Propagandistické video k jedné z operací pod falešnou vlajkou na Ukrajině

Ne oběť boje, ale těla z márnice. Ruskou invazi na Ukrajinu mají vysvětlit i falešná videa

Napsal/a Jan Žabka 24. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Než Rusko zahájilo válku na Ukrajině, využívalo takzvané operace pod falešnou vlajkou, aby svůj krok ospravedlnilo. Jde o propagandistická videa, která mají dokazovat, že Ukrajina válku ve skutečnosti vyprovokovala. Uživatelé sociálních sítí průběžně videa ověřují a upozorňují na manipulace.

Jde o součást ruské propagandy, která má podpořit a pomoct zdůvodnit právě probíhající válku na Ukrajině. Cílem operací pod falešnou vlajkou je svalit vinu za vytvoření válečného konfliktu na nepřítele a poskytnout tak Rusku záminku k invazi.

Zmanipulovaná videa, která mají údajnou ukrajinskou agresi dokazovat, se v posledních dnech masivně šíří internetem, především po sociálních sítích jako je Twitter, TikTok nebo Telegram, ale také přes média kontrolovaná ruským státem.

Cílem je vytvoření informačního chaosu na mezinárodní úrovni a obhájení vojenské akce před vlastním obyvatelstvem. Novináři teď spolu s běžnými uživateli internetu videa ověřují pomocí volně dostupných online nástrojů a ruská tvrzení v reálném čase vyvracejí.

Mrtví civilisté v autě bez SPZ

Podle zprávy Doněcké tiskové agentury měly ukrajinské jednotky odpálit dvě bomby na dálnici z Ruskem okupovaného Doněcku do rovněž okupovaného města Horlivka. Cílem útoku měl údajně být nejmenovaný vojenský velitel, místo něj však ukrajinská armáda vyhodila do vzduchu civilní auto se třemi civilisty.

Tvrzení podporují videoreportáže údajně přímo z místa, vytvořené proruskými médii. Navzdory tomu, že tyto vizuální materiály mají dokazovat „ukrajinský terorismus“, umožnily naopak investigativcům ze sociálních sítí zmíněná obvinění zpochybnit.

Lidé na sociálních sítích si totiž všimli řady nedostatků, které záběry obsahují, a podrobně je rozebrali. Jde například o to, že zničené auto nemá poznávací značku, stejně jako okolo něj či uvnitř nejsou zbytky rozbitých skel. To naznačuje, že auto pravděpodobně pochází z vrakoviště a na místo bylo dovezeno a úmyslně zapáleno.

Uvnitř vozů jsou ale vidět také ohořelé kostry lidských těl. Na jedné z nich lze vidět zřetelný a čistý řez lebkou, který naznačuje, že tělo bylo na místo dovezeno z patologie. To potvrzuje i server Grid, který snímky ukázal americkému soudnímu patologovi Victorovi Weednovi, který má zkušenosti s vyšetřováním obětí výbuchů.

„Jde o typický řez provedený za účelem odstranění lebeční kosti, který se provádí při pitvě,“ řekl Weedn po prozkoumání snímků. Navíc dodal, že malý otvor v lebce naznačuje spíše výstupní ránu po kulce než typické zranění po bombovém útoku.

Dostupné důkazy tedy podle něj naznačují zcela jiný sled událostí: osoba na předním sedadle pravděpodobně zemřela již dříve, prošla pitvou a její ostatky byly umístěny do auta až následovně. Až pak bylo auto zapáleno. Weedn zároveň dodal, že ostatní těla jsou příliš spálená na to, aby byl u nich schopen provést obdobnou analýzu.

Čí je to transportér?

Den před tím ruská tisková agentura TASS informovala o tom, že „ruské ozbrojené síly a pohraniční bezpečnostní složky zabránily narušení ruské hranice sabotážní skupinou z ukrajinského území, pět narušitelů bylo zlikvidováno“. K průniku hranice mělo dojít poblíž osady Miťakinskaja v Rostovské oblasti.

Následně k tomu bylo zveřejněno i video, které údajně pořídil jeden z ukrajinských vojáků, který se vpádu na ruské území zúčastnil. Geolokace záběrů, kterou provedl investigativec Eliot Higgins ze sdružení Bellingcat, pomohla určit místo, kde bylo byly pořízeny.

Z videa vyplývá, že k údajnému útoku došlo sice na ukrajinsko-ruské hranici, ale že mířil ze separatisty ovládaného území Ukrajiny a nikoli za ruskou hranicí. Navíc jde o místo, které je nápadně blízko jinému falešnému ukrajinskému útoku, tentokrát na ruskou hraniční strážní budku. Místa od sebe nejsou vzdálená ani kilometr a videa byla zveřejněna den po sobě.

K tomu všemu je na videu vidět také obrněný transportér, který měl být zničen ruskými jednotkami. Twitterový uživatel Orix zjistil, že jde o vozidlo BTR-70M, které se sice tváří jako ukrajinský transportér, ale Ukrajina ve skutečnosti tento typ transportérů nepoužívá.

Cílem měla být i mateřská školka

19. února 2022 zase ruská média informovala o tom, že vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní řízení „ve věci pokusu o vraždu spáchanou obecně nebezpečným způsobem ostřelováním pohraniční Rostovské oblasti Ruské federace z ukrajinské strany“.

„Neznámé osoby zdržující se na území Ukrajiny použily několikanásobný raketomet k ostřelování pohraniční oblasti Tarasovského rajónu Rostovské oblasti,“ uvedl vyšetřovací výbor.

Poté ruský propagandistický kanál NewsFront zveřejnil následující video. To mělo dokazovat, že výstřely byly vypáleny „ze severního břehu Siverského Doněcku poblíž obce Bolotene“.

Díky souřadnicím na záznamu a analýze budov byli ale dobrovolníci spolupracující s mediální organizací Inform Napalm schopni určit skutečné místo výstřelu. Rozprostření budov na videu porovnali se satelitními snímky z místa podle souřadnic a zjistili, že video bylo pořízeno na jednom z vyvýšených míst.

To jim pomohlo také odhalit přesnou polohu místa, odkud k odpálení raketometu došlo. „Na videu je jasně vidět, že odpalovací prostor se nachází mezi budovami a zelení. Stačí pohled na oblast z ptačí perspektivy,“ popisují dobrovolníci z Inform Napalm v reportáži.

A dodávají: „Znamená to, že souřadnice systému používaného k odpalování raket směrem na Ruskou federaci se nacházejí v okupované Luhanské oblasti, na jižním břehu řeky Siverskij Doněck. Z videozáznamu je patrné, že stopy raket vedou mezi kamerou a elektrickým přenosovým vedením, přičemž v pozadí se třpytí voda. Podle toho byly výstřely vypáleny ze stejného břehu řeky.“

Foto z produkce Inform Napalm

Další vymyšlená válečná situace se týkala tentokrát mateřské školky ve městě Stanycja Luhanska. Ukrajinské dělostřelecké jednotky ji měly zasáhnout jedním ze svých útoků.

Eliot Higgins z Bellingcatu však zjistil díky fotografiím z místa a jejich analýze, že kráter po dopadu dělostřeleckého granátu pocházel z oblasti ovládané Ruskem podporovanými separatisty.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)