Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman a Vladimir Putin. Foto: Mikhail Metzel/TASS, Profimedia
,

Ivan Gabal: Kreml je s vývojem u nás spokojen, vyhovují mu prázdná gesta i místní pátá kolona

Souvislost mezi odstoupením Pavla Zemana, nejvyššího státního zástupce, a vyšetřováním vrbětického útoku nelze přehlédnout. Nátlak ministryně spravedlnosti Benešové na uznání existence více vyšetřovacích verzí, kterými argumentoval i Miloš Zeman, byl evidentní.

Šlo o celkové zpochybnění role Ruska jako pachatele útoků, jehož příslušníci ozbrojených sil Ruska útočili. Šlo primárně o vytvoření prostoru pro ruský spin pochybností. Tvrzení Benešové nakonec nejvážněji zpochybnil dozorující státní zástupce, který potvrdil pouze jednu (tedy ruskou) vyšetřovací stopu.

Benešová navíc chtěla Pavla Zemana kárně žalovat za jeho účast na tiskové konferenci vlády, jakkoli dozorující státní zástupce vystoupení Pavla Zemana ve veřejném zájmu potvrdil. Zatrhnutí žaloby premiérem Babišem byla jen sanační práce po rezignaci Pavla Zemana.

Stejné provenience může být i žaloba na policejního prezidenta, který byl pozván do Lán a nemohl Miloši Zemanovi říci cokoli jiného, než dozorující státní zástupce. Prezident proto patrně měl informaci o jediné vyšetřovací verzi ještě před svým spinovacím proruským projevem a – opět – ve svém projevu lhal.

Policejní prezident asi nesplnil lánská očekávání a doporučení, a svými výroky pokus o zkreslení vyšetřování prezidentem a ministryní spravedlnosti diskvalifikoval.

Závěry v položce vyšetřování:

 • Na dezinformacích okolo ruského útoku aktivně pracovala i ministryně spravedlnosti, a pokusila se zastrašovat a zkreslit výsledky vyšetřování a přimět státního zástupce ke lži. Marie Benešová, která je členkou poradního týmu prezidenta, nemá v čele resortu spravedlnosti co pohledávat a měla by odejít po prokazatelném pokusu o manipulaci vyšetřování.

 • Po vyhození ministra zahraničí, pokusu obchodovat zametení vrbětického útoku pod koberec v Moskvě, předsedou ČSSD a ministrem vnitra Hamáčkem, je hypotéza o cíleném útoku proti nezávislému výkonu vyšetřování indikátorem silné kontaminace vlády aktivitami směřujícími proti bezpečnosti státu, v čele s premiérem, vicepremiérem, ministryní spravedlnosti. Ostatní mlčí, neprotestují ani nerezignují. Patrně vývoj raději nevidí. Je ovšem patrné, že Hrad rozvrat naší obrany proti ruskému útoku dirigoval skrze různé své figurky ve vládě.
 • Pavel Zeman nátlaku chybně ustoupil, místo aby jej ustál v ochraně nezávislosti vyšetřování a dal tím najevo odolnost justice. Jde o selhání, které snad nepoznamená jeho podřízené. Uvidíme, jaký bude vývoj okolo žaloby na policejního prezidenta.

Kamufláž, které bychom neměli podlehnout

Vytažení České republiky vysoko na list nepřátel Ruska je maskovací manévr. Má ukázat, že Rusko bylo našimi aktivitami opravdu dotčeno a zasaženo, a zlobí se. Ve skutečnosti až tolik zasaženo nebylo a z maléru mezinárodně vyvázlo jen s drobnými škrábanci. Zato se mu povedlo překlopit masivní vojenskou nepřátelskou akci proti členskému státu NATO a EU do vnitropolitické krize a krize důvěry našich partnerů v EU a spojenců v NATO vůči obranyschopnosti České republiky.

Moskva úspěšně zpochybnila naši vůli se bránit, nikoli Moskvě ustupovat nebo dokonce vstřícně kompenzovat metodou „něco za něco“. Rusko zatím z narušení naší suverenity vyvázlo lacino, EU váhala.

To, že jsme byli umístěni na listinu nepřátel je kuriózní, protože Rusko nás jako hrozbu vůbec nevnímá. Naopak mluvčí Lavrova Makarovová nás dokonce zesměšňovala, že jsme se do věci sami zapletli.

Nelze si ovšem nevšimnout, že na listině chybí naše spojenecká země, která nejvíce přispěla k vyšetření zahraničních operací GRU, vypověděla velký počet ruských diplomatů, zatlačila na solidaritu všech demokratických zemí, začala prověřovat i ruské oligarchy a peníze kremelských papalášů v zahraničí.

Navíc jde o spojence, který významně pomohl nám, zasáhl ve prospěch naší bezpečnosti a patrně znemožnil desinformační a transakční manipulace s utajením vrbětického útoku. Jméno tohoto spojence, který Rusko a jeho pátou kolonu u nás významně oslabil, na listu nepřátel jaksi není. Proč tam tedy jsme my?

Naše zařazení indikuje, že Kreml je s vývojem u nás spokojen a vyhovují mu prázdná gesta a rozklad naší obrany konáním silné páté kolony. A v očích veřejnosti ospravedlňuje své exponenty u nás.

Kudy dál?

Rozhodně tedy nemůžeme ustat v obraně a v důsledném protitlaku, jinak se rozložíme ještě před volbami a dostaneme se ještě pod větší tlak. Některé kroky proto musíme zvládnout bez ohledu na volby:

1. Další udržování Marie Benešové v čele resortu spravedlnosti je antitezí podpory právního státu. Občanská i novinářská aktivita by měly vést k jejímu odvolání, zda rezignací nebo nátlakem na premiéra je lhostejné. Benešová vládu zcela diskredituje.

2. Nadále zůstává mnoho nevysvětleného okolo pokusu obchodovat zatajení ruského útoku s Kremlem, které Hamáčkovi rozmluvili bezpečnostní aktéři na slovutné schůzce, z níž existuje zápis i záznam.

Hamáček nemůže pokračovat v zapírání, protože se díky ochotě vyjít vstříc hradním manipulacím dostal do pozice nevěrohodného slouhy, který není sto naši suverenitu bránit; naopak ochotně popravil svého spolustraníka, který se choval jak ústavně slíbil. Podle znalců slovenské politiky je také škoda, že si média nevšimla více role Hamáčkova slovenského pomocníka Danka. Slovenské stopa ve věci není nezajímavá.

3. Obraz premiéra Babiše v celé věci degraduje do obrazu stále figurky „odkláněče a uhýbače“ před odpovědností, jakkoli šlo o odvrácení a potrestání nepřátelského vojenského útoku.

Musel vědět o příčinách odkladů zveřejnění ruské agrese a plánování výměnného obchodu, přesto vyčkával a snažil se Hradu v jeho protiústavním konání vyhovět.

4. V tlaku na Kreml musíme pokračovat. Jednak vyčíslením škody a zahájením procedur jejího vymáhání. Dále informováním našich spojenců o objemu vymáhaných škod s žádostí o jejich solidaritu. Pokračováním justičních procedur a žádostí Rusku o vydání pachatelů bez ohledu na výsledek. Nevydání bude jejich doznáním. A konečně je třeba dál eliminovat působnost a v krajním případě existenci jejich ambasády v Praze, a připravit se na případné uzavření našeho úřadu v Moskvě.

5. Nedejme se oklamat solidárním vyvěšováním izraelských vlajek na Hradě, kde byli ochotni zamlčet a obchodovat teroristický čin Ruska u nás a vyjednávat s jeho původci o výměně za summit USA-Rusko v Praze. Jde jen o snahu odlákat pozornost od evidentní zrady ústavního slibu.

6. Senát by měl dále systematicky pracovat na obou variantách žaloby na Miloše Zemana. Sněmovní koalice by měly jasně vyjádřit svůj postoj k ruskému útoku a k ruské páté koloně u nás a nedržet si hradní exponenty ve svých řadách.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

34 komentářů

 1. petrph napsal:

  Tedy, bohužel ono v tomto případě je všechno špatně, a nejsou to jenom Rusové kdo se tomu chechtá, popřípadě je náramně spokojen.
  Už tedy od toho, zda je rolí nezávislé? justice, aby státní zástupce během vyšetřování mediálně potvrzoval verzi, vyhlášenou už předtím vládními politiky. Přes „důvěru“ našich západních spojenců, kteří sice diplomaticky zdvořile vyposlechli naší oficiální verzi, ale neudělali na naší podporu sami vůbec nic..
  Až tedy k tomu, že je zde náhle ohromná důvěra k panu Babišovi (a Hamáčkovi) , aby on určoval tu jedinou správnou verzi a dokonce vyhodil paní ministryni Benešovou, která říká něco jiného.
  Tedy – toto asi tak 14 dní před hlasováním o nedůvěře vládě – které už se mělo konat dávno.
  Přičemž by si člověk naopak, řekl, že celá ta vláda i s Babišem (a Hamáčkem) má máslo na hlavě a ať je všechny dohromady vezme čert. A až potom se může něco nezávisle ‚a objektivně vyšetřovat. Ve Vrběticích, na Čapím hnízdě, i jinde.

  • Tondach napsal:

   Benešová půl hodiny po jmenování řekla do televize, že, co se týče Čapího hnízda, věří panu Babišovi! Co myslíte tím, že „říká něco jiného“?

   • petrph napsal:

    to snad sám vidíte, že mluvíte o zcela jiné kauze. V případě Vrbětic halt paní Benešová panu Babišovi jeho tvrzení o jedné, sakra jedné verzi nevěří..

    Nicméně, pokud tedy hovoříte kauze Čapí hnízdo, vzhledem k tomu že se za ty dva roky ani nepohnula (ani ještě nebyla podaná žaloba), tak k té se ani nemusí vyjadřovat vůbec )))))

    • Sámo napsal:

     A zrovna tak a stejně dopadne vyšetřování otrávené Bečvy. Ze všeho je patrné, že Bečvu otrávila firma DEZA z AGROFERTU , ale zatím se několik měsíců všichni snaží zahladit stopy a to včetně soudního znalce. Předtím to udělal ministr životního prostředí soudruh Brabec, pak to byl šéf inspekce Životního prostředí a dále v tom pokračují i vyšetřovatelé Policie a na všech těchto institucích se ztrácejí vzorky, které dokazovaly vinu firmy DEZA.

 2. Dušan napsal:

  Gerasimova doktrína.
  Základním cílem hybridní války je subverze, ta se skládá z těchto etap:
  Demoralizace cílové společnosti
  Následná destabilizace
  Následné vyvolání krize
  Následné převzetí kontroly nad cílovou společností Vnitřními silami napojenými na útočníka

  Stejný koncept používal po celou dobu své existence Sovětský svaz vůči Západu, nové informační technologie spojené s internetem ale efekt znásobily a přinesly tak do konceptu novou kvalitu a nebezpečnost.
  Zdroj Wikipedia

  • petrph napsal:

   Mimochodem, jak se tak dívám na jiný zdroj o Gerasimovi, tak on ve své stati dovozoval, že tuto válku vedou západní státy (různě po světě), čili až na to, a se zpožděním by měl reagovat obdobně Sovětský svaz – a proto tedy Gerasimova doktrína..
   Ono je to ale jedno, protože to je pouze nový název pro staré praktiky, které popisoval už Machiavelli. Nebo tedy, pokud hovoříme o Rusku, přesně tyhle techniky použili Němci, když za první světové poslali do carského Ruska Lenina. Ta ohromná ruská říše se skutečně „rozložila“, velice rychle,,

 3. Vlad napsal:

  Vůbec se rusům nedivím, že ČR dali na seznam nepřátelských zemí, společně s USA.
  Přejmenování ulic, stržení sochy Maršála Koněva, Novotného výstupy před ambasádou, zpochybňování úlohy RA ve válce, Kauza ricin a následně zpravodajská hra CIA a BIS v neexistující kauze Vrbětice. Samozřejmě, že za tím stojí USA s cílem poškodit vztahy ČR s Ruskem. USA nemá přátele nebo nepřátele, má jen své zájmy. A tím je řečeno vše. Za nějaký čas se zjistí že všechno je jinak, že Vrbětice jsou bez jakýchkoli přímých důkazů a obvinění Ruska bylo na přání USA. Ne nadarmo Koudelka dostal vyznamenání od CIA. To se za službu vlasti nedává.
  Jaký pán, takový krám. Co USA chce, to ČR udělá. Důsledky američany nezajímají, jim je to jedno. Každý konflikt s Ruskem přibližuje obchod s plynem do Evropy z USA, o dostavbě Dukovan nemluvě. Naši politici se ukázali jako užiteční idioti a bez jakýchkoli důkazů napadli jinou zemi. USA už s tím mají bohaté zkušenosti, viz: Irák a další země. Typické pro USA a teď už i pro ČR. Proto jsou tito dva na stejném seznamu.

 4. virus napsal:

  Vy byste měli v první řadě dokázat , že to udělali Rusové ! Čím dál větší má Česká republika ostudu !

  • Pavel napsal:

   BIS to dokázala vládě. Tobě opravdu ale opravdu nikdo nic dokazovat nebude. Ostudu mají neschopní rusáci z GRU.

   • josef napsal:

    No nevím proč by se „naše“ BIS měla bát vytroubit důkazy do světa, když jsou skálopevné a staré skoro 7 let. To taková CIA – vzor pro „náš BIS“, troubila do světa důkazy o „velezbraních“ Iráku veřejně i v OSN i přes to, že to byla kardinální lež (a Václav Havel se pak tím rmoutil až do konce svého života…)…

   • petrph napsal:

    No, když se nad tím zamyslíte, tak to asi ani té vládě BIS tak úplně nedokázala, když Benešová tvrdí něco jiného – a taky je členkou té vlády.
    Takže to asi BIS dokázala akurát Babišovi s Hamáčkem, a nikomu jinému to asi dokazovat nemusí. To je opravdu průkaznost jako Brno, s tím by snad neuspěli stbáci u soudů ani za totáče..:)))

    • Pavel napsal:

     To co tvrdí podržtaška agenta gru na hradě, je opravdu ale opravdu irelevantní.

  • stop dezinformaci napsal:

   důkazi jsou věřejně přistupné na internetu přestaňte lhát a dezinformovat prosím

 5. Ladislav (Laco) Franc napsal:

  Tenhle Gabal je zanícený novinář. Zdalipak ví, co je spin? „V tlaku na Kreml musíme pokračovat.“ Směšná rada, když máme jen slabé karty. Ve skutečnosti ti ruští špiónci ve skladu ve Vrběticích vůbec nebyli. V Ostravě podplatili „nevinného českého občana“, který před převratem pracoval u bezpečnosti v Ostravě a momentálně jako zaměstnanec IMEXu pracoval ve skladu ve Vrběticích. Za běšennye děngi jim slíbil, že vyhodí do vzduchu ten materiál, co tam měl připravený bulharský handlíř. Co slíbil, to udělal, bohužel trochu to přehnal, vyhodil do vzduchu i sebe i kamaráda. Když to bouchlo, špiónci ve Vídni nastupovali do letadla.
  V podstatě plochá historka okresního formátu. Takoví fanatici jako Gabal, dělají pro naši vlast jen škodu a ostudu, jako by nestačilo, že totéž dělají politici.

 6. Tondach napsal:

  Zeman i Benešová svým lhaním pracují ve prospěch Ruska, ale „vlastizrádcem“ je Hamáček! Bylo by to k smíchu, kdyby to nebyla tragedie!

  • Ondrej napsal:

   tak Zeman je tuplovany vlastizradce, v jeho pripade velezradce, o tom uz neni zadnych pochyb! je ostuda, ze muze jeste byt ve sve funkci! Benesova to same, servilni a slaby Hamacek se nedokaze vzeprit a chtel zemanovi poslouzit, to ho ale neomlouva, mel by jednoznacne skoncit, stejne jako „best in covid“ velkoagent Bures, fuj to je ostuda cco nam vladne za sebranku‘!!

   • Tondach napsal:

    Vzpíral jste se někdy svému šéfovi? A jak dlouho jste to vydržel?
    A když Hamáček skončí, nahradí ho Okamura! Bylo by to lepší?

    • Ondrej napsal:

     to ale Hamacka neomlouva, navic Zeman prece neni jeho sef, to je blbost, do teto absurdni a degradujici pozice se vmanevroval
     sam..jeho volba, jeho hloupost, doplaci na to ted cela zeme, ale snad tomu bude po volbach definitivne konec.

 7. Mirek napsal:

  Hrr na Moskvu. My jim to spočítáme. Už teď byl autorem vypracován dílčí seznam pro potencionální akci „Gitter“. Počkej zajíci. Po volbách vám to spočítáme.

 8. Josef II napsal:

  Chtělo by to vyhlásit stávku,ať se poslanci hlavně za ANO a ČSSD vzpamatují a začnou konat.Senát to sám nezvládne.Praho vzbuď se!

  • petrph napsal:

   Neštastný člověče, za současné situace vyhlašovat stávku? Když je ještě kvůli koro spousta ekonomických sektorů uzavřena nebo omezena. A jejich majitelé i zaměstnanci jsou ještě rádi, že od té vlády dostávaj odbytný? Za stávku by samozřejmě nedostali nic..

   • Josef II napsal:

    Šťastný člověče,když bude plná Letná stát vezme zaměstnancům a majitelům odbytný.Už jsem se dlouho tak nezasmál.Když nejsou politici schopni udělat pořádek s prezidentem,tak je třeba se vrátit do roku 1989.

 9. A. S. Pergill napsal:

  Po zveřejnění originálního znění se ukázalo, že nás nevedou jako „nepřátelský stát“, ale jako „stát, s nímž nemají přátelské vztahy“.

  • Tondach napsal:

   A jaký je v tom rozdíl?

   • A. S. Pergill napsal:

    Stejný, jako když řeknete „ty jsi můj nepřítel“ nebo „nejsi můj přítel“.

 10. Ondřej Wagner napsal:

  Gabal je jak známo protiruský extremista, kterého není třeba brát vážně.

  • Josef II napsal:

   Co jste vy?Když on je protiruský extremista,vy jste jak známo z…… bolševický zrádce.Souhlasíte se mnou,že nejkrásnější hudba pro staré komunisty není Internacionála,ale Pochod padlých revolucionářů.Ten by si měli hrát i na májových oslavách.

Přidávání komentářů není povoleno