Foto: Profimedia

Investor Brůna: Výrobci stavebních materiálů teď brečí. Tak je nechme

Napsal/a Vladimír Brůna 28. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Někteří výrobci stavebních materiálů si v současné době stěžují, že se jim propadají prodeje. Mají tu troufalost naznačovat, že by jejich ceny měl dotovat stát. To je hra, která se v různém aranžmá – ale se stejným scénářem – opakuje stále dokola: když mašina byznysu šlape, kapitalismus je v pořádku, jakmile se zadrhne, už se natahuje dlaň ke státu.

„Kdyby se stát postaral o to, aby dotoval komerční sazbu hypoték na dvě procenta, tak by se to vyplatilo,“ citovaly Hospodářské noviny generálního ředitele Weineberger (velkého výrobce cihel a střešních krytin) Kamila Jeřábka. Podle něj lítá stavebnictví ode zdi ke zdi a stát by s tím tedy měl něco udělat.

Existují přitom zákony tržní ekonomiky; a firmy by s nimi ve svých obchodních a finančních plánech měly počítat. Asi jako každý rozumný hospodář, který ví, že vždycky neprší, ale někdy jen kape. Nebo je také úplné sucho. Proto se každá investice počítá v delších časových horizontech.

Anebo by snad u nás chtěl pan výrobce stavebnin zpět centrálně plánované a řízené hospodářství? Když se tedy u nás nevyplatí vyrábět cihly, tak ať fabriku zavře. Jenže ono to tak není. Pořád je to dobrý byznys.

Rychle se zapomíná, jak si výrobci a prodejci stavebních materiálů mastili kapsy během covidu i po něm. Ceny v průběhu dvou tří let vyletěly nahoru i o více než 200 procent.


Vývoj cen stavebních materiálů

Podívejte se, jak výrobci a obchodníci bezprecedentně zvyšovali ceny kolem let 2020 a 2021: výstižný přehled.

  • Srpen 2021: „Zdražování výrobních a stavebních materiálů je tak prudké, že ho oficiální statistika ani nestíhá vyčíslovat. A nebere konce“, Novinky.cz;
  • Březen 2022: Ceny materiálů hatí rozpočty staveb, Novinky.cz;
  • Květen 2022: Polystyren, železné tyče, betonové dlažby nebo fasádní i interiérové lepidlo zlevnily. Cenový pokles ale není plošný u všech stavebnin, a navíc se jedná o zlevnění oproti vysokým cenám z loňska či předloňska. Jen máloco dnes stojí tolik, co stálo před třemi lety, Novinky.cz;
  • Duben 2022: Po covidu se utrhly ceny stavebních materiálů ze řetězu“, HlídacíPes.org;
  • Leden 2023: Začátkem loňského roku začaly stavební materiály zlevňovat“, HlídacíPes.org;
  • Srpen 2023: Stavební boom dal vydělat prodejcům stavebnin. Zisky firem rostly často o stovky procent“, Hospodářské noviny

Mají tedy z čeho brát, když se zrovna na čas zadrhly prodeje. Byla to zdravá korekce. A to, že si tučné zisky majitelé těchto firem odčerpávají kdo ví kam? To je jejich problém.

Spousta malých a středních podnikatelů, od penzionů až po rodinné továrny – například sklárny, dotovala své provozy z minulých zisků, aby v těžkých dobách svůj byznys udržela. Každý také nedostal tak tučné covidové dotace jako třeba kasina.

Kromě toho: výstavba se co nevidět, během dalších dvou let, zase pozvolna oživí a prodeje stavebních materiálů půjdou opět nahoru. Opravdu tedy není důvod k pláči nad prodejci a výrobci stavebních materiálů. Ani k jejich dotování z veřejných peněz.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)