Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Praha, rakouští identitáři a americká krajní pravice (Martin Sellner a Brittany Pettibone na Hradčanech, březen 2018)
Printscreen: Youtube,

Z Nového Zélandu až do Prahy. Síť přátel krajně pravicových identitářů sahá i do Česka

Na přelomu listopadu a prosince se vloni v Praze sešla skupina aktivistů z americké „nové pravice“. Příležitost tomu dala ultrakonzervativní aktivistka a youtuberka Faith Goldy, která se vdávala v jednom z pražských kostelů. Nevěsta a její svatební hosté i známí společně dokazují, jak je extrémní pravice po světě propojená.

Skupinku amerických radikálů, kteří si loni udělali výlet do Prahy, spojuje názorová blízkost k identitárnímu hnutí. Jeho základním poselstvím je teorie, že běloši čelí riziku „výměny obyvatelstva“ a míchání ras, kterému je podle identitářů třeba zabránit.

Kanaďanka Faith Goldy původně působila jako novinářka alternativního kanálu Rebel Media a ještě předtím v konzervativní televizi Sun News. Dnes je na volné noze a vyzkoušela si mimo jiné i neúspěšnou kanddiaturu na starostku Toronta – při tom ji podporovali právě i kanadští identitáři.

Goldy se objevila jako host třeba i na neonacistickém a antisemitském portálu Daily Stormer. Ostře vystupuje proti migraci a také proti potratům.

Pražská „bílá“ svatba

V Praze Goldy své video z procházky po Staroměstském náměstí zveřejněné na sociální síti Instagram okomentovala slovy „představte si, že si někdo myslí, že evropské kultury potřebují obohatit“.

Následně přibyly fotografie z jejího svatebního dne: ubytování v hotelu u Václavského náměstí a svatební obřad v kostele Panny Marie Sněžné, či posezení na střeše Tančícího domu.

Foto: Instagram Faith Goldy a Lucie Viezner

Někteří z jejích krajně pravicových sympatizantů byli buď přímo mezi svatebními hosty, nebo se objevili na jiných společných fotografiích pořízených v té době v Praze.

Týká se to například dalšího z mladých amerických radikálů Nicholase J. Fuentese, který podobně jako identitáři vidí bělošské obyvatelstvo v USA v ohrožení. Na fotkách na Instagramu z Prahy má Fuentes i jednu svatební, přímo s nevěstou, stejně jako další ultrakonzervativní youtuberka a aktivistka Lauren Rose.

Američtí radikálové v Praze (V čepici Fuentes, s knírkem Colligan, s čelenkou Rose) Foto: Instagram: Nicholas J. Fuentes

Na jiné společné fotce z Prahy se s oběma objevuje i Matthew Colligan, který proslul mimo jiné tvrzením, že „Hitler nikdy neudělal nic špatného“.

Proč si známá tvář krajní pravice z USA vybrala jako místo pro svatbu právě Prahu? Manžel Faith Goldy má české kořeny. I když ho ona sama nikde na fotkách neoznačila, lze dohledat, že se jmenuje Josef Viezner a pochází z rodiny českých emigrantů žijící v Torontu.

Sám Viezner má také blízko ke krajní pravici a podle jeho ženy Goldy, která se opakovaně nechává fotit ve vojenském oblečení a se zbraněmi, „vypadají její názory vedle těch jeho levicově“.

Ozvěny z Nového Zélandu

S odstupem čtyř měsíců se na svatební obřad v Praze můžeme dívat ještě jinou optikou. V polovině března v novozélandském městě Christchurch, v tamních mešitách, útočník Brenton Tarrant zastřelil padesát lidí. Tarrant před střelbou zveřejnil manifest, kde používal podobné argumenty jako identitáři.

Atentátník se v manifestu odvolával i na Rakousko a jeho historické souboje s tureckými vojsky při obléhání Vídně. Právě v Rakousku žije lídr identitářů Martin Sellner. Ten také dostal od Tarranta už dříve štědrý finanční dar, jak vyšlo najevo krátce po atentátu. Tvrdí ale, že žádné další kontakty s atentátníkem nikdy neměl.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Policie provedla u Sellnera domovní prohlídku a krajně pravicoví Sellnerovi přátelé v zámoří (ale i v Česku) začali šířit příběh o nespravedlivé perzekuci.

Za pozornost stojí i informace, že loni na přelomu listopadu a prosince pozdější atentátník Brenton Tarrant pobýval v Rakousku; autem tam najezdil asi dva tisíce kilometrů a bylo to zhruba ve stejné době, kdy se jen o kousek severněji v Praze na svatbě sešli zmiňovaní sympatizanti identitářů. Zda si Tarrant náhodou neudělal i výlet do Prahy, nelze ověřit.

Krajní pravice vyšetřuje sebe sama

Kontakty na identitáře zasahují v Rakousku i do špiček vládní strany Svobodných. Strana se sice po útoku na Zélandu od identitářů distancovala, někteří její zástupci měli ale ještě nedávno k radikálnímu hnutí velmi blízko (konkrétní příklady ZDE).

Teď mají policie a tajné služby – jež v Rakousku spadají pod ministra vnitra Herberta Kickla za Svobodné – identitáře vyšetřovat. Právě Kickl přitom vystoupil v roce 2016 na konferenci Obránci Evropy v Linci, kde nechyběli ani příznivci identitářů, a pozdravil tam přítomné slovy, že „je to publikum, které by si on sám přál“ a které je „stejně smýšlející“.

Na podobné akci v roce 2018 rovněž v Horním Rakousku vystoupila i přítelkyně a dnes už snoubenka lídra identitářů Martina Sellnera, americká aktivistka Brittany Pettibone (viz foto v úvodu článku). V sále byli rovněž zástupci strany Svobodných.

S identitáři kromě toho sympatizuje i poslanec německého Bundestagu s českými kořeny Petr Bystroň.

I kvůli tomu Bystroně v minulosti sledovaly tajné služby. Veřejně například řekl, že jeho strana Alternativa pro Německo (AfD) „musí být ochranným štítem pro lidi, kteří se angažují u identitářů či u Pegidy (protiislámské hnutí, pozn. red.)“ a že „identitáři jsou dnes pro AfD tím, čím kdysi byli Greenpeace pro stranu Zelených“.

Po útoku na Zélandu Bystroň přes Twitter vyjádřil znovu solidaritu jak s rakouskými identitáři, tak s jejich lídrem Sellnerem.

O Bystroňových vazbách na krajní pravici HlídacíPes.org už dříve podrobně informoval. Bystroň loni v září doprovázel exporadce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steva Bannona na schůzku do Lán s Milošem Zemanem.

Bannonovy děti

Právě z Bannonova myšlenkového světa se aktivisté jako Pettibone nebo zmiňovaní Rose, J. Fuentes či Colligan a další v USA i Kanadě rekrutují a v posledních letech propojují se sympatizanty v Evropě i jinde.

Že jde o propojenou skupinu ukazuje i fotografie z roku 2017 pořízená ve vinařství v Kalifornii.

Kromě Pettibone, Sellnera a v úvodu zmíněné Goldy je na ní i další kanadská ultrakonzervativní aktivistka Lauren Southern a také Cassandra Fairbanks, která píše pro server The Gateway Pundit blízký Bannonovi.

Zleva Cassandra Fairbanks, Martin Sellner, Brittany Pettibone, Faith Goldy a Laura Southern (Foto: Instagram Faith Goldy)

Fairbanks byla například také u toho, když zmiňovaný Petr Bystroň dostal loni v USA cenu od nadace Phyllis Schlaflyové blízké Donaldu Trumpovi.

Identitárnímu hnutí se zpravidla nepřisuzuje velký vliv co do počtu aktivních sympatizantů, pozornost na sebe ale poutají viditelnými a mediálně atraktivními akcemi a happeningy.

Před několika lety tak v Rakousku „přepadli“ plnou univerzitní posluchárnu, jindy zase stavěli plot proti migrantům v Alpách anebo si pronajali loď ve Středozemním moři a jeli sledovat práci neziskových organizací zachraňujících uprchlíky.

Čeští fanoušci identitářů

Identitáři mají i svou českou odnož. Na webu teď po posledních událostech brání Martina Sellnera a opravují údajné chyby ve zpravodajství mainstreamových médií o celé kauze.

Identitářů se zastala i advokátka Klára Samková, která dříve působila v Bloku proti islámu.

„Vyjadřuji svou podporu Generaci Identity. Bohužel, pronásledovaných stejně, jako jsou oni, bude více. Takovouto cenzuru názorů neprovozovaly ani Haló na sobotu… Jsem připravena poskytnout Generaci Identity svůj profil,“ napsala Samková na Facebooku poté, co sociální síť zrušila oficiální účet identitárního hnutí.

Že je extrémní pravice ve světě stále propojenější, potvrdila už v roce 2017 studie organizace Institute for Strategic Dialogue.

Ostatně i lídr identitářů Martin Sellner je aktivní nejen v Rakousku, ale i v USA, Velké Británii a minimálně jeden ze svých vzkazů poslal svým fanouškům i na pozadí kulis Prahy.

On a jeho snoubenka Brittany Pettibone loni v březnu na Hradčanském náměstí natočili video, kde oslavují povedenou akci svých sympatizantů v Londýně.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. Karolinus napsal:

  Mne by spíš zajímaly příčiny vzniku tohoto hnutí. Jedna z možných příčin, která se mi jeví jako pravděpodobná je, že to vládnoucí garnitura neřeší nebo řeší špatně. Viz Merkelová v Německu. Lidé jsou potom frustrování a snaží se vzít právo do svých rukou. Pak se tzv. vůdce nabalí další lidé a je to na světě. Zvlášť k tomu přispívají sociální sítě. Pepíček na facebooku má názor (klidně to může být Fake News), má 400 lajků, pak si přidá další. Pepíček to řekl, tak to zcela jistě správně. Lidé prostě nepřemýšlejí. Jsou prostě líní a pohodlní. Proto říkám, zrušit sociální sítě a zpátky do trenek. HOWG.

 2. liberal shark napsal:

  Mohl by pan Berger laskavě specifikovat, co přesně je na evropském hnutí identitářů pravicové a co škodlivé? Děkuji

  • Vojtěch Berger napsal:

   Možná si pro začátek přečtěte celý text i s využitím všech souvisejících odkazů. Pokud i pak budete mít otázky – věřím, že budete: 🙂 – dejte vědět. Díky

   • liberal shark napsal:

    V článku samotném žádný argument ani důkaz nevidím. Stačí mi od vás dvě věty, tedy pokud to dokážete :-). Pokud jako autor článku cosi tvrdíte, měl byste být schopen svá tvrzení podložit jasnými argumenty. Děkuji

    • Vojtěch Berger napsal:

     Nadvláda bílé rasy, antisemitismus,… co potřebujete víc? Nebo že by tu šlo o vaši oblíbenou hru „nacionální socialismus nebyl pravice ale levice“ ?:-)

    • wenkovan napsal:

     Máte pravdu, kromě nadávek tam není nic. Co je špatného na pocitu ohrožení imigrací a (ne)činností „našich“ vládců? Identitáři nejsou zdaleka jediní, kdo se tak cítí. Identitáři jsou špatní, protože proto a pravicoví jsou, protože „pravičák“ je tzv. nadávka prostá, nikoliv označení světonázoru dotyčného. Chybí tam fašista, xenofob, rasista, ale to už je jenom detail.

     • Vojtěch Berger napsal:

      toho hitlera jste asi přehlédnul… a odkazy v textu už si vám ani netroufám doporučit k pročtení…

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Jako obvykle, pane Votěchu Bergere, tvrzení bez důkazů. Na příklad ta Vámi zmíněný hrůzný „přepad“ plné univerzitní posluchárny skončil takto : „Wien (OTS) – Nach der aggressiven Störung … freigesprochen. Die Urteile sind nun rechtskräftig, …“, ve stručnosti pro neznalé jazyka – 17 pachatelů bylo osvobozeno ve všech bodech obžaloby a usnesení je konečné a právně platné, další „důkazyů jsou fotografie, zprávy obsahující maximálně tvrzení a tak dále. Prostě jako obvykle.
  Dovolte mně ale jednu otázku a pokuste se prosím, mně na ni odpvědět : Jak si mám vysvětlit Vámi mnohokrát zveřejněnou kritiku protiislámských aktivit v souvislosti s dnešní zprávou na ČT 24, že v Brunei začíná platit právo šária včetně trestů smrti a kamenování za homosexualitu a nevěru (ženy). Vy souhlasíte s tím, aby český stát někdy v budoucnu, až v něm bude více muslimů než křesťanů (jako v Brunei) zavedl také právo šária se stejnými tresty?

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Ještě poznámka, přečetl jsem pečlivě všechny odkazy v textu a žádný důkaz o pravicovosti, na tož ultrapravicovosti, či škodlivosti ve smyslu ohrožení demokracie identitáři, jsem nenašel. Leda, že byste za tu pravicovost a škodlivost považoval sňatek Kanaďanky Faith Goldy a Josefa Vieznera, co pochází z rodiny českých emigrantů žijící v Torontu v kostele Panny Marie Sněžné, či ubytováníu v hotelu u Václavského náměstí, nebo posezení na střeše Tančícího domu. Tvrzwení není důkaz, to byste, pane Bergere (Bergře), při svém vzdělání vědět měl, či asopoň tušit měl.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Kdybyste to skutečně četl všechno – jako že asi ne – mohl byste si přečíst o tom, co je zač Daily Stormer, kde Faith Goldy vystupovala, nebo o anti-semitské skupině, do které patřil její manžel. Ad 17 identitářů, které soud zprostil viny – máte naprostou pravdu. To nic nemění na tom, že udělali, o čem píšu, vtrhli do plné posluchárny, kde se hrálo o uprchlících. A tak dále a tak dále. Prostě jak sám píšete – jako obvykle … 🙂 Mějte hezký den

 5. Vynikajúci článok pán Berger, žiaľ snažíte sa pod ním diskutovať s náckami a fašistami, takže nemíňajte energiu. Tí už mali záver, keď ste len začínal diskusiu.

  • ČERT napsal:

   Si říkám úplně hypoteticky, kdybych měl být fašistou… Asi nejlepší by tedy bylo vytvořit s vámi, Slováky, a Poláky jeden velký západoslovanský stát (přece jen, jsme dost malí a je nás málo) – a z toho udělat skutečnou světovou velmoc. A pak zahájit expanzi do Afriky, do těch „nešťastných“ zemí, odkud musí lidé utíkat do Evropy, svrhnout tamní zkorumpované a neschopné vlády, které se neumí o svoje lidi postarat, a nastolit tam vládu našeho vlastního impéria (zdůrazňuji, HRAJU SI na OPRAVDOVÉHO FAŠISTU).
   „Impérium je velkým morálním činem. Impérium znamená dar, který jeden národ… dává všem ostatním národům Země, dar Velké myšlenky…“ Benito Mussolini (kontext italské invaze do Etiopie v letech 1935-1936)

 6. ČERT napsal:

  Já vím, že realita je, jako asi ve všem, složitá, ale když už tady tedy zaznívá nějaká až striktní asociace bělošského rasismu s neonacismem (a odtud tedy i autentickým německým nacionálním socialismem cca 20.-40.let 20.století), tak bych si dovolil pár faktografických poznámek…
  Tak samozřejmě, že německá nacistická ideologie byla rasistická, ale konkrétně nějaký obecně bělošský rasismus zahrnovala v praxi jistě méně než tomu bylo v případě některých anglosaských protivníků nacistického Německa. Tím tedy nechci říci, že jej neobsahovala, ale tak víme, jak byl tenhle rasismus zaměřen dost i proti Slovanům, o jejichž příslušnosti k tzv. „bílé rase“ asi většinou pochybovat nemůžeme (což tedy ještě dodávám vzhledem k tomu, že hlavně v oblasti Středomoří může být z nějakého opravdu antropologického hlediska v reálu těžké určit, koho do nějaké bílé rasy ještě zařadit a koho už ne – zdůrazňuji to antropologické hledisko, v tomhle případě v první řadě vlastně už nejjednodušeji na základě odstínu pokožky ve spojení s barvou vlasů a očí, možná až sekundárně některé rysy obličeje)…
  Ale tak ano, traduje se i o tom osobním Hitlerově rasismu (a tady zdůrazňuji spíš tedy možná pangermánském než bělošském rasismu) např. to, jak v hloubi duše vlastně docela těžce nesl, jak to od konce roku 1941 jeho britským/anglickým protivníkům (rovněž vlastně Germánům) nandali v Asii jeho jinak asiatští, „žlutí“ japonští spojenci… Takhle to tedy popisuje sám jeden německý autor (jméno mi teď vypadlo) v knize „Indien im Zweiten Weltkrieg“ (tedy „Indie ve druhé světové válce“)… A je toho známo nebo se toho připomíná víc, ale…
  Ale zase bělošský rasismus a antisemitismus… Chacha… Jak známo, v dekádách po druhé světové válce, v době tzv. studené války, byl na obecně bělošském rasismu přece založen systém tzv. apartheidu v Jihoafrické republice… A kdo byl nakonec možná vůbec největší spojenec tohoto bělošského rasistického režimu…??? No samozřejmě židovský Izrael… Tak ono to mělo logiku, bylo to takové „vrána k vráně“ sedá, jak se říká… Protože přece jak Izrael, tak JAR měly proti sobě početný blok nepřátel (arabských států proti Izraeli, černošských afrických států proti JAR), které podporovaly komunistické státy, ale nakonec, skrz vliv OSN, více či méně i Západ (hlavně ty levicové, sociálně demokratické vlády, ale JAR upadla nakonec dost v nemilost i v USA)…
  Jen bych dodal, že v systému jihoafrického apartheidu Židé (a jako, že jich bylo v JAR dost) byli automaticky počítáni mezi ty privilegované bělochy, na rozdíl třeba od Indů (kterých je v JAR také hodně), kteří vytvářeli zvláštní kategorii mezi bělochy a černochy… Takže jak vidno, tady se bělošský rasismus spojil rozhodně spíše se sionismem než s německým nacionálním socialismem…
  Takže co jsem tímhle vším chtěl říct…??? Vlastně jsem nic vyvracet nechtěl – jen mi tedy přijde, že, při soudobých reáliích, by se možná dalo filosofovat nad pojmy „nadvláda“ a „obrana“, že tady existuje také tedy určitý „obranný rasismus“, který je za určitých okolností všude na světě tak nějak přirozený… Tak propaguje tu někdo a priori obnovu koloniální expanze na úkor Asie nebo Afriky…?
  Ale v první řadě jsem chtěl upozornit, že jako jinde (jsou a byly přece např. sunnitští a šíitští islamisté, standardní komunisté a maoisté, atd. atd. atd.), i tady to může být poněkud složitější…

 7. petrph napsal:

  Mimochodem, asi že tihle pravicoví aktivisté nejsou pro EU tak nebezpeční, jinak by se se s nimi vypořádali poměrně snadno, prostě jim zakázali vstup do EU. Jak se to stalo jinému americkému pravicovému aktivistovi – popsáno ve zde již odkazovaném webu
  https://deliandiver.org/2019/03/jared-taylor-dopis-z-curysskeho-letiste.html
  Cituji „..
  Policista z pasové kontroly na curyšském letišti mi oznámil že že Polsko vydalo nařízení, na jehož základě nesmím vstoupit ani do jedné z 26 zemí Schengenské zóny… Poláci podle něj důvod zápovědi neudali. Zeptal se mě proto, čeho jsem to dopustil. Odvětil jsem, že otevřeně mluvím o imigraci a někomu v Polsku se to zjevně nelíbilo. „To ze mě nejspíš dělá politického zločince,“ dodal jsem.
  „.. nesl si s sebou formulář, v němž jsem měl podepsat, že rozumím zákazu vstupu i deportaci zpět do Spojených států.“
  Poměrně jednoduché, bez soudu, stačilo když někdo z tajných služeb? nebo z politiků? úředníků? nějakého státu schengenu rozhodne že tento člověk je – podle svých názorů nebezpečný – a šlus,zákaz v vstupu do cel´EU a deportace rovnou z letiště?
  No, hezky to ty elity v tej EU vedou, aby si člověk dával pozor na hubu jako za komunistů..

Přidávání komentářů není povoleno