Zničený dům v Doněcku. Foto: Profimedia

Válka v přímém přenosu. Některá „autentická“ videa z Ukrajiny jsou z počítačových her

Napsal/a Jan Žabka 2. března 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Válku na Ukrajině sleduje svět díky moderním technologiím prakticky v přímém přenosu. Proud videí na sociální síti TikTok podporuje vlnu solidarity a doplňuje novinářský pohled na válku o nikým needitovanou perspektivu ukrajinských civilistů a vojáků. Válečný obsah se ale kvůli algoritmům dostává i k dětským divákům. A hlavně – v záplavě videí je těžké odlišit ta falešná od skutečných a aktuálních záběrů z války.

Svá videa na sociální síti TikTok začal ukrajinský voják Alex Hook sdílet v roce 2020, údajně proto, aby zlepšil náladu své dcery a manželky v době, kdy nemohl být doma. Jeho videa z té doby obsahují záběry z vojenských cvičení a misí, ale také rodinné momentky tanečků s jeho dcerou.

Dnes jeho profil sledují víc než tři miliony lidí; jeho nejsledovanější video vidělo přes 70 milionů lidí po celém světě. Na svých novějších videích buď sám, nebo společně se svou jednotkou tančí v plné polní. Díky tomu se nyní stal jedním ze symbolů ukrajinské války na sociálních sítích. Lidé na jeho videa masivně reagují a sdílí je.

@alexhook2303 #🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦 #🇺🇦🇺🇦🇺🇦💙💛 #Топ #ЗСУ #Рек #украинатикток #славаукраїні #Армия #ООС #огонь ♬ πρωτότυπος ήχος – Giannis Karaolis

Profil Alexe Hooka – i vzhledem k historii účtu – nevzbuzuje pochybnosti, že by šlo o podvod. To se ale o mnohých dalších účtech s podobným obsahem rozhodně říct nedá.

Kapesní televizní štáb

Situace na Ukrajině dodává nový rozměr pojmu „válka v přímém přenosu“, který se dostal do širšího povědomí při válce v Kuvajtu v roce 1991. Tehdy americká televizní stanice CNN zprostředkovávala svým divákům v podstatě nepřetržitý přenos konfliktu. Lidé sledovali přesuny amerických letadlových lodí či ničení nepřátelských cílů.

Po třiceti letech, v době sociálních sítí, se mediální situace změnila. Dnes má již téměř každý v kapse chytrý telefon s kvalitním fotoaparátem, videem vysoké kvality a připojením k internetu, a tedy i s přístupem k milionům potenciálních diváků. Vedle profesionálních novinářů dnes pohled na válku utváří i osobitější, ale také nikým needitovaná perspektiva místních civilistů a vojáků.

Jenže pokud někdo čerpá informace pouze ze sociálních sítí, má pohled výrazně zkreslený. Videa jsou často krátká a ve většině případů z nich nejde bez větších zkušeností vyčíst okolnosti a kontext jejich vzniku. Navíc jde ve většině případů o obsah s nevelkou informační hodnotou. Tančící vojáci, výbuchy bomb, projíždějící tanky, nic z toho samo o sobě divákovi příliš neřekne.

Bez pečlivé reportérské a redakční práce nejde o dokumentární a informativní obsah, ale především o obsah šokující, či dokonce zábavní. Velká míra takového obsahu může brzy vést u lidí k rezignaci na téma, případě k pocitům úzkosti, beznaděje či strachu.

Nevyhnou se tomu ani děti. Algoritmy sociálních sítí, které uživatelům nabízí další a další obsah na základě toho, co by je aktuálně podle umělé inteligence nejvíce mohlo zaujmout, totiž dětem vedle videí tančících vrstevníků a záběrů z luxusních dovolených influencerů naservírují i mohutnou zásobu válečných záběrů.

Parašutista z jiné války

K tomu všemu je často na sociálních sítích náročné zjistit skutečný původ šířených videí. Ověřovací komunita funguje především na Twitteru a její informace se dostanou jen k omezenému počtu lidí.

Příkladem je video ruského vojenského parašutisty, který údajně právě zahajuje invazi na Ukrajině. Video viděly a sdílely miliony lidí po celém světě. Dokonce jej šířily i některé osobnosti českého Twitteru.

Video sice bylo skutečné, jenže… Jenže vůbec nepocházelo z aktuálního rusko-ukrajinského konfliktu. Bylo zveřejněno na sociálních sítích už v roce 2015 a v současnosti bylo pouze opětovně publikováno, pravděpodobně za účelem zvýšení jeho dosahu na sociálních sítích.

Populární je také video ruských stíhaček, které údajně prolétávají nad Kyjevem. Miliony lidí ho sdílely s emotivními komentáři. I v tomto případě ale jde o video uvedené v nesprávném kontextu. Jak zjistili analytici z USA Today, video bylo zveřejněno už v roce 2020 s poznámkou, že se jedná o cvičení v Moskvě před oslavami Dne vítězství.

Ověřování videí vyžaduje, aby si ho fact-checker zpravidla pustil několikrát dokola nebo jej sledovat dostatečně dlouho. To však algoritmus této sociální sítě vyhodnotí tak, že lidé „mají o tento obsah zájem“ a začne jim podobného obsahu nabízet ještě víc.

Lajkujte a plaťte

S čím dál realističtějšími videohrami se také stále více šíří záběry z počítačových her, které jsou však vydávány za skutečné snímky z války.

Šíření takového videa se dopustilo i ukrajinské ministerstvo obrany, když na svém oficiálním twitterovém účtu sdílelo záběry z leteckého simulátoru „Digital Combat Simulator World“. Kolují třeba také záběry z akční videohry Arma 3 vydávané za záběry z Ukrajiny.

Další falešné video se zase vydávalo za živý přenos. Bylo natočené v naprosté tmě, slyšet byla pouze siréna, sténání a výstřely. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o autentické živé vysílání přímo z konfliktu na Ukrajině. Při delším sledování se však ukáže, že jde ve skutečnosti jen o neustále se opakující sérii záběrů. Záběry ve tmě jsou navíc přiřazeny k času 16:17, kdy na Ukrajině bylo ve skutečnosti ještě světlo.

Jiné falešné živé přenosy obsahovaly záběry na budovy s popiskem, že jde o ukrajinská města. Ve skutečnosti však americká televizní stanice NBC zjistila, že tik-tokový účet, na kterém se videa objevila, zveřejnil jiná videa ze stejného místa, n nichž však byla auta s britskými poznávacími značkami.

Autoři těchto videí je často doplňují o emotivní komentáře, o výzvy k solidaritě, o sdílení a v některých případech i o finanční pomoc. Komentáře a „srdíčka“ jim pak přicházejí od lidí z celého světa. TikTok navíc umožňuje monetizaci formou takzvaných virtuálních dárků, které uživatelé mohou zaslat tvůrcům během živého vysílání.

Může jít o virtuální dárky v hodnotě od několika málo korun do tisíců. Celkové množství financí, které autorům falešných videí lidé v dobré víře zaslali, zjistit nelze.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)