Nejbohatší myslivec v Česku: Kde si exministr Palas mohl vydělal na luxusní penzion

Napsal/a -pes- 11. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Před třemi lety si exministr a dnes senátor Jaroslav Palas vybudoval v obci Ludvíkov na severu Moravy luxusní sídlo. Veřejnost dodnes netuší, kde na něj vzal peníze.

Palas sídlo skromně nazývá dvougeneračním domkem, ve skutečnosti stavba vypadá jako středně velký penzión. Patří k ní parkoviště pro hosty a její cena se odhaduje na nejméně dvacet miliónů korun.

„Na dům jsme si s manželkou řádně vydělali za ty desítky let poctivé práce,“ sdělil médiím Palas, jehož paní pracuje jako zubní lékařka.

Poslanec, ministr, hejtman, senátor…

Palas je jinak od počátku 90. let prakticky neustále na výplatnici státu. Začínal jako poslanec za KSČM, později za Levý blok a ČSSD. V letech 2002 až 2005 zastával post ministra zemědělství ve vládách sociálnědemokratických premiérů Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse.

Po krajských volbách v roce 2008 se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje (a jako první po roce 1989 přizval na krajské úrovni k moci komunisty).

Mezitím ve volbách 2010 získal senátorské křeslo; mandát mu vyprší příští rok. V roce 2012 se rozhodl opustit ČSSD a oficiálně není členem žádné strany.

Před prezidentskými volbami přispěl Miloši Zemanovi na kampaň částkou padesát tisíc korun. Během své politické kariéry zasedal v několika dozorčích radách, mimo jiné i ve státních Českých drahách, odkud ale musel kvůli možnému střetu zájmů odejít.

Zajímal se o něj „finančák“ i policie

O to, kde Palas získal peníze na své sídlo, se nezajímá jen veřejnost, ale i úřady a policie. V roce 2002 totiž jako poslanec uvedl ve svém majetkovém přiznání úspory ve výši 200 tisíc korun a podle odhadů si coby ministr, hejtman a senátor společně s manželkou nemohli na luxusní dům včetně pozemku vydělat. Na konkrétní dotazy ohledně svých příjmů Palas médiím neodpovídá.

Majetkové poměry někdejšího ministra zemědělství prověřoval už v roce 2011 Finančně analytický útvar ministerstva financí (v čele resortu stál tehdy Miroslav Kalousek).

Vloni do jeho sídla v Ludvíkově dokonce vtrhla protikorupční policie s povolením k domovní prohlídce. Palas ale trvá na tom, že se ničeho protiprávního nedopustil.

Otazníky kolem Setuzy

Palasovo jméno je spojeno s problematickým prodejem později vytunelovaného potravinářského koncernu Setuza, který ve funkci ministra zemědělství posvětil. Firmu získali lidé napojení na organizovaný zločin kolem Františka Mrázka a Tomáše Pitra, s nimiž podle serveru Aktuálně.cz Palas uzavřel tajnou smlouvu . Prodej, při němž stát přišel o desítky miliónů korun, vyšetřovala policie, ale nakonec případ odložila.

Kauza ale na čas přibrzdila Palasovu politickou kariéru. ČSSD jej v roce 2006 vyřadila kvůli Setuze z kandidátky pro sněmovní volby.

Palas se kromě politiky věnuje především své velké vášni – myslivectví. Lobbuje za myslivce v parlamentu a do minulého roku předsedal Českomoravské myslivecké jednotě.

HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode dosavadní aktivity senátora Jaroslava Palase.

Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.

Palas

©©

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)