Pavel Blažek: Olomoučtí státní zástupci se zapletli do politiky

Napsal/a Robert Malecký 3. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Olomoučtí žalobci vyprávěli do médií nesmysly o policejním prezidentovi, i když věděli, že pro taková tvrzení nemají důkazy. To je podle předsedy vyšetřovací komise pro okolnosti policejní reformy, poslance Pavla Blažka (ODS), přímo hrůzostrašné. „Jak to nazvat jinak než zneužitím moci v politickém souboji?“ ptá se poslanec v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

  • Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zahájil prověrku spisu, který na policejního prezidenta Tomáše Tuhého vedli žalobci z Olomouce pod vedením Iva Ištvana. Tuhý totiž tvrdí, že kauza s SMS zprávami, které byly nalezeny v telefonu jeho blízkých a varovat podezřelé v kauze zakázek pro firmu Tesco SW, na něho žalobci a policisté z ÚOOZ ušili. Dosud přitom Zeman stál na straně kritiků reformy a byl jedním z prvních, kdo už v červnu proti připravované reformě celostátních útvarů vystoupili. Čím si jeho nynější krok vysvětlujete?

Takhle: ta chyba, které se žalobci nejspíš dopustili, pokud jde o ono vyšetřování SMS zprávy a o to, jak o věci informovali veřejnost, už byla asi příliš veliká a nejvyšší státní zástupce musel zasáhnout, ať mají vztahy jakékoli.

  • Myslíte, že Pavel Zeman jen zasahuje, nebo že se spíš kryje pro budoucnost?

blazek-pavel-msp

Zasahuje. Kroky VSZ v Olomouci dělají špatnou pověst celému státnímu zastupitelství. Nevšimnout si při vyšetřování, že smska (s informací o chystané policejní razii, která byla zachycena v telefonu lidí z okolí policejního prezidenta – pozn. red.) není odchozí, ale příchozí, to člověk vypadá s prominutím jako blbec. Ale sněmovna je plná fám, že to nemusí být náhoda. Každopádně v takové situaci už nejvyšší státní zástupce zasáhnout musel.

  • Jak k něčemu takovému může dojít? Je to chyba lidí, kterými se Ivo Ištvan na olomouckém státním zastupitelství obklopil?

Prostě byl líný si spis přečíst. Byl u nich, u žalobců, kteří spis vedli, ale nečetl ho. Je to hrozné, ale podle mě je to tak. A do médií pak o věci informovali podle toho, jak o tom mluvil bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Přitom ve spise posudek na tu SMS zprávu měli, ale nenamáhali se si ho přečíst.

  • Pavel Zeman se dostává do poněkud choulostivé situace. V červnu totiž jeho úřad vydal výroční zprávu za rok 2015, v níž Zeman na základě informací z VSZ v Olomouci tvrdí, že policie je prorostlá zločinem. Teď na samotný zdroj těchto informací posílá dohled, protože může být cinknutý. Nenaběhl si nejvyšší státní zástupce trochu?

To je pravda. Na omluvu Pavla Zemana je třeba říct, že on spis k dispozici neměl. Čili co mu z Olomouce dali, z toho on při tvorbě této zprávy vycházel. Kdyby byl tušil, jak se to celé má, asi by si myslel svoje.


Čtěte také: S Ivem Ištvanem na věčné časy, ale někdy jinak. Pavel Zeman tančí kozáčka o přežití ve funkci

Ištvangate aneb Česká prokurátorská republika


Dohledová prověrka vedená samotným nejvyšším státním zástupcem je poměrně vzácný krok. Myslíte, že by si takové prozkoumání zasloužily i další trestní řízení, které se na VSZ v Olomouci ve spolupráci s ÚOOZ v minulých letech vedly?

To asi máte pravdu. Ale u státních zástupců je jedna velká výhoda v tom, že jejich počínání nakonec prověří nějaký soud a zjistí se, jak to vlastně je, nebo není. Říká si to o prověření, zda též něco neudělali chybně. Ale v zásadě v tom případě policejního prezidenta, o kterém se bavíme, došlo k zastavení trestního řízení, věc odložili.

  • No právě, v takových případech už žádný soud nepřezkoumá, co se v přípravném řízení dělo.

Ano, to samotné odložení bylo v pořádku. Hrubá chyba byla v tom, že i když věc odložili, tzn. nedospěli k závěru, že byl spáchán trestný čin, resp. že se nepodařilo zjistit, že ho spáchala konkrétní osoba, stejně šli do médií a vyprávěli nesmysly. To je přímo hrůzostrašné. Jak to nazvat jinak než zneužitím moci v politickém souboji?

  • Tvrdíte, že olomoučtí žalobci svým červnovým prohlášením, že si k výslechu zvou Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laube, dělali politiku?

Jednoznačně se zapletli do politiky, jejich prohlášení bylo motivováno politicky. To vše v situaci, kdy pro taková tvrzení o propojení lidí z policejního prezidia se zločinci neměli důkazy, což sami jasně dokázali svým vlastním rozhodnutím, když věc odložili. Těch pochybení prostě byla celá řada a je zvláštní, že se jich dopustí tak vysocí státní zástupci, tedy myslím vysocí funkcí. To je neuvěřitelná věc.

Váš názor jako právníka: měl by za to, co se v kauze policejního prezidenta stalo, být někdo stíhán? Ať už někdo ze státních zástupců, případně bývalí policisté Robert Šlachta a Jiří Komárek?

Co se týče Šlachty s Komárkem, nevím. U státních zástupců se bude zkoumat, co nám vykládali před sněmovní komisí. Pokud říkali věci, které nejsou pravda, tak to trestný čin je. Ale tady nechci předjímat, je to na vyhodnocení pražských žalobců.


Ke kauze policejních reformy jsme vydali:

Tajná Šlachtova zpráva na veřejnosti. Tisknou ji Babišovy noviny. A dál?

Robert Šlachta – špatný čtenář Franze Kafky

Robert Šlachta – hodný pejsek u zlých lidí?

Martin Červíček: Kauza Šlachta? Premiér Sobotka by měl bouchnout do stolu

Šlachtův konec: Státní zástupci, vymknuti z kloubů, šílí. Vlastně se toho tolik nestalo

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)