S Ivem Ištvanem na věčné časy, ale někdy jinak. Pavel Zeman tančí kozáčka o přežití ve funkci

Napsal/a Robert Malecký 3. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se dostal do choulostivé situace. Na jedné straně prověřuje Iva Ištvana a jeho lidi z VSZ v Olomouci kvůli trestnímu řízení proti policejnímu prezidentovi. které prý mohlo být někým vykonstruováno. Na druhé straně pak stojí výroční zpráva NSZ za rok 2015, do níž Zeman bez ověření převzal olomoucké konstrukce o propojení policejního prezidia a mafiánů. A mezi těmito spojitými nádobami teď Pavel Zeman tančí svého kozáčka o politické přežití. Bude odstřižení od Ištvana a spol. stačit?

Loni na konci března měl Pavel Zeman důvod k vítěznému úsměvu. Pouhé dva týdny po jeho nástupu do funkce se dokázal s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) dohodnout na podobě zákona o státním zastupitelství, který mu zajišťoval křeslo v brněnském úřadě do roku 2024 a faktickou neodvolatelnost před skončením mandátu.

O rok a půl později přichází kocovina. Ukázalo se, že o zákon v odblokované kompromisní podobě nikdo nestojí, a nejméně pak sami státní zástupci. Zákon se uložil ke sněmovní siestě, která se nejspíš líně protáhne až do konce volebního období.

Pavla Zemana navíc dostihlo angažmá v kauze policejní reorganizace, kde měl přitom sehrát jen dva rychlé štychy: byl to on, kdo po jednání s policejním prezidiem zvedl varovný praporek o pokusu zbavit se ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty pomocí sloučení policejních útvarů do jednoho molochu.

pavel-zeman

A byla to Zemanem podepsaná výroční zpráva NSZ za rok 2015, kde se psalo o zločinu a klientelistických vazbách prorůstajících do vedení policie. Což v tehdejší atmosféře vhodně doplnilo mediální obraz policejního prezidenta Tomáše Tuhého jako lumpa, který se reorganizací snaží zabránit Šlachtovi a spol. ve vyšetřování slibně rozjetých kauz.

Padne Ištvan? A bude to stačit?

Pak ale někdo zahlásil renonc a při kontrole balíku se našly cinknuté karty. Jednu zahrál i Pavel Zeman: příliš spoléhal na to, že co dodá VSZ v Olomouci, sedí. Jenže nesedělo.

Zeman reagoval rychle, osobně vede dohledovou prověrku spisu, který na Tuhého v Olomouci založili. Dohledová prověrka je přitom mimořádným nástrojem, který má zabránit zneužívání moci stáním zastupitelstvím a chránit práva lidí, kteří jsou předmětem vyšetřování. Na rozdíl od běžného dozoru se dohled vykonává jak z popudu nadřízených žalobců, tak případně i z podnětu veřejnosti.


Čtěte také: Pavel Blažek: Olomoučtí státní zástupci se zapletli do politiky

Ištvangate aneb Česká prokurátorská republika


Případy, kdy prověrku vede sám nejvyšší státní zástupce v roli instituce, jsou pak poměrně řídké. HlídacíPes.org žádal Nejvyšší státní zastupitelství o statistické údaje o provedených prověrkách, NSZ si kvůli časové náročnosti vyhradilo čas na zpracování do pondělí.

„Úplně to otočili do protisměru proti Ištvanovi,“ komentuje Zemanův krok bývalá nejvyšší státní zástupkyně, poslankyně Marie Benešová. Motivací je podle ní Zemanova snaha se včas od VSZ v Olomouci, na které kauza vrhla reputační stín, odstřihnout. „A zachránit si funkci, kterou stejně nezachrání,“ říká Benešová.

Co s tou zprávou? Přepíšeme?

Pro Zemana představuje prověrka příležitost, jak poukázat na hrubé chyby olomouckých žalobců ve vyhodnocování důkazů proti Tuhému. Jenže na ty už ukázala sněmovní vyšetřovací komise, která se okolnostmi policejní reformy zabývá.

Stejně by ale pak nejvyšší státní zástupce musel revidovat svoji výroční zprávu. A to ve smyslu: pardon, policejní prezidium prolezlé mafiány není, to jsme si asi s Ištvanem špatně rozuměli.


Co napsal Pavel Zeman na adresu policie

„VSZ v Olomouci poukazuje na případy podezření z trestné činnosti policistů (úniky informací z trestních spisů, ovlivňování trestních řízení, organizovaná trestná činnost spočívající v „obchodování s informacemi o trestních kauzách“). Tyto trestní věci jsou vysoce závažné, a to i s přihlédnutím k tomu, že řada případů ukazuje na špatný stav Policie ČR a na rozsáhlé prorůstání zločinu či klientelistických vazeb do struktur Policie ČR (příp. i Generální inspekce bezpečnostních sborů), a to i do vysokých pozic, kde se koncentrují důvěrné a citlivé informace o trestních kauzách, což fakticky znemožňuje úspěšný a účinný boj se zločinem.“


Zeman totiž svým podpisem neověřené informace ze spisů verifikoval. Co by znamenalo ověřené? V právním státě je to jednoduché: potvrzené pravomocným rozsudkem. Zeman zveřejněním zprávy povýšil drby na oficiální stanovisko soustavy státního zastupitelství. Což by v budoucnu mohlo pro spolupráci policie a žalobců, která je pro vyšetřování jakékoli trestné činnosti klíčová, znamenat problém.

560527_517959204939518_1479435484_n

„Přihlásil se k tomu, tak teď budou s Ištvanem na jedné lodi,“ glosuje Marie Benešová. „Pokud padne Ištvan, respektive pokud ho Zeman nechá padnout, padne za chvíli taky. To jsou spojené nádoby,“ dodává poslankyně.

Poslanec Pavel Blažek (ODS), který vede sněmovní komisi pro vyšetření okolností provázejících policejní reformu, připouští, že si nejvyšší státní zástupce přílišnou důvěrou v Ištvanův úřad poněkud naběhl. „Na omluvu Pavla Zemana je třeba říct, že on spis k dispozici neměl. Čili co mu z Olomouce dali, z toho on při tvorbě této zprávy vycházel,“ říká Blažek v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ištvan na zahájení prověrky reagoval věcně, o detailech mluvit odmítl. „Pokud má pan nejvyšší státní zástupce pochybnosti, je jeho povinností dohled případu zahájit,“ citovalo vrchního žalobce Echo24.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)