Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Lánská obora. V klobouku stíhaný šéf lánské obory Miloš Balák, jehož do funkce dosadil prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Foto: Petr Topič/ MAFRA / Profimedia
,

Hrad má získat 700 hektarů „nepotřebných pozemků“ od Lesů ČR. Podepsáno těsně po volbách

Lesní správa Lány, která je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, se má výrazně rozrůst – o více než 700 hektarů pozemků na Křivoklátsku, které Lesy ČR označily za pro sebe nepotřebné. Převod majetku byl podepsán těsně po parlamentních volbách. Za Lány je pod smlouvou podepsán nepravomocně odsouzený Miloš Balák. Za Lesy ČR ředitel Josef Vojáček, který byl koncem roku 2021 z funkce odvolán.

Lesní správa Lány má už nyní ve svém majetku zhruba 5700 hektarů pozemků, převod dalších 700 hektarů, jež na stávající lánskou oboru a honitbu Amálie navazují, je nyní v běhu. Podle znalců místního prostředí jde o kvalitní lesy nenapadené kůrovcem, jejichž část se dá vytěžit, a o „dobře zazvěřené“ honitby nabízející zajímavé lovecké příležitosti.

Na dvě honitby – Tok Brejl a Pařeziny – také existují platné nájemní smlouvy. První desetiletý pronájem skončí na jaře 2023, druhý o rok později.

Na plánovaný převod rozsáhlého majetku de facto na Kancelář prezidenta republiky upozornil už vloni v září při své interpelaci na ministra Tomana poslanec ODS a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl. „Nemyslím si, že by pan prezident potřeboval další honitbu. Myslím si, že ji možná chtějí někteří v kanceláři pana prezidenta,“ komentoval to. O měsíc později byl již smlouva uzavřena a podepsána. HlídacíPes.org ji má k dispozici.

ZDROJ: repro smlouvy – HlídacíPes.org

Když Hrad projeví zájem

Jde hlavně o lesní pozemky, dále vodní plochy a ostatní plochy v okolí obce Ruda u Nového Strašecí, Nový Dům, Pustověty a Městečko u Křivoklátu. Převod je bezúplatný, účetní hodnota celkově 704 hektarů pozemků je podle podepsané smlouvy 26,7 milionu korun (což neodpovídá údaji v registru smluv, kde je uvedena suma 242 milionů Kč).

Lesy ČR tento majetek označují ve smlouvě za „trvale nepotřebný“. „Tyto pozemky tvoří ucelený komplex přímo navazující na Lánskou oboru. Jde o původní majetek rodiny Fürstenberků, který byl historickou součástí Lesní správy Lány. Lesní správa tedy loni v lednu požádala Lesy ČR o převedení pozemků a v září 2021 s převodem Ministerstvo zemědělství ČR souhlasilo,“ vysvětluje mluvčí Lesy ČR Eva Jouklová.

Pozemky, které má získat Lesní správa Lány

ZDROJ: grafika HlídacíPes.org

Spíše o nepotřebnost ze strany Lesů ČR jde tedy o „potřebnost“ ze strany Lesní správy Lány. Ta také ve smlouvě prohlašuje, že „předmět převodu potřebuje pro plnění svých úkolů na úseku obhospodařování majetku Obory Lány“.

HlídacíPes.org požádal o názor na převod majetku z Lesů ČR i nové vedení ministerstva zemědělství. „Z čistě formálního hlediska je převod v souladu s legislativou. Vedení MZe ale nyní prověřuje veškeré převody práva hospodařit týkající se Lesů ČR,“ říká mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Za Lány smlouvu podepsal ředitel Miloš Balák 12. října, tedy těsně po volbách, po nichž bylo zjevné, že vláda Andreje Babiše skončí. HlídacíPes.org poslal řediteli Balákovi dotazy, ani jeho odpověď ale do vydání tohoto textu nepřišla.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Balák byl loni v květnu odsouzen Okresním soudem v Kladně ke třem letům vězení za manipulaci veřejné zakázky na opravu vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře; proti rozsudku se odvolal. Kladenský soudce Petr Sedlařík tehdy zdůraznil, že Balák zneužil svého vrcholného postavení v lánské správě, kam jej dosadil vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Jak upozornil server Aktuálně.cz , i jeho soudce v rozsudku zmiňuje:

„Odmyslí-li soud možnost, že ještě někdo výše postavený než obžalovaný Balák o trestné činnosti věděl, či se na ní dokonce podílel, tak ovšem zbývá již jen jediná možnost, která jde obžalovaným k tíži, a sice že k chystanému nezákonnému způsobu odčerpání peněz ze státního rozpočtu zneužili důvěřivosti peníze zajišťujícího Ing. Vratislava Mynáře,“ stojí v rozsudku. Balák je i nadále ředitelem lánské správy. Mynář jej odmítá odvolat s tím, že jej považuje ze nevinného.

Opravíme si svou hájovnu

Za Lesy ČR je pod smlouvou o převodu podepsán generální ředitel Josef Vojáček. Toho krátce po svém nástupu odvolal ministr Marian Jurečka, v té době pověřený řízením rezortu zemědělství.

Oficiálním důvodem mělo být Vojáčkovo manažerské pochybení a neefektivní reorganizace státního podniku. Zároveň se však snesla kritika na dokončovanou směnu pozemků mezi Lesy ČR a Vojenskými lesy a statky.

V posledních dnech loňského roku směnu Jurečka spolu s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) zastavili. Odvolán byl také generální ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král. Podle vicepremiéra Jurečky šlo o „účelovou směnu“, která podle něj i u odborné veřejnosti vyvolává „velké otazníky“.

O nyní probíhajícím převodu, kdy má 700 hektarů pozemků z majetku Lesů ČR skončit pod dohledem Kanceláře prezidenta republiky, se dosud veřejně nevědělo.

Jeden převod majetku z Lesů ČR na Lesní správu Lány v menším rozsahu proběhl už v březnu 2020 – tehdy Lány získaly zdarma hájovnu Pařeziny s přilehlým pozemkem v účetní hodnotě vyčíslené ve smlouvě na 180 tisíc korun (přičemž u stavby je uvedena účetní hodnota nula; hodnota smlouvy v registru smluv je ale 5 049 330 Kč). V prosinci 2021 pak ředitel Balák podepsal smlouvu o dílo na rekonstrukci hájovny za 6,64 milionu korun.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

26 komentářů

 1. v napsal:

  Hlavně, že to neprodají nějakému cizinci. To by byl mazec. Tak je to pořád v rukou státu a to je dobře. Co je státní, je dobré pro stát, co je soukromé, je dobré jen pro soukromníka.

  • Lubomír Herc napsal:

   A co má jako být ? Tak bude o pozemky pečovat hrad !! Žádný zaměstnanec hradu ani prezident si tyto pozemky sebou do hrobu nevezme. Tak co tu zase šíříte za demagogii. Jděte raději něco pořádného dělat .

  • Evelin napsal:

   Přesně tak,jako těm „neznámým“ cizincům z východu,co si na našem území vytvořily svůj vlastní department s ozbrojenou ochranou a není na ně metr…Vatikán je bohatý,protože nic neprodává.

  • Ornyl napsal:

   Bolševický žvást…hospodaření Lesů ČR je na mnohých místech příšerné, u Lesní správy Lány předpokládám, že je ještě horší…Lesy v oborách jsou zdevastovaány pastvou zvěře, bylinný ani keřový kryt tam prakticky neexistuje…Měli by to vrátit, takže Vojáček je jasný člověk Babiše a Zemana…není normální, aby tohle podepsal po volbách, měli s tím počkat až na nového ministra…Je dobře, že jej odvolali…

  • Sámo napsal:

   Ty budeš asi nějaký naiva, jsou to zdravé lesy bez kůrovce a Hrad s nimi bude hospodařit. A protože každý kromě tebe ví, jakým způsobem Mynář hospodaří s majetkem státu, tak má také jasno, že nepohne ani brvou a lesy budou vytěžené a dříví skončí kdo ví kde a Mynář z toho bude mít užitek.

  • Pavel napsal:

   Mazec jsme viděli vždy, když se hradní příživníci a podvodníci z ksčssd snažili hrabat pod sebe. Dá se předpokládat, že co nevidět se objeví pro někoho velmi výhodná a nevypověditelná smlouva o dlouhodobém pronájmu a následovat bude oplocení pozemku za účelem vzniku obory, kam se turista už nepodívá.

 2. jiří napsal:

  mynář není stát…..

  • Admirál napsal:

   V kterém odstavci čtete, že byly lesy převedeny na p. Mlynáře??

  • Lubka napsal:

   Pane Jiří a pane redaktore, na LV je napsáno ČR ne Mynář. Stejně tak na LV týkajících se lesů, které spravují LČR či VLS. Je to věcí vlády u které organizace je státní majetek a na jeho prodej (zcizení) existují zákonné postupy. Tak proč takový humbuk ?!
   Jednal tedy někdo v rozporu splatnou legislativou než nepravomocně odsouzený šéf myslivosti (a i tady ctěme presumpci neviny).
   děkuji

  • jirka napsal:

   Přesně tak, kdoví co za vykuka v tom jede, to snad dojde každému!

 3. Admirál napsal:

  Co je na tom špatně, že byly rozšířeny lesy přináležící k Lánskému zámku?

  Pane Břešťane, vysvětlete mi to.

 4. A. S. Pergill napsal:

  Nevidím důvod, proč by stát přes presidentský úřad nemohl ty lesy vlastnit. Možná by se to mohlo stát časem problémem pro síly, prosazující ekologickou devastaci tamních lesů po vzoru Šumavy.

  • Jan Urban napsal:

   Vážení diskutující,

   Je v té věci malý problém trestně právní povahy. Lesy ČR jsou sice státní, ale podnikatelský subjekt, jehož povinností je vytvářet zisk. Lánská obora je příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky, kterou prakticky nikdo nekontroluje. Lesy ČR neměly právo prohlásit svěřený státní majetek za nepotřebný, notabene, když s ním dosud úspěšně podnikaly. A nezarazí vás ani ten podvod s hájovnou, zmíněný na konci skvělého textu pana Břešťana? Takže si, prosím, položte otázku, zda zákon platí pro každého, nebo pro Lesy ČR a KPR pouze, když se to hodí.

   • Admirál napsal:

    Pokud májí lesy ČR v ruce dobrozdání o nepotřebnosti, kde je problém? Stále jde o převod ze státu na stát.

    Jestli se Vám nelíbí, že nikdo nekontroluju příspěvkovou organizaci, nechte změnit zákon. Nejlépe tak, aby platil pro všechny příspěvkové organizace.

    U hájovny také stále platí, vlastnil stát, po novu bude opět vlastnit stát. Cui bono z pohledu občana?

 5. Tomash Astacus napsal:

  Na bezúplatný převod ze státu na stát se domnívám, že lánské oboře to prospěje, neboť se o to bude starat lépe než SL s.p. pakliže uvádí, že je to pro ně nepotřebné.

 6. Kalfa napsal:

  Již staří Římané znali heslo : „Cui bono?“

 7. Vladimír Komárek napsal:

  Můj dědeček říkával: „Svině zůstane sviní“ (prožil první i druhou světovou válku, bolševický puč i 68mý…). Jako mladík a optimista jsem tomu nepřikládal velkou váhu. Leč za dekády svého života jsem si mnohokrát ověřil, jak plně platné toto rčení je. Platí to od posledního „nýmanda“ až po prezidenta….

 8. Zdenál napsal:

  Už vidím, kdyby prošel návrh Zemana a zdanily by se důchody, jak budou jeho fanatici vřískat blahem.

 9. T. Herklocová napsal:

  ono se toho státního prodalo málo?

 10. T. Herklocová napsal:

  ono se toho od převratu prodalo „státního“ málo?

 11. Bob napsal:

  Vážení, zkuste si zjistit, kdo dostává zakázky na zpracování dřeva z lánské obory. To mluví za vše. A 700 hektarů vzrostlého lesa to už je pěkná zakázka.

 12. Petr Vajner napsal:

  Historicky patřily pozemky k Lanum. Honitba Tok patřila ještě v roce 1991 k bazantnici Amálie tzn. LS Lány. To znamená ,že je to jen vrácení honitby tam,kde byla před revolucí. Tak si to chce jen prověřit trochu historie.

Přidávání komentářů není povoleno