Neville Chamberlain a Adolf Hitler si podávají ruce v Mnichově v září 1938. Foto: Profimedia

Jan Urban: Kam až nás dovedla neprofesionalita a sebestřednost prezidenta Beneše

Napsal/a Jan Urban 4. června 2025
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Historické nevědomí většiny české politiky a publicistiky vnímá minulost nejspíš jako jídlo ve školní jídelně. Stačí si vybrat jen kousky, které chutnají, a zbytek se může vyhodit. Skutečná historie je ovšem mnohem spíše energetickou tyčinkou, u které záleží na každé kalorii, kterou může poskytnout, bez ohledu na chuť. Jen taková historie může přinést ponaučení a pomoci nám přijmout pravdu o nás samotných, bez hloupých legend a falešných hrdinů.

Určujícím mobiliářem výkladu československých (českých) dějin 20. století jsou traumata dvou údajně nezaviněných porážek, známé jako „mnichovská zrada spojenců“ v září 1938 a komunistický „puč“ v únoru 1948.

Jejich společné a propojující téma je prezident Edvard Beneš, který v obou případech údajně nemohl nic dělat. A když nemohl nic dělat ani pan prezident, mohla společnost v obou případech okamžitě rezignovat na všechny hodnoty parlamentní demokracie i lidské slušnosti a začít kolaborovat jak s fašistickou, tak o sedm let později s komunistickou diktaturou. Za statisíce obětí ale v obou případech „mohl režim“, ne my.

V normální parlamentní demokracii by ve chvíli krize jednal parlament a rozhodovala vláda. To však v Československu nebylo ani v jednom z uvedených případů možné.

Paralýza zákonodárné i výkonné moci byla v obou případech důsledkem jednání prezidenta Beneše. V roce 1938 odmítal svoji zahraniční politiku s vládou a politickými stranami jakkoliv konzultovat. Parlament i vláda od jara prakticky nejednaly.

Už na začátku roku 1945 pak proti námitkám a nesouhlasu exilové vlády a spojenců zničil Beneš šest let budovanou strukturu institucí poválečné republiky a před kritikou se uchýlil do Moskvy pod komunistický diktát.

Přijetí Národní fronty a národních výborů, vtělených do takzvaného Košického vládního programu, udělalo z voleb, parlamentu a „lidové demokracie“ předem frašku. V únoru 1948 pak už nebyl nikdo, kdo by se komunistickému převzetí moci mohl postavit.

Chtěli odstranit Hitlera

Podívejme se zatím na první z nich. V červenci 1938 vrcholila příprava protihitlerovská rebelie vysokých důstojníků wehrmachtu a abwehru, kteří nesouhlasili s nezodpovědným, příliš riskantním a předčasným plánem Adolfa Hitlera rozpoutat válku s dobře vyzbrojeným Československem.

Jedním z jejích vůdců byl generálplukovník Ludwig Beck, náčelník generálního štábu wehrmachtu. Beck neměl námitky proti myšlence vojenského obsazení střední Evropy. Jako profesionál ale poukazoval v případě útoku na Československo na nepřipravenost německé armády vést válku současně proti Francii a Británii, pokud by se rozhodly přijít napadené zemi na pomoc.

Beck nejprve napsal sérii memorand pro členy nejvyššího armádního velení a snažil se opakovaně Hitlera přesvědčit, aby od záměru urychleně obsadit Československo ustoupil. Ten byl však po triumfálním úspěchu připojení Rakouska k Říši v březnu stejného roku stále méně přístupný argumentům generálů.

Spiklenci proto raději vypracovali detailní plán jeho odstranění a převzetí moci. Potřebovali ale mít jistotu, že Velká Británie v případě napadení Československa vyhlásí válku Německu.

A zároveň potřebovali, aby československá vláda a prezident stáli jednotně a tvrdě proti jakýmkoliv ústupkům vůči Adolfu Hitlerovi.

V červenci 1938 vyslal Ludwig Beck spolu s admirálem Wilhelmem Canarisem do Británie konzervativního německého politika Ewalda von Kleist-Schwemzina, aby tajně seznámil britského premiéra Nevilla Chamberlaina s, jak byli přesvědčeni, jedinou možností, jak odvrátit světovou válku.

Beck doslova řekl: „Přivezte mi spolehlivý důkaz, že Anglie bude bojovat, bude-li Československo napadeno, a já s tímhle režimem skoncuji.“ Canaris vybavil kurýra falešným pasem a celá operace byla koordinována s britskou tajnou službou.

Mise skončila fiaskem. Ministerský předseda Chamberlain přijal iniciativu německých spiklenců s viditelnou nedůvěrou. Byl už rozhodnut Československo obětovat. Hluboce nesnášel Edvarda Beneše i jeho dlouholetého vyslance v Londýně Jana Masaryka.

Samotný vznik Československa považoval za omyl. Britská zpravodajská služba MI5 navíc na podzim 1938 monitorovala Masarykovy neopatrné telefonické rozhovory s Prahou i s vůdci britské opozice, jako byl Winston Churchill, ve kterých se československý velvyslanec velmi jadrně a nezdvořile vyjadřoval o britském premiérovi.

Ještě hůře Chamberlain nesl, když se dozvěděl, že Edvard Beneš poslal značnou finanční částku na podporu především mediálních aktivit Winstona Churchilla, jeho největšího opozičního rivala, a jeho publikace The Focus. 〈Zdroj: Vít Smetana – In the Shadow of Munich British Policy Towards Czechoslovakia from the Endorsement to the Renunciation of the Munich Agreement (1938–1942), Charles University Press 2008.〉

Prezident Beneš naprosto nevnímal právní a profesionální zásady diplomatické komunikace v době krize. Místo využití kurýrů nebo alespoň změny diplomatické šifry používal pro kontakt s Janem Masarykem běžnou diplomatickou šifru ministerstva zahraničních věcí.

Tu však nacistická kontrarozvědka Forschungsamt prolomila a s gustem předávala vybrané pasáže spřáteleným britským diplomatům. (Zdroj: Victor Rothwell, The Origins of the Second World War, Manchester University Press 2001.)

Sami jsme nabídli kapitulaci

15. srpna ujistil Hitler generály, že pokud Chamberlain a Daladier zůstanou u moci, nehnou na pomoc Československu ani prstem. O tři dny později generálplukovník Ludwig Beck na protest rezignoval na funkci.

Ještě chvíli se mohlo zdát, že vzpoura může pokračovat. Ale všechno už záleželo jen na pevnosti československého postoje. Jenomže 15. září odcestoval československý ministr Jaromír Nečas do Paříže, aby vládám Francie a Anglie tajně předal Benešův s nikým neprojednaný návrh odstoupení části území republiky nacistickému Německu.

Z pohledu ústavy šlo o otevřenou prezidentovu velezradu. Pro britskou a francouzskou politiku to znamenalo konec potíží. Čechoslováci sami nabídli kapitulaci. (Zdroj: Jan Cholínský, Mnichovská zrada, nebo pražský krach? Nečasova mise a rozpad Československa v září 1938, Dílo Kladno 2019.)

30. září v půl druhé ráno oznámili francouzští a britští zástupci československým diplomatům výsledek Mnichovské dohody. Ve dvanáct hodin ji prezident a vláda přijali beze změn. Adolf Hitler zvítězil bez odporu.

O den později Churchill telefonicky naléhal na vyslance Jana Masaryka, aby přesvědčil prezidenta Beneše, aby Československo pod jakoukoliv záminkou nevydávalo pohraniční opevnění ještě alespoň osmačtyřicet hodin.

Řekl, že za tu dobu může padnout Chamberlainova vláda a nová vláda, jejímž bude premiérem, proti Mnichovu vystoupí a pohrozí Hitlerovi vojenskou akcí. Masaryk Benešovi vzkaz vyřídil s tím, že není důvěryhodný a nedá se na něj spolehnout. MI5 briskně nahlásila všechno premiéru Chamberlainovi, kterého informace značně rozladila. (Zdroj: Vít Smetana, tamtéž.)

Nacistická hybridní strategie přímého vojenského a diplomatického nátlaku v kombinaci s rozvracením vnitřní stability Československa slavila úspěch. Říše jedním tahem získala obrovský a rozjetý vojenský průmysl i kompletní výzbroj mechanizované armády, kterou během několika měsíců nasadila proti Polsku a jen o něco málo později proti Francii, státům Beneluxu a Dánsku.

Hitlerův úspěch znamenal i konec plánů na vojenské vystoupení německé armády proti nacistickému režimu. Desítky jeho původních účastníků včetně Wilhelma Becka a admirála Canarise byly nakonec o pět let později po neúspěchu bombového atentátu na Hitlera z 20.července 1944 odsouzeny k trestu smrti.

Britský a francouzský establishment kolem premiérů Chamberlaina a Daladiera pomohl svou zbabělostí, slepotou a appeasementem diktátora Adolfa Hitlera rozpoutat strašlivou světovou válku. Edvard Beneš jim to svojí neprofesionalitou a sebestředností velmi ulehčil.

Vytýkat jim osmdesát let po válce zradu Československa poté, co je Beneš sám přesvědčil, že neuvažuje o vojenském odporu a nabízí odstoupení části území státu, je nesmysl. V Československu chyběli politici, kteří by věřili, že i krátký vojenský odpor má smysl. Finům, Norům, Dánům, Ukrajincům, Litevcům nebo Polákům tohle nikdy nikdo vysvětlovat nemusel.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)