Jan Urban o 17. listopadu 1989: Nesmyslná legenda o Občanském fóru a „něžné revoluci“
Ještě 11. listopadu 1989 – několik měsíců po konci polského a maďarského komunistického režimu a dva dny po monumentálním dramatu pádu Berlínské zdi a celého východoněmeckého režimu – se na Havlově chatě na Hrádečku v nejužším kruhu projednávaly pouze detaily a scénář demonstrace plánované na 10. prosince, především pořadí vystupujících a výběr písní. Na revoluci a změnu režimu se v Československu nikdo nepřipravoval.
Příběh 17. listopadu 1989 začíná už v polovině května 1989. Václav Havel po návratu z vězení vědomě obešel nejstarší a nejrespektovanější disidentskou iniciativu Chartu 77, kterou sám před dvanácti lety pomáhal zakládat. V nové situaci, především poté, co se polská Solidarita po červnových volbách dostala k moci, se mu Charta 77 začala zdát příliš omezující kolektivností svého rozhodování.
Začal se také otevřeně obávat i konkurence prvních otevřeně opozičních politických skupin, Hnutí za občanskou svobodu, exkomunistického Klubu Obroda nebo Demokratické iniciativy vedené Emanuelem Mandlerem, stejně jako ohlasu radikální petice „Tak dost!“ z předchozího roku. Namísto, aby využil svou unikátní a nezpochybnitelnou autoritu ke sjednocování a postupné politizaci co největšího segmentu protirežimních a mimorežimních skupin a iniciativ, rozhodl se znovu pro vlastní omezenou a jednoúčelovou petiční akci.
Text, který čtete, je ukázkou z nové knihy HlídacíPes.org
Publikace mapuje fatální selhání české polistopadové politické elity.
Několik vět
Bez koordinace s ostatními disidentskými skupinami Havel koncem června zahájil sice krotkou, ale už otevřeně politickou kampaň s rozšiřováním petice Několik vět. Její autoři – vedle Václava Havla to byli Jiří Křižan, Stanislav Devátý a Alexandr Vondra – byli přesvědčeni, že naváže na úspěch katolické petice Augustina Navrátila z předchozího roku, kterou, i díky podpoře pražského arcibiskupa Františka Tomáška, podepsalo na 600 tisíc občanů.
Několik vět však i přes mimořádnou publicitu a čtení jmen signatářů ve vysílání zahraničních rozhlasových stanic do podzimu podepsalo jen čtyřicet tisíc lidí, tedy ani ne desetina těch, kdo podepsali Navrátilovskou iniciativu jednatřiceti požadavků věřících občanů. Státní bezpečnosti se stejně tak bez větších potíží podařilo cílenými dezinformacemi rozvrátit přípravy disentu na demonstrace 21. srpna a zvládnout i pouze tří tisícovou demonstraci 28. října na Václavském náměstí v Praze v den výročí vzniku republiky, stejně jako drobnější vystoupení v několika dalších městech. Disent se jako jediná potenciální otevřeně opoziční formace nedokázal na přicházející krizi připravit.
Podpisy poprvé připojily i desítky veřejně známých osobností z vědy a kultury. Havel přes všechny zjevné neúspěchy dospěl k přesvědčení, že osobní podpora, jaké se mu nyní dostávalo nejen ze zahraničí, ale stále více i mezi domácími intelektuály a divadelníky, především v Praze, Brně a Liberci, stejně jako jeho vlastní kontakty do socialistické a lidové strany v Národní frontě, mu umožňují začít vystupovat z disidentského ghetta a přestat se na ně ohlížet.
Kdo promluví a kdo zazpívá
Autoři Několika vět se proto rozhodli svolat na Mezinárodní den lidských práv 10. prosince do Prahy na Letenskou pláň nebo na Palackého náměstí demonstraci co největšího počtu jejích signatářů. Všechno své úsilí pak směřovali k tomuto datu. Nic ostatního jim nepřipadalo důležité.
Ještě 11. listopadu – několik měsíců po konci polského a maďarského komunistického režimu a dva dny po monumentálním dramatu pádu Berlínské zdi a celého východoněmeckého režimu – se na Havlově chatě na Hrádečku v nejužším kruhu projednávaly pouze detaily a scénář plánované demonstrace, především pořadí vystupujících a výběr písní. Na revoluci a změnu režimu se v Československu prostě nepřipravoval nikdo.
Jedinou šťastnou výjimkou bylo na podzim otevření komunikačního kanálu iniciativy MOST hudebníka Michaela Kocába a básníka Michala Horáčka s poradcem tehdejšího komunistického premiéra Adamce Oskarem Krejčím, jak dnes víme, s vědomím části vedení StB a bezpochyby i KGB. Byli jediní, kdo si uvědomil, že na krizi je třeba se připravit.
Bez MOSTu by o pár týdnů později Občanské fórum neumělo v okamžiku krize, kdy nemělo představu o dalších krocích a nechtělo organizovat strukturu odporu, najít kontakty na „druhou stranu“ a zabránit eskalaci konfrontace. O otevření diskuse s představiteli ÚV KSČ se sice už předtím pokoušeli i někteří členové Socialistického klubu Obroda, ale bez úspěchu. Strategická důležitost a význam MOSTu byly později, dosti nespravedlivě, zastíněny legendou o Občanském fóru a „něžné revoluci“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
52 komentářů
Strany jsou pro ,,straníky“ OF je pro všechny. A jak rychle z OF odcházeli do vzniklých stran,jen aby se dostali k moci vládnout!!!
Dcera disidenta Kohouta řekla .. Havel mě velmi zklamal … nejen tuto paní spisovatelku … Havel zklamal celý národ jen pro své ego s mamonem. I o tom se v reportáži píše
Havel nezklamal, dovedl ČR do EU a NATO.
Zklamali obyvatelé ČR. Líné a tupé existence, nedokázali udžet neomalenost na uzdě a udělali ze své rodné země nejrychleji se zadlužujicí postkomunistickou zemi v Evropě. Lhaní, hloupost a život na úkor druhých se stalo v ČR oblíbenou normou. Po Havlovi, který nasadil laťku příliš vysoko se z ČR stala země bez budoucnosti. Přispěli mimo jiné primitivové na výsluní, Klaus, Zeman, Babiš,… Všechny si zvolili občané ČR svobodně a dobrovolně…
Přesně vytíženosti, jaký je národ, takovou vládu si zaslouží…
bingo
Pan Havel mě zklamal jediným – a sice nepomohl dát KSČ mimo zákon. Možná ale nemohl, možná to bylo součástí domluvy – my necháme KSČ, vy nepošlete vojáky na občany a nebudete podněcovat občanskou válku mezi Slováky a Čechy (což se mohlo stát). Pak jsou drobná pochybení, která však lze konstatovat až s odstupem doby, jako například nedali včas zákaz skartace dokumentů StB, umožnil výtah k moci lidem z Prognostického ústavu, kteří byli jednoznačně dosazeni KGB či s jejich souhlasem…
To, že Havel byl sukničkář ví všichni (a tudíž „zklamal“ mnoho žen ve svém okolí), ale to bych do jeho politických zásluh netahal.
Umožnil nám hrdý vstup do západních struktur. Bohužel jeho následovníci toto nedokázali proměnit a udržet, neboť jejich egu vadilo, že to nebyli oni, ale někdo jiný. A ostatně ti pak umožnili či plně podporovali rozkrádání majetku. Jen oni pomohli „vyrůst“ členu StB Babišovi a dalším.
Havel věřil lidem, že komunisty nebudou volit, neměl potřebu je zakazovat. Neznal Čecháčky a Čecháčkové jako vždy nezklamali, dodnes si komunisty volí.
To není chyba Havla, ale tupost voličů.
… Havel k zákazu neměl „gebíry“, protože v „právním státě“ ani prezident nemůže konat nad zákon..On Havel to „podělal“ už s názvem republiky a to pak byl předpoklad prvních lapsů se Slovenskem (k tomu se sice až tak nehlásil, ale i jeho blízcí podržtaškové to takto uvádí..).
Pro josef
Se Slovenskem to podělali už TGM s Benešem v roce 1918, když Slovákům slíbili federaci, jako v USA a svůj slib nedodrželi. Slováci si to jenom nezapomněli.
to Karel Doucha
Jenže Slováci nakonec federaci dostali a přece se trhli.
… a právě chtěl-li být Václav Havel prezidentem ČSSR – což se mu 29.12.1989 splnilo, tak neměl dále konat „své“ aktivismy“, které nakonec vedly až k rozpadu federace.. Jemu nakonec ten rozpad federace pomohl, aby se stal „celosvětovým aktérem dobra“ – a za to mu někteří jeho „přátelé“ pochlebovali, aby ale on i v té době své některé přátele z minula ztratil (viz třeba Jiří Dienstbier a možná asi i zde dopisující Jan Urban).. Přesto ale v době prezidentsví a postprezidentství v ČR mám některé otazníky, které si k jeho „přesvědčení“ nedokáži vysvětlit, že třeba on „miloval“ Dalajlámu – ačkoli ten Dalajláma říkal, že je celoživotní marxista… Nevím a neznám další přátele Václava Havla, kteří by byli marxisty.. Další takovou „pózou“ byla v r. 2001 návštěva jeho (a suity) v Saúdské Arábii (SA) – v té době tedy nejdogmatičtějším státem světa z hlediska lidských práv, aby pak výsledkem bylo vzájemné oboustranné uznání států a vznik velvyslanectví… Přičemž ty lidská práva – dle výkladu Václava Havla a jeho boys, jsou univerzální a nedělitelná – to právě u té SA mě chybělo… Proto si myslím, že právě taková „gesta“ mu někdo „doporučil“, aby tak konal jako „celosvětová ikona lidských práv..“.
Tak samozřejmě, politika bez politických stran je zjevný nesmysl.
Není. Např. antické demokratické státy politické strany jako takové neměly a i v Římě se dělala politika dosti odlišně než jako je systém politických stran.
Zajímavé čtení.👍
V roce 1989 se mi zdálo, že je v Československu nějak podivně tuhý komunistický režim, když už byly okolní státy svobodné a zůstaly jenom 2 komunistické totality, Československo a Rumunsko. Dnes už je nad Slunce jasné, proč bylo Československo až předposlední padlou baštou komunismu. Ani náhodou to nebylo silou komunistického režimu, ale „kvalitou“ a servilní oddaností obyvatel.
Nebýt pár statečných lidí, kteří „roztočili kola“…
2024 – ovce si už zase lebedí.😂
Již v květnu 89 vysílala Svobodná Evropa tel. hovor s V.H., který na dotaz, kdy to začne u nás, když už všude padly komunistické režimy, tak V.H.odpověděl budou to studenti, kteří to zde rozjedou. A ve skutečnosti tomu tak bylo po půl roce poté. Byl to ale šlendián, když Charta a později OF si nepřipravili program, jak s komunisty skoncovat. Nakonec po rozhovoru mezi čtyřma očima s V. H. nalajnoval polistopadové hřiště komunista člen ÚV KSČ Čalfa. Výsledek byl, že se rozkradlo, co bylo možné a převlečení komunističtí politici vytvořili z kádrů , které nás sužovali do listopadu 89, po vzoru SSSR, dnes již mocné oligarchy.
Nevzpomínám si na nějaký telefonický rozhovor v květnu 1989 s Havlem na RFE, kde by mluvil o tom, že začnou studenti… Existuje nějaký důkaz v archivu?
Za vše si mohou voliči v Československu a později v ČR jenom sami, nikdo jiný. Voliči volili a stále volí neschopné Klause, Zemany, Grosse, Špidly, Sobotky, Babiše, tlučhuby, kteří toho sice hodně nažvanili, stejně jako obyvatelstvo, ale ve skutečnosti toho pro tuto zemi mnoho neudělali, stejně jako obyvatelstvo. Je to otázka inteligence. 😅 Politici v ČR jsou přesným obrazem obyvatelstva a svých voličů.🙄
„Ono“ se to nerozkradlo samo.🙄 To jenom Čecháčkové nemají žádnou paměť… I Agrofert by mohl psát dějiny privatizace. Tak to nezapomeňte šéfovi zase hodit, abyste si mohli u lahváčů poplakat, jak se „to“ rozkradlo a zadlužilo „samo“ a „všichni“ v tom jsou „jenom“ nevinnými diváky.🙄😅👎
Přesné!!!
👍
Jestli myslíte, že v ostatních postsocialistických zemích se s dědictvím totality vyrovnali nějak lépe nebo úspěšněji, nesdílím váš pohled. Ostatně jak se to asi mělo vyřešit? Jistě, mně by se také líbilo, kdyby potrestáno bylo co nejvíc komunistů, kteří pod pláštíkem totality ublížili spoustě lidí. Ale… Když vezeme v potaz, že třeba 1 milion lidí byli komunisti (ne nutně z přesvědčení), další statisíce lidí byli různí pomahači StB nebo SNB, dalších x stovek tisíc lidí, nebo spíš 1-2 milionu (střízlivě) nějak jinak kolaborovalo, soudy byly plné jen totalitou schválených soudců, to samé u bezpečnosti a tajných služeb? Co se s tím dalo dělat? Všechny zmíněné podílníky režimu zlikvidovat? Nebo vyhostit do russka? Podle mě by bohatě stačilo, jen komunisty a estébáky totálně odpojit od moci. To se nestalo a dnes tu v politice máme Babiše a jiné podobné lidské kreatury.
‚Přidejte. V roce 1989 jsme měli cca 1,5 milionu občanů, co prošlo KSČ. Včetně členů různých zhrzených vyhozených skupin.
(1989) – 1,7 mil. včetně kandidátů na členství v KSČ + 2,5 mil. členů Svazu československo-sovětského přátelství… Vztah k okupantům více než kladný.🤮
No, to SČSP fungovalo tak trochu jako ideologická diverze. Na zájezdech této organizace se naši lidé dostávali i tam, kam se s běžnými cestovními kancelářemi (jako ČEDOK, Rekrea apod.) nedostali a viděli tam věci, jaké by u nás viděli jen neradi. Prostě sovětskou realitu bez ideologického závoje.
Druhá věc je, že ve velkých městech měl SČSP knihovny a zase se tam našly knihy, které byly terčem oficiální nelibosti i v tom SSSR.
Třetí věc je, že SČSP sehrál jednoznačně kladnou roli v době, kdy v SSSR běžela Gorbačova perestrojka, zatímco u nás byly na Hradě zabarikádovány zbytky normalizátorů. Přes SČSP šly některé pro náš režim nežádoucí informace.
navic,tvrdit detem ze po svatbe novomanzele zdarma dostali byt, je nehorazne. Zadne byty nebyly natoz zdarma.
Ale byly. Kolega z vojny jeden takový dostal. Akorát si musel vyběhat mimořádný opušťák, aby byl coby navrátilec z vojny už ženatý a měl na ten byt nárok.
Demokracie není jedna.Může být pro občana přívětivá nebo mu házet klacky pod nohy.U nás je to házení.Také snaha pomocí daně z nemovitosti zbavovat lidi vlastnictví a prodávat ho do zahraničí za nejvyšší cenu jen dokazuje,jaká ubohá demokracie zde existuje…………
Spravedlnost přichází krokem pomalým,možná pomalým ale neodvratným……………..Poznají to všechny ty zlodějské mafie a političtí mafiáni.
Myslet si, že disidenti iniciovali sametovou revoluci, je čirý nesmysl a akt zoufalství s cílem, aby česká společnost disidenty obdivovala a akceptovala neprávem získané výhody kterých se jim dostalo po roce 89.
Celý akt tzv. revoluce proběhl za řízení STB, kerá tuto akci naplánovala, připravila a také provedla. Disidenti tak maximálně pořvávali v ulicích. To, že by studenti ohrozili režim, který měl pod palcem ozbrojené složky, lidové milice a miliony příznivců je nesmysl. Tomu může věřit jen zpozdilý člověk.
Havel byl zvolen prezidentem Federálním shromážděním, které politicky ovládali komunisté a lidovci. Už tohle je důkaz připravenosti celé akce.
Za tzv. svobodu jsme zaplatili nesmírně vysokou cenu a dodnes trpíme chudobou a bídou, v dobách socialismu nepředstavitelnou. Průmysl je zničen, nebo za babku rozprodán, ČR je pouhou kolonií západu, která každoročně ze své kolonie získává 35 tisíc milionů Kč.
Tak drahou svobodu si opravdu nezasloužíme.
Pro své tvrzení, že celou akci, pád komunistického režimu, vymyslela, připravila a provedla StB jste nepředložila jediný důkaz.
Jak píšete. Takové povídačce bez důkazů, může věřit jenom člověk bez inteligence.🙂
Ze zprávy Vyšetřovací komise k 17.11. :
„Studenty na Národní třídu přivedl agent Stb „student“ Zifčák, tam čekala policejní pohotovostní jednotka ,která na rozkaz řídícího důstojníka StB brutálně zbila studenty. Záběry masakru byly hojně rozšiřovány a promítány ve výkladech obchodů. Když to lidi nevyburcovalo k protestům v ulicích, agent Zifčák podstrčil fámu o mrtvém studentu Šmídovi studentce Drážské, která to rozšířila v disidentských kruzích a dostala davy lidí do ulic a náměstí.“ Ministři ve vzniklé vládě Sacher a Vacek byli spolupracovníci StB. Do čela obrozené ČSL, která jediná mohla reálně konkurovat ve volbách OF (návštěva papeže, svatořečení svaté Anežky ceské) , byl nasazen evidovaný spolupracovník StB, aby byl těsně před volbami „odhalen“ a umožnil OF hladké vítězství.
OK. Souhlasím s tím, že si StB naplánovala, zorganizovala a uskutečnila výprask studentů 17. listopadu. Tím to ale končí.
Nemyslím si, že si naplánovala a řídila vše co se událo po 17. listopadu 1989. To ani náhodou. Příslušnici rádi zveličují své nicotné role, radi se poslouchají a rádi přehánějí…😅
Jediné, co se StB nedá upřít, že se skvěle postarala o své vyhozené příslušníky. Odstupné v řádech stotisíců a skvělé administrativní fleky ve státních firmách. Pár takových znám. Všichni průměrní jim mohou závidět. Dnes luxusní důchody na to co prováďeli obyvatelům Československa. Samozřejmě ti nejhloupější to nedali a mnohdy skončili ve stoce. Jak vidno vše odpuštěno a udavači StB, což považuji za skutečnou spodinu lidstva se vyhřívají na politickém výsluní. 🙄
MMCH, lze narazit na medicínsky podložený názor, že Zifčák nemohl ležet tak dlouho pod plachtou a dělat mrtvého, protože by za tehdejších teplot opravdu zemřel, chladem.
Potvrzuji, že jsem přesvědčen o tom ,že 17.11.89.
“ zařídil “ někdo. Patrně STB + KGB.
Jak já osobně tak můj syn ( tehdá 15 let ) máme několik zážitků, které to dokládají.
Kdyby společnost nepřipomínala sud prachu, tak by desinformace o ubití studenta na Národní nevedla k masovému odporu proti režimu, jehož se často účastnili i řadoví komunisté a nižší funkcionáři (proto i ta „sametovost“).
Charakterizujte co nejvýstižněji a nejstručněji Listopad 89..
„Přeměna vládnoucích StBáků a jejich spolupracovníků ve vládnoucí „demokratické“ majitele „zprivatizovaných“ koncernů, médií a polit.stran. „
Máte 100% pravdu.
souhlasím s Vámi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jak dokládá tento článek, znovu se potvrzuje, že pravdu mají vítězové…
Zdá se, že si už nikdo nepamatuje, že někteří lidé na demonstraci 17. listopadu nešli, protože se chystali na demonstraci k Mezinárodnímu dni lidských práv 10. prosince, 17. listopad měl připadnout těm, kterým patří, tj. studentům. Co komunisti dokázali provést jim (tehdy) definitivně zlomilo vaz.
Ano, jedním slovem se česká cesta k „demokracii“ dá nazvat pokrytectvím, které řadě flexibilních aktivistů velmi vyhovuje. A co hůře, živí se na něm novodobí pohrobci někdejších svazáckých aktivistů, jako je například neziskovka “ Díky, že můžem“. Tento spolek je ukázkovým příkladem toho, o čem například ve svém textu v dnešním vydání FORUM 24 kriticky uvažuje pan Šafr.
Stačí nahlédnout na web zmíněné neziskovky, který je nabitý prázdnými frázemi, na nichž stojí její dotační programy, mezi něž patří například osvětová „Akademie Díky, že můžem“. Jako ochutnávka její „tvůrčí činnosti“ může posloužit například tato citace z webu spolku „Díky, že můžem“:
„Ukážeme ti směr, kterým posuneš sebe i všechny kolem! Během pěti víkendů od září do května poznáš svoje přednosti, pochopíš principy demokracie a svobody, pronikneš do žhavých témat současnosti a vymyslíš projekt, kterým můžeš docílit potřebné změny. Poznáš skvělé lidi a na konci dostaneš oficiální certifikát, co se bude pěkně vyjímat v tvém CVčku, na přijímačkách nebo během pracovního pohovoru.“
Evidentně jsou to pomýlení rádoby věrozvěsti vykolejené české cesty k demokracii, kteří do myšlení mladé generace, na niž jsou nasměrovány jejich aktivity, systematicky vnášejí destruktivní řadu patologických memů.
https://dikyzemuzem.cz/akademie/
https://www.forum24.cz/11-mesicu-do-voleb-kyc-o-pateticke-oslave-17-listopadu-vyrobi-i-umela-inteligence-demokracie-se-brani-jinak/diskuze
Vše byli jen lži jak bude líp jen bohatý co si nakradli po revoluci se máj dobře lidí nema co do pusi nemaj ani minimální mzdy hlavně že fialová vláda si zvedá platy do fabrik snímá
Charakterizujte co nejvýstižněji a nejstručněji Listopad 89..
„Přeměna vládnoucích StBáků a jejich spolupracovníků ve vládnoucí „demokratické“ majitele „zprivatizovaných“ koncernů, médií a polit.stran. „
Schopnosti, inteligence, všichni obyvatelé ČR dostali od roku 1938 konečně prostor, svobodně ukázat co v nich skutečně je. A všichni zíráme na ty výsledky a úspěchy. 😂
Rozjezd v 90. letech byl skutečně velký a rychlý. Hatit se to začalo „harmonizováním“ s EU a následně vstupem do ní. To jsme spadli do další socialistické žumpy, která si v mnohém nijak nezadá s tou předlistopadovou.
Už jste s tím ubohým sváděním všeho na EU trapný. Irsko je premiantem v EU a není zdaleka samo, Dánsko, Holandsko, Finsko, Slovinsko, Rakousko, Švédsko, Belgie,…, ČR má hloupé voliče, neschopné obyvatele a neomalené důchodce. Někdy mám pocit, když potkám bývalého kamaráda, který je už v důchodu, že odchodem do důchodu lidé zhloupnou a zdegenerují na nejchytřejší parazity. s bezbřehým nárokem na vše.😅
S výjimkou Slovinska tyto státy neprošly socialismem, takže pořád ještě mají z čeho socialisticky rozhazovat. Nicméně jdou dom kopru také, akorát jim to bude trvat o něco déle.
Změny režimu se dějí vždy v zájmu mocnosti. V 11/89 to byla NSR,která poskytla zásadní logistiku. Sjednocení Německa byl jeden ze vzdálených cilu, ktery se podařil s dalšími změnami. Situace se vymkla v Jugoslavii, kde vypukly válečné nepokoje. Gorbačov zmanipulovany komunista dohrál a následoval rozpad SSSR. Tento nebezpečný proces pokračuje až do válečného stretnuti na Ukrajině. Prezident Putin je tvrdý hráč, odchovanec KGB. Domnívám.ze staronový prezident Trump uzavře s Ruskem smlouvu, která se nebude líbit nikomu, může poskytnout nějakou nezamyslenou výhodu Číně. NIkdo není neomylny. Vývoj ve střední Evropě bude slozity v podstatě raci pochod,smerem k nějaké federaci,obdoba starého mocnarstvi s novou fasádou.
Zajímalo by mě, o jakou nesmyslná legendu o Občanském fóru a „něžné revoluci“ má jít, když jsou v článku zmíněny pouze události, které 17. listopadu předcházely.
Podrobné vysvětlení naleznete v avizované knize.
…tak zatím knihu nemám, ale tady s úvodem článku, kde Jan Urban popisuje jakýsi „strach“ Václava Havla z „rozmělnění opozičních struktur“, které by „snížily“ zásluhy Václava Havla, tak to mám už dlouho takový názor také… Takového Emanuela Mandlera jsem po „listopadu ´89“ slyšel a viděl málokrát, ale i tak jsem se z jeho vyjadřování (myšlenek) dovtípil, že to asi „nebude“ pro Václava Havla „kamarád“ – to se potvrdilo… Václav Havel raději jezdil do USA než třeba na Moravu (natož na Ostravsko..).
Aha, tak přesně v okamžiku, kdy jsem si říkal zhruba: „Teď se tedy konečně něco zajímavého dozvím“, následovala tečka a konec článku. Tak nic, zase někdy příště.
Jestli chcete pokračování, pořiďte si avizovanou knihu 🙂
Iniciativa MOST byla určitě chvályhodná, ale myslím, že její význam autor přeceňuje. Nemyslím, že to bylo víc, než první kontakt fakticky mezi předsedou vlády a dvěma mladými muži, kteří za sebou neměli žádnou významnou sílu. Důležité bylo, že i když 17 listopad disent neorganizoval, dokázal usměrňovat následující vývoj. A jakkoliv byl Prognostický ústav komunistickou záležitostí, význam lidí, kteří měli o kapitalismu alespoň nějaký Ahnung, v dalším vývoji zůstává podle mě nedoceněný,
Při vší úctě k Janu Urbanovi, tohle je z jeho pera poněkud polovičatá záležitost. Podrobné plány jak na to, neměl zjevně nikdo, ani Horáček s Kocábem. Nicméně se všem v Občanském fóru podařilo během 14 dnů až tří neděl vymyslet, co dál. Jasně, různí šíbři, svazáčtí mazáci, bolševici, estébáci a veksláci měli proti ostatním pěkný náskok. Měli informace, kontakty a prachy. Takže skoupili a zašmelili, co se dalo. Dnes lidé z neznalosti nadávají na Havla a další disidenty, ale většina různých šméček jde na triko výše zmíněných šmejdů a jejich vykutálených potomků. Jasně, chyb se udělala celá řada, ale pořád (a vlasně nikdy) to není důvod plakat po starých pořádcích.