Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: Profimedia
,

Investor Brůna: Stavění zlevní. Ale řemeslníci budou chybět pořád

KOMENTÁŘ. Po šílených cenových skocích stavebních materiálů se letos už ceny umravní a začnou výrazněji klesat. Ostatně u desítek položek začaly brzdit už od loňského září. To je pro investory dobrá zpráva. Budou ale pořád chybět dělníci a řemeslníci, a to přesto, že letos stavebním firmám ubude zakázek.

Ještě na začátku loňského roku se v Česku stavělo, dá se říci, zoufale. Například na jeden z našich projektů jsme nakupovali potřebný materiál v Německu, kde byly o třetinu levnější.

Čeští výrobci stavebních materiálů i prodejny stavebnin naopak využili paniky a vylepšili si marže, protože lidé zde nakupovali pod tlakem a ve strachu z nedostatku.

Materiál se těžko sháněl a třeba cihly se v červnu 2022 musely objednávat, aby je stavebnici dostali v únoru 2023. Letos materiály zlevní podle mých odhadů meziročně u některých položek až o třetinu. U většiny základních materiálů je už nyní patrné snížení ceny kolem pěti procent.

Investor Brůna: Nejsou řemeslníci, materiály ani pevné ceny. Připomíná to sedmdesátky

Pro letošek se očekává meziroční propad stavební výroby, protože už ke konci loňského roku počet vydaných stavebních povolení meziročně klesl o více než šest procent. Orientační hodnota povolených staveb se propadla o pětinu.

Projektanti najednou stojí o zakázky

Vidím též, že projektanti najednou velmi stojí o práci. Přitom před dvěma lety aby se jich zadavatel doprošoval, protože měli minimálně na rok dopředu své kapacity plné.

Nyní ale velcí developeři některé projekty pozastavili, protože prodej bytů se propadl až o 80 procent. To znamená, že velké stavební firmy se začnou tlačit i do relativně menších zakázek. Výborně. Zvětší se konkurence. Následující dva, tři roky se budou lépe dělat rozpočty na stavby, rekonstrukce. Budou se lépe shánět firmy.

Ovšem možné ukončení války na Ukrajině by pravděpodobně znamenalo odliv ukrajinských dělníků zpět do zničené země, protože na obnovu Ukrajiny potečou ze zahraničí velké peníze.

Jeden z ukrajinských dělníků mi na stavbě výstižně řekl: „V Čechách je teď dobře, dobře se dá vydělat. A je tady bezpečno. Ale doma je v Kobyletske Poljane. Mám tam mámu. Jednou se do Poljany vrátím a budu mít své hospodářství.“ Už před válkou v Česku ušetřil desetkrát více, než by na Ukrajině vydělal, ale stejně sní o tom, že se vrátí.

Pozemky do zásoby

Platí, že stavebnictví je indikátorem budoucího vývoje ekonomiky. Teď jsou lidé pesimisté, ale o žádnou krizi v pravém slova smyslu zdaleka nejde. Velcí hráči si toto ochlazení přáli. Ceny všeho byly prostě přepálené.

Výhled je za mě jasný: během letošního roku očekávám celkovou inflaci kolem 10 % a úrokové sazby na hypotékách kolem 6 %.

Kapitálově silné firmy budou například více shánět pozemky do zásoby. A budou v tichosti připravovat další stavební projekty, protože pesimismus odezní a peníze zase zlevní.

A jak uchránit své peníze? Stavební pozemky jsou konzervativní investicí, která nemá tendenci klesat na hodnotě, ale dlouhodobě roste.

Na hodnotě neklesají ani komerční nemovitosti. Většina skladů a logistických uzlů je plně obsazená, podniky platí nájmy obvykle zvýšené o inflaci. Odhaduji, že nejlepší příležitosti pro nemovitostní investice přijdou začátkem roku 2024.


Autor je český investor

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře