně Svobodných – jednom ze základních kamenů evropského populistického hnutí. Nejde jen o Rakousko, aféra zatěžuje i ostatní spojence Svobodných, hlavně německou AfD. Většina stran populistického bloku včetně Okamurovy SPD volí nejjednodušší cestu – mlčí.

Je to jako vystřihnout z rodinného alba všechny fotky příbuzného, který u ostatních upadl v nemilost, či za kterého se rodina stydí.

Zatímco ještě před pár týdny patřil – dnes už bývalý – šéf rakouských Svobodných a rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache k pevné součásti společných rozesmátých fotografií všech lídrů populistických stran, dnes už na podobných snímcích demonstrujících jednotu „vlasteneckých stran“ chybí.

Strache se z funkce poroučel poté, co média zveřejnila video z ostrova Ibiza, kde v roce 2017 údajné příbuzné ruského oligarchy nabízel například státní zakázky v Rakousku, když dotyčná Svobodným pomůže vyhrát volby třeba převzetím nejvlivnějšího deníku Kronen Zeitung. Celé to byla past, a zatím se přesně neví, kdo do ní Stracheho vlákal.

Jako bonus půjdou Rakušané k předčasným volbám a jméno jejich země se dostalo do negativních titulků všude po světě.

Dilema „vlastenců“

Stracheho spořádaný a expresní odchod ale nic nemění na tom, že politik, který dlouhá léta Rakušanům tvrdil, jak bojuje za „obyčejné lidi“, byl najednou na záběrech vidět jako obyčejný kšeftař ochotný prodat svou zemi třeba i Rusku.

Neuškodí v této souvislosti připomenout, že Svobodní mají už tři roky uzavřenou smlouvu o spolupráci se stranou Jednotné Rusko Vladimira Putina.

Ostatní evropští „vlastenci“ teď řeší dilema – co dělat, když se na jednoho z nich provalí podobný průšvih.

 

Tomio Okamura na svém facebookovém profilu od začátku týdne nabízí standardní koktejl příspěvků ve stylu – vezmi pár uprchlíků, přidej dvojí kvalitu potravin, zalij nenávistnou omáčkou z EU a nech kvasit. O skandálu v sousedním Rakousku ani slovo.

Podobné je to na Slovensku. Tam se další hnutí z rodiny „vlasteneckých stran“, Sme rodina Borise Kollára, k rakouské aféře sice vyjádřilo, ale až po naléhání novinářů. Na Kollárově Facebooku panuje stejně jako u Okamury atmosféra povinného optimismu a očekávání dobrého výsledku populistů v eurovolbách.

„Nenálepkujme celou stranu kvůli selhání jednotlivce, anebo případně kompletně celou frakci nebo celé hnutí,“ řekl Kollár.

Náhoda, ojedinělý případ…

Právě do tohoto autu chtějí Svobodní také celou aféru zahrát – bylo to pochybení jednoho politika, ten vyvodil důsledky a odstoupil z vládní i stranické funkce. Sám Strache se za své chování omluvil a výroky z videa svedl na „chvastounství“ a „opilost“.

Jeho rychlý odchod byl v sousedních postkomunistických zemích včetně Česka často interpretován jako výraz vyšší politické kultury v Rakousku. Lze se na něj ale dívat i jinak – obětování jednoho umožní Svobodným pokračovat dál v teorii „náhod“ a „ojedinělých případů“, které se vyřeší právě odchodem viníků z funkce.

Stejnou taktiku Svobodní léta používají i při vysvětlování svých extremistických přešlapů – řada členů vedení Svobodných, nemluvě o nižších funkcionářích a komunálních politicích, má blízko k neonacistickým spolkům, ať už buršákům nebo identitářům.

Řada z nich na Facebooku i jinde veřejně dehonestovala uprchlíky, muslimy nebo Židy. Vazby Svobodných na krajní pravici HlídacíPes.org popsal například ZDE.

Když je výrok příliš extrémní, dotyčný zkrátka opustí funkci nebo i stranu a Svobodní se tváří, že problém je vyřešen a nad provinilcem kroutí hlavou.

Mauthausenský výbor, který se v Rakousku stará o památku obětí holokaustu, ale za několik let shromáždil a pečlivě zdokumentoval desítky takových „ojedinělých případů“, kdy se Svobodní chovali ne jako „vlastenci“, ale jako extremisté. Svádět to na náhodu je lhaním si do kapsy.

Koho smete Ibiza?

Že čerstvý skandál týden před eurovolbami hlasy Svobodným nepřidá, je zřejmé. Otázka zní, kolik jim jich ubere – a také celé evropské populistické frakci ENF. Svobodní byli vládní stranou, v průzkumech měli podporu přes 20 procent a jejich ztráty můžou frakci bolet.

Tím spíš, že je rakouská politika úzce navázaná na tu německou (aféru s videem z Ibizy ostatně rozjela německá média) a rakouská aféra ohrožuje i německé spojence Svobodných – Alternativu pro Německo.

Ta se v posledních měsících drží v průzkumech někde kolem dvanácti procent, což je zhruba síla, se kterou se předloni poprvé dostala do spolkového parlamentu. Žádný velký vítr v plachtách, žádný stoupající trend – a teď ještě selhání rakouských spojenců.

Rakouská aféra Ibiza se totiž týká i skrytého stranického financování Svobodných přes minimálně jednu zdánlivě nezávislou neziskovou organizaci, ve skutečnosti ale navázanou na Svobodné. Podobným podezřením čelila v uplynulých měsících i německá AfD a rakouská kauza upřela znovu pozornost i na její prohřešky.

Loď, do které teče

Nejsou to ale jen strany z německy mluvících zemí, kdo má v rámci populistického tábora kostlivce ve skříni.

Pochybnosti o férovém financování a příliš úzkých vazbách na Moskvu vzbuzují i kroky Mattea Salviniho, ke kterému se evropští populisté upínají jako k lídrovi a doufají, že Salvini vysokou podporu mezi Italy přetaví i v zisky na evropské úrovni.

Salviniho strana Liga má stejně jako Svobodní podepsanou dohodu o spolupráci s Putinovou stranou Jednotné Rusko. Letos v únoru navíc italský týdeník L’Espresso informoval o tom, že zástupci Ligy loni jednali s Ruskem o tajném financování strany před eurovolbami. Ruskou „dotaci“ ve výši zhruba tři miliony eur měl maskovat přeprodej nafty z Ruska do Itálie.

Dosavadní populistická frakce v europarlamentu, ENF, jejíž vůdčí silou byla v končícím volebním období hlavně šéfka francouzského Národního sdružení Marine Le Penová, zase neoprávněně utrácela příspěvky europarlamentu na politickou činnost – za předražené večeře, šampaňské a vánoční dárky.

Evropský parlament proto frakci, ke které se hlásí i Okamurova SPD, loni v létě nařídil, že peníze musí vrátit.

Do nablýskané evropské populistické lodi zkrátka teče a lak je na mnoha místech oprýskaný. Nacionalistickým lídrům ale v tuto chvíli stačí vydržet do víkendu, do přístavu Brusel. Mávat vlajkami, pořizovat společné fotky a ukazovat všem údajnou jednotu a přátelství.

A především, tvářit se, že jejich všechny zmiňované kauzy byly jen náhody a ojedinělé případy.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Franta Vopršálek napsal:

  Nezlobte se, ale to je opravdu velmi hloupý a zbytečný článek. Rozvíjení teorií, jak jsou vlastně ti populisti (sic!) a „vlastenecké strany“ (samozřejmě v uvozovkách, protože těmi opravdu vlasteneckými stranami mohou být pouze ty, jež uzná sám velký autor.org!) špatné, protože se mezi nimi vyskytl jeden idiot, je vskutku „perfektní“ žurnalistika chtěného. Jako kdyby jiné strany, ty autorem článku oblíbené a schválené, neměly podobných skandálů víc než dost… Takového hlídacího psa opravdu nepotřebuji.

  • Vojtěch Berger napsal:

   To nejsou teorie, to je výčet průšvihů frakce ENF za posledních několik let – dlužno dodat neúplný a zkrácený. Úplně jsme třeba vynechali aféry s neoprávněnými výdaji na asistenty apod. Co navrhujete – nepsat raději vůbec o populistech, kteří těch skandálů mají nejvíc, jen proto, že ostatní strany mají také nějaké?

   • Pavel Nový, starodůchodce napsal:

    Co takhle udělat výčet, nejlépe písemný, průšvihů ČSSD, ODS, TOP09, STAN, či Pirátů a ze zahraničních z Republikánů z USA, konzervativců z VB (brexit), CDU z Německa, nizozemského ministra vnitra (proč rezignoval) a td.

 2. Jan František napsal:

  Když to čtu, tak si říkám – proč neodsoudit celou ODS po nabádání k vraždění panem Langerem, ke střílení Novotným? Že se vždy emocionálně moralistní paní Němcová neozývá s hlasem, který se láme zděšením? A novináři zde hlídající korektnost a dobré mravy ? Císař je nahý, ale psst. Evropští liberální demokraté dělají, jakoby se jich vlastní skandály netýkaly.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Vypada to, ze se nam tady rozmohl takovy nesvar – „vysedet kauzu“. Proste se tvarit, ze se nic nedeje a spolehat na kratkou pamet obcanu/volicu. Podobne to dela Babis (a jeho BabisoNoviny) se soucasnou vlnou demonstraci. Co se musi stat, aby se veci zacaly menit hned? Museji obcane sahnout k nasili, kdyz apelovat na moralku politiku je marne?

  • petrph napsal:

   Mimochodem, zrovna Babiš není správný ten případ, protože u někoho naopak za neustálého tlaku médií a opozice to trestní stíhání pokračuje, přechází do dalších etap a nestane-li se nic mimořádného, budou muset soudy vydat nějaký pravomocný rozsudek, který bude ihned zmedializován a podroben silné veřejné kontrole.
   Zatímco, pokud mluvíme o tom „vysedet kauzu“ , by to chtělo se podívat na ty poněkud starší politické kauzy, na které – díky nezájmu médií už občané zapomněli. Jen tak z hlavy, Parkánová , Nečasová (Nagyová), dr Rath…

   Nicméně, pokud tedy míníte slovy „Co se musi stat, aby se veci zacaly menit hned?“, ve formě rychlého trestního stíhání a odsouzení, tak to je prakticky nemožné, protože náš soudní systém je ústavně oddělen od politického (ergo, ani politici, ani opozice, ani média, ani občané – ani na demonstracích) nemohou naše soudy nijak (do)nutit aby soudily /a to zejména politiky) více rychle a více spravedlivě.
   A pokud se týče nějakého „sáhnutí k násilí“, o tom bych – s ohledem na zkušenosti z  „Majdanu“ na Ukrajině, vůbec nepřemýšlel..
   Spíše, si zvyknout na „vysezení demokracie“.. Babiš taky za pár let odejde a příjde jinej… Třeba lepší, třeba ještě horší,.. a jak to kdysi říkal pan Smoljak v roli Smrťaka „ten se nezakecá“..

 4. Frenki Hunter napsal:

  Těch lodí, do kterých teče je více. A ano, králové jsou nazí.
  Rezignoval Mark Harbers, ministr spravedlnosti v Nizozemí. Pro důvodné podezření, že zprávy o kriminalitě migrantů byly prezentovány tak, aby vznikl dojem, že kriminalita není tak velká.
  Umím si představit, že toto není ojedinělý případ a že se brzy dozvíme další informace o tom, jak je tohle prezentováno v dalších zemích EU.
  Takže, „hoď kamenem“.

 5. Jan František napsal:

  Samozřejmě ne Langer, ale Lang.

 6. Pavel Liška napsal:

  Evropou obchází strašidlo. Strašidlo populismu….
  A tak už máme na světě nový termín : Evropské populistické hnutí….´
  A já měl vždycky za populistku třeba paní Marksovou-Tominovou, paní Maláčovou, pana „zdrojejsou“ Špidlu, pana „třebaismarťany“ Paroubka, nyní mistra AB a podobné experty.
  No je vidět, že je potřeba nálepkovat, dehonestovat apod.
  To ovšem nic nemění na tom, že v těchto národních, konzervativních stranách mohou být – a určitě i jsou – různí prospěchářští výlupkové typu pánů Tomia Okamury, Stracheho, Salviniho ( kdysi kandidoval za postkomunisty – tento dle mainstreamu populistickej extrémní pravičák …. výlupek jeden „pravicovej“… ) apod.
  Otázkou je, proč přes to všechno hromada lidí zoufale hledá někoho, kdo by reprezentoval jejich konzervativní postoje a názory. O tom už článek není…

 7. petrph napsal:

  Tak hrozně bych to neviděl, a že hlavně voliči Svobodných (resp. jejich evropských spojenců) to překousnou. Protože si realisticky uvědomují, že tohle dělá řada politiků (zleva, zprava, modří,zelení, žlutí, červení).. protože to zkrátka berou jako benefity své politické funkce.
  Je dobře, že se to zveřejnilo, je dobře že pan Strache okamžitě rezignoval, je snad dobře, že kvůli tomu vyhlásili předčasné volby – ať si to rakouští voliči přeberou sami a rozhodnou..
  Nicméně, tím výčet dobrých zpráv končí, a je nutné ukázat na naprosto mizernou práci rakouských médií.. Protože, čtu-li dobře v jednom z článků „..chování na schůzce, která se uskutečnila na španělské Ibize předloni v létě, jen několik měsíců před rakouskými volbami.
  Tož ta schůzka se konala předloni v létě, opakuji „ještě před MINULÝMI VOLBAMI“. Už tehdy byla nahrávka někde k dispozici, ale tu tehdy nezveřejnili, ani když se stal pan Strache vícekancléřem, ani když v této funkci dlouho zasahoval do vedení Rakouska.. Pořád to bylo málo -a čekalo se s tím „objevem“ až těsně před zásadními volbami do EU?? Upřímně řečeno, na takové „aktuální zprávy“, kdy se vytahují kostlivci ze skříně až podle toho jak se to někomu politicky hodí v míře největší, se brzo občané vykašlou. …

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   Navíc. kromě toho, že se jednalo o rok a půl starou nahrávku, šlo ještě o kýmsi, kdo se k tomu dnes nehlásí, zinscenovanou pastičku. Nevíme, zda by do té pastičky nepadli i ti co ji připravili, kdyby to bylo obráceně, protože stále platí – podle sebe, soudím tebe. Je velmi pravděpodobné, že by do ní padli stejně, což ovšem ulovenou oběť neomlouvá.

Přidávání komentářů není povoleno