Setkání v rychlíku 379. Foto: Profimedia

Jan Kvapil: Jak jsem potkal německého prezidenta aneb setkání v jídelním voze rychlíku EC379

Napsal/a Jan Kvapil 27. srpna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Čeští politici v předvolební kampani haraší obnovením národních hranic, německý prezident mluví o tom, že se naopak už nesmí nikdy zavírat. Netradičně vlakem přijel Frank-Walter Steinmeier na tři dny do Česka a část trasy projel i se zástupci přeshraničních iniciativ, které loni upozorňovaly na nesmyslnost uzavírání hranic v době koronavirové krize. Byl mezi nimi i ústecký germanista Jan Kvapil, jeden z mluvčích neformální skupiny Soboty pro sousedství.

Tato středa byla z pohledu občanské iniciativy Soboty pro sousedství, v níž jsme v loňském roce pořádali série sousedských setkání podél česko-německé, rakouské a polské zelené hranice, velmi zajímavý den, neboť jsme dostali příležitost zúčastnit se setkání s německým prezidentem Frankem-Waltrem Steinmeierem během jeho jízdy vlakem na mezistátní návštěvu České republiky. Nominálně jde tedy o setkání na zatím nejvyšší politické úrovni. Pozvání přišlo zřejmě z toho důvodu, že jakožto spoluzakladatel iniciativy a jeden z jejích neoficiálních mluvčích patřím mezi její nejviditelnější osobnosti. Na následujících řádcích nabízím své dojmy a zážitky.

Ten, kdo blíže sleduje cestu německého prezidenta do České republiky, zaznamená promyšlenou práci s nejrůznějšími symboly, což ostatně i odpovídá i jeho postavení v rámci německého (parlamentního) systému, v němž zaujímá spíše symbolickou a ceremoniální roli. A to byl i případ tohoto setkání, které se uskutečnilo s lidmi, kteří se s uzavřenými hranicemi bezprostředně a často dokonce fyzicky potýkali, právě v momentě překračování česko-německé hranice.

Německý prezident a jeho doprovod jel z Berlína do Prahy běžným spojem. Nástup do vlaku v Drážďanech byl velice civilní, jen dvě skupinky policistů na nástupišti naznačovaly, že to není úplně obyčejná jízda. Prezident s chotí většinu cesty strávili v jídelním voze, poměrně početný doprovod byl rozmístěn mezi běžnými cestujícími po celém vlaku. Znakem mimořádnosti této jízdy byly vedle přítomnosti policistů všudypřítomné jmenovky a striktní dodržování protiepidemických opatření.

Setkání se odbylo, jak již bylo výše řečeno, v jídelním voze, a sice v tomto složení: pan prezident Frank-Walter Steinmeier, jeho žena Elke Büdenbender, saská státní ministryně pro justici a evropské záležitosti Katja Meier, předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová, jednatel řezenské Průmyslové a obchodní komory Richard Brunner a nakonec já.

Vlastní setkání, které se uskutečnilo mezi stanicemi Bad Schandau a Ústí nad Labem, bylo příjemné, uvolněné, civilní. Prezident Steinmeier převážně naslouchal, byl empatický, vstřícný; disponoval tedy těmi vlastnostmi, které u vrcholných politiků oceňuji. Zajímaly ho osobní příběhy a zkušenosti v souvislosti s uzavřenou hranicí. S ohledem na formát naší skupiny byla východiskem jednání problematika pendlerů a ekonomické důsledky uzavírky hranic, ale postupně se přešlo i na další témata, jako je potřeba podpory vzdělávání nebo role sousedských přeshraničních vztahů v již tak strukturálně postižených příhraničních regionech. Zmíněna byla i záslužná role euroregionů (včetně některých problémů, které jsou s jejich fungováním spojeny).

Zřejmě nejsilněji rezonovalo téma neblahých důsledků uzavírání hranic pro firmy a pendlery (za ně hovořila hlavně paní Vintrová a pan Brunner), zvláště s paní Meier jsme však toto téma rozšířili i o prostě lidskou či občanskou dimenzi, jako jsou rozdělené rodiny, a zejména pak narušená partnerství a sousedství obcí, spolků, škol apod., což v konečném důsledku vede k prohloubení ekonomických a sociálních problémů v českých i německých příhraničních regionech.

Samozřejmě byla nadnesena i otázka, co do budoucna. Zajímavé bylo, že zejména pan Brunner s paní Maier si pochvalovali, jaká byla s českou stranou úžasná domluva, jak se dařilo vše skvěle koordinovat atd. atd. Na to jsem diplomaticky naznačil, že až taková idylka to z pohledu občana tedy rozhodně nebyla. Rovněž jsem zmínil svůj názor, že celý ten pandemický rok lze chápat jako selhání národních států a že do budoucna je důležité, aby tyto globální výzvy (nejen pandemie, ale i klimatická otázka, migrace apod.) byly lépe koordinovány třeba právě i na úrovni EU. V každém případě paní Meier zmínila snahu udržet nově vzniklé komunikační kanály mezi Saskem, Bavorskem a ČR a rozšířit jejich záběr i o další přeshraniční či globální témata a výzvy, které nás v nejbližších letech bezpochyby čekají.

Placka pro prezidenta

Nedělám si iluze, že by toto setkání mělo být nějakou světabornou událostí, ale politika je hodně o symbolech a signálech, což byl bezpochyby i tento případ. Bylo proto potěšitelné, že při včerejší společné tiskové konferenci prezidentů Steinmeiera a Zemana německý prezident otevřeně reflektoval naše vlakové setkání a jednání, a to v míře výrazně větší než malé. Jeho prohlášení o tom, že by k uzavření hranic v budoucnu již nemělo dojít, je samozřejmě třeba brát – právě s ohledem na roli prezidenta v německém politickém systému, ale i nevyzpytatelnost budoucnosti – s rezervou, ale současně ho lze chápat i jako odraz aktuální oficiální zahraniční politiky našeho největšího souseda a signál, že osudy lidí žijících bezprostředně u hranic nejsou německé politické scéně zcela lhostejné.

Právě v těchto dnech jsem ale zaznamenal ještě jeden politický signál, a sice zpochybnění Schengenu z úst premiéra české republiky Andreje Babiše. I toto prohlášení lze brát – zejména v době předvolební kampaně – s rezervou, avšak přinejmenším o úrovni komunikace a práce se symboly to mnohé vypovídá.

Dovětek: A abych nezapomněl, na závěr našeho setkání jsem neopominul pozvat pana prezidenta s chotí jménem naší občanské iniciativy do příhraničí prožít a okusit živoucí sousedství (ať již třeba na nějakém přeshraničním setkání nebo během jiné třeba kulturní akce). Rovněž jsem panu prezidentovi a jeho paní předal publikaci Národního muzea o našich setkáních a dvě placky.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)