Lánská obora. V klobouku stíhaný šéf lánské obory Miloš Balák, jehož do funkce dosadil prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Foto: Petr Topič/ MAFRA / Profimedia

Hrad má získat 700 hektarů „nepotřebných pozemků“ od Lesů ČR. Podepsáno těsně po volbách

Napsal/a Robert Břešťan 6. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Lesní správa Lány, která je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, se má výrazně rozrůst – o více než 700 hektarů pozemků na Křivoklátsku, které Lesy ČR označily za pro sebe nepotřebné. Převod majetku byl podepsán těsně po parlamentních volbách. Za Lány je pod smlouvou podepsán nepravomocně odsouzený Miloš Balák. Za Lesy ČR ředitel Josef Vojáček, který byl koncem roku 2021 z funkce odvolán.

Lesní správa Lány má už nyní ve svém majetku zhruba 5700 hektarů pozemků, převod dalších 700 hektarů, jež na stávající lánskou oboru a honitbu Amálie navazují, je nyní v běhu. Podle znalců místního prostředí jde o kvalitní lesy nenapadené kůrovcem, jejichž část se dá vytěžit, a o „dobře zazvěřené“ honitby nabízející zajímavé lovecké příležitosti.

Na dvě honitby – Tok Brejl a Pařeziny – také existují platné nájemní smlouvy. První desetiletý pronájem skončí na jaře 2023, druhý o rok později.

Na plánovaný převod rozsáhlého majetku de facto na Kancelář prezidenta republiky upozornil už vloni v září při své interpelaci na ministra Tomana poslanec ODS a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl. „Nemyslím si, že by pan prezident potřeboval další honitbu. Myslím si, že ji možná chtějí někteří v kanceláři pana prezidenta,“ komentoval to. O měsíc později byl již smlouva uzavřena a podepsána. HlídacíPes.org ji má k dispozici.

ZDROJ: repro smlouvy – HlídacíPes.org

Když Hrad projeví zájem

Jde hlavně o lesní pozemky, dále vodní plochy a ostatní plochy v okolí obce Ruda u Nového Strašecí, Nový Dům, Pustověty a Městečko u Křivoklátu. Převod je bezúplatný, účetní hodnota celkově 704 hektarů pozemků je podle podepsané smlouvy 26,7 milionu korun (což neodpovídá údaji v registru smluv, kde je uvedena suma 242 milionů Kč).

Lesy ČR tento majetek označují ve smlouvě za „trvale nepotřebný“. „Tyto pozemky tvoří ucelený komplex přímo navazující na Lánskou oboru. Jde o původní majetek rodiny Fürstenberků, který byl historickou součástí Lesní správy Lány. Lesní správa tedy loni v lednu požádala Lesy ČR o převedení pozemků a v září 2021 s převodem Ministerstvo zemědělství ČR souhlasilo,“ vysvětluje mluvčí Lesy ČR Eva Jouklová.

Pozemky, které má získat Lesní správa Lány

ZDROJ: grafika HlídacíPes.org

Spíše o nepotřebnost ze strany Lesů ČR jde tedy o „potřebnost“ ze strany Lesní správy Lány. Ta také ve smlouvě prohlašuje, že „předmět převodu potřebuje pro plnění svých úkolů na úseku obhospodařování majetku Obory Lány“.

HlídacíPes.org požádal o názor na převod majetku z Lesů ČR i nové vedení ministerstva zemědělství. „Z čistě formálního hlediska je převod v souladu s legislativou. Vedení MZe ale nyní prověřuje veškeré převody práva hospodařit týkající se Lesů ČR,“ říká mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Za Lány smlouvu podepsal ředitel Miloš Balák 12. října, tedy těsně po volbách, po nichž bylo zjevné, že vláda Andreje Babiše skončí. HlídacíPes.org poslal řediteli Balákovi dotazy, ani jeho odpověď ale do vydání tohoto textu nepřišla.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Balák byl loni v květnu odsouzen Okresním soudem v Kladně ke třem letům vězení za manipulaci veřejné zakázky na opravu vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře; proti rozsudku se odvolal. Kladenský soudce Petr Sedlařík tehdy zdůraznil, že Balák zneužil svého vrcholného postavení v lánské správě, kam jej dosadil vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Jak upozornil server Aktuálně.cz , i jeho soudce v rozsudku zmiňuje:

„Odmyslí-li soud možnost, že ještě někdo výše postavený než obžalovaný Balák o trestné činnosti věděl, či se na ní dokonce podílel, tak ovšem zbývá již jen jediná možnost, která jde obžalovaným k tíži, a sice že k chystanému nezákonnému způsobu odčerpání peněz ze státního rozpočtu zneužili důvěřivosti peníze zajišťujícího Ing. Vratislava Mynáře,“ stojí v rozsudku. Balák je i nadále ředitelem lánské správy. Mynář jej odmítá odvolat s tím, že jej považuje ze nevinného.

Opravíme si svou hájovnu

Za Lesy ČR je pod smlouvou o převodu podepsán generální ředitel Josef Vojáček. Toho krátce po svém nástupu odvolal ministr Marian Jurečka, v té době pověřený řízením rezortu zemědělství.

Oficiálním důvodem mělo být Vojáčkovo manažerské pochybení a neefektivní reorganizace státního podniku. Zároveň se však snesla kritika na dokončovanou směnu pozemků mezi Lesy ČR a Vojenskými lesy a statky.

V posledních dnech loňského roku směnu Jurečka spolu s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) zastavili. Odvolán byl také generální ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král. Podle vicepremiéra Jurečky šlo o „účelovou směnu“, která podle něj i u odborné veřejnosti vyvolává „velké otazníky“.

O nyní probíhajícím převodu, kdy má 700 hektarů pozemků z majetku Lesů ČR skončit pod dohledem Kanceláře prezidenta republiky, se dosud veřejně nevědělo.

Jeden převod majetku z Lesů ČR na Lesní správu Lány v menším rozsahu proběhl už v březnu 2020 – tehdy Lány získaly zdarma hájovnu Pařeziny s přilehlým pozemkem v účetní hodnotě vyčíslené ve smlouvě na 180 tisíc korun (přičemž u stavby je uvedena účetní hodnota nula; hodnota smlouvy v registru smluv je ale 5 049 330 Kč). V prosinci 2021 pak ředitel Balák podepsal smlouvu o dílo na rekonstrukci hájovny za 6,64 milionu korun.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)