Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com, zdroj

Děkujeme, odejděte. Proč se Německu vyplatí zaplatit migrantům bez azylu novou kuchyň

Nedostali azyl a ještě jim má stát platit zpáteční letenku? Pochybnosti o finanční podpoře dobrovolného návratu migrantů má nejenom řada Němců. Téma ráda přebírají i česká média a většinou je z toho peprná diskuse pod článkem. V něm také ale zpravidla chybí klíčová věta – že to má Německo dost přesně spočítané a že ví, co dělá.

Německá vláda schválila zvýšení finanční prémie těm migrantům, kteří se rozhodnou dobrovolně vrátit do vlasti. Má to být nadstavba k programům podpory dobrovolných návratů, které už v Německu delší dobu fungují.

Pokud migranti využijí starý i nový program současně, mohou si oproti dosavadním příspěvkům při dobrovolném návratu přijít až na dvojnásobnou sumu (v případě jednotlivců celkem 2200 eur, v případě rodin až 6000 eur) a ze získaných peněz si doma třeba opravit dům nebo vybavit kuchyň.

Česká média tuto zprávu ale většinou převzala bez kontextu a s několika nepřesnostmi, které dost podstatně mění celé sdělení.

Především se téměř nepsalo o tom, že jsou dobrovolné návraty migrantů pro německý stát výrazně levnější než nucená vyhoštění. A to i s finanční podporou, která se z českého pohledu a přepočtená na koruny zdá být vysoká.

Letenka s policistou v ceně

Na deportaci odmítnutých žadatelů o azyl si německý stát najímá charterové lety nebo migranty „přidá“ mezi cestující běžných linek. V případě cílových destinací jako Afghánistán nebo Irák ani jiná než letecká forma dopravy nepřipadá v úvahu.

Každý takový pasažér má zpravidla doprovod, někdy tlumočníky, někdy policejní eskortu, podle toho, jestli jde o rodiny s dětmi, nebo o vyhoštěné pachatele trestných činů.

Tyto personální náklady zvedají náklady na vyhoštění, nejde tedy jen o cenu samotné dopravy. K tomu připadají ještě administrativní náklady německých úřadů při sestavování potřebných dokumentů migranta na cestu, případně i náklady na jeho pobyt ve vazbě těsně před vyhoštěním.

Velkou pozornost vzbudil v německých médiích třeba případ deportace 34 Afghánců z loňského prosince, která dohromady vyšla zhruba na 350 tisíc eur (tedy přes 10 tisíc eur na každého, a tak výrazně dráž, než varianta dobrovolného odchodu s maximálním přiznaným příspěvkem). Mnohatisícové náklady na jedno vyhoštění potvrzují i další výpočty německých médií.

Teď nebo nikdy

Logo nového programu, zdroj: Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky

Není také pravda, že by nový program byl určen pouze už odmítnutým žadatelům o azyl. Využít ho můžou i ti, kteří na rozhodnutí o mezinárodní ochraně teprve čekají.

Právě proto se proti vládnímu plánu ostře postavila organizace Pro Asyl, která v Německu uprchlíkům nabízí právní poradenství a další servis během azylového řízení.

Vláda svoji nabídku omezila jen na tři měsíce (do konce února). Kdo se k dobrovolnému návratu nerozhodne do té doby, přijde o vyšší prémii.

Navíc oba finanční programy dohromady fungují tak, že motivují k dobrovolnému odchodu hlavně ty migranty, o jejichž žádosti o azyl úřady ještě nerozhodly.

Pro Asyl tak tvrdí, že někteří lidé teď pod tlakem vidiny časově omezené nabídky peněz Německo unáhleně opustí, aniž využili všech právních prostředků pro získání azylu.

Neúprosnější než vypadá

Kdo naopak státní podporu při dobrovolném návratu využít nemůže, jsou Syřané. Stejně jako Německo nepodporuje dobrovolné návraty do země, kde stále neskončila válka, neprovádí ani nucená vyhoštění zpět do Sýrie. Například vlády spolkových zemí Saska a Bavorska ale chtějí jednat o revizi a toto pravidlo změnit.

Do Afghánistánu pak Německo už rok vrací odmítnuté žadatele o azyl přesto, že země není bezpečná a zažívá teroristické útoky.

I to ukazuje, že Německo za poslední dva roky udělalo v azylové politice mnohem větší krok k pragmatismu a „neúprosnosti“, než to z mediálního mainstreamu v Česku obvykle vypadá.

Finanční podpora dobrovolných návratů, které jsou pro stát levnější, teď z pohledu vlády dává smysl i proto, že jejich počet v Německu klesá.

Zatímco v roce 2016 se dobrovolně vrátilo 55 tisíc osob (zhruba dvakrát tolik než bylo deportováno), čísla z prvního letošního pololetí ukazují oproti loňsku pokles o necelou polovinu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

23 komentářů

 1. my.point napsal:

  Popravdě, nikdy jsem plně nepochopil důvod kterým otevřela Merkel stavidla. Dnes velkou vodu draze odčerpává. Stejně jako velká voda nepřinesla migr. vlna nic extra pozitivního. Jen lidé se budou více bát, Budou se více hlídat zátopové oblasti(no-go zóny). Snad nová nařízení a sledování vlastních obyvatel je ten důvod. Dokud nebyla velká voda lidé brojili proti omezení. Dnes o něj prosí. Svoboda se vytrácí. Nicméně, pokud dříve etnická rozmanitost byla pro evropany synonymem americké svobody a michelinskou hvězdou vyspělosti a kultury, tak dnes po probuzení bude valná většina evropanů oceňovat blbej párek s hořčicí.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Tleskám.

  • Martin napsal:

   Vy jste opravdu nikdy nepochopil, že nechat ten „milion migrantů v pohybu“ na bedrech Maďarska, Srbska, CHorvatska by bylo mnohem škodlivější a ekonomicky náročnější?? Vaše zavádějící a polonacistické úvahy patří na stůl policii, a ne jako příspěvek do diskuse.

   • František napsal:

    +1
    @my.point Problém je, že vaše úvaha se nezakládá na realitě. Ekonomicky uprchlická vlna přinesla Německu hodně. A to i po odečtení nákladů.
    No-go zóny je více mýtus než realita. Je pravdou, že ve Francii a pár dalších zemích existuje několik problémových míst. Všechny jsou dědictvím z minulosti a nemají nic společného s nynější uprchlickou vlnou. V případě Francie se jedná o dědictví kolonialismu.

  • Pavel Táborský napsal:

   Merkelová nezvedla stavidla. Jen tehdy řekla, že migranti, kteří v té době byli v Schengenu, můžou do Německa. Nic víc, nic míň.

  • Milan Šmíd napsal:

   Chcete-li vědět, jak to vzniklo, tak si přečtěte tenhle článek
   http://www.louc.cz/17/2960909.html

 2. Nemec napsal:

  Mám obavu, že než si Německo vyřeší svou idiotskou politiku s migranty, tak se z České republiky díky nim, stane kolonie Ruska pod vedením Zemana, Okamury a bojových jednotek Obrtela. Potom tu kolonii Německo vykopne z EU a hospodářsky zničí. Nebo se pletu ?

  • petrph napsal:

   Milý pane, zkuste sledovat aktuálnější zprávy. Podle posledních projednávaných návrhů Dublinu IV v parlamentu EU se spíše staneme kolonií Bruselu, do které přesune bez našeho souhlasu větší počet nelegálních a nepřizpůsobivých migrantů a ti nás pak hospodářsky zničí–

   • František napsal:

    S naším souhlasem který tak rádi zapomínáme. Když se někdo zaváže respektovat rozhodnutí většiny tak to znamená i ty případy kdy jsme přehlasováni.

   • Karel Novotný napsal:

    Silná slova nezakládající se na pravdě

 3. LUF napsal:

  Otázka, jak dlouho se to bude Němcům vyplácet, až se např. po Afghánistánu rozkřikne jak si mohou snadno vydělat na opravu baráku. Podobně si naši Romové jezdili „zarobiť“ do Kanady, až Kanada zavedla víza pro Čechy.

  • petrph napsal:

   Mimochodem, docela by mne zajímalo (není mezi přítomnými právník?), zda toto skutečně nemůžou naši Romové udělat. Tedy zajet si do Německa a tam požádat o politický azyl? To že ho nedostanou je doufám jasné , nicméně formálně předpokládám že žádost si podat můžou – a než se vyřídí, (asi těžko přednostně, těch žádostí tam maj statisíce), tak jim musí Německo zajistit (stejně jako u migrantů), bydlení, živobytí, vyplácet dávky v eurech, atd.. S tím že i když jim to rychle zamítnou, tak si jako ostatní podají odvolání, atd.. A pokud použijí známou fintu „pocházím z ..ale ztratil se mi pas“, tak to bude úplně zabetonovaný,,,,

  • František napsal:

   Myslíte, že až Babiš dokončí svůj puč u nás (co jiného je vláda bez důvěry) budu moct být azylant? S trochou štěstí při přechodu hranic by to mohlo být celkem výdělečné. 😉

 4. petrph napsal:

  Ono to není úplně přesné. Jistě že pokud uvažujeme čistě náklady na vrácení migranta zpět, je to levnější cesta. Ale zároveň tím Německo vytlouká klín klínem, neřeší tím celkový problém migrace – spíše naopak, právě pro nelegitimní migranty toto může být lákavá nabídka, zajeďte si do Německa, požádejte o azyl, sice Vám ho asi nedají, ale dostanete 2 200 eur na ruku. Kdo by odolal? A když si uvědomíme že jenom v Africe je 1,2 miliardy lidí?
  V podstatě na tom je vidět, jak nesmyslně pojatý je současný Dublinský azylový systém, a jak je nyní přepracováván, bude to ještě horší..
  Nelegitimní migrant prostě musí být zastaven na vnější hranici EU a poslán zpět, bez sebemenší náhrady a s minimálními náklady.

  • František napsal:

   Máte to krásně vymyšlené. Vysvětlete a popište mi prosím celý proces toho, jak identifikujete nelegitimního imigranta.

   • petrph napsal:

    Na té základní úrovni je to poměrně snadné, jak je i výše v článku uvedeno, Německo už má seznam států ze kterých politický azyl neuznává. Takže pokud má ten člověk doklady, je to jasné. hned.
    Pokud snad doklady nemá (obvyklá finta), obvykle stačí pár dotazů od přivolaného tlumočníka v jazyce země odkud tvrdí že pochází.. Pak pár dotazů na téma kde /prý/ přesně bydlí, aby popsal co je v okolí, atd což se dá obvykle ověřit i jen ze satelitních snímků. Nebo dotazem na místě – třeba v Sýrii už má Západ spoustu lokalit pod kontrolou..
    Něco z toho se dá ověřit během pár minut, něco během pár dní, týdnů, ale co je podstatné, dokud se neprověří že ten člověk skutečně pochází ze státu (oblasti) odkud EU přijímá politické azylanty, nebude smět oficiálně podat žádost o politický azyl – protože pak už se ho ten stát nezbaví..

 5. Jan Kalný napsal:

  Migranti,to je nástroj jak rozbít EU v konkurenčním boji ,má rozbít národní soudržnost států ,hlavně slovanských.Nebylo by dobré mít v týlu bývalé přátele Ruska, od doby válečného tažení Napoleona jde totiž stále o ten velký cíl- poslední kus světadílu který ješté nebyl vydrancován a to Ruskou federaci.Zámořská země chce s tím dobýváním pomoci ,ale už se nebude chtít se všemi dělit.Západ nás už jednou zradil,obětuje nás znovu.Měli jsme být neutrální.Nikdo nedokáže vyměnit nenormální politiky? Naše vláda a zákony už budou v rozhodování druhořadé? Aby na neposlušné nezavedli Gestapo EU.

  • František napsal:

   Slovanských tak to ČR není.
   Musel jste být hodně vysoko ve straně když jste se za okupace měl tak dobře. Protože nikdo jiný nemůže obhajovat vydracování naší země Ruskem.

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Kdysi etnické či náboženské skupiny rozšiřovaly svůj životní prostor invazí – dobýváním silou. V druhé polovině minulého století se vžil nový způsob získávání životního prostoru a to invazí ekonomickou. dnes byla paleta těchto možností obohacena o imiigraci celých národnostněnáboženských skupin pod záminkou útěku před ohrožením životů, které způsobují „vývozem demokracie“ země, kam tito migranti prchají.
  Hloupá poznámka: Zanedlouho nejspíš přibudou migranti z důvodu oteplování planety a to bude teprve vážné, ale konečně i svým způsobem oprávněné. No a nakonec Evropané se budou stěhovat do „vyprázněných afrických pouští, bude je zúrodňovat a Evropa zpustne. Po čase se vše opět obrátí.
  Je dobře, že celou tu šaškárnu lze zaplatit „jen“ eury, které se „jen“ tisknou.

  • František napsal:

   Vydáte to knižně? Z ukázky to vypadá na celkem slušné sci-fi s komediálními prvky.

 7. Pavel Poláček napsal:

  Citát z článku: „Do Afghánistánu pak Německo už rok vrací odmítnuté žadatele o azyl přesto, že země není bezpečná a zažívá teroristické útoky.“
  Která evropská země je, takto viděno, bezpečná a teroristické útoky nezažívá?

 8. Svatava Kouba napsal:

  Nemecko se snazi resit momentalni situaci v ramci moznosti a pokud mozno fair…Co by delala jina zeme,kdyby byla ve stejne situaci??

Přidávání komentářů není povoleno