facebookový profil Jari Poláčkové,

Jak se v Česku vyšetřuje šíření nepravdivých hoaxů? Nijak, nejsou pravdivé

Napsal/a Robert Malecký 21. dubna 2016

Připomíná to absurdní historky z románu Hlava XXII. Česká policie se nebude zabývat sdílením nepravdivých hoaxů o uprchlících, protože nejsou pravdivé. A policisté to mají v konkrétním případě i potvrzené od dozorující státní zástupkyně. 

Jde o případ facebookového profilu Jari Poláčkové, která kolem Vánoc zveřejnila fotografii vlaku na chebském nádraží, na jehož střeše do Česka ve velkém cestují uprchlíci vyhoštění z Německa.

„To je Cheb tento týden. ČT i další TV o tom mlčí. Nebude trvat dlouho a máme je v Plzni :-(( VLÁDNÍ BANDA ANI NECEKNE TO JSOU IMIGRANTI,CO JE VYHOSTILI Z NĚMECKA K NÁM. CHEBSKÉ NÁDRAŽÍ,“ doprovodila Jari Poláčková obrázek textem. HlídacíPes.org o hoaxu informoval v pravidelném přehledu týdne letos 3. ledna, v článku pod titulkem Co řekl Zeman Sobotkovi, dodekaedr filantropa Janečka a nájezdníci v Chebu.

Malá společenská nebezpečnost

Trestní oznámení už bylo tou dobou podáno. Pro šíření poplašné zprávy ho na policejní elektronickou podatelnu 30. prosince 2015 poslal Karel Paták. „Falešnou fotografii, která vyvolává neúměrné a zbytečné emoce a šíří strach mezi našimi spoluobčany, sdílelo již přes 2000 uživatelů sociální sítě Facebook,“ napsal do oznámení Karel Paták.

4. ledna trestní oznámení doputovalo na obvodní oddělení v Berouně, kde se jím zabýval pprap. Karel Šavel. A ten věc založil s tím, že nebyl spáchán ani trestný čin, ani přestupek. „Míra společenské nebezpečnosti citovaného přečinu nebyla naplněna,“ zdůvodnil rozhodnutí pprap. Šavel. Aby to ale nepůsobilo dojmem, že se v Berouně věcí málo zabývali; pod usnesením je podepsán i vedoucí tamního obvodního oddělení npor. Bc. Pavel Kincl.

Nastupuje státní zástupkyně

Oznamovatel pan Paták ale spokojen nebyl. Vyzval tedy berounské státní zastupitelství, aby využilo své dozorové oprávnění a postup policie zkontrolovalo. Stalo se. A výsledek dodal do příběhu velice zajímavý argument.

Zjednodušeně řečeno státní zástupkyně tvrdí, že šíření hoaxu ze strany Jari Poláčkové není možné brát vážně, protože i autor článku na HlídacíPes.org věc pojal humoristicky. Navíc žalobkyně Zlata Sailerová dovozuje, že skutečnosti uvedené na profilu Jari Poláčkové nejsou pravdivé.

„V případě vyhošťování imigrantů ze Spolkové republiky Německo je postupováno tak, že uvedené osoby nejsou vyhošťovány na území České republiky, neboť obě země jsou součástí Schengenského prostoru, uvnitř kterého obě země nemají strážené státní hranice a je zde volný pohyb osob. V případě vyhoštění imigrantů jsou tyto osoby vyhošťovány mimo tento prostor a vesměs mimo území celé Evropské unie,“ píše Zlata Sailerová.

Závěr: hoax není pravdivý, proto nemůže způsobit újmu, postup policie byl podle státní zástupkyně v pořádku. Karel Paták ale s výsledkem spokojen není a chystá se obrátit na středočeské krajské státní zastupitelství.

7 komentářů

 1. Karel Novotný napsal:

  Možná by mohla redakce ověřit, jak dopadl dřívější případ s tou paní z Dačicka:
  http://www.novinky.cz/krimi/375552-psala-nesmysly-o-migrantech-na-facebooku-ted-ji-hrozi-vezeni-za-sireni-poplasne-zpravy.html
  Jsme proti kriminalizaci, ale je ve veřejném zájmu si ověřit hranice pro šíření poplašné zprávy a také si ověřit, že jednotlivé složky policie postupují pokud možno konzistentně.

  • český maloměšťák napsal:

   Pokud byli a jsou vládnucí i zákonodárné elity EU “ Je suis Charlie“ , pak musí každý takový člověk soud vyhrát. Jinak by musily totiž do vězení i ony.
   Jistě není třeba připomínat karikatury Charlie Hebdo a to, že šlo a jde o poměrně známé a celkem slušně plošné masmedium.
   Kdy karikatury v tomto masmediu zvěřejňované napomáhaly a napomáhají vytvářet obrazy (memy) podobného druhu, jako např. byly zveřejňovány v Německu v rámci antižidovské propagandy, nebo za bolšána v rámci propagandy zaměřené vůči “ buržoustům“.
   Kdybych chtěl být hodně uštěpačným, tak bych tvrdil, že pak měly by si jít sednout do vězení i ty elity.
   —————————————————
   Nijak nerozporuji správný hodnotící soud, že je nehumánní a bestiální odpovědět na verbální útok násilím (teroristé v Paříži)…
   Je hoax verbálním útokem ?
   Je policejní a justiční perzekuce (násilí) odpovídající odpovědí ?
   Ještě jednou – vezměme v potaz účinnost , plošnot dotyčného propagandistického sdělení !!! Kdy ale přeci s listem Charlie Hebdo byli a jsou velké masy lidí, včetně tkzv. elit – solidární !!! Tedy souhlasí s nimi, s jejich prací.

   Co Tom a Jerry – není to adorace, banalizování násilí ? Působí na děti !! Nevybavené dosud adekvátním kritickým rozumem !!!

   😀

 2. český maloměšťák napsal:

  „Je suis Torquemada (?)“

  “ Je suis Paták !!!!“
  —————————————————-
  Dejte si pozor na papule, vypadá to, že brzo pojedeme z kopce. Téměř tak rychle jak za nacistů či bolšánů.
  Tkzv. právníci budou mít žně – pokud v tom s nima začnou jet i policajti a státní zástupci (no a udavači, bez těch se neobešel ani ten Torquemada). Tak jak za nacistů a za bolšánů.

  To chce Paták policii (justici) paralyzovat ? Takových hoaxů či propagandistických tvrzení je na netu na statisíce….

  Jisti si pak budou jen ubermenšové v parlamentu – díky imunitě. A ubermenšové schopni si najmout za těžké prachy armády tkz. právníků. Všici ostatní budou držet hubu anebo po ní dostávat.
  To je demokracie ?

  Tvrzení obsažená např. v hoaxu je třeba vyvrátit, argumentací. Zde mají velkou odpovědnost media – to po nich bychom měli chtít, aby poskytla dostatečný ( a dostatečně viditelný !!) prostor těm, kteří hoaxy či propagandistická sdělení budou pomocí argumentů vyvracet. např. Hlídací pes toto činí, i když v dost předpojatém modu, jednostranně, jednocestně, tedy tak trošililinku po bolševicku.
  😀

  P.S. Určitě je ale třeba hlídat meze, za které propaganda nesmí jít. Respektive váhu, jakou mají ty antidemokratické síly, které propaganda chce vynést nahoru – směrem k podílu na moci. Nemyslím si, že tou silou je paní Poláčková, dokonce mě svrbí ruka napsat, že je jí spíše ………. – ale nechám si to raději pro sebe.
  Což je ale v privatizovaném veřejném prostoru dost složité – jak chcete uhlídat někoho takového , který již velmi významný podíl na moci má ?

  Ha, ha, ha…:-D))))

 3. Petr Homoláč napsal:

  Těchto dezinformačních hoaxů vzniká v Česku příliš. Téměř každý druhý den se objevuje v e-mailech něco podobného primitivního leč emočně dost účinného. Často je to tak blbé, že to až uráží, ale bohužel, ono to svinstvo ulpívá a 100x opakovaná lež se pomalu stává pravdou.
  Bylo by proto rozhodně velice prospěšné vědět, kdo a kde se zabývá jejich tvorbou, neboť to vypadá na velice intenzivní a organizovanou činnost.
  A česká policie je ryba co smrdí od hlavy.

  • petrph napsal:

   Ve skutečnosti existuje poměrně snadné řešení jak záplavu hoaxů elimininovat, prakticky každý hned jak se každý nový objeví. Já ho tady vůbec nebudu popisovat, ani naznačovat, to bych jen nahrával státní silové moci, která si pak může sama určovat které informace jsou „správné“ a které nesprávné a nemají se dostat k občanům ani přes internet.
   K tomu řešení se lze ale dopracovat, když se odvrhne ten ideologický patos, že to jsou nějaké protistátní informace, které přece „musí “ vyšetřovat a trestat policie, státní zastupitelství a soudy.. Ale pouze bezcenný informační balast, který lze zahodit (když se ví jak) a nikomu chybět nebude..

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies