Miloš Zeman a Petr Fiala. Foto: Jiří Ovčáček

Ivan Gabal: Zemanova hra je snahou shodit koalici, popírá výsledky voleb

Napsal/a Ivan Gabal 19. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Jakmile prezident Miloš Zeman dostal zdravotně a ústavně šanci konat, neomylně zamířil na nejzánětlivější místo rodící se koalice, a to na přítomnost Pirátů. Útok na Jana Lipavského tedy nemíří na samotnou osobu Lipavského, ale na rozviklání pozice Pirátů v koalici a tím i na rozkolísání celé vznikající vlády.

Jedno je jisté: ani designovaný premiér Per Fiala, ani předseda koaliční strany Ivan Bartoš nemohou Zemanovi ustoupit. Musí trvat na Lipavském a na jeho nominaci na post ministra zahraničí a všichni ostatní v koalici musí pozici Bartoše držet.

Zeman a Babiš na koni

Zemanovi totiž v žádném případě nejde o zahraniční politiku a kompetenci ministra. Nikdy nebral Černínský palác vážně a dělal si v zahraniční politice (a nejen v ní) zcela co chce bez ohledu na zájmy země. Udělal ostudu na summitu NATO ve Skotsku zpochybňováním účasti ruské armády v invazi na Ukrajinu, bezohledně prozradil výkupné za dvě unesené české dívky na kmenových územích v Pákistánu a ohrozil tím všechny naše lidi pracující v regionu dalšími únosy.

Zeman se jak krteček zavrtal do zadnice čínského politbyra, aby pomohl tuzemským oligarchům, kterým slouží. Zpochybnil závěry ruského útoku s dvěma oběťmi na životech ve Vrběticích, trvale posluhoval Putinovi, stejně jako pomáhal Babišovi a jeho podnikům v Srbsku. Motivy Zemana jsou tedy zcela jiné než Černín a ministr, který je záminkou, účelovou záminkou.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Snaha o rozkolísání nové koalice v procesu jmenování vlády stojí na předpokladu, že koalice neuhne a nepřijme ani nabídku dočasného úřadování premiéra v Černínu. Mezitím bude pandemie koronaviru dále zesilovat, lidé budou umírat, před Vánoci bude hrozit uzavření obchodů. Půjde o to, kdo ztratí nervy první. Protože i další pokus pověření premiéra má Zeman. Až třetí, k němuž nedojde, má nová předsedkyně sněmovny.

Andrej Babiš si mezitím bude mýt ruce nad nemocnými, mrtvými i rozvaleným rozpočtem, bude poukazovat na neochotu nové vlády převzít odpovědnost za zhoršující se pandemickou i finanční situací. Duo Zeman – Babiš bude stále více na koni a nová koalice pod koly jejich vozu.

Lze vyloučit, že s vývojem a prohlubováním vládní krize „neztratí nervy“ třeba ODS? Podrží Piráty STAN? Podrží je KDU-ČSL? Nebude Fiala ochoten převzít částečné jmenování vlády ani ve druhém kole? Samozřejmě je otázka, co slyšel designovaný ministr spravedlnosti Pavel Blažek od Zemana jako podmínku rychlého pověření Fialy. A také, co mu odpověděl…

Bylo jmenování Fialy výměnou za to, že Senát upustí od použití článku 66 o nezpůsobilosti Zemana vykonávat funkci? Zemanovi nejde ani o Lipavského, ani o Fialu. Jde mu o rozvalení nové koalice a zvrácení výsledků celých voleb. Zároveň potřebuje a může očistit Andreje Babiše a pomoci mu na Hrad a k imunitě.

Čas nebude v tomto procesu pracovat pro novou koalici, ale proti ní a pro Zemana a Babiše; úměrně expanzi pandemie, blížícím se Vánocům a gradujícím těžkostem.

Sázka na pandemický chaos

Ivan Bartoš má možná trumf v tom, že může Zemana doběhnout výměnou Lipavského za někoho extrémně Hradu nemilého, třeba nějakého nestraníka, a po koaličním jednání a jednohlasné podpoře všech koaličních partnerů. Musí ale vědět, že jakékoli zaváhání nebo rozkol bude zvyšovat pravděpodobnost vypadnutí Pirátů z koalice, pokud ne rozpad celého stávajícího koaličního modelu. Právě o to Zemanovi nejspíše jde.

Zeman by měl vědět, že další obstrukce mohou vést ke zrušení nepsané dohody a k obnovení vůle Senátu interpretovat jeho sabotážní chování vůči výsledkům voleb jako projev komplexní, nejen zdravotní ústavní nezpůsobilosti. Ale má Senát, dnes složený ze zcela provinčních politiků, na to sehrát takto tvrdý part? Svou šanci svým alibismem patrně již prováhal.

Nelze ani vyloučit dohodu Zeman-Babiš a snahu dotlačit bankrotující stát k brzkým předčasným volbám. Při pohledu na úspěch kremelské dezinformační kampaně a gradující organizovanost ruské páté kolony v davech antivaxerů, mohou oba sázet na rostoucí pandemický chaos a občanský konflikt v české společnosti, kterému bude stát jen přihlížet.

Je samozřejmě možné a představitelné, že se Petr Fiala opře o parlamentní většinu a začne tvrdě tlačit Hrad k pokoře naprostým osekáním jeho rozpočtu, nátlakem na Babišovu vládu v demisi, aby Zemana mačkala ke spolupráci. Ale nelze vyloučit ani riziko, že druhý pokus dá Zeman „úřednickému“ premiérovi a bude třeba ostrý zákrok Poslanecké sněmovny.

Máme ovšem opět výhled předsednictví EU, a musíme proto konat rychle s cílem stabilní vlády. A zřejmě nezbude než opět sáhnout k článku 66. A položit tuto výstrahu na stůl v Lánech.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)