Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Žarko Jovanovič
FB: Žarko Raptor Jovanovič,

Český „vlastenec“ potají zásobuje ruská státní média, dostával pozvánky i od Zemana

Koncem dubna 2020 ruská televize Zvezda odvysílala reportáž o odstranění sochy maršála Koněva z pomníku na Praze 6. Jako autoři jsou uvedeni Konstantin Kokovešnikov a Maria Baškirova. Nicméně za reportáží stojí i další „autor“, na kterého Rusové jaksi zapomněli. Čech Žarko Jovanovič s bohatou historií na prokremelské scéně.

Reportáž z 25. dubna 2020 nesla název „Od vandalismu do špionského skandálu: co může přinést odstranění památníku maršála Koněva v Praze.“

Zvezda je ruská armádní televizní stanice provozovaná ruským ministerstvem obrany. Stanice pravidelně publikuje řadu falešných zpráv zaměřených proti Západu. Na jejím webu se například objevil článek „Československo by mělo být SSSR vděčné za rok 1968: historie pražského jara“ (o případu více zde).

Jaroslav Bašta na TV Zvezda (Tvzvezda.ru)

Jedním z vystupujících v reportáži Zvezdy je bývalý velvyslanec ČR v Rusku a nyní oblíbenec ruského státního média Sputnik a dalších proruských webů Jaroslav Bašta (Sputnik ho k 3. květnu 2020 zmiňuje v 65 článcích).

Bývalého velvyslance můžeme vidět v modré košili, jak stojí před stromem v parku. Rozhovor s ním natočil „proruský aktivista“ a dezinformátor Žarko Jovanovič. Ten provozuje propagandistický projekt Raptor-TV, internetovou televizi, na jejíž facebookové stránce publikoval také celý rozhovor s Jaroslavem Baštou.

„Český nezávislý novinář“

Jak se záznam dostal do ruské armádní televize? TV Zvezda možná důkladně sleduje profily českého „vlastence“ a „aktivisty“ Jovanoviče, část rozhovoru použila a jen zapomněla uvést zdroj. Sám Jovanovič se na svých profilech na sociálních sítích ke vztahu k TV Zvezda nehlásí.

V reportáži se však kromě Bašty objevuje i další „vlastenec“ Pavel Pešan z SPD – nyní vystupující v roli „ředitele stavební firmy“. Dalším z přispěvatelů je advokát Norbert Naxera. Ten například v posledních volbách do zastupitelstev krajů vedl kandidátku SPR-RSČ Miroslava Sládka v Plzeňském kraji. Naxera rovněž s oblibou podává trestní oznámení – pochopitelně na politiky s nepříliš kladným vztahem k Putinovu Rusku.

Naxera reportáž TV Zvezda zmiňuje na svém facebookovém profilu i s informací, že ji natočil „český nezávislý novinář Žarko Jovanovič“.

Tím ale aktivity Jovanoviče zdaleka nekončí. Rovněž pracuje pro ruskou státní televizi VGTRK a podílel se na reportáži o přesunutí sochy maršála Koněva. Ta byla odvysílána v hlavním propagandistickém pořadu „Vesti nedeli“ (Zprávy týdne).

VGTRK neboli Všeruská státní televizní a rozhlasová společnost je ruský státní podnik, který provozuje řadu televizních a rozhlasových stanic. VGTRK je například autorem lživého dokumentu o srpnu 1968. Ten vznikl v roce 2015 a invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa je v něm prezentována jako bratrská pomoc a záchrana Československa před kontrarevolucí a invazí vojsk NATO.

V reportáži VGTRK se jako starosta Prahy 11 objevuje Robert Vašíček z SPD. Vašíček však ve skutečnosti starostou není a na Praze 11 je jen opozičním zastupitelem. Falešný starosta ale i tak ruským divákům nabídl přesunutí sochy do jeho městské části.

Spolu s Vašíčkem v reportáži jako „občan Prahy“ vystupuje i jeho spolustraník Zdeněk Lux. Oba se tak ve svých rolích „občana“ a „starosty Prahy 11“ následně dostávají i do další reportáže oficiální televize ruského parlamentu Duma TV. V ní se tito Jovanovičem vybraní „běžní občané“ objevují „po boku“ vrcholných ruských představitelů.

V jiné reportáži týkající se sochy Koněva vyrobila VGTRK z Miroslava Křížka (Trikolóra) zastupitele Prahy 5, kterým ale Křížek rovněž není.

V příspěvku dále vystupuje český zaměstnanec ruské státní agentury Sputnik Vladimír Franta. Ten je prezentován pouze jako „novinář“. Franta ve svém vstupu obviňuje pražské politiky, že mohli jednat na objednávku ze zahraničí.

Paradoxně tak Čech, placený ruským státem, v ruské státní televizi někoho obviňuje, že mohl jednat na objednávku ze zahraničí.

Kdo platí výlety do Ruska?

Ale zpět k Žarku Jovanovičovi. Ten pořádá i různé demonstrace, aktivní je i online a provozuje zmíněnou internetovou Raptor-TV, která často přenáší akce extremistů a proruských spolků u nás i v zahraničí. V roce 2018 Jovanovič za uskupení Zemanovci neúspěšně kandidoval na pražský magistrát.

Za přesun sochy Koněva tento český „vlastenec“ a „aktivista“ požaduje od ČR oficiální omluvu Ruské federaci, kvůli čemuž Jovanovič založil i petici. Své věrné pak na internetu roztleskává tezemi typu, zda starostu Prahy 6 Koláře čeká stejný osud jako nacistického zločince Adolfa Eichmanna.

Spolu s dalším „vlastencem“ a „aktivistou“ Jiřím Černohorským také podněcuje „internetové gardy“ k výhrůžkám a k volání po akcích ruských tajných služeb na území ČR, k vraždám českých občanů či jejich únosu do Ruska.

Žarko Jovanovič je od roku 2010 v mnohamilionové insolvenci. „Žádný oficiální příjem, co já vím, nemá. Otázkou pro mě tedy stále je, z čeho žije,“ řekl portálu Aktuálně.cz Jovanovičův insolvenční správce František Červenka. V podobné situaci je i zmíněný Černohorský, který jen na zdravotním pojištění u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR vytvořil dluh vyšší než 100 000 korun a má řadu dalších exekucí.

Za zmínku stojí, že podobní zkrachovalci jsou pro Rusy atraktivním cílem a není obtížné je naverbovat. Ukazuje to i případ rovněž zadluženého stalinisty Ladislava Kašuky, který pro své ruské mecenáše organizoval demonstrace či psal články. V Rusku byl následně hlavními „médii“, včetně těch státních, prezentován jako známý český novinář.

Žarko Jovanovič rovněž pravidelně cestuje do Ruska a na otázky, kdo mu cesty platí, když sám nemá žádné prostředky, odpovídá: „Nic vám do toho není.“

Čeští vlastenci ve službách Kremlu

Žarko Jovanovič i Jiří Černohorský také patří mezi skalní podporovatele Miloše Zemana. Ten je kromě svého volebního štábu zve i na oficiální státní akce na Pražský hrad. Jovanovič se rovněž významně podílel na kampani kandidáta SPD do Evropského parlamentu Hynka Blaška.

Oba také pravidelně docházeli do politických debat na TV Barrandov, kde hráli dotazující se „běžné občany“.

Tématu tzv. proruských aktivistů se věnuje i Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě za rok 2018. V ní BIS označuje působení spektra proruských aktivistů za nejzávažnější hrozbu pro ústavnost ČR.

„Proruští aktivisté tak, ať již vědomě či nevědomě, podporovali vlivové operace RF a prosazovali ruské zájmy na úkor zájmů ČR. Značný počet proruských aktivistů je motivován ideologickým spřízněním, obdivem k režimu prezidenta Putina či adorací Ruska obecně. U některých osob nicméně existují indicie o jejich přímé provázanosti s ruskou státní mocí či řízení zpravodajskými službami RF,“ uvádí zpráva BIS.

Paradoxně tak čeští „vlastenci“ a „aktivisté“, kteří se tolik bojí „diktátu z Bruselu“ a ztráty nezávislosti Česka, potají například pracují pro televizi ruské armády. Ovšem zatímco v jiných zemích by již byli stíháni, u nás jsou zváni na oficiální státní akce na Pražský hrad.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

15 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Toto jsou ti naši pseudovlastenci a jsou ještě nebezpečnější a hlavně neviditelnější osoby kvůli kterým musí mít naši nebojácní politici ochranku. Rusko v Čeké republice dnes nepotřebuje mít svoje špiony.

 2. Sosna napsal:

  Neměly by tuto činnost aktivně prověřovat orgány činné v trestním řízení pro podezření z vlastizrady? Pravda, možná je to zbytečná činnost, protože by stejně shora přišla milost od rusko-čínského patolízala.
  Doporučuji vyhostit do KLDR,

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) Extremista = vlastenec? 2) Co tyhle lidi zene do tohohle poklonkovani Rusku? Touha se zviditelnit? Jak se to rika – jmena hloupych na vsech sloupich? 3) To „fimacovani“ by mohla rozmotat Policie CR. 4) No jo, flinticky, mundury, Ruske vlajky, stuzky sv. Jiri. Co jeste? Internacionala? Kdyby to nebylo trestne tak asi i hajlovani. Kdyby slo o male kluky, clovek by se zasmal. 5) Novinari? Nefalsovani propagandiste. V ramci spinu muze byt cerna bila.

 4. Jiří napsal:

  A co je na tom špatného.Copak je RF náš nepřítel.Plivnout na rusa,teď prostě letí,že?

  • skeptik napsal:

   RF našim nepřítelem bohužel je. A udělala ze sebe RF svým chováním toho nepřítele sama.

 5. Josef II napsal:

  Čínští soudruzi by věděli jak problém vyřešit po bolševicku.Poprav mají dost.

 6. Admirál napsal:

  Držím pánům Jovanovičovi a Černohorskému palec.

  Jeden povinný názor jme tu už měli.

  • skeptik napsal:

   Tady nejde o pouhý názor, Admirále. Tady jde o vydávání svého názoru za fakta a to je špatné. Názorů si mějte Admirále kolik chcete, ale na to, abyste je vydával za fakta, na to právo nemáte ani vy, ani pánové Jovanovič a Černohorský.

 7. Dušan napsal:

  Chtěl bych některým spoluobčanům ČR připomenout od kud to zlo myšlení pramení.
  Od roku 2013 nezadržitelně proudí z Pražského hradu stoka lží, arogance a sprosťáren do celé České republiky. Bohužel úmyslně. Pokud si příští rok neodvolíme v podhradí novou výkonnější Čističku, tak havárii nezastavíme a všichni občané se budou i nadále trávit. A to je z dlouhodobého hlediska, životu nebezpečné! Buďte proto zodpovědnější nejenom kvůli sobě, ale hlavně kvůli svým dětem a vnukům. Zaslouží si to. Děkuji

  • vala napsal:

   Tak nějakou tu lež , aroganci, sprosťárnu uveďte , můžete se inspirovat u starosty Řeporyj, člena ODS !

   • skeptik napsal:

    Málo sledujete výroky Miloše Zemana valo. Například do dneška marně hledá článek Ferdinanda Peroutky s názvem Hitler je džentlmen, nemluvě už o dalších lžích Miloše Zemana.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ono ještě žijí pamětníci, kteří ví, že nebýt SSSR (a potažmo i Rusů), tak bychom neměli problém s Ruskem, žili bychom na německé Sibiřizeměpisně dislokované tam, kde je dodnes Sibiř ruská a usilovně těžili přírodní suroviny pro Třetí říši národa německého. Kdo by měl ve čtyřleté škole, více se pro slovanské otroky ze střední Evropy nepředpokládalo, jedničku z němčiny, měl by v dospělosti nárok na zemjanku na jižním svahu, kam svítí slunce.
   Takže, „… to zlo myšlení pramení“ z těchto znalostí pamětníků dosud žijích i již zemřelých. Popírání historie a manipulace s ní, je tím největším svinstvem, kterého je možno se na národu dopustit, co se stalo před před 81 lety a skončilo před 75 lety se nemůže odestát.
   Zkuste „myslet“ i nečernobíle, prostě barevně.

   • skeptik napsal:

    Máte Oskare (hanáku z Hané) pravdu. Jen té pravdě cosi chybí. Němci skutečně uvažovali o tom, že po vítězné válce budou na Sibiř lidi posílat, zatím co Rusové na Sibiř v době míru milióny lidí posílali. Němci měli v úmyslu posílat na Sibiř lidi neněmecké národnosti, Rusové bez zábran poslali na Sibiř i miliony lidí národnosti své vlastní.

   • Vlastimil Serba napsal:

    Komouši vám neřekli, že SSSR byl spojencem hitlerovského Německa? Začněte myslet především vy sàm!!!!!

 8. Dušan napsal:

  Pro valu.
  Oplzlé Hovory z Lán 2014, lež o Ferdinandu Peroutkovi, Lánský puč, Nerespektování ústavy a ústavních zvyklostí ČR atd.

  Pro oskara.
  oskar chápu Vás, Vy totiž milujete Sovětský svaz. Při tom blahořečení Sovětů jste trošilinku zapomněl na Brity a Amíky. Dnes i malé dítě ví, že 2. Světovou válku vyhráli SPOJENCI.
  Po válce jsme se stali z Německých otroků Sovětskými a srpen 1968 morálně deklasoval květen 1945. Protože Fašismus a Komunismus je jedno Velké zlo!
  Jak jste to napsal?
  Zkuste „myslet“ i nečernobíle, prostě barevně.

Přidávání komentářů není povoleno