Martin Tesařík a jeho bratr Josef Tesařík

Bratři Tesaříkové s hlavou v oblacích – olomoucké mrakodrapy jako rodinná záležitost

Napsal/a Ladislav Matoušek 7. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. Skoro půldruhého milionu korun měsíčně platí Olomoucký kraj za nájem v jednom ze svých sídel – mrakodrapu RCO. Za posledních deset let se už celková částka vyšplhala na víc než 143 milionů korun. Hejtmanství je s podmínkami nájmu spokojené i přesto, že sousední budova kraji patří a úředníci tam nájem platit nemusí. 

Část krajských odborů tak sídlí ve věžáku patřícímu firmě Josefa Tesaříka. Bratr bývalého primátora Olomouce, senátora a hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka (ČSSD) vlastní výškovou budovu Regionálního Centra Olomouc přes holding Tessela SE. Dům otevřeli v roce 2003, kdy byl Martin Tesařík primátorem města.

Když se na konci 90. let uvažovalo, kam umístit sídlo krajského úřadu, zvažovaly se i pozemky bývalých kasáren 9. května. Ty tehdy patřily městu.

Jak však připomíná krajský zastupitel Petr Daněk, který zároveň působí ve spolku Za krásnou Olomouc, tehdejší primátor Martin Tesařík veřejně podpořil jinou variantu – nastěhování úřadu do prostor administrativně-obchodního centra, které chtěl v Olomouci postavit primátorův bratr Josef.

Daněk se na dotaz HlídacíPes.org odvolal na článek Olomouckého deníku, veřejné podpory Josefa Tesaříka jeho bratrem Martinem si ale všimla i další média (viz MF Dnes, 16.6.1999).

Jak již dříve HlídacíPes.org připomněl v rámci Pavučin byznysu Martina Tesaříka, do vybírání sídla krajských úředníků se tehdy vložilo i ministerstvo vnitra, které sice nevidělo problém v samotném propojení bratrů Tesaříků, ale upozorňovalo mimo jiné na finanční nevýhodnost varianty, kterou prosazoval primátor.

Pozemky bývalých kasáren 9. května získal Josef Tesařík od města o pár let později a postavil na nich BEA Campus s ikonickým modrým mrakodrapem.

Úředníci v mrakodrapu

Krajský úřad má dnes ve výškové budově RCO pronajatých několik podlaží o celkové výměře 6 101 m² a platí cca 1,4 milionu korun měsíčně, tedy něco přes 16 milionů ročně.

Budova RCO2, zdroj.
Autor: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39288350

Nájemní smlouva podepsaná někdejším hejtmanem Ivanem Kosatíkem (ODS) začala platit ve stejném roce, kdy ho ve funkci nahradil Martin Tesařík.

Do ceny za nájem v RCO nejsou započítány další menší částky, například za opravy klimatizací, oken, podlahy atd. V budově RCO sídlí řada krajských odborů, i když vedlejší budova je ve vlastnictví kraje a žádný nájem se zde neplatí.

„Pronajaté prostory jsou pro kraj výhodné stran jejich dispozice. O přestěhování se v současné době neuvažuje. Vedlejší budova je ve vlastnictví Olomouckého kraje,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org tajemník současného hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) Vladimír Lichnovský.

Malá domů pro sourozence?

Druhý mrakodrap Josefa Tesaříka stojí v areálu bývalých kasáren 9. května. Komplex BEA Campus Olomouc je známý právě díky nepřehlédnutelné modré výškové budově.

Výstavba začala v roce 2010, kdy Martin Tesařík zastával funkci hejtmana. Po kolaudaci se do budovy přestěhovala firma Tesco SW, která patří Josefu Tesaříkovi a je součástí holdingu Tessela.

Své zázemí má v prostorách BEA Campusu také Moravská vysoká škola (MVŠO), kde je podnikatel Josef Tesařík ředitelem.

Školu dlouhodobě ze svého rozpočtu podporuje Olomoucký kraj. Například v roce 2016 uvolnilo hejtmanství v rámci Programu pro podporu terciálního vzdělávání 10,5 milionu korun. Peníze získala Vysoká škola logistiky v Přerově, olomoucká Univerzita Palackého a právě Moravská vysoká škola Olomouc.

BEA Centrum, zdroj.
Autor: Jiří Komárek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37294128

V roce 2012 na krajské peníze pro Tesaříkovu vysokou školu upozornil anonymní email, který dotace označil za „dárky bratrovi“ a „pozornost na odchodnou“.

V roce 2012 totiž končil Martinu Tesaříkovi čtyřletý mandát hejtmana. Jeho bratr Josef tehdy financování z kraje hájil: „Moravská vysoká škola Olomouc je obecně prospěšná společnost a bez podpory Olomouckého kraje, města Olomouce a Tesca SW by nemohla fungovat. Já jako manažer Tesco SW do toho dávám ročně dva miliony korun ze svého, tak proč by na to nemohly jít peníze z veřejných prostředků, když to můžou dělat ve Švýcarsku,“ řekl Josef Tesařík.

Za projektem stavby BEA centra stojí projekční kancelář Ladislava Opletala Artera Projekt. V listopadu 2017 HlídacíPes.org upozornil na klamavou inzerci, kterou si Opletal zadal do městských radničních listů. Opletalova společnost ARTERA PROJEKT totiž v inzerci v listech přikreslila do mapy dům a čtenářům zatajila, že šlo o fotomontáž. Neuvedla také zdroj použité mapy.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)