Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Andrej Babiš,

Hnutí ANO v kontinuální kampani. Proč Andrej Babiš potřebuje svoje lidi na Úřadu vlády?

GLOSA. Vypadá to jako roztomilá drobnost. Politický marketér šéfa hnutí ANO Marek Prchal užívá kancelář na Úřadu vlády, aniž by byl vládním zaměstnancem. Podobně jako mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. Byla by to roztomilá drobnost, kdyby neukazovala systémové nepochopení fungování státu ze strany Andreje Babiše. V jeho pojetí stát slouží jako základna pro jeho hnutí ANO, a ne naopak. 

Na úvod krátká citace z kompetenčního zákona. Úřad vlády ČR je ústředním orgánem státní správy. Úřad vlády ČR podle zákona plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády ČR a jejích orgánů.

Zatím stále ještě platí, že vše, co se výkonu veřejné moci v Česku týká, se řídí zákony. Tedy nikoli vnitřní směrnicí hnutí ANO, organizačním řádem Agrofertu nebo přáním Andreje Babiše mít své blízké po ruce, když je potřebuje. Nebo když se zrovna nachází v předvolební kampani.

Nechceme sedět na zemi

Nemusíme být hned tak zlí, abychom si jako pamětníci připomínali, že posledním, kdo měl coby ne-zaměstnanec podobný přístup na Úřad vlády, byl jiný Marek. Jmenoval se Dalík a kolem jeho návštěv na ÚV bylo v roce 2006 docela živo.

Začněme tedy u mluvčí Kubovičové. Ta říká: „Je to proto, abychom neseděli na chodbě na zemi, když je potřeba připravit nějakou tiskovou zprávu.”

Úřad vlády samozřejmě má odbor komunikace, který vede bývalá redaktorka České televize Barbora Peterová. Abychom se vrátili zpátky na půdorys zákona, výroba tiskových zpráv patří k „odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády ČR a jejích orgánů“. To bezpochyby. Tak nějak bychom očekávali, že je připravuje Peterová a její tým placený z veřejných peněz.

Pokud tiskové zprávy vlády připravuje Lucie Kubovičová, je něco špatně. Pokud Lucie Kubovičová na vládě připravuje tiskové zprávy, které nejsou pro vládu, je něco špatně rovněž, jen trochu jinak.

Podobné je to s Markem Prchalem. „Zaměstnanec státu nejsem a nebudu, dali mi cedulku na půjčenou místnost, kde si můžu občas v klidu připravit podklady.“

Jaké podklady? Pro sebe jako Marka Prchala? Pro Andreje Babiše coby předsedu hnutí ANO? Pro premiéra? A zase: Třetí varianta je špatně, proč mají podklady pro předsedu vlády připravovat externisté, když na to má aparát? První dvě pak znamenají, že nemá na Úřadu vlády Prchal co dělat.

Premiér na vedlejšák

Vysvětlení samozřejmě existuje. Babiš svou práci pro stát – aktuálně v roli premiéra v demisi – bere jako vedlejší úvazek. Klíčová je jeho pozice šéfa hnutí ANO, ve které pro něho pracují lidé, kterým věří.

A jako šéf hnutí ANO se ve funkci chová, podřizuje jí všechno. Vláda pod jeho vedením objíždí kraje na výjezdních zasedáních, která daleko nejvíc připomínají ostrou fázi předvolební kampaně. Tu slíbí peníze, tam podepíše petici, rozdíl proti loňskému roku je jen v tom, že teď má hnutí kampaň z eráru. Přirovnání ke kampani je aktuálnější než kdy jindy vývojem jednání o sestavení druhé vlády: jeho krach o kus přiblížil podzimní předčasné volby.

Cedulka na dveřích kanceláře Lucie Kubovičové a Marka Prchala na Úřadu vlády neříká nic míň než toto: Hnutí ANO si ve svůj politický prospěch privatizovalo část výkonu veřejné moci. Politický marketing Babišova hnutí prorostl do státní správy. Po médiích a spolupracovnících z bezpečnostních složek zaseklo Babišovo hnutí drápek i na Úřadu vlády.

Tak se dělá kontinuální kampaň.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

33 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  At je to, jak to je, nic to nemeni na tom, jak dopadnou (pravdepodobne predcasne) volby. Zabednence, kteri Babise voli/podporuji, nepresvedci vubec nic. Vsechny jeho „preslapy“ povazuji za uspechy – proste si to dokazal zaridit. Reci o protestnich hlasech pro Babise (volicu kdysi jinych/standardnich stran) jsou neprokazana spekulace. Nezbyva nez verit, ze Babise lze umanifestovat/udemonstrovat. Nashle v pondeli na namesti (v kazdem vetstim meste).

  • Tono napsal:

   … chci předčasné volby a věřím, že vyhraje ANO, získá většinu v Poslanecké sněmovně a Andrej Babiš sestaví většinovou vládu 🙂

   • Lukas napsal:

    Zajímalo by mě kdo jste, čím se živíte a co jste v životě dokázal 🙂

    • jan rich napsal:

     Zn.“Lukas“-jsem vysokoškolák,vedl jsem kolektiv specialistů v projektování a volil jsem ANO.Na ten šlendrián „před Babišem“ jsem se už nemohl dívat,natož souhlasit.Mohl byste pochopit,že tento názor se mnou při volbách sdílelo více než 29% voličů?Co jste dokázal Vy,že si osobujete právo hodnotit Babiše a hnutí ANO do záporna?

     • Lukas napsal:

      Také jsem vysokoškolák a kupodivu jsem také pracoval v projekci. S vámi nemá cenu diskutovat, protože jste zaslepený Babisovou vírou v dobro. Těch 29% lidi jako jste vy, by nezměnilo názor ani v případě, že by Babis zastřelil Nemcovou v přímém přenosu. Je to extrém, ale snad na takovém případu uvidíte tu zvláštnost, že 29% (s tím co dělal předchozí půlrok už to tolik nebude) věří usvedcenemu lhari, agentovi StB, (nejen)dotacnimu podvodnikovi, vyděrači,…

      Jednou si třeba na mou reakci vzpomenete.

     • Weber napsal:

      Doufám, že nejste s kolegou Lukasem projektanti mostů?! Nechci být škodolibý, ale mohl bych si tím vysvětlovat ten aktualizovaný (ministerstvem dopravy) havarijní stav 3000 mostů v ČR v současnosti a má být hůře. Jestli ne, tak sorry jako!

     • Anna Mezenska napsal:

      Zloději, lháři, podvodníci se mají hodnotit positivně, protože si to fanatické ovce přejí? Inteligent ví, co znamená slovo zloděj, lhář a podvodník, vyděrač, to vše je soudruh bureš.

     • PM napsal:

      Pane Richu, kdo se vás na to ptal? Máte v tom trochu zmatek, Lukasem jste tázán nebyl. A na to že jste vysokoškolsky vzdělaný, máte buď o AB špatné informace, nebo ho máte prostě lidsky rád. Konvenují vám jeho lži, nebo jste jím přímo placený. Tím nemám vůbec nic proti vašemu názoru na předcházející šlendrián, který vidí snad každý soudný člověk i bez školy vysoké. Ano, došlo k mnoha podvodům na voličích a k mnoha selháním, ale žádné zatím nebylo fatální. Ovšem hledat řešení a spasení u člověka vedeného ve svazcích STB, člověka, který byl několikrát přistižen, že lže, člověka, který pro uchránění své rodiny udělá úplně cokoli, bez ohledu na následky pro ty chudáky kteří ho volí a volit chtějí. Podporovat takovouto kumulaci peněz a moci. To už vyžaduje odvahu. Co vlastně od něj očekáváte, to by mne ale opravdu upřímně zajímalo. Ale bojím se, že to vím. Andrej na věčné časy, že. Já jen doufám, že to až tak zlé nebude. Moc se mi líbí názory mladých studentů. Nezaslepených populistickými kroky a permanentní volební kampaní, o kterou se mu Marek Prchal, tak usilovně stará. A je mi i jeho už nyní líto, nedopadne dobře. Proboha, ale není to myšleno jako vyhrožování, jeho zákonitě, dožene vlastní svědomí, prachy nejsou všechno.

     • Zbyněk Rezek napsal:

      Jste Rich, či Tono, udělejte si v práci pořádek, trolle. Stejný bordel jako na stole, máte v hlavě. Od nástupu vašeho Andreje Čističe, co udělá ve všem pořádek, uplynulo téměř 5 let! Tak to, co tady blekotáte o tom, jak to tady dá do kupy, je pouze pohyb v úzkém mantinelu vlastní omezenosti. Ono záporno je markantní tak, že pouze fanatik nevidí!!

  • jan rich napsal:

   Pane,Vy teď vidíte jen přešlapy Babiše.Hluboce se zamyslete a vzpomeňte na ne přešlapy,ale kopance a kriminální činy těch,co byli před Babišem.Jen namátkou-velká privatizace.Že jste tenkrát ty,co nás připravili o morálku a stamiliardy neumanifestoval?Možná jste z toho měl jakýsi osoh.

   • radek napsal:

    Na přešlapy minulých politických reprezentací se zapomenout nedá a také nemá. Nechuť části společnosti k „zavedeným“ politickým stranám je logickým důsledkem jejich chování. Jako tolerantní člověk dokážu lidsky pochopit některé přešlapy Andreje Babiše, ale jeden jeho přešlap tolerovat nemohu. Neumím omluvit skutečnost, že se dopustil ,aby jeho nejbližší byli vystaveni riziku trestního stíhání. Z mého pohledu je zapojení vlastních dětí do rizikové dotační operace jeho největším selháním. Jak asi vyzní proklamace,že chce stát řídit jako vlastní rodinu?

 2. petrph napsal:

  Mimochodem, co se vzpomínám, před pár lety , když někdo vynesl že parlament za asistenty poslanců neplatí odvody, tak bylo sděleno, že je vlastně nezaměstnává, a že jsou dohodnuti pouze na švarc systém, a je to tedy ou kej.. Takže proč se divit?

  • jan rich napsal:

   Na spoustě osvícených míst sedí nemakančekové a neschopní,kteří si tuto svou kosmetickou vadu léčí najímáním schopných za další státní peníze a jejich práci presentují za svou.To už dělali komunisté,kteří díky nomenklaturním pravidlům zastávali vysoké funkce.V záloze měli vždy ve své funkci vzdělaného odborníka,jimi dobře placeného,jehož rozumy jim pak upevňovaly pozici.Vždy s malou pauzou na vcuc oněch rozumů.

   • Weber napsal:

    Zajímavý postřeh, co se týká doby za komunistů – jejich personální politiky a pod. V době dnešní si představuji Andreje (jeho velikost) bez Faltýnků, Prchalů a jiných „záložníků“. Ti minulí potřebovali k životu stranickou disciplínu ( klacek v rukou tajemníků), ti dnešní prachy ( toť pádnější klacek – jak k ním došli vědí jen oni). Otázkou je, zda ti, co se vyznají v době minulé ( její technologii moci), se dokáží vyznat v době dnešních výzev a společenských jevů. Nevěřím, že k tomu stačí jen vzdělání. Komicky se mi jeví otázka od těch, co v minulosti “ něco“ dokázali na adresu domnělých nýmandů v případě, že právě oni kritizují personální politiku KSČ. Ale nepochybně máme každý nějaké zkušenosti, na jejichž chápání bychom se neshodli.

    • jan rich napsal:

     Můj příspěvek jste zneužil.Není Vám hanba?

     • Weber napsal:

      Zneužil?, Ne, jen použil, neboť moc „mluvíte“ a jaksi se ve všem ztrácíte, chybí Vám pokora, neboť jste si nevšiml, že rád agresivně poučujete ( i nepřímo, skrytě) a tím naznačujete svoje přednosti a převahu (myšlení?). Takže nestydím!

 3. jan rich napsal:

  Odpověď na tučné titulky v záhlaví článku zní:“No protože je předseda vlády,byť v demisi.“.Oni nejsou placeni z našich daní.Nevím,zda platí nájemné za kancelář.Ale i kdyby neplatili,jsou vlastně poradci a mediální podporou vlády.V předbabišovské době si ministerstva najímali odborné firmy na všelijaké činnosti,i když tam za stejnou činnost byli placeni pracovníci ministerstva.Teď se podívám na příspěvky.

 4. Kain Václav napsal:

  Babiš potřebuje nové volby co nejdříve dokud jsou jeho voliči dostatečně zblblí jeho naprosto nereálnými sliby.Čím déle bude tato agonie trvat,tím více se budou lidem otevírat oči a začnou zjišťovat,že jim pan Babiš s láskou čůral mezi lopatky.
  Potom začne jeho image dostávat trhliny a to bude jeho konec(už aby to bylo).S panem prezidentem to už také není ono.Udělal rozhodnutí aniž by to s prezidentem zkonzultoval.Asi si už myslí,že je nesestřelitelný panáček.Pochopitelně,že s ním by letěla všechna kukaččí vejce.která nakladl.

  • jan rich napsal:

   Vám vadí Babiš jako otloukánek médií.O Vás ANO nestojí.Dál zastávejte názor pisálků.

 5. Pamětník - bohužel napsal:

  Troufám si, v zájmu většiny občanů, mandantů, abonentů, spotřebitelů skvělých výsledků tradičních, zavedených partají požádat je o jednoduché užití mozků a zbytku sil.
  Polkněte své jedovaté jedovaté sliny a zaměřte se na konkréta: Nastavte, specifikujte měřítka / hodnoty, v nichž byly tradiční partaje výrazně lepší ne je dnešní počínání Babiše a jeho partajníků. Obecná varování před možným vývojem by mělo cenu, kdyby nebylo možno ukázat na neřádstva, která v posledním čtvrtstoletí realizovala kupř. tradiční nejstarší, dnes ČSSD a v půlstoletí KSČM. Vzpomínáte na varování od ekonomů Evropy před unáhlenou privatizací, bez zákonných pravidel. Tehdy varování přišla vniveč, podařilo se včas zhasnout a mnozí z poslanců, kteří se na tom podíleli sedí mezi zákonodárci dosud…
  Postavte se před zrcadlo – a své hodnocení srovnání jednotlivých výsledků vládnutí zveřejněte.

 6. Pavel Liska napsal:

  Ne, ze bych byl fanda mistra AB, ale kde jinde nez u sebe na Uradu vlady by mel premier mit svoje lidi ??? Nechapu otazku v titulku…

 7. jan rich napsal:

  Značko „PM“,rozlišujete azbuku od abecedy?On se mne na to písemně ptal a já mu odpovídám O AB nemám žádné záporné informace.Je trestně stíhán.Asi tak jako Havel.Je na Státním zastupiteství a soudech,aby pohnuly čímsi a začaly AB soudit.Antibabišovcům ale vyhovuje stav vinen-nevinen.Vždy si vyberou to pravě vyhovující.

  • PM napsal:

   Tono napsal:
   6.4.2018 (15:50)
   … chci předčasné volby a věřím, že vyhraje ANO, získá většinu v Poslanecké sněmovně a Andrej Babiš sestaví většinovou vládu ?

   Lukas napsal:
   6.4.2018 (21:55)
   Zajímalo by mě kdo jste, čím se živíte a co jste v životě dokázal ?

   Buď nechápete strukturování odpovědí, nebo opět jen matete. Zkontrolujte si předcházející texty a pochopíte, že vy jste tázán ale opravdu nebyl.
   A to, že jste na 100% schopný manipulátor placený Andrejem, mě už nikdo nevymluví. Všechno je zajisté jen účelovka, že? Nechci to ale stále dokola opakovat.
   A omlouvám se, azbuku jsem se sice povinně učil na základce, ruština byla i na střední, ale moc mi po ní nezůstalo. A navíc vůbec nechápu, proč a jak jste na takovou věc přišel. Myslím, že z mého psaní na tomto portále, mne snad nikdo nepodezírá, že bych byl příznivcem Putina nebo komančů. Tak co mi to přisuzujete. Pro mne je naopak naprosto nepochopitelné, že někdo vzdělaný může věřit prolhanému estébákovi.

 8. jan rich napsal:

  Pán „Weber“,projektování mostů je jedna věc,jejich stavba druhá a jejich údržba třetí.Co myslíte,kdo pochybil?Podle Vás určitě projektanti.Tak se toho dál držte.A mám-li na dálku určit příčinu sesuvu staveništně prafabrikovaného mostu-nebyl vybetonován ve vodorovné poloze.Vodorovná síla šikmé polohy rostoucí vahou ho pak uvedla v nešťastný pohyb.Hezké pochybování přeji.

 9. jan rich napsal:

  Opakovaně pane „Lukasi“.V tom je ale právě princip demokracie.Vy jste ho na sklonku svého života objevil.Blahopřeji.+

 10. jan rich napsal:

  Aničko,to vše je Havel,Klaus ,Zeman,Špidla,Gross a další zapomenutí.Zloděj,lhář a podvodník je jednotící.Přes dřívější zkušenosti uhýbáte na Babiše.Sdělovací prostředky Vám hodně podmazaly,že?Tak se jich držte.Snad Vám kotníky neokopou.

 11. Rezi napsal:

  Vážení diskutující,
  po přečtení všech dosud vyslovených názorů si dovoluji upozornit na následující skutečnost: během let po roce 1989 došlo k řadě pochybení ( některé úkony vykazovaly znaky trestných činů). S tím už, téměř po 30 letech, se zhusta nedá nic dělat. Co však považuji za osudovou chybu je fakt, že jsme prohospodařili svoji výbornou pověst ve světě, získanou díky prezident. Havlovi, který se snažil lidi spojovat. Dnes je situace právě opačná. Prezident republiky tenduje na východ a stávající premiér, byť v demisi, je trestně stíhán, usiluje o vládu jedné strany. Ve světě je běžné, že politik mající potíže méně závažného charakteru ( lhaní, opsání práce a pod.) svoji funkci opustí do doby vyřešení problému. Jak rozdílný postup je u nás…Zdejší občané se nedomáhají morálního řešení, nedožadují se bezuhonnosti svých představitelů, zákonných postupů, nýbrž se začnou dohadovat, hádat a napadat ( díky B…dosud jen verbálně). Výsledkem je postupující nevraživosti mezi lidmi a v samém závěru rozdělené obyvatelstvo. Pro vládnoucí vrstvu ideální stav. Drobným příkladem je, mimo jiné, shora zmíněná diskuze.

  • petrph napsal:

   Víte, to je ale právě ten problém, jak sám píšete: “
   „:: během let po roce 1989 došlo k řadě pochybení.. ale měli jsme tehdy .. výbornou pověst ve světě, získanou díky prezident. Havlovi“:
   Ergo, jinak řečeno, tu výbornou pověst ve světě jsme měli právě jen díky mediálně šířené rétorice pana Havla, která ale nebyla nijak podložena stavem našeho státu, morálně právně ani jinak.
   Což ovšem byl směr který se nám krutě vymstil. Občané se nechali opájet právě touto falešnou rétorikou /a aby jí nerušili/ se tehdy tvrdě nedomáhali skutečně morálně právních řešení, dokud to šlo. Například v oblasti potrestání komunistů, vyčištění posametové státní správy, správně provedené privatizace a pod.

   A abych cynicky dodal (jenže v souladu se zde publikovanými články o vlivu médií), snadno by šlo dosáhnout podobné výborné pověsti ve světě i nyní , pokud by o to naše společenské elity společně s médii stály, nějakou takovou osobnost vybraly (třeba pana Dienstbiera jr, Hermana,.), publikovaly v široké míře její projevy a info o setkání se světovými VIP,.. zatímco info o reálné politické situaci u nás patřičně marginalizovaly. Světová veřejnost by si pak ani nevšimla, že nějakého prezidenta (Zemana) vůbec máme..

 12. Baron napsal:

  vazeni, postradam v této diskuzi aspoň špetku pravdy. Cirka 41 let se rozkradalo co se mohlo, znárodnění 1948, mena v roce 1953 kdo nejde s nami (KSC) jde proti nam. Clenstvi v KSC jak poznal i pan Babis po porade s jeho maminkou, napomahani rezimu, tedy STB a KGB a Moskvy to vse k rustu vlastni rodiny. Dnes odsuzujete člověka, který nedělal nic jiného než doba od nej vyzadovala, a dela to opet, nadale krade i manipuluje, tak se v Cechach získává bohatstvi. Chce zde snad nekdo z diskutujících vysvetlit dnesni bohatstvi Klauzu? Kelneru? Babisu? etc. Je to opravdu smesne si vas cist, kazdy treti 100% napomocny strane a vlade, pohranicnici dostavali vyznamenani za vrazdy spolu obcanu. Veznice plne politickych veznu a ti co je odsoudili a věznili jsou dnes ve vládě. Zamyslete se vazeni, prestante prskat a zaradte se ro rady na polevku od Babise, mozna dostanete i koblizek 🙁

  • PM napsal:

   Je to přesně tak, jak uvádíte, jen se hluboce stydím, že jsem Klausovi při privatizaci tak fandil, také se strašně spěchalo s privatizací a já byl úplně slepý. Komančové si všechno rozebrali, a já tomu tleskal, ale doba to žádala, euforie z nabyté svobody zaslepovala. Nejsme jako oni, to byl i můj postoj. Kdyby se tehdy postupovalo spravedlivě, tak by Babiš neškodil, neměl by na to prachy, makal by v montovně a dnes by asi užíval důchodu 10 000. O to více jsem, dnes nešťastný z pomatenců, kteří jsou slepí, zpitomělí, propagandou, všichni kradou, že a Bureš udělá pořádek.
   Ale za 20 let se i jim rozbřeskne, a budou se kát, jako já nyní.
   Jenže, já mám alespoň osobní ospravedlnění, po 40 letech totality, jsem měl nárok, být v euforii, a mozek používat, ne úplně racionálně. Ale jak si svůj omyl zdůvodníte vy, co tomu člověku fandíte. Přitom je to tak průhledné a jednoduché. Jen doufám, že to dobře dopadne a moje děti nebudou muset emigrovat. Ale v zemi, kde nebude právo, nebo právo jen pro někoho, ani já žít nechci.

   • Pamětník - bohužel napsal:

    K PM „… já tomu (privatizaci) tleskal, ale doba to žádala, euforie z nabyté svobody zaslepovala…“ No víte, možná se nabízí srovnání: Byl jsem na Václaváku, u protestu protí komunistovi v čele komise dozoru nad GIBSem. Několik křiklounů tam protest rozšířilo proti vládě / Babišovi. Dobrá euforie. Ale pak se ptám zda euforie omlouvá nedostatek schopnosti užívat mozek?
    Když jste tleskal privatizaci, zřejmě Vám uniklo, že to byla Klausova fungl nová ODS, která v dubnu 1992 zabránila přijetí zákona o střetu zájmů. O 8 modrých hlasů neprošel, a po 1/2 roce už bylo vymalováno i potmě…!
    Nevolím ANO – jako dědek po zkušenostech sázím a spoléhám na mladé na Piráty!

 13. Josef napsal:

  Babišovo sestavování vlády je už dost za hranou přestávám věřit , že se podaří sestavit, koaliční vládu.Hraje se o čas ,tyto,o hry mohou trvat celý letošní rok,není prostor pro předčasné volby.Komunalnia senátní volby jsou vdohledu a to není vhodné pro předčasné volby.Nic se nemá přehánět,p. Babiš se zatím tímto faktem neznepokojuje.Situace nedává zatím nedává žádný smysl.

Přidávání komentářů není povoleno