Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Photon™ on Foter.com, Big Brother is watching You

Ceny Velkého bratra 2018: slídění v soukromí ve jménu zisku i „vyššího dobra“

Slídění v soukromí i na veřejnosti – pokud možno zaštítěné vyšším dobrem. Nebo ve službách obchodní politiky a zisku. V polovině února budou v Praze rozdány ceny pro nejhorší narušitele soukromí – Big Brother Awards. Ti nejvlezlejší slídilové se utkají o čtyři anticeny, udělena bude i jedna pozitivní cena za ochranu soukromí. 

Ceny Velkého bratra budou letos v Česku uděleny počtrnácté. Mezi nominované slídily se dostali ze světových hráčů třeba čínský komunistický režim nebo společnosti Google a Facebook.

Domácí anticeny pak mohou dostat třeba Policie ČR nebo Finanční správa. Vítěze pořadatelé oznámí ve čtvrtek 14. února v pražském Cross Clubu.

Facebook, Google, Finanční správa…

Letošní nominace odrážejí jak větší či menší kauzy uplynulého roku z ČR i zahraničí, tak dlouhodobé problémy a trendy. Právě tyto dlouhodobé trendy jsou podle organizátorů tím, na co se snaží při udílení cen poukázat především.

„Je třeba zmínit řadu nominací pro Facebook, který se opravdu v množství průšvihů v roce 2018 překonával a snad už i nejzarytější fanoušky sociálních sítí přesvědčil, že nejde o hodnou vizionářskou firmu, ale dosti bezskrupulózního obchodníka, který opakovaně porušuje pravidla a klame své klienty,” říká Jan Vobořil, ředitel nevládní organizace Iuridicum Remedium, která v Česku Ceny Velkého bratra uděluje.

Několikátý rok po sobě byla nominována i Čína – a to za podporu řady trendů, od počítání sociálních kreditů obyvatel, přes obří databáze k rozpoznávání tváří ve veřejném prostoru až po převýchovné tábory, kde končí lidé, které označí příslušné digitalizované algoritmy.

„Rok 2018 byl jiný v tom, že si dystopické vize naší možné budoucnosti, která se právě realizuje v Číně, všímalo mnohem více médií, než tomu bylo v minulých letech,” říká Vobořil.


Big Brother Awards jsou v Česku vyhlašovány od roku 2005.
Podívejte se na přehledný seznam vítězů minulých ročníků.

Kompletní seznam letošních nominací pak najdete zde.


Mezi nominacemi zaslanými veřejností se objevila například společnost Google, když vyšlo najevo, že některé její aplikace automaticky sledují pohyb svých uživatelů. Poloha zařízení je permanentně mapována a ukládá se i navzdory předchozímu explicitnímu zablokování této funkce v bezpečnostním nastavení.

Jedním z kandidátů na domácího úředního slídila je Finanční správa. Jde o případ, kdy úředníci zjišťovali od svatebčanů podrobnosti o svatebních hostinách kvůli kontrole elektronické evidence tržeb.

Dále byla nominována třeba Česká školní inspekce za úniky dat o žácích škol nebo Policie ČR za využívání dronů k odhalování táborníků v lesích.

Přehled vítězů Big Brother Awards 2017

 • Firemní slídil
  Equabank za vyžadování souhlasu klientů s poskytnutím tzv. TelcoScore sestaveného z dat telefonních operátorů
 • Úřední slídil
  Poslanec Jiří Běhounek za návrh novely zákona o zdravotních službách zavádějící neomezený přístup k elektronické zdravotnické dokumentaci
 • Dlouhodobý slídil
  Ministerstvo průmyslu a obchodu za nečinnost při zrušení neústavní povinnosti plošného sledování metadat o elektronických komunikacích
 • Výrok Velkého bratra
  Úřad vlády za návod, jak poznat Roma v žádosti o sčítání Romů v obcích: „Za Roma (je) označen takový jedinec, který se za něj sám považuje, aniž by se nutně k této příslušnosti za všech okolností hlásil, a/nebo je za něj považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů.“
 • Pozitivní cena Edwarda Snowdena
  Společnost Open Whisper Systems za aplikaci Signal, která umožňuje bezpečnou
  šifrovanou komunikaci

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře