Edvard Beneš na cestě z Anglie do Československa (1945). Foto: Profimedia

Jan Urban: 80 let po válce stačilo říct, že je nám to líto. My si ale radši lžeme

Napsal/a Jan Urban 11. června 2025
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Šestého června 1945 se na Pražském hradě v 10.45 sešla tajná porada velení československé armády s prezidentem republiky Edvardem Benešem. Přítomni podle zápisu byli ministr národní obrany (MNO) divizní generál Ludvík Svoboda, náčelník Hlavního štábu MNO divizní generál Bohumil Boček, podnáčelník HŠ divizní generál Bohuslav Fiala, přednosta I. odboru MNO brigádní generál Prokop Kumpošt a přednosta vojenské kanceláře prezidenta republiky brigádní generál Oldřich Španiel.

Porada skončila ve třináct hodin. Bylo pár dní po masakru skoro tisíce a možná až dvou tisíc německých civilistů v Postoloprtech i po takzvaném brněnském pochodu smrti s nejméně devíti stovkami obětí. Podle zápisu o nich nepadne ani slovo. Všech šest mužů z pohledu tehdy platného mezinárodního práva za ně přesto neslo trestní zodpovědnost.


O roli Edvarda Beneše a Ludvíka Svobody při poválečném „vyřizování účtů“ píše Jan Urban více v nové publikaci

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!


Snaha zabránit násilí vojsk proti zajatcům a civilnímu obyvatelstvu prosazením právních omezení existovala už ve starověké Číně i v evropském středověku, ale teprve v devatenáctém století se začala prosazovat v širším měřítku. Mezinárodně právní princip takzvané velitelské zodpovědnosti (command responsibility) má vojenskou, ale také z ní vycházející civilní verzi.

Ta vojenská znamená, že velitel je trestně zodpovědný za jakékoliv protiprávní jednání příslušníků svých jednotek, pokud s ním souhlasil, nezabránil mu, pokud o něm věděl, nebo ho nevyšetřil a nepotrestal, jakmile se o takovém jednání dozvěděl. Ve stejném rozsahu platí i verze civilní, týkající se osob (politiků), nadřízených v době spáchání zločinu vojenskému veliteli.

Princip velitelské zodpovědnosti byl použit v norimberském, tokijském i manilském procesu po skončení druhé světové války, stejně jako v řadě případů haagského tribunálu, soudícího válečné zločiny velitelů a politiků v konfliktech počátku devadesátých let v bývalé Jugoslávii a Rwandě.

Osleplé české sebevnímání ještě dnes vylučuje, že by se něco takového mohlo týkat naší minulosti, našich vojáků nebo politiků.

Co schvalovalo vedení státu…

Osmdesát let po válce, po desítkách prací seriózních českých historiků a průkopnické několikasvazkové edici Tomáše Staňka a Adriana von Aarburg (Vysídlení Němců a proměny českého pohraničí 1945–1961. Dokumenty z českých archivů, Středokluky 2010), není naprostá většina českých politiků a publicistů ochotná přiznat, že masové násilnosti při transferu německého obyvatelstva, včetně německy mluvících Židů, provokovalo a schvalovalo nejvyšší vedení státu, včetně prezidenta a vlády.

Jednotlivé „incidenty“ pak plánovala a prováděla československá armáda. To, že v padesátých letech komunistická moc nechala vyskartovat prakticky všechny písemnosti Vojenského kabinetu ministra národní obrany z roku 1945, nestačilo. To, co zbylo na jiných místech, stačí. Přesto stavíme sochy a pojmenováváme náměstí po lidech, za které bychom se měli stydět. A aby ponížení bylo úplné, přijala Sněmovna v roce 2004 přes odpor vlády, Senátu a nesouhlas řady historiků nesmyslný jednovětý zákon o tom, že se Edvard Beneš zasloužil o stát.

Málo vzdělaní poslanci nevěděli, že Ludvík Svoboda osobně vyzvedl ještě před polovinou května z amerického zajetí osm stovek příslušníků Slovenské Domobrany, poslední a nejradikálnější části Hlinkových gard. Ještě před necelým rokem bojovali proti povstaleckým oddílům na Slovensku a potom ustupovali v bojích po boku wehrmachtu až do konce války přes Rakousko do Čech.

Svobodovi to nevadilo. Měl pro ně důležitou práci. Takto nově vzniklé tři jednotky 4. divize byly urychleně převedeny do utajení pod Ministerstvo vnitra (gen. Bartík), tedy pod komunisty a Sověty stoprocentně ovládané Obranné zpravodajství. Jejich stopy najdeme u „čištění“ Jihlavska a Svitavska, brněnského pochodu smrti, masakru na Švédských šancích i v ilegálním koncentráku v Petržalce u Bratislavy, kde zahynuly desítky maďarských vězňů.

Dokumenty usvědčují Ludvíka Svobodu, že záměrně organizoval a rozmisťoval „trestné jednotky“, utajoval jejich akce, kryl jejich zločiny proti civilnímu obyvatelstvu a znemožnil jejich vyšetření.

Válečný deník 4. divize, rozkaz o podřízení vojenských jednotek ministerstvu vnitra. Zdroj: VÚA

Generál Oldřich Španiel byl už v roce 1947 usvědčen a přiznal před parlamentní tzv. Bunžovovu vyšetřovací komisí, že dával příkazy příslušníkům Obranného zpravodajství k násilí proti civilistům v Postoloprtech s cílem „vyčistit rajón“.

A vojenskému transportu, který za porušení všech vojenských řádů a pravidel v noci na 19. června 1945 zavraždil téměř tři stovky karpatskoněmeckých uprchlíků, velel zcela náhodou jeho ještě před pár týdny přímý podřízený štábní kapitán Eugen Surovčík, nositel nacistických válečných vyznamenání za chrabrost v bojích na Kavkaze a válečný zločinec, který ještě jako velitel zajateckého tábora nechal zastřelit nejméně tři polské důstojníky pro údajný pokus o útěk.

Z pohledu mezinárodního práva jsou zbývající čtyři účastníci schůzky u prezidenta Beneše vinni proto, že nezasáhli, když se o zločinech dozvěděli a naopak prováděli vše, aby byly utajeny. Zápis z porady na Pražském hradě je dostupný pod VÚA-VHA, fond VKPR, karton 1, č.j.1007 – Strojopis, nebo ve zmíněné edici dokumentů Tomáš Staněk-Adrian Von Aarburg na straně 428.

… a co mělo zůstat utajeno

Na transferu německého obyvatelstva ze všech území na východ od hranice na Odře a Nise se antihitlerovská koalice shodla ještě před koncem války. Ale brutalita a nelidskost jeho nesmyslné „divoké“ fáze mezi květnem a srpnem 1945 byla čistě naší vlastní, československou volbou.

„Národní revoluce“ měla přikrýt poklonkování prezidenta a vlády Sovětům, cenzuru, čistky a ničení demokracie, odstranění představitelů domácího odboje i zničení jakékoliv zmínky o odboji tisíců sudetoněmeckých antifašistů. Jakékoliv zločiny tohoto období však byly amnestovány asi historicky nejšpinavějším zákonem v dějinách Československa č.115/1946, přijatým Prozatímním Národním shromážděním jednomyslně (!) už osmého května 1946.

V demokratickém státě je armáda samozřejmě podřízena politickému vedení. Ale současně má naplňovat i vyšší imperativ, jímž je obrana Ústavy a jejích hodnot. Platilo to tehdy i dnes. Vraždění civilního obyvatelstva včetně žen a dětí mezi ně nikdy nepatřilo. Armáda by měla být hrdostí země. Armáda České republiky v současnosti dělá mnoho pro to, aby jí mohla být. Ale bez přiznání pravdy o zločinech z poválečných měsíců, o čistkách čestných důstojníků, které začaly ještě před koncem války, o likvidaci prakticky všech „zápaďáků“ to ale bude velmi těžké.

První malý krok bývá nejtěžší. Přitom by osmdesát let po válce stačilo říci: „Je nám to líto“. Vskutku důstojné by bylo rehabilitovat a navrátit hodnost armádnímu generálovi Lvu Prchalovi, který po celou dobu války ostře vystupoval proti Benešově napomáhání nástupu komunistické diktatury a byl jím protiprávně degradován na vojína.

Nikdo z jeho skupiny se nesměl po válce vrátit do vlasti. Jediný, kdo se o to kvůli svým pěti malým dětem pokusil, byl poslanec František Schwarz. Byl vylákán příslibem beztrestnosti a okamžitě zatčen. Zemřel ve vazbě v pankrácké věznici.

Zdroj Archiv KPR

Málo odborně zdatní publicisté ještě dnes bez znalosti věci vztekle hájící Edvarda Beneše a údajnou demokratičnost otevřeně nedemokratické předúnorové třetí republiky, mohou vždy začít studovat. Dokumentů a odborné literatury je dost.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)