Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Duch z Kyjeva a neohrožení námořníci. I Ukrajina má svou propagandu, jen jinou než Rusko

KOMENTÁŘ. Agresor, který začal válku, chce v propagandě především utvrdit vlastní občany v tom, že konflikt je nevyhnutelný a motivace k němu je oprávněná. Napadený stát naopak musí hlavně motivovat obyvatelstvo k obraně země a k vytrvalosti. Beze zbytku to platí i pro současnou agresi Ruska na Ukrajině, a právě proto se také propaganda obou zemí zásadně liší. Běží však naplno na obou stranách.

Rusko v ukrajinském konfliktu využívá v propagandě například operace pod falešnou vlajkou. Jde o manipulativní fotografie, videa či zprávy, které mají dokazovat, že to  byla Ukrajina, kdo zavinil právě probíhající válku.

Místo padlých těla z pitevny

Jedním z příkladů jsou videoreportáže proruských novinářů pořízené údajně na místě, kde ukrajinská armáda měla ještě před začátkem války údajně zničit auto s civilisty, když se snažila zneškodnit ruského generála. Mělo jít o důkaz válečných zločinů a o jednu ze záminek, proč je nutné spustit takzvanou „mírovou operaci“ na Ukrajině.

Později se ale ověřováním videí zjistilo, že okolo zničeného automobilu nejsou nikde střepiny ze zničených oken a že chybí poznávací značky. Navíc rozbor patologa ukázal, že rána na lebce jednoho z ohořelých těl nemohla být způsobena výbuchem, ale jde o pitevní řez, kterým se běžně dostává patolog k mozku. Vozidla tak pravděpodobně byla z vrakoviště a těla z márnice.

Podobných případů, kdy proruská tvrzení nemají oporu ve faktech a údajné důkazy vzbuzují spíše pochybnosti, je z období před válkou i během ní celá řada. Mnoho z nich lze snadno zpochybnit či přímo vyvrátit.

Nabízí se vysvětlení, že dezinformátoři nemusí mít čas či kapacity vytvářet složitější a uvěřitelnější příběhy nebo si skutečně myslí, že je jejich finální práce dostatečně věrohodná.

S největší pravděpodobností však autorům těchto vymyšlených příběhů příliš na kvalitě nezáleží. Jsou si vědomi, že prvotní lež se šíří rychleji než následná pravda, že cílovým publikem jsou ruští občané v Rusku a že nejde o to představit jednu verzi falešné pravdy, ale způsobit informační chaos.

Ruská dezinformační receptura

Skutečnost je taková, že k většině běžných Rusů se dostanou pouze informace šířené oficiálními ruskými kanály, případně tamními sociálními sítěmi. Pokud už je někdo ověří – což je většinou práce západních médií a analytiků či opozičních ruských novinářů, výsledná informace doputuje jen k minimálnímu počtu lidí, kteří by si podle ní mohli zkorigovat názor.

Vylhané příběhy jsou navíc často atraktivnější a v informačním prostoru mají podobný efekt jako takzvané bleskové zprávy, breaking news – vzbudí zájem, ale doplňující informace už sleduje méně a méně lidí.

Proruských manipulativních a falešných zpráv se v průběhu války na Ukrajině také již objevilo tolik, že člověk, který s informacemi přímo nepracuje, nemá možnost každou z nich kontrolovat. Jako by vlastní vojenskou taktiku „nás mnogo“ Rusko používalo i při zaplavování prostoru dezinformacemi.

Cílem dezinformací je zmást nepřátelskou společnost informačním chaosem a rozdělit ji tak, aby ani její základní jednotky nedokázaly spolupracovat. Internetem koluje tolik verzí vysvětlujících aktuální dění, že běžný člověk neví, čemu věřit. Najednou je těžké se s přáteli či vlastní rodinou shodnout i na základních otázkách – třeba i v něčem tak evidentním jako to, kdo je viník války a kdo oběť.

Duch z Kyjeva a Hadí ostrov

I Ukrajina však má svou propagandu a ukrajinské vedení manipuluje s veřejným míněním. Zatímco v případě Ruska jde především o obhajobu války jako „mírové operace“ a zakrytí vlastních válečných zločinů, Ukrajina naopak musí hlavně motivovat vlastní občany k obraně své země a k vytrvalosti.

Zároveň se její lídři v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským snaží upoutat pozornost zahraničních médií a politiků, protože mezinárodní podpora – ať v dodávce zbraní, tlaku na Rusko či v humanitární spolupráci – je klíčová pro co největší obranyschopnost země či dokonce k úplnému odražení nepřátelského útoku.

Proto se internetem šíří především hrdinské příběhy jako ten o Duchovi z Kyjeva, mýtickém pilotovi, který v počátku války údajně sám zneškodnil šest nepřátelských letounů. Příběh šířily i oficiální ukrajinské profily na sociálních sítích. Ačkoli se později ukázalo, že příběh není pravdivý, splnil účel – motivoval civilní obyvatelstvo a dal lidem alespoň o trochu větší pocit bezpečí.

Nebo útok na Hadí ostrov, kde mělo podle původní verze příběhu hrdinskou smrtí zemřít třináct ukrajinských pohraničníků. Ti se nechtěli vzdát ruskému námořnictvu a na výzvu složit zbraně odpověděli: „Ruská válečná lodi, jdi do p*dele!“

Jejich výrok i celá scéna obletěly svět, v Česku vzniklo i charitativní oblečení připomínající tento incident coby symbol nezlomného charakteru Ukrajinců v boji s daleko silnějším Ruskem. Jak se později ukázalo, Ukrajinci ve skutečnosti nezemřeli, ale byli zajati (voják, který pronesl zmíněná slova, se už mezitím vrátil domů a dostal hned medaili). Nejasnosti panovaly i kolem jejich přesného počtu. Na to už se ale historie, a především Ukrajina uprostřed války, neptá.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. Dr. B napsal:

  Leitmotiv Ruské propagandy je již dlouho v podstatě stejný. A možná proto je jejich propaganda natolik účinná i mimo Ruské území. V podstatě říkají „nevěřte nikomu a ničemu, všichni vám lžou! Vlastně nemusíte věřit ani nám, jen když nebudete věřit ani ostatním.“
  A jde o geniální model, jak je dnes vidět na každém kroku. V podstatě se stalo módou říkat, že všichni lžou. Nakonec to sami všichni vidíme kolem sebe, nebo se pletu?
  Snaha o jakékoli ověřování informací se stala přežitkem, protože nevěřit ničemu je tak pohodlné a navíc to v lidech vyvolává pocit, že na všechny vlastně vyzráli, že všechny prokoukli. Že si na ně nikdo nepřijde. A Ruská propaganda tak v mainstreamu zcela vítězí.
  Můžeme si o Rusech myslet co chceme, ale v tomto jim musíme přiznat velkou zkušenost a obdivuhodné úspěchy. V podstatě stačí všechno a všechny rozhádat, znejistět a utvrdit v tom, že na západě není žádná demokracie, žádná svoboda slova, žádná lidská práva atd. Nikdo z lidí papouškujících tyto „pravdy“ již nedohlédne za hranice své sociální bubliny a ve své kritice západu nikoho z nich nenapadne, jak by asi se stejnou rétorikou uspěli (či spíše neuspěli) například v tom Rusku (Číně atd.). Nikdo si nepoloží otázku, zda by své oportunistické bláboly mohli takhle beztrestně zveřejňovat i tam. Hlavně, že na západě je cenzura a nesvoboda slova 😉
  V informační válce tak Rusové již léta vítězí na celé čáře, bohužel 🙁

  • Theo Bias napsal:

   Zdroj?

   • Dr. B napsal:

    Osobní úvaha a zkušenost s Ruskou propagandou ….

  • Sámo napsal:

   Zkrátka a dobře- ve vztahu k ruským zprávám je správný postup jediný- věřit tomu, že pravda je úplně jiná než to o čem píší Rusové, protože v Rusku jsou za šíření pravdy vysoké tresty, někdy až desetileté tresty vězení.

 2. ivan napsal:

  Zajímavé je to, že se objevily potvrzené zprávy o biologických laboratořích na Ukrajině, kde se zkoumaly biologické zbraně a je v tom namočen syn prezidenta Bidena Hunter. Uveřejnil to britský tisk i s důkazy a tuto zprávu převzaly světové agentury. Takže jeden pádný důvok k demilitarizaci Ukrajiny by tady byl.
  O batalionu AZOV, Pravém sektoru, Ajdaru se už opatrně píše i v našem tisku. K tomu se objevují potvrzené zprávy o masakru v Oděse a zabíjení civilistů na Donbase Pravým sektorem, který je oficiálně pod Ukrajinskou armádou. Takže důvod k denacifikaci je tady také.
  Že by britové fandili Rusku a šířily ruskou propagandu? Nebo měl Putin pravdu, když zdůvodnil útok na Ukrajinu tím, co dnes přiznávají potichu světová média?
  Trump požádá Putina, aby zveřejnil veškeré informace, které souvisí s činností mladého Bidena na Ukrajině. Tím potvrdil věrohodnost informací z  Británie.
  Takže kde je a kde probíhá informační válka? V Rusku to to asi nebude. Dnes komentátoři říkají, že ten konflikt vyvolaly USA. Zelenskyj je pouhý herec, kerý plní svou roli, v zájmu USA. O Ukrajinu mu nejde, to by okamžitě volal po zastavení bojů ale to není v plánu. Proto vydírá, křičí, žaluje, napadá a vyhrožuje všem, kteří mu zbraně dát odmítají. Válka je nejlepší kšeft. USA to dobře ví a také jako jediní na té válce slušně vydělají. To je, oč tu běží.

  • Marek Loucký napsal:

   Prosím, kolik Vás v tom bohnickém pavilonu celkem je? Jenom ať jsme v obraze 😀 😀 😀
   Na druhou stranu je skvělé, že článek hezky dokumentujete praktickou ukázkou. Takové hezké propojení teorie a praxe…Komenský by byl nesmírně potěšen 😀

  • Jirka napsal:

   Běž domů Ivane !!!

  • Sámo napsal:

   Žádná západní média nepřiznávají ani náznak něčeho o čem tu píšeš ty ruský Ivane. něco podobného by mohly napsat bulvární noviny, které přebírají své zprávy ze zahraničního tisku bez udání zdrojů. A Putin ve své politické kariéře se chová naprosto stejně jako když byl agentem ruské tajné služby- lže o všem a všude a pravda je pro něj neznámý pojem- vrcholem všeho je skutečnost, že v Rusku nazývají vyhlazovací válku na Ukrajině mírovou misí a pokud v Rusku nazve někdo invazi a válku na Ukrajině pravým jménem- tak mu hrozí desetiletý trest vězení natvrdo. Jinak Rusové vedou válku stylem spálené země, kdy bombardují a ničí všechno bez ohledu na ztráty na životech civilistů a takovou válku nevedli ani němečtí hitlerovci za 2. světové války.

   • Martin Vaněk napsal:

    Dohledejte si výrok náměstkyně zahraničí USA před senátním výborem – nejen že potvrdila existenci tajných laboratoří, ale i americké účasti na výzkumech.

  • Martin Svoboda napsal:

   Milý Ivane, tvůj příspěvek je krásným doplněním článku. Lepší vzorek ruských nesmyslů jsem nečekal.
   Takže příště nám to ozdrojuj, jestli je to možné. Zasmějeme se.

  • Petr napsal:

   Už jen to, že jsi Ivan, je nad míru jasné…. :))))

 3. Martin Vaněk napsal:

  To bude na místní hovinaře moc složité – tak dalece tyto loutky nevidí.😅

 4. wenkovan napsal:

  Shrnuto – obojí je to lež a propaganda, ale jedna je hodná a druhá je zlá.

 5. Radomír napsal:

  Po Iráku, Afghánistánu, Libyi je tu Ukrajina. Evropská unie a země NATO nyní posílají zbraně a střelivo do války na Ukrajině. Opravdu chtějí bojovat do posledního Ukrajince? Supervelmocím a NATO nechybí zbraně. Chybí jim ochota prosazovat férovou mírovou politiku. Zbrojaři velmocí chtějí vydělat na výrobě, prodeji a spotřebě zbraní a střeliva. Podle údajů SIPRI vydalo NATO, včetně Spojených států, v roce 2020 celkem 55,7 % světových vojenských výdajů. Rusko utratilo na vojenské výdaje 61,7 miliardy dolarů, neboli 3,1 % světových výdajů. Papež František letos 24. března správně upozornil, že další zvyšování zbrojních výdajů je šílenství a že řešením nejsou zbraně, ale změna chování velmocí a dalších států.

 6. Toky napsal:

  Válka je ruská pitomost, na druhé straně budou ukrajinci několik desetiletí hrdi na svůj boj proti ruským zmetkům. Ať už to dopadne jakoliv, rusáci už teď to prohráli.

 7. Sámo napsal:

  Zkrátka a dobře- ve vztahu k ruským zprávám je správný postup jediný- věřit tomu, že pravda je úplně jiná než to o čem píší Rusové, protože v Rusku jsou za šíření pravdy vysoké tresty, někdy až desetileté tresty vězení.

  • wenkovan napsal:

   V Rusku bylo vždy všechno větší a bylo toho víc, proto u nás jenom max. tři roky.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost