zdroj: Pixabay.com

Boj o územní plán v Olomouci. Developer dokreslil do mapy neexistující dům, porušil licenci

Napsal/a Tomáš Pika 6. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Od roku 2011 trvá spor o stavbu nového kaskádového domu v Olomouci. A nevypadá to, že by měl jen tak skončit. Developer, který požaduje změnu územního plánu, tlačí na město, aby projektu dalo zelenou. Společnost Artera Projekt si pomohla inzercí v Olomouckých listech, kde ale porušila licenci pro použití mapových snímků. Celou věc firma odmítla na dotaz HlídacíPes.org komentovat.

Kdo si v září listoval Olomouckými listy, na straně 15 narazil na stránku zaplněnou inzercí firmy Artera Projekt. Jeden z textů, které mají vypadat jako běžné redakční články, se jmenuje „Nový kaskádový dům pro Olomouc?“. V něm společnost Artera Projekt píše o zatím nerealizované stavbě, která čeká již několik let na schválení městem.

Majitelem firmy je Ladislav Opletal. Inzertní text tvrdí, že se jeho projekční kancelář mimo jiné podílela na projektové přípravě 1 700 bytů, a to nejen v Olomouci. Opletal také v nedávných volbách kandidoval do Poslanecké sněmovny na prvním místě olomoucké kandidátky Občanské demokratické aliance.

Ve zmiňovaném článku naznačuje, že projekt kaskádového domu brzdí úřady.

printscreen Olomoucké listy 09/2017

„Po zainvestování cca 27 milionů korun do inženýrských sítí a komunikací, již předaných městu, se nyní stále čeká na pořízení změny územního plánu, jež by dlouho plánovanou výstavbu umožnila,“ píše se v textu.

Vybudované sítě ale slouží také sedmi jiným kaskádovým domům, které už dřív firma postavila hned vedle. Nejsou tedy přímo svázané jen se stavbou domu osmého, o který jde developerovi teď.

To ale není jediná nesrovnalost, která se v textu objevuje.

Dům, který stojí jen na mapě

O svém projektu firma píše: „Mapový portál Mapy.cz na svých mapách však již dnes tento kaskádový dům zobrazuje.“ Toto tvrzení je možné poměrně snadno ověřit náhledem na oblast skrze zmíněný server.

Je zřejmé, že tento dům zde zobrazený není. Nicméně na inzertní straně v Olomouckých listech je satelitní snímek z daného serveru, kde je tento dům jednoduše přikreslen.

„Kromě dokreslení neexistujícího domu byl obrázek dále upraven například odstraněním názvů ulic. Avšak je možné jej jednoznačně identifikovat na základě vržených stínů, rozmístění a barvy automobilů,“ vysvětlil pro HlídacíPes.org Jaroslav Burian z katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci, zabývající se územním plánováním.

Podle něj je upravení zdrojového obrázku a neuvedení zdroje v rozporu s licenčními podmínkami použití tohoto mapového díla, a je tedy porušením autorského zákona.

Shodné znaky: Horní výřez je developerovou úpravou map, dolní výřez je originálním snímkem z portálu Mapy.cz. Zdroj: Mapy.cz © Seznam.cz, a.s.; © TopGis, s.r.o.; Powered by MELOWN

Licence jako trhací kalendář

Licence portálu Mapy.cz tvrzení o porušení autorského práva potvrzuje. „Podmínkou pro publikaci je uvedení zdroje ve formě loga Mapy.cz, v případě malých výřezů popisu „Zdroj: Mapy.cz“,“ píše se v licenci, pod kterou je možné obsah portálu publikovat, upravovat a šířit.

Ze strany developera však ke splnění těchto podmínek nedošlo. Nesplnil ani zcela základní pravidlo licence – neuvedl v popisu zdroj obrázku. Zároveň se po úpravě obrázku snažil v textu vzbudit dojem, že se jedná o originální snímek, čímž porušil další pravidlo licence.

Mapový portál potvrzuje možné porušení licenčních podmínek: „Pakliže tomu je tak, jak píšete, došlo k porušení našich licenčních podmínek pro využití našich mapových podkladů,“ říká mluvčí společnosti Seznam.cz Iveta Zatloukalová.

Nestavět, nebo se zhorší kvalita bydlení

Podle důvodové zprávy z dubna 2011 a rozhodnutí o námitkách ze září 2014 je sice zřejmé, že developer město žádal o změnu územního plánu v lokalitě, to však vždy tento požadavek zamítlo. „Pořizovatel dospěl k závěru, že další eventuální zahušťování zástavby bytovými domy v území není vhodné a šlo by na úkor komfortu bydlení obyvatel lokality a kvality veřejných prostranství,“ píše se ve zprávě.

To potvrzuje také Jaroslav Burian z Univerzity Palackého: „Podle současně platného územního plánu se tedy jedná o tzv. stabilizovanou lokalitu, kde již další výstavba není přípustná. V případě porušení by došlo k výraznému přiblížení nové zástavby k původní, a logicky by tím byla snížena kvalita bydlení v tomto prostoru,“ vysvětluje Burian.

K výstavbě se staví kriticky také Komise městské části Hejčín. „S výstavbou dalšího kaskádového domu nesouhlasíme. Jednak došlo k převýšení indexu zástavby, druhým důvodem je neúnosná dopravní situace a také komfort bydlení lidí v této lokalitě,“ vysvětluje předseda komise Jaroslav Rotter. Majitel developerské firmy podle něj také slíbil, že se zástavba v této oblasti již nebude rozšiřovat.

Papír snese všechno

Proč vůbec radniční listy podobný text otiskly, vysvětluje tisková mluvčí města Olomouce Radka Štědrá. „Postupovali jsme dle platné smlouvy s vydavatelem Profi-media. Podle tiskového zákona vydavatel neodpovídá za pravdivost údajů obsažených v reklamě a v inzerci uveřejněné v periodickém tisku,“ vysvětluje Štědrá.

Město nicméně tento případ dále neřeší, nezabývala se jím ani redakční rada. „S developerem byl v minulosti opakovaně v kontaktu odbor koncepce a rozvoje Magistrátu města Olomouce a jeho náměstek Aleš Jakubec. Aktuálně v této věci developer kontaktován nebyl,“ uzavírá Štědrá.

Jak se k celé situaci staví vedoucí projekční kanceláře Ladislav Opletal, nevíme. Po několika urgencích redakce HlídacíPes.org jeho developerská firma Artera Projekt vzkázala jen: „Pan inženýr nechce na tyto otázky reagovat.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)