Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Davida Ratha,

Ivana Salačová: Žena, která hlasitě promluvila do kauzy Rath. A její byznys

Je nejspíš nejznámější spolupracující obviněnou v Česku. Navíc v procesu, který bývá označován za první případ korupce, v níž jde o opravdovou „velkou rybu“.

Ivana Salačová významně napomohla tomu, že byl bývalý středočeský hejtman David Rath zatím nepravomocně odsouzen k 8,5 rokům vězení. Jak vypadaly obchodní vazby kolem ženy, která se rozhodla promluvit?

Všechno kvůli práci

Sama „vyvázla“ s tříletou podmínkou, soudce Robert Pacovský její příspěvek k rozkrytí vazeb kolem exhejtmana Ratha schválil a přihlédl k tomu při výměře trestu. Milionovou pokutu, kterou jí soud rovněž vyslovil, Salačová označila za  bolestivou.

Jakou roli hrála v případu Salačové firma FISA (název odvozen od jmen původních společníků Fingerhut, Salačová)? „Všechno, co jsem činila, jsem dělala kvůli tomu, abych společnosti FISA zajistila práci. V žádném případě kvůli tomu, abych někoho poškodila. Brala jsem to tak, že nutnou provizi dávám těm, kteří zajistí stavební zakázky,“ popsala ve své závěrečné řeči důvody, proč rozdávala provize za získání veřejných zakázek.

Firma FISA už neexistuje. Alespoň papírově. V červenci 2012, tedy pouhé dva měsíce po vypuknutí kauzy Rath, Salačová přepsala svůj podíl na syna Josefa Salače, Jiřímu Fingerhutovi jeho podíl zůstal. Ve stejné době byla společnost přejmenována na JIPE. Vyšetřovatelům přejmenování vysvětlila tak, že název FISA byl „mediálně profláknutý“.

Možná přijde i nepodmíněný trest

salačová čt

Případ, v němž byla Salačová odsouzena, se týkal zakázek na rekonstrukci zámku v Buštěhradu a rekonstrukce gymnázia v Hostivici. Salačová ovšem stane před soudem ještě v dalším případě, kde ji statut spolupracující obviněné nechrání.

Jde o údajně předražené zakázky na rekonstrukci kulturního domu ve středočeském Cítově a dostavbu kanalizace v Jimlíně. Na obou se rovněž podílela firma FISA, Salačová je obžalována z dotačního podvodu, uplácení a poškozování zájmů Evropské unie. Pokud by byla nakonec uznána vinnou, hrozil by jí v souhrnu pravděpodobně nepodmíněný trest.


Pavučiny byznysu – HlídacíPes.org mapuje aktivity veřejně známých osob


 • Výše majetku Ivany Salačové není známa. Zatím nepravomocně byla odsouzena k peněžitému trestu 1 milion korun.
 • V „klíčovém“roce 2012 dosáhla Salačové společnost FISA obrat 139 milionů korun.
 • V kauze „Buštěhrad a Hostivice“ ji Krajský soud v Praze vyměřil tříletou podmínku.
 • Nejvyšší tresty v případu: exhejtman David Rath 8,5 roku, Kateřina Pancová (dnes Kottová) 7,5 roku, Petr Kott 7,5 roku.
 • Peněžité tresty a propadnutí majetku: David Rath celkem 20 milionů korun a 44 tisíc euro, Manželé Kottovi přes 20 milionů korun.

Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.

Salačová 3

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

 1. český maloměšťák napsal:

  Díky určitým zásahům na trhu se spravedlností byl nedávno propuštěn pan Novák, ani nevím kolik z jeho majetku propadlo (hezké slovo, člověk by nevěřil že majetek může propadnout, jako propadá např. školák) a komu. Adekvátně tomu, kolik propadlo z majetku pana Ratha.
  Škoda že se asi již nikdy (nebo jo, ale až to bude houby platné) neotevřou dvířka ČKA, i z tama by se mohlo vyloudit nějaké to propadnutí majetku , možná dosti velké části zdejšího kapitalismu.
  No jo, článek je ale o Rathovi, to je pravda.
  Co s ním teda dál ? Mediálně lynčován již byl, o majetek přišel, do basy asi půjde…
  Co kdyby ho pan Duka exkomunikoval ?

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko