Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Screenshot z ČT, Jaroslav Palas

Nejbohatší myslivec v Česku: Kde si exministr Palas mohl vydělal na luxusní penzion

Před třemi lety si exministr a dnes senátor Jaroslav Palas vybudoval v obci Ludvíkov na severu Moravy luxusní sídlo. Veřejnost dodnes netuší, kde na něj vzal peníze.

Palas sídlo skromně nazývá dvougeneračním domkem, ve skutečnosti stavba vypadá jako středně velký penzión. Patří k ní parkoviště pro hosty a její cena se odhaduje na nejméně dvacet miliónů korun.

„Na dům jsme si s manželkou řádně vydělali za ty desítky let poctivé práce,“ sdělil médiím Palas, jehož paní pracuje jako zubní lékařka.

Poslanec, ministr, hejtman, senátor…

Palas je jinak od počátku 90. let prakticky neustále na výplatnici státu. Začínal jako poslanec za KSČM, později za Levý blok a ČSSD. V letech 2002 až 2005 zastával post ministra zemědělství ve vládách sociálnědemokratických premiérů Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse.

Po krajských volbách v roce 2008 se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje (a jako první po roce 1989 přizval na krajské úrovni k moci komunisty).

Mezitím ve volbách 2010 získal senátorské křeslo; mandát mu vyprší příští rok. V roce 2012 se rozhodl opustit ČSSD a oficiálně není členem žádné strany.

Před prezidentskými volbami přispěl Miloši Zemanovi na kampaň částkou padesát tisíc korun. Během své politické kariéry zasedal v několika dozorčích radách, mimo jiné i ve státních Českých drahách, odkud ale musel kvůli možnému střetu zájmů odejít.

Zajímal se o něj „finančák“ i policie

O to, kde Palas získal peníze na své sídlo, se nezajímá jen veřejnost, ale i úřady a policie. V roce 2002 totiž jako poslanec uvedl ve svém majetkovém přiznání úspory ve výši 200 tisíc korun a podle odhadů si coby ministr, hejtman a senátor společně s manželkou nemohli na luxusní dům včetně pozemku vydělat. Na konkrétní dotazy ohledně svých příjmů Palas médiím neodpovídá.

Majetkové poměry někdejšího ministra zemědělství prověřoval už v roce 2011 Finančně analytický útvar ministerstva financí (v čele resortu stál tehdy Miroslav Kalousek).

Vloni do jeho sídla v Ludvíkově dokonce vtrhla protikorupční policie s povolením k domovní prohlídce. Palas ale trvá na tom, že se ničeho protiprávního nedopustil.

Otazníky kolem Setuzy

Palasovo jméno je spojeno s problematickým prodejem později vytunelovaného potravinářského koncernu Setuza, který ve funkci ministra zemědělství posvětil. Firmu získali lidé napojení na organizovaný zločin kolem Františka Mrázka a Tomáše Pitra, s nimiž podle serveru Aktuálně.cz Palas uzavřel tajnou smlouvu . Prodej, při němž stát přišel o desítky miliónů korun, vyšetřovala policie, ale nakonec případ odložila.

Kauza ale na čas přibrzdila Palasovu politickou kariéru. ČSSD jej v roce 2006 vyřadila kvůli Setuze z kandidátky pro sněmovní volby.

Palas se kromě politiky věnuje především své velké vášni – myslivectví. Lobbuje za myslivce v parlamentu a do minulého roku předsedal Českomoravské myslivecké jednotě.

HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode dosavadní aktivity senátora Jaroslava Palase.

Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.

Palas

©©

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. Karel napsal:

  Tímto článkem mne opravdu „pes“ zklamal, je to jako když neschopní píši o schopných a šetrných podnikatelích, kteří své zdaněné výdělky z podnikání vhodně investují. Dvacet milionů za 25 let není přece žádná nemožně vydělaná částka když se vezme skutečnost, že manželka pana Palase v Krnově, měla své zubní zaměstnance je ve stejném okrese jak toto sídlo je Bruntál. Bratr pana Palase je celoživotní lékař na patologii v opavské nemocnici. Palasovi jsou to i pro mne vážení lidé a vždycky byli . Zájem o myslivost je krásná vlastnost.
  Tahle krása přírody nepotřebuje komentář , spíš ticho a otevřené oči ….

  Pokud jste to již někdy zažili v reálu – zážitek na celý život ! Pusťte si přes celou obrazovku!!! Kouzlo myslivosti http://www.youtube.com/watch?v=QTZCFTmSwO8

  Poznej rozdíl – Jeleni v Kanadě a vztah obyvatel na rušné silnici ve městě mají respekt http://jdem.cz/ywar5

  • Karel Novotný napsal:

   Dvacet milionů (uspořených, ne vydělaných!) a ne za 25 let, ale od r. 2002 (viz informace o majetkovém přiznání) je zatraceně velká částka, i když zohledním, že senátor Palas s manželkou oficiálně vlastní jen polovinu nemovitosti … Mimochodem původ prostředků nemá se zájmem o přírodu nic společného.

  • sasek napsal:

   „když se vezme skutečnost, že manželka pana Palase v Krnově, měla své zubní zaměstnance je ve stejném okrese jak toto sídlo je Bruntál.“

   Už tato slabomyslná věta vás dostatečně diskvalifikuje. Dělat advokáta individuu jako je Palas musí být degradující pozice. Že si ho nechal ve vládě Gross mě nepřekvapuje, ale Vladimír Špidla? Tím u mne ztratil kredit, holt kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti.

 2. Libor Stejskal napsal:

  Dobrý den, pane Karle,

  my ale nikde nepíšeme, že si na to pan Palas nemohl vydělat. Jen zveřejňujeme přehled jeho aktivit, ze kterých mohou příjmy pocházet.

 3. Ládik!!! napsal:

  Kdyby byl každý z nás Palasem, je celý národ z kádrů.

 4. J.Němec napsal:

  Mám obavy, že se Pes dostal na velmi nebezpečnou stopu.

 5. XAXAP napsal:

  Myslivost a korupce v Česku jedno jsou, zejména na nejvyšší úrovni. Tohle hobby spočívající ve střílení po živých tvorech (občas i člověku) zlehka zakryté průstřelným alibi starosti o zvěř také nemá s pozitivním vztahem k přírodě nic společného. Česká lidová myslivost je z vrchu řízeným davem jedinců, kteří plošně některá zvířata preferují a jiné decimují jakkoliv (včetně velmi nechutných a týráním nazvatelných metod, např. umlácení liščete lopatou – nikterak výjimečné). Česká myslivost je v podstatě pokus o farmový chov masitých terčů za využití přírody a pod pokrytím korupcí vyhandlovaných právních předpisů. Ostatně, kdo jiný v tomto státě má tolik privilegií a je kontrolován pouze a jenom svými lidmi?

Přidávání komentářů není povoleno