Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Setkání v rychlíku 379. Foto: Profimedia
,

Jan Kvapil: Jak jsem potkal německého prezidenta aneb setkání v jídelním voze rychlíku EC379

GLOSA. Čeští politici v předvolební kampani haraší obnovením národních hranic, německý prezident mluví o tom, že se naopak už nesmí nikdy zavírat. Netradičně vlakem přijel Frank-Walter Steinmeier na tři dny do Česka a část trasy projel i se zástupci přeshraničních iniciativ, které loni upozorňovaly na nesmyslnost uzavírání hranic v době koronavirové krize. Byl mezi nimi i ústecký germanista Jan Kvapil, jeden z mluvčích neformální skupiny Soboty pro sousedství.

Tato středa byla z pohledu občanské iniciativy Soboty pro sousedství, v níž jsme v loňském roce pořádali série sousedských setkání podél česko-německé, rakouské a polské zelené hranice, velmi zajímavý den, neboť jsme dostali příležitost zúčastnit se setkání s německým prezidentem Frankem-Waltrem Steinmeierem během jeho jízdy vlakem na mezistátní návštěvu České republiky. Nominálně jde tedy o setkání na zatím nejvyšší politické úrovni. Pozvání přišlo zřejmě z toho důvodu, že jakožto spoluzakladatel iniciativy a jeden z jejích neoficiálních mluvčích patřím mezi její nejviditelnější osobnosti. Na následujících řádcích nabízím své dojmy a zážitky.

Ten, kdo blíže sleduje cestu německého prezidenta do České republiky, zaznamená promyšlenou práci s nejrůznějšími symboly, což ostatně i odpovídá i jeho postavení v rámci německého (parlamentního) systému, v němž zaujímá spíše symbolickou a ceremoniální roli. A to byl i případ tohoto setkání, které se uskutečnilo s lidmi, kteří se s uzavřenými hranicemi bezprostředně a často dokonce fyzicky potýkali, právě v momentě překračování česko-německé hranice.

Německý prezident a jeho doprovod jel z Berlína do Prahy běžným spojem. Nástup do vlaku v Drážďanech byl velice civilní, jen dvě skupinky policistů na nástupišti naznačovaly, že to není úplně obyčejná jízda. Prezident s chotí většinu cesty strávili v jídelním voze, poměrně početný doprovod byl rozmístěn mezi běžnými cestujícími po celém vlaku. Znakem mimořádnosti této jízdy byly vedle přítomnosti policistů všudypřítomné jmenovky a striktní dodržování protiepidemických opatření.

Setkání se odbylo, jak již bylo výše řečeno, v jídelním voze, a sice v tomto složení: pan prezident Frank-Walter Steinmeier, jeho žena Elke Büdenbender, saská státní ministryně pro justici a evropské záležitosti Katja Meier, předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová, jednatel řezenské Průmyslové a obchodní komory Richard Brunner a nakonec já.

Vlastní setkání, které se uskutečnilo mezi stanicemi Bad Schandau a Ústí nad Labem, bylo příjemné, uvolněné, civilní. Prezident Steinmeier převážně naslouchal, byl empatický, vstřícný; disponoval tedy těmi vlastnostmi, které u vrcholných politiků oceňuji. Zajímaly ho osobní příběhy a zkušenosti v souvislosti s uzavřenou hranicí. S ohledem na formát naší skupiny byla východiskem jednání problematika pendlerů a ekonomické důsledky uzavírky hranic, ale postupně se přešlo i na další témata, jako je potřeba podpory vzdělávání nebo role sousedských přeshraničních vztahů v již tak strukturálně postižených příhraničních regionech. Zmíněna byla i záslužná role euroregionů (včetně některých problémů, které jsou s jejich fungováním spojeny).

Zřejmě nejsilněji rezonovalo téma neblahých důsledků uzavírání hranic pro firmy a pendlery (za ně hovořila hlavně paní Vintrová a pan Brunner), zvláště s paní Meier jsme však toto téma rozšířili i o prostě lidskou či občanskou dimenzi, jako jsou rozdělené rodiny, a zejména pak narušená partnerství a sousedství obcí, spolků, škol apod., což v konečném důsledku vede k prohloubení ekonomických a sociálních problémů v českých i německých příhraničních regionech.

Samozřejmě byla nadnesena i otázka, co do budoucna. Zajímavé bylo, že zejména pan Brunner s paní Maier si pochvalovali, jaká byla s českou stranou úžasná domluva, jak se dařilo vše skvěle koordinovat atd. atd. Na to jsem diplomaticky naznačil, že až taková idylka to z pohledu občana tedy rozhodně nebyla. Rovněž jsem zmínil svůj názor, že celý ten pandemický rok lze chápat jako selhání národních států a že do budoucna je důležité, aby tyto globální výzvy (nejen pandemie, ale i klimatická otázka, migrace apod.) byly lépe koordinovány třeba právě i na úrovni EU. V každém případě paní Meier zmínila snahu udržet nově vzniklé komunikační kanály mezi Saskem, Bavorskem a ČR a rozšířit jejich záběr i o další přeshraniční či globální témata a výzvy, které nás v nejbližších letech bezpochyby čekají.

Placka pro prezidenta

Nedělám si iluze, že by toto setkání mělo být nějakou světabornou událostí, ale politika je hodně o symbolech a signálech, což byl bezpochyby i tento případ. Bylo proto potěšitelné, že při včerejší společné tiskové konferenci prezidentů Steinmeiera a Zemana německý prezident otevřeně reflektoval naše vlakové setkání a jednání, a to v míře výrazně větší než malé. Jeho prohlášení o tom, že by k uzavření hranic v budoucnu již nemělo dojít, je samozřejmě třeba brát – právě s ohledem na roli prezidenta v německém politickém systému, ale i nevyzpytatelnost budoucnosti – s rezervou, ale současně ho lze chápat i jako odraz aktuální oficiální zahraniční politiky našeho největšího souseda a signál, že osudy lidí žijících bezprostředně u hranic nejsou německé politické scéně zcela lhostejné.

Právě v těchto dnech jsem ale zaznamenal ještě jeden politický signál, a sice zpochybnění Schengenu z úst premiéra české republiky Andreje Babiše. I toto prohlášení lze brát – zejména v době předvolební kampaně – s rezervou, avšak přinejmenším o úrovni komunikace a práce se symboly to mnohé vypovídá.

Dovětek: A abych nezapomněl, na závěr našeho setkání jsem neopominul pozvat pana prezidenta s chotí jménem naší občanské iniciativy do příhraničí prožít a okusit živoucí sousedství (ať již třeba na nějakém přeshraničním setkání nebo během jiné třeba kulturní akce). Rovněž jsem panu prezidentovi a jeho paní předal publikaci Národního muzea o našich setkáních a dvě placky.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. petrph napsal:

  Bohužel, jak se dá dočíst, ty hranice už se stejně a zase prakticky zavírají. Dnes vydalo MZ nové rozhodnutí, že od pondělí platí
  „. povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace,”.
  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cestovatelsky-semafor-nemecko-mezi-cervenymi-zememi-40370300
  Což je tedy pro většinu těch co by chtěli jezdit do Německa a zpět, likvidační.

  Takže, staříci prezidenti sice za potlesku klaky pronesli do médií pár vznešených myšlenek, které ale nepřežily ani pár dnů, antož je ani vládní politici, ani jejich superúředníci vůbec nevzali na vědomí.

  • Tondach napsal:

   Opatření Ministerstva zdravotnictví tu nejsou pro srandu králíkům a NIKDO by do nich neměl kecat! Ani Babiš a už vůbec ne soudy!

   • petrph napsal:

    Za prvé, jak se dá dočíst, ani na Ministerstvu zdravotnictví dost čast nechápou proč se některá ta opatření zavádějí, antož ta navrhují vládní experti, které musí poslechnout.
    Ale za druhé, soudy jim do toho kecat musí, protože je to tak napsáno v pandemickém zákoně “
    „..1) opatření ..nařídí pouze v nezbytně nutném rozsahu a na nezbytně nutnou dobu.
    (2) V odůvodnění mimořádného opatření podle se se zohlední aktuální analýza epidemiologické situace onemocnění COVID-19 a konkrétní míra rizika spojeného s vymezenými činnostmi, oblastmi či jinými charakteristikami a přiměřenost zásahu do práv a oprávněných zájmů právnických a fyzických osob.“..
    A to si piště že tohle na těch soudech podrobně zkontrolují..

   • Petr napsal:

    ANO jen Ministerstvo zdravotnictví je tu pro srandu králíkům a do toho nesmí nikdo kecat!

 2. Petr napsal:

  Jasně že Němci jsou zásadně proti znovuzavedení hraničního režimu. Když u nás mají tak pěkně nainvestováno a rádi by prohloubili naši kolonizaci. Cokoliv co by mohlo vytvořit nějakou překážku v tomto procesu se jim pochopitelně nelíbí .Protože to není v souladu s naší úlohou. Jakožto polootrocké unijní montovny. Ovšem úplatní hlupáci z Hlídacího psa nadšeně vrtí ocásky.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost