Babišův Agrofert si stěžuje na únik informací z vyšetřovacího spisu. Žalobce zůstává v klidu

Napsal/a Robert Malecký 21. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Vrchní státní zastupitelství v Praze nemá důvod vyjadřovat se ke čtvrtečnímu prohlášení skupiny Agrofert, které mimo jiné poukázalo na údajný nezákonný únik informací z vyšetřovacího spisu. Dozorující státní zástupce Zdeněk Matula pro HlídacíPes.org prohlásil, že skupina Agrofert není subjektem trestního řízení. 

Matula prý nezaznamenal, že by „ze strany orgánů činných v trestním řízení došlo k poskytnutí jakékoli informace o trestním řízení nad rámec oficiálně vydaných tiskových zpráv.“.

„Společnost Agrofert není subjektem trestního řízení, a tedy se k tiskovým prohlášením podnikatelského subjektu není důvod vyjadřovat. Stejně tak se nebudu vyjadřovat k pouhým spekulacím médií a jmenovaného podnikatelského subjektu o návrhu policejního orgánu na další postup,“ uvedl Matula na adresu skupiny vlastněné ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Podle Agrofertu unikají informace

Mluvčí skupiny Agrofert Karel Hanzelka včera vydal prohlášení, jehož smyslem má být korekce „nepřesných, zavádějících a nepravdivých“ informací v médiích. Poukázal také na to, že ze spisu unikají informace a po státním zástupci požaduje, aby zahájil vyšetřování tohoto údajného úniku.


Podívejte se: Prohlášení skupiny Agrofert ke kauze Česká pošta – Agrotec


 

„Je skutečností, že policejní orgán předal trestní věc dozorujícímu státnímu zástupci spolu s konečným návrhem dalšího procesního postupu. Tento návrh nebyl předložen obviněným ani obhájcům a nebyl součástí policejního spisu předloženého k seznámení obhajobě. Je proto krajně podezřelé, že s tímto dokumentem disponují třetí osoby nemající přístup do trestního spisu a veřejně z něj citují,“ napsal Hanzelka.


Psali jsme: Policie navrhla obžalovat Českou poštu a další firmy, je mezi nimi i Babišův Agrotec


 

Podle Matuly ovšem z policejního návrhu na podání obžaloby informace v médicích nepocházejí. „Právě proto, že tento dokument není dalším osobám k dispozici, vše o jeho obsahu je pouhou spekulací,“ uvedl.

Případnou stížnost by státní zástupce řešil, pokud by ji podal Agrotec nebo některý z jeho dvou obviněných zaměstnanců, nikoli skupina Agrofert jako celek. „Pokud subjekt trestního řízení využije svých práv, které mu dává trestní řád, budu se případnými podněty zabývat,“ dodal Matula.

Za úniky jsou prý advokáti

Redakce HlídacíPes.org už počátkem srpna položila Matulovi otázku, zda se bude zabývat citacemi v médiích, které únik z vyšetřovacího spisu naznačovaly. Bylo to ovšem ještě v době předcházející návrhu na podání obžaloby.

Matula tehdy ukázal na advokáty obviněných, kteří se v uvedené době seznamovali se spisem. „Pokud jde o vámi uváděný tzv. „únik informací ze spisu“, nelze takto označovat skutečnost, kdy obhájci se souhlasem obviněných či obvinění, kteří disponují všemi dokumenty, tyto poskytnou sdělovacím prostředkům či dalším osobám,“ uvedl Matula.

Skupina Agrofert ve čtvrtek poukázala na to, že se mediální pozornost na kauzu zaměřila právě v době ukončeného přípravného řízení. „Mediální kampaň z hlediska jejího načasování tak lze považovat za nepřímý nástroj, jehož smyslem je působit na nestrannost rozhodujícího státního zástupce, a to zejména tím, že trestní stíhání společnosti Agrotec a jeho zaměstnanců je mediálně politizováno a personálně spojováno s vedoucími představiteli hnutí ANO,“ tvrdí mluvčí Agrofertu.

Babiš: Nová tradice, nové informace

O situaci kolem České pošty se včera na žádost ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) mluvilo na jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) existují signály, že snaha o transparentnější hospodaření státního podniku narážejí na protitlak některých soukromých zájmů. Policie by podle premiéra měla kauzy co nejrychleji vyšetřit.


Podívejte se na pavouka vztahů kolem ministra vnitra Milana Chovance:

Prodejce nábytku, rychlostudent z Plzně, dnes ministr vnitra v problémech


Vicepremiér Babiš po jednání připustil, že zazněly nové, pro něho dosud neznámé informace. Ocenil, že premiér založil novou tradici, kdy se Bezpečnostní rada státu bude zabývat i kauzami kolem státních firem.

 


K souvisejícím kauzám na HlídacíPes.org dále vyšlo:

Trestní stíhání firmy z holdingu Agrofert: Jeden Babiš, dva různé metry

Policie vtrhla do Schwarzenbergovy firmy

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)