Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Otevření nové lávky v Lánské oboře (2021), prezident Miloš Zeman, ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, hradní kancléř Vratislav Mynář. Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia
,

Jan Urban: Zločinné spolčení na Pražském hradě. Politici zaraženě mlčí

KOMENTÁŘ. Kancelář odcházejícího prezidenta republiky Miloše Zemana byla konečně popsána podle pravdy: jako zločinné spolčení od samého počátku. Tedy ještě ne těmito slovy, na to se v české politice ani justici ještě nenajde dost odvahy. Ale nyní již pravomocný rozsudek pražského Krajského soudu nad ředitelem Lesní správy Lány Milošem Balákem nemá a nedovoluje jiný výklad. Zbytek onoho zločinného spolčení sedí stále na Pražském hradě – a mlčí.

Miloš Balák byl usvědčen z manipulací mnohamilionových zakázek a má jít na tři roky do vězení a ještě zaplatit milionovou škodu. Soudy sice potvrdily i mimořádně nestandardní jednání vedoucího KPR Vratislava Mynáře, ale vzhledem k tomu, že se k těmto podivuhodným „detailům“ spolupráce mezi Mynářem a Balákem nevyjadřovala ani obžaloba, natož aby žádala jejich soudní posouzení, vlastní iniciativu, bůhvíproč, nevyvinuly.


AKTUALIZOVÁNO: Pražský hrad oznámil, že prezident Miloš Zeman udělil Miloši Balákovi milost, prominul mu nepodmíněný trest odnětí svobody, peněžitý trest a i trest zákazu činnosti v organizačních složkách státu.


Raději na procházce v Lánech

Alespoň máme díky policii a soudům potvrzeno několik důležitých faktů. Baláka, léta podezíraného ze spolupráce s jihočeskou opozičně smluvní mafií a vyvádění majetku z lesnických podniků, vlastněných podivnými společnostmi v Panamě a Lichtenštejnsku, určitě zcela náhodou figurujících ve slavných Panama Papers, přivedl do Lán právě Vratislav Mynář.

Policejní odposlechy v Balákově kanceláři v Lánech zachytily řadu zajímavých konverzací mezi Balákem a Mynářem. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky byl podle všeho detailně zasvěcen do přípravy všech podvodných tendrů Lesní správy, v některých ohledech Baláka dokonce úkoloval.

Sněmovna sáhodlouze probírá osobní hlouposti a pochybení poslanců Farského a Polčáka, ale nemá nikoho, kdo by upozornil na rozkrádání v režii nejbližšího okolí prezidenta.

Prosadil například, že právní administraci největšího podvodného tendru bude zajišťovat jím určená advokátní kancelář – právě ta, která mu v roce 2014 zprostředkovala mimořádně výhodnou koupi vily v pražských Strašnicích od advokáta odsouzeného miliardáře Romana Janouška Víta Širokého.

Dva společníci stejné právnické firmy čistě náhodou přispěli v roce 2018 na Zemanovu prezidentskou kampaň celkem 1,7 milionu korun. Z odposlechů je zjevné, že Mynář i Balák si byli od počátku vědomi, že připravují trestně stíhatelný podvod.

Mynář v zachycených telefonátech mluvil o obavách z odposlechů. Policie proto raději skryté mikrofony z Balákovy kanceláře odstranila. Soud potvrdil, že důvěrné plánovací schůzky obou pánů později raději probíhaly na procházkách v chráněné lánské oboře.

Miloš Zeman se už od zlatokopeckých opozičně smluvních dob legendárního korupčníka a svého letitého nejbližšího poradce Miroslava Šloufa naučil předstírat slepotu, hluchotu a němotu ke korupci ve svém nejbližším okolí.

Určitě si dnes nevzpomene, že se ještě v červnu 2021, kdy si o policejním vyšetřování lánských podvodů a hrozbě trestního řízení cvrlikali ptáci v celém okolí, snažil podvodníky osobně podpořit: „Chtěl bych velice poděkovat panu řediteli Balákovi, který se s láskou a péčí stará o Lánskou oboru. Známe se již několik let a já jsem poznal, že jeho práce není povolání, ale poslání.“

A v listopadu přidal dnes už slavný výrok: „Vratislav Mynář je skvělý úředník a můj přítel.“ Dnes, tváří v tvář konečnému soudnímu rozhodnutí, bude jen dál trapně mlčet. A asi mu to projde, přestože za to všechno nese osobní politickou zodpovědnost.

Válečně opevněný Hrad

V celém českém politickém spektru se totiž nenajde nikdo, kdo by měl odvahu a čisté svědomí nahlas vyzvat Miloše Zemana k rozpuštění prezidentské kanceláře a následně k abdikaci minimálně pro neschopnost zachovávat Ústavu a zákony.

Jako by si nikdo z politiků nepamatoval slib, který podle ústavy prezident musí složit: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Sněmovna sáhodlouze probírá osobní hlouposti a pochybení poslanců Farského a Polčáka, ale nemá nikoho, kdo by upozornil na rozkrádání v režii nejbližšího okolí prezidenta. Nikdo neprotestuje proti krádeži sedmi set hektarů komerčního státního lesa a jejich přidělení příspěvkové Lesní správě Lány – onu více než podivnou smlouvu, na kterou HlídacíPes.org před časem upozornil, podepsal právě odsouzený Miloš Balák.

Naopak Sněmovna bez mrknutí oka odsouhlasí zločinnému spolčení pod názvem Kancelář prezidenta republiky téměř půlmiliardový rozpočet. Nežádá potrestání viníků „omylem“ skartovaných tajných dokumentů či vyšetřování pokusů Vratislava Mynáře o ovlivnění soudních rozhodnutí.

Jako by si všichni představitelé slibované ZMĚNY hned po volbách odpřisáhli, že zavřou oči a nebudou reagovat na žádnou ostudu ani zločin, ke kterému by na Pražském hradě mohlo ještě dojít – a vydrží to až do voleb.

Pamatuje si čtenář ještě silné prohlášení čerstvého ministra vnitra Víta Rakušana z ledna 2022? „Pražský hrad je symbol české státnosti. Patří nám všem. A my všichni opravdu nejsme teroristi, tak jak si teď možná připadáme při jeho návštěvě. Požádal jsem příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, které kolem Hradu stvořilo válečné opevnění.“

Tehdy to znělo nadějně. Je konec března a ministerstvo vnitra odmítá odpovědět, k jakému výsledku ony „revize“ dospěly. Skutečnost je beze změn a stále platí, že ani gestapo za nacistické okupace nezabarikádovalo Pražský hrad tak, jako demokraticky zvolený prezident Miloš Zeman.

Vedoucím kanceláře prezidenta je stále člověk bez bezpečnostní prověrky. Důvěrníkem a ekonomickým poradcem prezidenta je stále pan Nejedlý, o jehož stycích v Putinově okolí se vyprávějí legendy. Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu bude s požehnáním Miloše Zemana znovu úslužný a zdiskreditovaný Miloslav Kala. Vláda Petra Fialy, přes svoji úctyhodnou politiku vůči válce na Ukrajině, na domácí frontě principiálně selhává.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. Jaroslav Alois napsal:

  Jak je možné, že policie nekoná ze zákona, když podezření na trestnou činnost nejhrubšího kalibru, včetně vlastizrady a velezrady na Hradě kolují léta ve veřejném prostoru a nechává Hradní partičku v klidu. Jak je možné, že soudce, když při souzení trestné činnosti narazí na další trestný čin nekoná ze zákona na neuvědomí policii.

  • Pepan napsal:

   Pokud má policie na sebou někoho kdo je na tom zločineckém spolčení zainteresován tak se z ní stane opět jen otloukánek. Co by jste chtěli když v tomto již jen pomyslném státě ( neb nám tady nic nepatří ), je zkorumpovaný každičký politik, justice, no prostě vše až po obecního úředníčka a proč ne, když za nic neodpovídá.

  • petrph napsal:

   No dovolte, to by Vás pan Urban hnal. Dobře si pamatuji, že i tady na HP se obhajovalo stanovisko Nejvyšš´ho soudu, že pokud je při odposlechu k nějakému případu zjištěno podezření z jiného trestného činu, tak toto přece nemůže být použito jako důkaz při vyšetřování tohoto druhého trestního činu.
   To by se policii hodilo, zařídit si odposlech politiků (a jejich lidí), a pak z toho sbírat informace o všech zlodějinách kterých se dopustili. Jenomže to holenkové nejde, a Nejvyšší soud za to policii už dávno pokáral. A ne aby je na to pak soudci upozornovali 🙂

 2. LUDĚK napsal:

  Šokuje mě jak je to vládě jedno ,co je zatím?

  • Jarmila Martinská napsal:

   Jam je vidět, v Česku se může všechno pod ochranou prezidenta.

   • Jana napsal:

    Již dávno měl být na toho zrádce z Lán použit nějaký paragraf ,, jeho funkční období je katastrofa ,hájil zájmy cizích totalitních mocností ,,,rozeštvával společnost , kryl a kryje mafiány okolo sebe . Škoda že politici neměli dost odvahy když byl v kritickém stavu a nepoužili paragraf myslím 66 ústavy na jeho odvolání … to se prošvihlo , Jsme mysleli že to s ním ještě rok vydržíme , ale jak se ukazuje je to peklo a zároveň nebezpečí co ještě může udělat .

  • skeptik napsal:

   Tak to bych pane Luďku také moc rád věděl.

 3. pamětník napsal:

  Co asi šokuje nejvíc je skutečnost, jak rychle se v čele se současným prezidentem vracíme do dob, kdy i Klement Gotwald bezprostředně po válce instruoval své věrné: Když vám starý zákon překáží v revolučním opatření, tak jej prostě porušte.“ A je pravda, že tehdy se K.G. nemusel tolikrát jako dnes M.Z. kát, za to že se mýlil. Poprvé u výběru mladíka Grosse a teď v obhajobě ruské GRU, obecně v přízni a příklonu k „velkému dubisku!“

  • petrph napsal:

   No ale když se nad tím zamyslíte, tak to Gottwald dělal naprosto opačně než Zeman. Ono se právě k němu taky sbíhaly žádosti o milost, z tehdy probíhajících zpolitizovaných procesů., kde padaly i tresty smrti.
   Ale v tom byl naopak naprosto zásadový a ve většině těch případů milosti nedával, a rozsudky těch soudů nekritizoval, jako Zeman

   • Pavel napsal:

    Zase prokazuješ neznalost základních historických faktů, petříku. Gottwald naopak udělil řadu milostí. Nejvíce (celkem 23) jich udělil pachatelům válečných zločinů a kolaborantům, a to podle jejich ochoty začít s kolaborací s komunistickým režimem tam, kde skončila jejich kolaborace s tím nacionálně socialistickým. Takže předřečník má samozřejmě pravdu. Čučkař se gottwaldovi zase připodobnil v další oblasti. Chlast, korupce, nedodržování vlastního slova, likvidace politických oponentů, rozklad osobnosti, neuvěřitelná míra slouhovství vůči východním banditům, a teď omilostňování zločinců, ve všem jako by mu z oka vypadl. Co to bude příště?

 4. Podnebný napsal:

  Když už jsme tento stav na Hradě vydrželi tak dlouho tolerovat, pak je hradní partičce celkem jedno, jak se bude chovat zbývajícího tři čtvrtě roku ve funkci. Ale právě proto je škoda každého dne, kdy tomu budeme nadále přihlížet. Bohužel se nikdo kompetentní ke změně nepřihlásil. Nám bohužel stačí si postěžovat na tuto schizofrenii na sociální síti.

 5. pablo41 napsal:

  Patří vám to všem, kteří jste chtěli přímou volbu prezidenta a pak jste dali hlas tomuto živočichovi, který si z nás všech dělá navíc ke svému pobavení !

 6. petrph napsal:

  Aktuální novinka téhož dne, po 17. hodině
  „..Prezident Miloš Zeman udělil milost šéfovi Lán Miloši Balákovi, který byl odsouzen k třem letům vězení. V úterý to hlava státu sdělila ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi, kterého přijala na zámku v Lánech.“..

  Nějak se vám to hnutí proti Zemanovi komplikuje, když ministrem spravedlnosti ve Fialové vládě je akurát pan Blažek, o kterém se i zde na HP dalo dočíst taky spousta zajímavých věcí. Ostatně i pan Zeman ho v prosinci při projednávání kandidátů vlády přijal poměrně vlídně a dokonce mu doporučil „. ať se nenechá novináři udolat“ (při projednávání jeho vlastních, Blažkových kauz).
  Sumasumárum, doporučení, aby s tím dělali něco politici (nebo snad dokonce policie) za této vládní konstelace, je zbytečné.. Těch vazeb i s Hradem i mezi sebou je v této koalici mnoho, než aby se kvůli Hradu rozhádali—–

  • Ondrej napsal:

   to je dobytcarna..silenost..ty kraso..a to si jako zasee nechame libit??? kdo je dalsi na rade z trestne stihanych – Mynar, Babis ??? mafie sobe, to je hrad dnes!!

   • petrph napsal:

    Je mi líto, ale zrovna my jako občané si to líbit necháme, protože k tomu v demo společnosti žádné právo rychlého řešení nemáme. (a příště už Zeman kandidovat nebude).
    Politici by sice něco udělat mohli, jak pan Urban správně (a částo) uvádí, je tady ta možnost ústavní žaloby prezidenta. Ovšem a jak nahoře píši, v současné pětikolce je situace složitá, i v ní se najde řada těch, co si to se Zemanem nerozhází..
    No a pokud jde o policii, a jak už jsem to uvedl jako poznámku výše, tak rychle z jednoho případu s Balákem ,další monstrproces s Mlynářem a spol udělat nemůžou. Museli by začít zase pěkně od nuly, a těžko lze čekat že něco stihnou do roka, než Zeman skončí A koho potom bude tahle partička vůbec zajímat?

    • skeptik napsal:

     Úplně nejspíše zcela záměrně jste pane petrph vynechal poslance za ANO a SPD, které jsou tou hlavní překážkou pro podání ústavní žaloby na prezidenta. Žonglujete tu některými poslanci koalice, o kterých tvrdíte, že by snad byli překážkou té ústavní žaloby. Nevím. Možná by se přidali, možná ne. Já panu Blažkovi do hlavy nevidím a on se zatím na toto téma nevyslovil. Vaše úvahy o panu Blažkovi jsou pouze spekulace. Vím ale zcela určitě, že by se nepřidali poslanci za ANO a SPD, jejichž hlasy by pro podání ústavní žaloby na prezidenta potřebné byly a kteří se na toto téma už vyslovili. A to je právě ta hlavní překážka pro podání té ústavní žaloby.

     • A. S. Pergill napsal:

      Ono je to dobře, když na podání ústavní žaloby musí být tak velká shoda. Kdyby ji mohlo podat každých pár hej, počkej, tak by ty žaloby pršely jen se lily.
      Prostě, pětikoala nedokáže přesvědčit opoziční poslance buď o tom, že Zeman skutečně něco spáchal, co je na žalobu, nebo si svým sprostým chováním (které začalo hned po volbách) vysloužila absolutní nespolupráci opozice. Obojí je špatné. To druhé snad o něco víc.

     • skeptik napsal:

      Nějak vám uniklo Pergille, že současná vládnoucí koalice se k opozici chová podstatně lépe, než se chovala před volbami tehdejší vládnoucí koalice k tehdejší opozici, dnes vládnoucí koalici. Pan Babiš by si měl uvědomit, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Já si nejsem příliš jist, zda bych se být na místě pánů Petra Fialy a Víta Rakušana k pánům Babišovi a Okamurovi dokázal chovat s takovou mírou trpělivosti a slušnosti, jako to činí pánové Petr Fiala a Vít Rakušan.

 7. Olga Pekařová napsal:

  Naše země je dík chování prezidenta a jeho hradnímu „spolku“ trapná a ubohá nejen v Evropě.

 8. pamětník napsal:

  Něco málo na obhajobu obou aktérů neřádstva „prezidentská milost“ – otce / prezidenta, i bratra / ministra spravedlnosti v právním státě ČR: Jimi zřejmě nenáviděný novinář J. Kmenta zaznamenal brutální snahy umlčet, otce současného ministra spravedlnosti- novináře Pavla Blažka. V květnu 1992 mu začali různí anonymové telefonicky vyhrožovat. V telefonu se ozývalo: „Jestli cekneš nebo něco napíšeš, zabijeme tě. A tvoji dceru uneseme a rozčtvrtíme na kousky. Zaživa. Rozumíš?“ (Kmotr Mrázek, str. 83.) V novinách se mezitím začaly opět objevovat články na téma Mrázek a Běla. „Už toho mám dost,“ zařval Běla nad jedním z článků a vyrazil na válečnou poradu k Mrázkovi. „ Blažek má dceru. Nebude problém ji unýst. Na chvíli ji dáme do Plzně do mýho bordelu. Tam si za čas zvykne a pak ji prodáme třeba do Arábie. Ať se ten pisálek třeba zblázní,“ vymýšlel Běla. (Kmotr Mrázek, str. 105.)
  S páně prezidentovými milostmi / úlitbami ještě ostřejším hochům se teprve teď zřejmě tzv. “ roztrhne pytel!“

 9. Josef Soukup napsal:

  Není Vám hanba dát jako ilustraci k článku snímek hradní suity s vycpanou atrapou Zemana na invalidním vozíku? Kda je Vaše úcta k prezidentovi a jeho řadu?

Přidávání komentářů není povoleno